Nové Noviny č. 27/007. července 2000str. 7

Policie hledá svědky nehody

V pondělí 22. května 2000 v 17.00 hodin došlo na místní komunikaci v Hořicích, ulice Macharova u domu čp. 1209 k dopravní nehodě. Nezjištěný cyklista jel na jízdním kole ve směru k Žižkově ulici a v tomto úseku začal předjíždět cyklistku, která jela na svém jízdním kole v témže směru. Při tom došlo z dosud nezjištěných důvodů k pádu cyklistky na vozovku, při kterém utrpěla těžké zranění. Nehoda byla oznámena Policii ČR až po dvou dnech.

Policie ČR OŘ Jičín žádá všechny spoluobčany, kteří se v době nehody pohybovali v daném místě a mohli by přispět svým svědectvím ke zjištění okolností, za nichž k dopravní nehodě došlo, aby se přihlásili na nejbližší oddělení Policie ČR nebo na Okresním dopravním inspektorátu - skupině dopravních nehod Jičín (tel.:0433/531 575). Za případné svědectví děkujeme.

(tm)


Nerudovské kam s ním?

Tato otázka by měla napadnout každého z nás, když drží v ruce věc, které se stala pro něho nepotřebnou, tedy odpad. A nemusí to být hned vysloužilý slamník jako za časů Jana Nerudy, ale vaše zamyšlení si zaslouží každá běžná drobnost, které se chcete zbavit.

Odložení odpadu do popelnice je pohodlné a hlavně léta zavedené, ale také nejhorší řešení, které jste zvolili. Občané Jičína a přilehlých obcí vyprodukují takového odpadu cca 8000 tun ročně. Oněch 8000 tun komunálního odpadu se přemístí z Jičína na řízenou skládku v Popovicích, Libci, tam ho stroj zvaný kompaktor urovná a zhutní. Vzhledem ke skladbě odpadu se daří zhutnit tunu odpadu na 1,3 až 1,5 kubické metry. Pro představu je to po zhutnění odpadu zavezené jičínské náměstí do výšky jednoho metru ročně.

Přes přísné podmínky pro zajištění skládky neumíme odpovědět na otázky, které z této činnosti vyplývají a na které budou hledat odpověď budoucí generace. Cesta, jak pomoci sami sobě s tímto problémem, je známá a řadu let provozována v mnoha zemích takzvaně ekonomicky silnějších. Je to důsledné třídění odpadů v domácnostech, oddělené ukládání pro následnou recyklaci. V zemích, kde je takovýto systém třídění samozřejmostí, žijí stejní lidé jako u nás, kteří museli také změnit své zažité návyky, byly jim však vytvořeny pro takové chování podmínky včetně motivace vycházející především z osvěty.

Samozřejmě, že ne úplně všechen odpad se dá recyklovat a vždy zůstanou některé druhy odpadu, které se musí likvidovat skládkováním nebo spalováním. Mělo by jich být však co nejméně a jejich likvidace by měla být co nejvlídnější k životnímu prostředí, i když mnohdy není nejpříznivější z pohledu ekonomického.

Město Jičín v průběhu roku 1996 až 1997 vytvořilo na 100 míst pro sběr tříděného odpadu. Je to vždy po jednom 1100 litrovém kontejneru na papír, sklo a plast. Tato skutečnost se kladně promítla na množství uloženého odpadu na skládku. Již v roce 1998 bylo naskládkováno o 390 tun komunálního odpadu méně než v roce 1997. Bohužel stále ne každý občan vidí v třídění odpadu příležitost, jak zlepšit své životní prostředí. A není málo ani těch, kteří odhlásili popelnice a odpadem všeho druhu plní kontejnery právě na separovaný odpad. Je až k neuvěření, co zaměstnanci technických služeb musí vybrat například při zpracování papíru. Mám osobní zkušenost, když jsem upozornil občana, který plnil kontejner na papír před bývalým hotelem Slávie zjevně nepatřičným odpadem, když mě odbyl větou: "Vždyť jsou to jenom piliny." Asi z neznalosti, že papír se musí dát zpracovateli k recyklaci jen čistý, vytříděný podle druhu, že ho někdo musí rukama z jeho pilin vybrat a piliny uklidit. Možná, že by pomohlo takového hříšníka trestat jenom povinnou účastí při vyklápění vozu se separovaným odpadem. On zápach z živočišných zbytků potravy nebo uhynulých zvířat udělá své. Převážné části občanů však za spolupráci při třídění odpadů patří poděkovat.

Jaroslav Šimůnek


Setkání žáků libáňské školy

Dvaatřicet žáků libáňské školy, ročník 1925, mělo svůj sraz v sobotu 24. června. Senioři a seniorky převážně z Libáně a okolních spádových obcí si dalo sraz na libáňském náměstí Svobody, odkud se vypravili do dětenického zámku, kde své významné setkání oslavili.

