Nové Noviny č. 28/0014. července 2000str. 2

Změna v územním plánu města

Jičín - Podpořit zejména další výstavbu rodinných domů a objektů občanské vybavenosti v Jičíně má umožnit hned několik navržených změn v územním plánu (ÚP) města.

Zastupitelé na posledním veřejném zasedání projednávali balík osmadvaceti zadání změn ÚP, jejichž cílem je podle starosty Jiřího Lišky vhodnější využití vytypovaných lokalit jak v centru Jičína, tak i v přilehlých satelitních obcích. "Ve svém důsledku podpoří další rozvoj města, ať už z hlediska výstavby, podnikání, nebo řešení komunikačního systému," vysvětluje Ondřej Bodlák z Městského úřadu Jičín. V průběhu loňského roku mohl kdokoliv přijít a navrhnout případné změny v územním plánu, jehož současná podoba byla schválena před pěti lety, mezitím však doznala už několika úprav.

Vychází se tedy jak z aktuálních a budoucích potřeb města, tak z podnětů majitelů soukromých pozemků a podnikatelů. Už dnes je ovšem jisté, že z bezmála tří desítek navrhovaných změn se téměř třetina z nich neuskuteční, neboť z pohledu odborníků, kteří se k územnímu plánu vyjadřují, nejsou s ohledem na dané místo vhodné. "Na základě těchto stanovisek byly v této fázi vyloučeny," poznamenal Bodlák. Některé navržené změny přitom nedoporučili ani samotní zastupitelé.

To se týká i diskutovaného návrhu přehodnotit využití vnitrobloku, nazývaného Fialka, mezi pěší zónou na Husově třídě a ulicí Svatopluka Čecha. V prostoru veřejností nevyužívaného parku, který je ze čtyř stran uzavřen zástavbou, se kromě zahrádek přilehlých domů nachází také řada garáží. "Návrh předpokládal posun zástavby s občanskou vybaveností v přízemí směrem do vnitrobloku. A proti současnému stavu, který umožňuje uliční frontu domů v ulici Svatopluka Čecha zastavět, se počítalo s ponecháním současného vstupu do parku," upřesnil Bodlák. Tato iniciativa vycházela ze záměru podnikatele, který zde chce podle informací NN postavit například zahradní restauraci.

Při stavbě objektu, který majitel parcely plánoval ve vnitřní části Fialky, by podle Bodláka nebyl vykácen jediný strom. Zastupitelé se však přiklonili k názoru radního Petra Volfa, který tento krok nepovažuje za vhodný a preferuje, aby vnitroblok zůstal nadále nedotčen. Nicméně město zvažuje, že do budoucna "Fialku" zpřístupní široké veřejnosti, a to tím, že by ji zprůchodnilo. V takovém případě by veřejná cesta po dohodě s vlastníky soukromých pozemků vedla ze stávající proluky v ulici Svatopluka Čecha do některého z dvorů na Husově třídě.

Naopak zelenou dostalo už dříve diskutované přehodnocení lokality Allanových sadů, současná zemědělská plocha se má změnit na území pro obytnou zástavbu. Majitel pozemku Vilém Allan v této souvislosti navrhl radnici, že nechá na vlastní náklady zpracovat regulační plán pro tuto část města.

(jn)


KAREL ŠOLTYS ČESTNÝM OBČANEM BĚCHAR Sjezd rodáků uspořádala minulý týden obec Běchary u příležitosti 710 let založení obce. Pořadatelé v průběhu dvoudenního sjezdu s bohatým programem udělili čestné občanství zdejšímu rodákovi Karlu Šoltysovi (vpravo), který dnes žije ve Studeňanech, kde se aktivně věnuje výtvarnému umění. Malíř a řezbář Karel Šoltys je například autorem nedávno usazené dřevěné postavy poustevníka v opravené grottě v areálu lodžie u Jičína.

