Nové Noviny č. 28/0014. července 2000str. 3

Město majitelem protihlukové stěny

Kopidlno - Snaha o opravu poškozené protihlukové stěny byla hlavním důvodem, proč se město rozhodlo o doladění vlastnických práv týkajících se této stavby. Původním vlastníkem byl totiž kopidlenský cukrovar, který sice nabídl městu předání této stěny včetně chodníku, ovšem celý proces předání obsahoval některé právní nedostatky.

"Představitelé cukrovaru sice říkají, že stěna již patří městu Kopidlnu, ale ve skutečnosti nejsme právně vlastníky. Nyní se tedy snažíme celou proceduru předání uvést do souladu se zákony tak, aby se město stalo legitimním vlastníkem," uvedl Vlastimil Hloušek z Městského úřadu v Kopidlně.

Protihluková bariéra byla vybudována na konci 80. let v souvislosti se stavbou kopidlenského cukrovaru. Právě od Spojovací ulice se měl nalézat hlavní vjezd do areálu cukrovaru a blízká zástavba měla být tímto způsobem chráněna od hluku z projíždějících nákladních aut. Přestože ke zprovoznění cukrovaru nikdy nedošlo, protihluková bariéra zde zůstala a její stav se postupně zhoršoval. "Došlo k chátrání protihlukové stěny, na čemž se svým dílem podepsali i místní mladíci, kteří dřevěné části vyřezávali a vnitřní plastovou síťovinu vypalovali. Z těchto důvodů bude nutné přistoupit k celkové opravě, která zahrne i nový nátěr, " upřesnil Hloušek. Renovační práce by měly být zahájeny ještě v letošním roce, ale až po vyřízení všech právních náležitostí, které jednoznačně určí za vlastníka město Kopidlno.

(pe)


Až na výjimky už školy vědí, kdo bude stát v jejich čele

Jičínsko - Výsledky konkurzů na místa ředitelů škol, které se uskutečnily v uplynulých týdnech, daly odpověď na otázku, kdo bude stát v čele těchto vzdělávacích ústavů. Situace zůstává nejasná už pouze ve Školním statku Kopidlno a Vyšší odborné a Střední zemědělské škole Hořice, jejichž zřizovatelem je ministerstvo.

Ne všude nedávné konkurzy přinesly na vedoucích místech změnu, svou pozici obhájil ředitel I. základní školy v Jičíně Josef Kužel a ředitelka Zvláštní školy v Hořicích Radoslava Hubáčková. Stejně tak ve Vidochově zůstává ředitelkou tamní základní školy Jana Šírová, která měla odejít do důchodu. "Na její místo se ovšem žádný kandidát nepřihlásil, proto jsme ji požádali, aby ve funkci nadále setrvala," vysvětluje ředitel Školského úřadu Jičín Jan Vaníček.

Prvního července byl jmenován do čela Základní školy K. V. Raise v Lázních Bělohradě Jaroslav Jirásko ze Staré Paky, který nahradil Jiřího Čeřovského. Týž den byl rovněž jmenován Milan Schlögl ředitelem novopacké I. základní školy v Komenského ulici, jehož předchůdce odešel do důchodu. V srpnu bude oficiálně uvedena do funkce nová ředitelka Základní umělecké školy v Nové Pace Magda Martinicová.

"Konkurzu na místo ředitele Školního statku Kopidlno se zúčastnili tři kandidáti, a komise je doporučila jako vhodné všechny současně. Rozhodnout musí ministerstvo školství, které je zřizovatelem," uvedl Vaníček. Nadcházející výběr jednoho z uchazečů se týká Josefa Mlynáře, Miroslava Laňára a Luďka Puše. Podobná, i když jednodušší situace, je rovněž ve Vyšší odborné škole, Střední zemědělské škole a Školním statku Hořice, kde se přihlásil jediný kandidát Jiří Ježek. Komisí byl doporučen, ale jmenovat jej musí ministerstvo.

Od září se některých škol, a to nejen na Jičínsku, významným způsobem dotkne ministerstvem provedená redukce vozového parku. O dvě osobní vozidla přišla zahradnická škola a školní statek v Kopidlně, a po jednom sochařskokamenická v Hořicích, Odborné učiliště a praktická škola v Hořicích, školní statek v Hořicích, Integrovaná střední škola na náměstí v Nové Pace, hořická obchodní akademie a novopacké gymnázium. Přitom obě posledně jmenované školy tímto rozhodnutím přišly o jediné vozidlo, které měly dosud k dispozici.

(jn)


Dokážu zmapovat celý život

Alžběta Strmisková má živnostenský list na výklad z karet a grafologii.

FOTO: max

Častokrát se mnozí z nás zamýšlí nad tím, co nás čeká v budoucnosti, zda můžeme náš další život nějakým způsobem ovlivnit, či zda je již dán dopředu a my můžeme pouze pasivně čekat, co nás opět překvapí a potká. Jedna z osob, která se předvídání budoucnosti věnuje profesionálně, je Alžběta Strmisková z Jičína. Původem pochází ze Slovenska od maďarských hranic ze Žitného ostrova a svolila s tím, abychom ji pro naše čtenáře vyzpovídali, podělili se s ní právě o její životní příběh a zkušenosti plynoucí z její profese.

Věnujete se vykládání z karet opravdu profesionálně a kdy jste s tím začala?

Už za mlada o mně říkali, že jsem jako psycholog. Můj samotný život nebyl jednoduchý a musela jsem všechno poznat na vlastní kůži. Vždy jsem se přitom uměla velice dobře vcítit do druhých lidí. Problémem bylo, že dříve zde pro vědy jako numerologie nebo grafologie nebylo pochopení, ani literatura. Mé konečné rozhodnutí, že se výkladu z karet budu věnovat profesionálně, padlo až po přečtení zajímavého článku v jednom časopise. Nakoupila jsem si další literaturu a poté jsem s touto svou činností začala. Od roku 1994 vlastním již také živnostenské oprávnění znějící právě na vykládání z karet a grafologii.

