Nové Noviny č. 27/007. července 2000str. 4

krátce

LÁZNĚ BĚLOHRAD: Nové tváře v čele města

Bez udání důvodu abdikoval na členství v městském zastupitelstvu bývalý ředitel základní školy Jiří Čeřovský. Na jeho místo postoupil jako první náhradník z kandidátky KDU-ČSL Jiří Bareš, do roku 1994 zástupce starosty Lázně Bělohrad a v minulém volebním období člen městské rady. "Ještě nás bude čekat jedna změna, protože současný radní Ladislav Stuchlík se od října stává vedoucím Střediska městské kultury a jako zaměstnanec města bude muset podle zákona ukončit svou činnost v zastupitelstvu," oznámil bělohradský starosta Pavel Šubr. V letošním roce už došlo i ke změně na postu místostarosty, z něhož byl odvolán Václav Machek. Ve funkci jej vystřídal Jiří Wagenknecht.

(jn)

SOBOTKA: Semtínská lípa zastřešena

Po zničujícím úderu blesku z minulého měsíce se zdálo, že osud Semtínské lípy je již nadobro zpečetěn. Z mohutného kolosu, neodmyslitelného symbolu Českého ráje, zbyl asi čtyřmetrový dutý pahýl. Přesto 300 let starý strom stále ještě žije, což potvrzují čerstvě narašené pupeny. Existuje tedy stále ještě naděje na zmlazení stromu a jeho další přežití. Z důvodu prodloužení jeho životnosti byla nad kmenovou částí vztyčena dřevěná stříška, která má torzo chránit před negativními vlivy počasí. Výstavbu stříšky stejně jako práce spojené s odklízením dřeva zajistila CHKO Turnov a celkové výdaje dosáhly 25 tisíc korun.

(pe)

LÁZNĚ BĚLOHRAD: Zrcadlo zpřehlední dopravu

V kritickém místě v ulici Leontíny Mašínové při výjezdu od firmy Lemex nechalo město tento týden umístit dopravní zrcadlo, které by mělo situaci v tomto místě zpřehlednit. "V minulosti zde došlo k už několika kolizím. Řidiči vozidel, která vyjíždějí na hlavní silnici, měli nedostatečný výhled. Proto jsme se rozhodli tam umístit zrcadlo," uvedl bělohradský místostarosta Jiří Wagenknecht.

(jn)

JIČÍN: Tradiční Letní flétny

Už pojedenácté zavítal do Jičína František Malotín, neúnavný popularizátor hry na příčnou flétnu, aby v prostorách zámku uspořádal kurs, jehož cílem je mladým hudebníkům pomoci zdokonalit se v interpretační technice. Do letošního turnusu, který začal minulý týden, se přihlásilo rekordních pětasedmdesát frekventantů od nás i ze zahraničí. Tradiční kurs Letních fléten, jehož součástí jsou i pravidelné večerní recitály v obřadní síni zámku, končí 10. července.

(jn)

RADIM: Plynofikace zatím odložena

Vedení obce dle starosty Josefa Kopačky chystá anketu, kde se chce občanů opětovně dotázat na zájem o plynofikování obce. V minulosti již přitom jedna anketa proběhla, při které se rozdalo na 80 lístků. Z nich se vrátila zhruba polovina a z těchto vrácených lístků o plynofikaci projevilo zájem na 30 obyvatelů Radimi. "Protože plynofikace obce rozhodně nepatří k levným investicím, chystáme novou anketu, kde obec chce vyčíslit náklady s tím související. Budeme mít také snahu, aby občané využili i svých finančních prostředků, ne na rozvod, ale na vlastní přípojky. Jako vhodné se například jeví využití stavebního spoření, kde bychom byli rádi, kdyby občané kapitalizovali, to co mají. Každopádně pro plynofikaci obce potřebujeme, aby zájem ze strany občanů byl daleko větší, jinak si to finančně nebudeme moci dovolit," upřesnil Kopačka.

(max)

JIČÍN: K-klub o prázdninách

Ani o prázdninách nebude jičínský K-klub zahálet. Je naplánována řada akcí pro děti a budou probíhat i rekonstrukční práce.

Ačkoliv se v průběhu letošních prázdnin neuskuteční již bájná AQUA, tedy vodácký tábor na řece Vltavě, je pro děti připraven Indiánský tábor v Havlovicích. Havlovický areál prodělal v průběhu posledních tří měsíců zásadní rekonstrukci a všichni táborníci se tedy mohou těšit na novější a luxusnější podmínky. Spolu s dětmi budou základnu sdílet i tři koně, budou k dispozici rafty a je připravena řada zajímavých her.