Správce zámku pro jubilanty zajistil dopravu do Dětenic a zpět a součástí programu byla i prohlídka zrekonstruovaných zámeckých prostor, které naposledy sloužily jako Domov a škola pro děti vyžadující zvláštní péči.

Již v roce 1295 stávala v Dětenicích gotická tvrz a její pán Beneš z Dětenic a z Valdštejna začal psát přebohaté dějiny obce. Po pánech z Dětenic se zde v 15. století vystřídaly rytířské rody, obzvláště mocný český rod Křineckých, kteří vystavěli renesanční zámek a v roce 1619 mohutnou věž, která se zachovala dodnes v téměř původní podobě. Dnes je zámek, který byl donedávna v dezolátním stavu, díky novému majiteli Pavlu Ondráčkovi nejen velmi kvalitně opraven, ale také ve všech místnostech vybaven původním starožitným nábytkem. Velmi dobře udržovaný je i zámecký park se vzácnými stromy a fontánou.

Jako pohoštění byla vzpomínajícím pětasedmdesátníkům podávána výborná polévka s játrovými knedlíčky, svíčková, káva se zákusky, večer obložená mísa a alkoholické i nealkoholické nápoje. Pohoštění, s výjimkou nápojů, které si každý platil sám, bylo připraveno za příznivou cenu.

Krásné a útulné prostředí i milá a ochotná obsluha ovlivnily pochopitelně i celou atmosféru přátelského setkání bývalých spolužáků z libáňské školy. Nálada byla opravdu báječná, provázená humorem a dobrou náladou.

Tyto řádky jsou zároveň poděkováním majiteli i správě zámku za jejich ochotu a snahu vyjít lidem vstříc.

Jarmila Šedivá, Libáň


Sousedské vztahy

Škoda, když se sousedi nedohodnou a ti dravější nakonec zvítězí. Proč dopravní policie, která konečně zakázala projíždění a parkování motorových vozidel v určitých ulicích sídlišť, ani ne za tři neděle zákaz zrušila? Že by byla podplatitelná? Tomu se nechce v dnešní době ani věřit. Bohužel aut stále přibývá a někteří lidé jsou pohodlní udělat pár kroků pěšky. Nemyslí na své, na tož na zdraví druhých. Špatně se spí v ložnici, kde vám těsně pod okny rámusí a kazí ovzduší miláčci našeho století. Kde je odvolání?

Jana Dvořáková, Jičín


Sportoviště v Jičíně

Jičín - Městský úřad převzal do své péče právě před rokem poslední sportovní zařízení Městský letní stadion v lipách. Prostřednictvím Technických služeb Jičín tedy zajišťuje provoz a údržbu sportovního areálu (kromě hotelu Start, který je v pronájmu), Aqua centra, stadionu v lipách a zimního stadionu. Myslím si, že to není pouze můj názor, že toto rozhodnutí uvedeným zařízením prospělo a nejen jičínští sportovci a veřejnost na tomto rozhodnutí vydělali. Je možné říci, že situace v těchto zařízeních je na velmi dobré úrovni a i když bude nutné ještě mnohé zlepšovat a tedy i ze strany MÚ investovat, dá se říci, že základní péči o sportovní zařízení plní město Jičín velmi dobře.

Posuďme jednotlivá sportoviště. Bazén, který dostal název Aqua centrum, byl po čtyři roky největší zátěží pro městský rozpočet. Je jisté, že v tomto případě se jedná o sportovní zařízení, ale dotace do bazénu nejsou dotací do sportu, ale do vybavenosti města, která slouží jak jeho občanům, tak obyvatelům širokého okolí. Faktem je, že toto zařízení nám závidí mnoho lidí, kteří Jičín navštíví a do bazénu přijdou. Navíc není zanedbatelnou skutečností, že díky existenci Plavecké školy se v krátké době podaří vyřešit plaveckou negramotnost v Jičíně.

Sportovní halu převzalo město v květnu roku 1996. Značným investičním nákladem byly odstraněny základní nedostatky, které byly překážkou dalšího provozu. Bohužel se zahájením rekonstrukce bazénu byl přísun peněz zastaven a tak nevyřešeny zůstaly problémy s podhledy, osvětlením, ukazatelem skóre, podlahou a další. Je však možné říci, že díky cenám dotovaným z městského rozpočtu si mohou dovolit všichni sportovci Jičína a samozřejmě i veřejnost, pokud to kapacita dovolí, pořádat své tréninky i soutěže v kvalitním a důstojném prostředí. Je potěšitelné, že využití areálu činilo v sezóně 1999/2000 téměř ve všech prostorách v době od 6.00 do 22.00 hodin 80% maximálních možností zařízení. Vedení sportovní haly však pořádá i jiné akce, které vylepšují hospodářský výsledek - autosalon, výstavy a mnohé další.