Věříte tedy na osud?

Jsem přesvědčena, že osud člověk daný nemá, že je všemohoucí. Můj výklad by každému měl pouze pomoci v tom, aby ho spíše varoval před tím, co by ho mohlo potkat a čeho by se měl vyvarovat. Věřím, že každý by se měl v současném životě chovat slušně a že nikdo z nás tu není náhodou. Věřím i v reinkarnaci a v to, že pokud se chováme špatně, nejdéle v příštím životě se to určitě vymstí a obrátí proti nám.

Jakým způsobem svůj výklad provádíte?

Mojí hlavní parketou jsou karty. Vykládám z karet mariášových a z karet tarotových. Celý výklad má úzkou spojitost s astrologií a jedná se o velice seriozní záležitost. Karty varují dopředu a vždy máme minimálně půl roku, abychom vše dali do pořádku. Výklad pomocí numerologie slouží především k sebepoznání, aby dotyčný poznal, co na sobě může zlepšit a čeho by se měl opět vyvarovat. Rozhodně můžu pomoci člověku, který je ve svízelné situaci, má problém a neví, co s ním. Jsem tu tedy od toho, abych pomáhala a rozhodně bych nemohla ublížit.

Jak jste celkově s výkladem úspěšná?

To musí posoudit každý sám. Podle toho, co mi však lidi říkají, mám pravdu zhruba v 70 a 80 procentech. Mám také mnoho klientů, kteří se ke mně vrací i několikrát do roka. Často se však nemůžu z některého lidského neštěstí vzpamatovat a musím si dát i několik dní od výkladu pauzu. Na lidské neštěstí si opravdu nikdy nezvyknu.

Cítíte se nějak výjimečná?

Ne, to opravdu ne. Jsem úplně obyčejný a normální člověk. Numerologie ani výklad z karet není opravdu žádné šarlatánství, dokonce jsem přesvědčena, že právě numerologie bude vědou 21. století.

(max)


Úspěch poutníků v Bělohradě

Lázně Bělohrad - Prvou červencovou středu se představila místním hostům, ale i přátelům country hudby, v kulturním středisku Anenských lázní známá kapela Poutníci. Tato legendární, původně brněnská skupina, letos slaví 30 let jubilea svého působení na naší hudební scéně. Za téměř třetinu století od svého vzniku natočila skupina 10 LP a CD v žánru bluegrassu, country a folku. Ve dříve čistě brněnské skupině vystupují nyní i dva východočeši, Jan Máca z Trutnova hrající na mandolínu a Petr Brandejs z Náchoda, který hraje na banjo. Kapelníkem a zároveň zpěvákem, kontrabasistou, ale i bezvadným moderátorem je Jiří Karas. Medovým basbarytonem, připomínající krále country Johnyho Cashe, zpívá Zdeněk Kalina, který zároveň hraje na kytaru spolu s dalším kytaristou Mirkem Holánem.

Velmi vtipně moderující Jiří Karas vyplnil dvouhodinový program zajímavými historkami o současných muzikantech a z historie kapely. Po počátečním vlažnějším přijetí se návštěvníci rozehřáli a bouřlivým potleskem dávali najevo svoji velkou spokojenost s bravurním výkonem skupiny. Rozsah žánru kapely je obdivuhodný. Mimo upravenou a převzatou country hudbu zaznělo z pódia i značné množství vlastních skladeb, zvláště z pera bývalého člena kapely Roberta Křesťana. Návštěvníci si tak mohli poslechnout, jak zní z typických country nástrojů melodie tanga, valčíku a swingu. Večerní vystoupení, které bylo vlastně průřezem dosavadní třicetileté tvorby, zanechalo u diváků značný ohlas a spokojenost.

(ur)


Nově otevřený Steak House

Minulý týden byla v Jičíně na "Husovce" v prostorách bývalého restaurantu Albrecht otevřena nová restaurace se zajímavým názvem Steak House. Provozovatelem podniku je společnost IRRE CZ, která do kompletní rekonstrukce bývalých prostor investovala cca. 3,7 mil. korun. Vznikl tak zajímavý interiér s venkovní terasou o celkové kapacitě 170 míst. Hlavním záměrem majitelů bylo vytvořit restauraci, která doposud v Jičíně, podle jejich názoru, chyběla. Jestliže si chcete dát se známými pár piveček v příjemném prostředí - Steak House je tu pro vás. Slavíte narozeniny, máte obchodní schůzku, nebo jen chcete zajít na dobrou večeři - Steak House je tu právě pro vás. Celá restaurace je laděna ve stylu irského pubu s příměsí country. Jídla jsou připravována na lávovém grilu a jejich cena odpovídá úrovni restaurace.

Sami jsme zašli do Steak Housu prozkoumat podrobněji jídelní a nápojový lístek a zde je výsledek: Návštěvník pivař si může vybrat z pěti druhů piv, a to Plzeň 12o, Radegast 12o, Gambrinus 10o světlý i tmavý a irský Guinness. Na své si zde přijdou také znalci vín. Ochutnat můžete některý z míchaných nápojů, který vám u baru přímo před očima mistrovsky namíchají.

Ke specialitám podniku patří (což je patrné z názvu restaurace) steaky. K dokonale upečenému šťavnatému masu mnoha druhů si můžete vybrat ze široké škály příloh, omáček i salátů dle vaší chuti. Na závěr si můžete dát něco sladkého ...

(PI, FOTO: pe)


Nové Noviny