Koncem srpna se v K-klubu uskuteční příměstské sportovní soustředění ve stolním tenise, kde budou mít mladí sportovci možnost pod odborným vedením pilovat svoji hru.

Interiér K-klubu prodělá i řadu technických změn (ozvučení sálu, světelná aparatura). Bohužel ta největší akce, vymalování velkého sálu, byla s ohledem na omezené finanční prostředky města zatím odložena.

(gal)

JIČÍNSKO: Včelaři vytočí kvalitní med

Jaká je letošní sezona včelařů? Jelikož se nachází ve své polovině, lze ji zatím bilancovat pouze částečně. Poměrně mírná zima, která ale včelám nedovolila nutné prolety, včelstva oslabila. Nemálo včelařů přišlo o včelstva na zásobách, protože včely neměly síly k přesunům uvnitř úlu.

Razantní nástup jara tak zastihl včelstva oslabená a nepřipravená. Příroda rozkvetla během několika dní a nabídla včelám nepřebernou nabídku, kterou nebyly schopné zvládnout. Teplé a suché počasí ale současně znamenalo nedostatek vody jak pro včely, tak pro rostliny. Květy sice zářily barvami, ale málo medovaly. Na druhou stranu příroda umožnila silný rozvoj včelstev. Když včely dospěly, květy opadaly a pro včely nastal nedostatek pastvy. Z nedostatku činnosti se pak včely začaly rojit, a tím se znovu celkově oslabily.

I přes některé nesnáze včelaři mohou být spokojeni. Letošní med je mimořádně chutný a hustý. Objevila se i tolik očekávaná medovice, jejímž produktem je velmi žádaný tmavý med. Pro včelaře však nastává i období, kdy musí svůj med dobře prodat. Před deseti a více lety se med vykupoval za 40 Kč/kg, ovšem dnes, kdy ceny včelařských pomůcek značně podražily, nabízejí výkupci méně než 30 Kč/kg. Často nezbývá, než aby včelař prodával své produkty sám.

Med z domácích úlů je mimořádně kvalitní a zdravý, což už nelze tvrdit o některých dovážených produktech. Dovozy méně kvalitních asijských medů jsou také v současné době jedním z hlavních problémů pro včelaře. Často se totiž stává, že jsou míchány s českým medem a obsahují chemické látky, čímž poškozují zákazníka. Navíc se prokázalo, že tímto medem dochází k přenosu největší metly včelstev - včelího moru.

Oldřich Suchoradský


Zájem o výměnu stříkaček je různý

Jičínsko - Od října minulého roku si mohou uživatelé drog na našem okrese bezplatně vyměnit ve třech lékárnách použité injekční stříkačky za nové. Tento program je financován prostřednictvím okresní protidrogové komise a má sloužit především k zamezení rizika dalších nákaz občanů, kteří mohou přijít se stříkačkami do styku. Použité jehly mohou být totiž nakaženy i virem HIV nebo hepatitidou. Má zároveň pomoci i drogově závislým, aby se až do svého dobrovolného rozhodnutí o léčbě nepoužíváním nakažených stříkaček vyvarovali dalších možných onemocnění.

Zkušenost se zájmem o tuto výměnu je přitom v jednotlivých lékárnách různá. Lékárna Gaia, sídlící na poliklinice v Nové Pace, dle odborné zástupkyně Miloslavy Kovářové doposud nevydala pro absolutní nezájem ani jednu stříkačku, naopak lékárna na Tylově náměstí v Jičíně vyměňuje kolem 20 až 30 kusů měsíčně. "Měli jsme již klienta, který si například vyměnil i 80 kusů najednou. V průměru však máme dva až čtyři klienty měsíčně, kteří si stříkačky berou po 5 až 6 kusech. Více stříkaček však i nadále pro drogově závislé normálně prodáváme, protože o tuto výměnu jich hodně z nich nemá zájem," podělil se o svou zkušenost vedoucí lékárny Zdeněk Turčín. Jak nám dále sdělila majitelka lékárny U České koruny v Lázních Bělohrad Jana Roušarová, od začátku roku zatím vyměnili pouze 25 kusů. "Těší mě, že těch zájemců je tak málo. Nemyslím si, že zde máme tolik drogově závislých a že se u nás dotyční bojí o výměnu požádat. Spíše jsem přesvědčena, že v Bělohradě tento problém není tak velký," hodnotí Roušarová.