Městský stadion v lipách je posledním zařízením, které MÚ převzal od původního majitele TJ Jičín pod svou péči. I zde město prostřednictvím TS Jičín investovalo dostatek prostředků, mnohé vylepšilo a zejména oddíl kopané umí ocenit kvalitu trávy a ostatních služeb. Řešily se i problémy tenisu, volejbalu a dalších sportů. I přes snahu města a Technických služeb provést v letošním roce rekonstrukci atletických sektorů to bohužel rozpočet Jičína zatím neumožňuje. V současnosti je stadion využíván nejen fotbalisty, atlety, tenisty a volejbalisty, ale i sportovci jiných klubů, školami a veřejností.

Zimní stadion je naopak od začátku prostřednictvím TS Jičín v péči městského úřadu. Jedná se o poměrně nákladné zařízení, které je však ve značné míře využíváno nejen hráči hokejového klubu, ale zejména organizovanou i neorganizovanou veřejností. Vedení stadionu zajišťuje i akce mimo sezonu. Několik let zde probíhá letní soutěž v hokejbalu, v šatnách je zřízena ubytovna a po celý rok je v provozu příjemná restaurace. Zůstává však oříšek jediný a to hlavní - zastřešení stadionu. Zkušenosti z jiných míst nám říkají, že tam, kde zimní stadion zastřešili, pomohlo to nejen úrovni hokeje, ale i řešení ekonomické situace, neboť stadion se dá využívat po celý rok.

V Jičíně máme ještě další sportoviště - všem důvěrně známý "Matěják". Ten je však v majetku České obce sokolské a veškeré pokusy o pronájem, případně převedení do vlastnictví města byly neúspěšné. Je zde však patrná snaha i ze strany sokolů o jednání, a tak po Sletu budeme možná moudřejší.

Je zřejmé, že vedení města i celé zastupitelstvo sportovní činnost touto, a dá se říci nejdůležitější formou, v Jičíně podporuje. Sportovní komise městského úřadu přijde i s dalšími náměty, ale to je již o něčem jiném. Je možné očekávat, že ve sportovní hale a možná i v dalších zařízeních dojde ke zvýšení cen za pronájem. Přesto budou tyto ceny městem vysoce dotovány a nám se nejen s ohledem na sportovní výsledky a úspěchy jičínských sportovců, ale zejména s ohledem na péči o naše zdraví provozovat sport vyplatí.

Josef Letošník - vedoucí sportovních zařízení MÚ Jičín


Od září sport v areálu podraží

Jičín - Rostoucí náklady za energie a pitnou vodu a skutečnost, že ceny za pronájem ve sportovním areálu byly podstatně nižší než v tělocvičnách základních škol, byly důvodem návrhu na úpravu cen za pronájem.

Vezmeme-li v úvahu, že stávající ceny se přes rostoucí náklady několik let nezměnily, je zvýšení cen jistě odůvodněné. Po projednání ve sportovní komisi MÚ schválila dne 28. června rada MÚ návrh na zvýšení cen za pronájem ve SA s platností od 1. září letošního roku. Cena za pronájem za tréninky a soutěže jičínských sportovních klubů a pro veřejnost z Jičína se zvyšuje o 30%. Cena pro mimojičínskou veřejnost o 50% a cena za pronájem na komerční činnost o 20%. Nově se zavádí cena za pronájem vestibulu (bílé chodby), venkovních ploch a pod., což se týká zejména komerční činnosti.

Je známou skutečností, že s rekonstrukcí bazénu, která představovala vysoké náklady, byly prostředky na investice a údržbu sportovních zařízení v Jičíně výrazně omezeny. Zvýšený příjem z pronájmu ve SA bude použit výhradně v tomto zařízení na nutné opravy. Je třeba si uvědomit, že i zvýšené ceny za pronájem jsou stále silně dotovány městem a jičínský sportovní areál ještě zdaleka v konkurenci podobných zařízení mezi nejdražší nepatří.

Josef Letošník

Sportovní areál Jičín: nové ceny pronájmu v Kč za hodinu

Zvýš.HalaTěloc.Judo-ST
Kluby Jičín-trénink30%160,-90,-50,-
-soutěže30%220,-120,-65,-
Veřejnost-Jičín30%360,-190,-90,-
-ostatní50%420,-220,-105,-
Komerční činnost20%720,-430,-150,-
Přídavné osvětlení30%40,---

Bílá chodba: sportovní akce (50,- Kč/h), ostatní akce (150,- Kč/h).
Šatna samostatně: 50,- Kč/h.
Venkovní plochy: do 5 hodin (10,- Kč/m2/den), nad 5 hodin (15,- Kč/m2/den).


Nové Noviny