FOTO: jn


Vackovo Vysoké Veselí komplikovalo počasí

Vysoké Veselí - Minulý víkend se uskutečnil již 15. ročník koncertu Vackovo Vysoké Veselí. V letošním roce pořadatelům značně zkomplikovalo přípravu počasí. Sobotní déšť znepříjemňoval práci asi desítce nadšenců, kteří tuto akci připravují. Nedělní ráno bylo už bez deště, ale přeprška hodinu před zahájením koncertu všem opět pocuchala nervy. O tom, že milovníci dechovky neznají překážky a nevadí jim ani déšť, přesvědčili pořadatele z Lysé nad Labem, Hradce Králové a dalších míst. Téměř tisícovka diváků byla vybavena deštníky a hlavně tradiční dobrou náladou. Ve 14 hodin diváci přestali koukat k obloze a začali se bavit poslechem dobré hudby, v podání podnikového orchestru Škoda Auto z Mladé Boleslavi. Aby značky Škoda bylo více, měli účastníci koncertu možnost prohlédnout si nová auta, které zde předváděla firma Autosprint z Jičína.

Druhá část odpoledne byla zahájena slovy: "Zima je tady, pršet nebude!" To se u mikrofonu objevil populární zpěvák dechovky Josef Zíma. Právě Josef Zíma se v posledních letech stává "talismanem" pořadatelů na nedeštivé počasí. Spokojení diváci se velice dobře bavili až do samého závěru. Milým překvapením pro Karla Vacka ml., a samozřejmě i pro všechny přítomné, bylo vystoupení prezidenta svazu hudebníků ČR, Miloslava Zelenky, který předal synovi slavného skladatele ocenění za propagaci české hudby. Alespoň malá část tohoto ocenění náleží určitě i pořadatelům a místním podnikatelům, kteří se na této akci podílejí jako sponzoři, mezi které se řadí i pojišťovna Kooperativa.

Závěrečnou skladbu Zůstaň tu s námi dirigoval osobně Karel Vacek ml. a zpívali na jevišti všichni zpěváci. Diváci v hledišti se k nim tradičně s velkým elánem přidali. Po skončení úklidu přírodního areálu ve Vysokém Veselí, se pořadatelé začali zamýšlet, co vylepšit v 16. ročníku Vackova Vysokého Veselí, který bude už za necelý rok.

Zdeněk Peroutka


Sportovní hala v Komenského ulici

Nová Paka - Východočeská stavební se činí a sportovní hala za budovou novopacké základní školy v Komenského ulici již má téměř svoji vnější podobu. Po smontování konstrukce bylo provedeno celkové zastřešení. V současné době se dozdívá hrubá stavba bytové jednotky pro správce zařízení, uvnitř se dodělávají po jedné straně schodišťové stupně pro diváky, pod budoucím hledištěm se staví šatny pro sportovce. Rovněž se kompletuje spojovací krček mezi halou a stávající budovou základní školy.

Dle vedoucího investičního odboru Zdeňka Kovaříka město žádá o dalších dvacet milionů na druhé pololetí, které ovšem nebudou stačit na celkovou kompletaci haly. K té dojde s největší pravděpodobností až v příštím roce na jaře, protože by nebylo ekonomické halu vytápět, což je nezbytné pro montáž podhledů a pokládání palubovky. Přes zimu bude stavební firma dělat hrubé práce, jako jsou rozvody, topení a pod. V případě tuhé zimy budou pravděpodobně práce zastaveny. "Dostavbu vidím během příštího léta," dodal na závěr Zdeněk Kovařík.

(ur)


Omezení dopravy na pěší zóně podle nové vyhlášky s prvními reakcemi

Nová vyhláška, omezující provoz na pěší zóně v Jičíně, některým podnikatelům zkomplikovala činnost jejich provozoven.

FOTO: jn, pe

Jičín - Dvojí reakci vyvolávají nová pravidla, která od července usměrňují provoz na pěší zóně v Jičíně. Na jedné straně přinesla evidentní zklidnění dopravy, automobily až na ojedinělé výjimky přestaly blokovat korzujícím lidem cestu po Husově třídě, ovšem na druhé straně zkomplikovala život některým živnostníkům.

Většina obchodníků, kteří podnikají na Husově třídě, není sice z nové vyhlášky nadšena, nicméně se jí v rámci možností přizpůsobuje. Značné problémy však přinesl nový režim například majiteli pekárny Petru Fabiánovi. Na jeho provozovnu tvrdě dolehlo jičínskými zastupiteli přijaté omezení, které na pěší zóně vyloučilo průjezd zásobovacích vozidel v odpoledních hodinách. Nová vyhláška už druhý týden toleruje jejich vjezd pouze od 17 hodin do 13 hodin následujícího dne.