Dle okresního protidrogového koordinátora Martina Kracíka se dá úspěšnost celého programu jen těžce hodnotit, protože se nemůžeme srovnávat s většími městy jako například s Hradcem Králové. "Domnívám se, že je velice dobře tuto služby poskytovat. Jde však hlavně o to, jak najít a oslovit postiženou populaci. Je těžké hodnotit i zájem na jednotlivých místech. Myslím si, že například v Nové Pace pro úspěch programu chybí anonymita, zároveň je v tamní lékárně i horší otevírací doba. Každopádně jsem velice rád, že nám provozovatelé jednotlivých lékáren dovolili tento program uvést do praxe, protože vše je děláno čistě na dobrovolné bázi a my nemůžeme a ani nechceme jednotlivým lékárnám něco přikazovat," konstatuje Kracík.

(max)


Pardoubek se snaží získat důvěru lidí

Lázně Bělohrad - Po několikaletém úpadku má v úmyslu nová nájemkyně bělohradského motelu Pardoubek Susanne Lejdar vrátit tomuto ubytovacímu zařízení v sousedství Anenských lázní jeho dobré jméno.

"Opět zde funguje restaurace a penzion s možností ubytování. O víkendových dnech bych zde chtěla pořádat pravidelné kulturní akce, například koncerty, které by byly zaměřeny jak na mladší, ta i starší generaci. Především se opět snažím získat důvěru lidí. Jsem přesvědčena, že příští sezóna už bude dobrá," říká Lejdar, původem z Berlína.

Aktivity nového provozovatele motelu s čtyřiaosmdesáti lůžky vítá i radnice, která Pardoubek pronajala od 1. července za tři sta tisíc korun ročně.

"Pardoubek byl otevřen po roce devadesát a fungoval úspěšně první dva roky za prvního nájemce. Ti další úroveň zařízení neustále snižovali. Za posledního nájemce to došlo tak daleko, že tam panoval naprostý nepořádek, kuchyň nefungovala a přespávali zde pouze pracovníci stavebních firem. Měli jsme problémy i s hygienou, proto jsme se rozhodli co nejdříve provést změnu," líčí situaci před nedávným výběrovým řízením starosta Bělohradu Pavel Šubr. Dodal, že předchozí provozovatel Pardoubku dluží městu ještě dnes na nájemném 250 tisíc korun a za 100 tisíc na vybavení, které se za jeho působení ztratilo. Minimálně dalšího půl miliónu dosahují dluhy vůči dodavatelům.

Letos nový nájemce místo nájmu prokáže městu, že částku ve stejné výši vloží do nezbytných úprav. Investice do Pardoubku zvažuje i radnice. "Přemýšlíme o plynofikaci objektu, protože provoz elektrických spotřebičů je nákladný," poznamenal starosta. Připustil, že se uvažuje i o úpravě přilehlého koupaliště, kde už nechalo město postavit nové převlékárny.

(jn)


Kvalitě vody nedávné ochlazení prospělo

Jičínsko - Nadměrný výskyt nebezpečných sinic a dalších mikroorganismů v koupalištích a dalších rekreačně využívaných vodních plochách na Jičínsku okresní hygienici zatím nezaznamenali. Laboratorní výsledky z minulých dní nepotvrdily, že by někde byly povolené limity překročeny.

Přesto v předešlém období mohlo vinou horkého počasí v některých nádržích dojít k ovlivnění kvality vody, zejména pak v místech s přírodními podmínkami, kde je nedostatečný přítok a odtok, čímž nemůže voda plnit svou samočistící funkci. Prakticky ve všech případech ale hygienici hodnotili stav jako odpovídající normě, což se týká i velkých rybníků v rekreačních střediscích. Navíc nedávné ochlazení rozvoj a bujení mikroorganismů zpomalilo a nebylo tedy tak masivní, jako v extrémně horkých dnech.

Tradičně nejpříznivější je situace na koupalištích, která mají technicky zajištěnu plynulou cirkulaci vody. V tomto ohledu je na tom nejlépe koupaliště v Milovicích, ovšem pokud ho navštíví velký počet koupajících, je čištění pro provozovatele nákladnější. Koupaliště v Miletíně, které má obdobné podmínky, v době odebírání vzorků sezónu ještě nezahájilo.

Výraznější zlepšení úrovně zaregistrovala letos OHS Jičín v Sobotce, Libáni a v Pecce. S přístupem správce jsou hygienici spokojeni i v případě lesního koupaliště Dachova, kde došlo k vyčištění dna nádrže. Vybavenost koupaliště v Jičíně je podle jejich slov na slušné úrovni. Vzhled vody však může některé návštěvníky odradit, byť jsou tamní hodnoty rovněž uspokojivé. Tento vizuální nedostatek by odstranila úpravna vody.

Všeobecně platí, že kvalita vody a stav koupališť souvisí s přístupem jejich provozovatelů, konstatují hygienici.

(jn)


Festival bluegrassu

Ač se to zdá sebevíce nepravděpodobné, nejstarší bluegrassový festival v Evropě vznikl za železnou oponou, v malém městečku jičínského okresu - v Kopidlně. A proč vlastně bluegrass v místě, kde většina lidí ani nevěděla, že podobný druh country vůbec existuje? Tato originální myšlenka zrodila se na počátku 70. let z popudu místní kapely Větráci, v té době reprezentované Janem Macákem, Jindřichem Havlíkem, Zdeňkem Vohnoutem a Rostislavem Rejmontem. Učarováni skladbami Lestera Flatta & Earla Flatta či Billa Monroa chtěli hrát stejnou a možná ještě lepší bluegrassovou muziku, přestože hraní v tomto stylu bylo zpočátku velmi nesnadné. Snad právě počáteční neúspěchy přiměly Větráky na myšlenku uspořádat v Kopidlně "takový malý festiválek kapel", kde by si jednotlivé skupiny mezi sebou mohly předávat zkušenosti s hraním na banjo a na kytaru.

Dobrý nápad se proměnil v čin a nedlouho po svém založení Větráci zorganizovali první "mini festiválek" bluegrassu v Ledkově u Kopidlna. Psal se rok 1973 a historicky prvního setkání se 30. června zúčastnilo 5 kapel (kromě Větráků to byli Barabové, Struny, Kalifornie a Ušáci). Na druhém ročníku Banjo Jamboree se sešlo již 16 skupin a pro velký zájem se musel konat v kopidlenské sokolovně. Renomé mladého festivalu velice rychle vzrůstalo stejně jako zájem o bluegrassovou muziku. A tak se do Kopidlna začínají vbrzku sjíždět nejlepší kapely z celé republiky. Pro velkou diváckou odezvu se vystoupení musela přesunout ze sokolovny na hřiště pod širé nebe. K ozdobám festivalu v jeho historii patřily takové kapely jako Poutníci, Cop, Bluegrass Nova, Průdušky, Boule, V modrém stínu, Modrý vítr, Oasa, Blanket, Zvonky, Vabank a další a další. V roce 1984 na festival zavítala i první kapela ze západní Evropy, Country Trash z Holandska. Tento ročník byl výjimečný rovněž tím, že se konal za přihlížení rekordního počtu téměř dvou a půl tisíc diváků.

Po roce 1989 se objevily nové možnosti pro další rozvoj festivalu, například v souvislosti s otevřením hranic na západ a účastí dalších zahraničních kapel. Přesto v roce 1992 dochází k přesunutí Banjo Jamboree z Kopidlna do Strakonic. Důvody jsou především ekonomické a organizační. Přeložením festivalu se má zlepšit zázemí pro muzikanty a posluchače, má dojít ke "zvětšení" festivalu. Postupem času se ale ukazuje, že podpora diváků i kapel bluegrassového festivalu i přes zkvalitněné zázemí pomalu ale jistě klesá, vytrácí se duch celého podniku.

V Kopidlně zatím vyrůstá menší "bratr" festivalu - Banjo Memories, který má navázat na původní tradice. A opět je u zrodu této myšlenky Jan Macák. Spolu s přáteli a členy Autoklubu začíná opět probouzet festival k životu, tentokráte ještě v malém. V roce 1997 se po pěti letech Banjo Jamboree stěhuje opět do Kopidlna, snad již nastálo. Po dva ročníky sice ještě nese označení Banjo Jamboree - Banjo Memories, ale od roku 1999 je v Kopidlně už zase jenom jeden festival - Banjo Jamboree.

(pe)


Nové Noviny