"Já bohužel nemohu přestat s výrobou po 13. hodině. A to už vůbec ne v době turistické sezóny a v předsvátečních dnech, kdy je zvýšená poptávka po čerstvých pekařských výrobcích, a to i v odpoledních hodinách. Jde nejen o zásobování mého obchodu, abych vyhověl svým zákazníkům a kolegům obchodníkům, musím i v odpoledních hodinách vyvézt pečivo z výrobny a projet Husovkou. Samozřejmě, že jenom tolikrát, kdy je potřeba a ne každých pět minut. Z hygienických důvodů se zboží nedá rozvážet na rudlíku nebo na kárce. Pro tuto potřebu by stačila výjimka přenosná pro jedno vozidlo," postěžoval si na novou vyhlášku Fabián.

I další podnikatelé, kteří své dodavatele o změně informují, mají k novým zásadám výhrady. Především se obávají, že k nim někteří dealeři přestanou zajíždět, neboť nebudou mít čas parkovat se zbožím nebo katalogy v některé z postranních ulic. Mimo jiné i těchto důvodů řada živnostníků kritizuje také nové placené parkoviště před pěší zónou, které prý situaci ještě více komplikuje.

"Pokud se některým z nich nepřizpůsobíme, pojedou dál, protože se jim nevyplatí čekat. Když mám v obchodě pouze jednu prodavačku, stačilo, aby dealer zastavil před prodejnou, a ona si mohla současně vybrat z nabízeného sortimentu a zároveň přitom i obsluhovat zákazníky. Protože nemohu konkurovat silným řetězcům, vybírám si většinou věci, které velké obchodní domy příliš nenabízejí," vysvětluje jeden z podnikatelů, který má v nabídce především drogistické zboží.

Vedoucí radnice Peter Bareš zopakoval, že upravená vyhláška je kompromisem mezi dvěma názory, a měnit by se už neměla. "Je na zvážení, zda je typ některých obchodů s ohledem na režim jejich zásobování vhodný pro pěší zónu. Pokud ale bude na zastupitelstvo vyvíjen enormní tlak ze strany podnikatelů, může dojít i k tomu, že budou podmínky upraveny," poznamenal Bareš, který nevylučuje ani tuto eventualitu.

Bohumil Novotný, velitel městské policie, která čelí slovním útokům nespokojených lidí v první linii, se po více jak týdenní zkušenosti domnívá, že je jen otázkou času, než si majitelé obchodů na novou vyhlášku zvyknou. "Podobný režim na pěší zóně platí i v jiných městech, a podnikatelé se mu přizpůsobili," míní Novotný.

(jn)


O prohlídky zámku je slušný zájem

Dětenice - Po nedávné celkové rekonstrukci zámku Dětenice se noví majitelé této kulturní památky rozhodli zpřístupnit zámek pro širokou veřejnost. Po dobu celých prázdnin je zde otevřeno denně od 10 do 16 hodin. "O prohlídky zámku je skutečně slušný zájem. Denně nás zde navštíví 60 až 90 návštěvníků. Celá prohlídka trvá zhruba 50 minut, návštěvníci mají možnost zhlédnout například zachovalé gotické, renesanční a barokní fresky, nástěnné malby al secco, rokokové a klacicistní štukové výzdoby, ale i velice zajímavou sbírku obrazů a historických zbraní," uvedla manažerka a průvodkyně zámku Renata Svobodová.

Neméně zajímavá je i prohlídka parku, kde je možné spatřit klasicistní sochy, barokní sochu sv. Barbory od Matyáše Brauna a také dřeviny, které jsou staré až 400 let. Návštěvníci budou provedeni po jednotlivých saloncích zámku, jako například po stříbrném, loveckém, zlatém a modrém salonku. Upoutá však také taneční a rytířský sál. Přímo v zámeckém parku je připraveno občerstvení s obsluhou v dobových kostýmech.

(max)


Nové Noviny