Nové Noviny č. 27/007. července 2000str. 3

Úřad má rezervu sedmnáct miliónů

Jičín - Vládou prozatím zablokované čerpání peněz z fondu rezerv a rozvoje neohrozí hospodaření jičínského okresního úřadu, který má na rezervním fondu sedmnáct miliónů korun. Podle přednosty Jiřího Vitvara nehrozí ani to, že by okres o tyto prostředky přišel.

"Jedním z rozhodujících příjmů okresního úřadu je daň ze závislé činnosti, jejíž vývoj nekopíruje zvyšující se výdaje v rozpočtu. K dorovnání případných finančních potřeb slouží právě fond rozvoje a rezerv," uvedl vedoucí kanceláře přednosty OkÚ Jičín Jan Jiřička. Zatímco v roce 1998 byl výběr daní o pět miliónů korun vyšší, vloni proti navrženému rozpočtu došlo naopak k mírnému propadu o tři milióny, nicméně hospodaření jako celek skončilo s dvoumiliónovým přebytkem.

"Vzhledem k tomu, že lze jen obtížně odhadnout vývoj příjmu z této daně, mimo jiné i proto, že významní plátci odcházejí do jiných okresů, kde jsou sídla jejich ředitelství, nelze vyloučit, že propad bude mít progresivní tendenci," poznamenal Jiřička. Doplnil, že z těchto důvodů a z nutnosti zabezpečit nepředvídatelné výdaje okresního úřadu a jím řízených organizací, například okresní nemocnice či Hasičského záchranného sboru, je v současné době v rezervním fondu 17 miliónů korun.

Skutečnost, že okresní úřady z rozhodnutí vlády nemohou použít rezervní prostředky, podle přednosty Jiřího Vitvara neznamená, že by okresy tyto peníze vracely do státní pokladny. "Předpokládá se, že v mimořádných a odůvodněných případech je bude moci čerpat. Kabinet se tímto opatřením snaží docílit efektivního využití peněz," poznamenal Vitvar.

(jn)


Část chodníku na náměstí hotova

Nová Paka - Minulý týden se sešli zástupci města s firmami Telecom, Obis a Východočeskou plynárenskou společností, aby zhodnotili dosavadní průběh výkopových prací v centru města. Masarykovo náměstí je sice stále ještě jedno velké staveniště, zejména v souvislosti se zasazováním nového plynovodního řadu, ale například Telecom je s výkopovými pracemi již téměř hotov. Plynaři mají zatím ještě hodně práce, zvláště na straně podloubí s přípojkami, kterých má být osazeno asi 38. Zároveň je nutné ještě propojit hlavní plynový řad novým potrubím až k papírnictví a na druhé straně k budově muzea. V pásmu od budovy radnice až po spořitelnu pak začíná náměstí dostávat svou definitivní podobu. Tyto budovy již spojuje nový chodník z orámované zámkové dlažby s dokončenými bezbariérovými vstupy před Městským úřadem a před spořitelnou.

Podle vedoucího investičního odboru města Zdeňka Kovaříka po dokončení těchto zemních prací je v prostoru náměstí průběžně prováděna zádlažba rýh po výkopech za použití žulových kostek. V další fázi bude jednotnou zámkovou dlažbou předlážděn i chodník před podloubím. Nový chodník, rovněž ze zámkové dlažby, bude pokračovat i po levé straně až k zastávce. Celková rekonstrukce Masarykova náměstí včetně předláždění má být dle harmonogramu provedena do 10. srpna. Návštěvníci novopacké Hrubé pouti by se tak již měli procházet po nových chodnících.

(ur)


Krádeže laviček jsou časté

Jičín - Až na 60 tisíc korun se odhadují roční ztráty Technických služeb v Jičíně vzniklé krádežemi městských laviček. V Jičíně jich je přitom usazeno celkem na 120 kusů, z toho část přenosných a zbytek vestavěných. "Vestavěné lavičky se velice často demolují, proto je stále musíme opravovat, ale finanční ztráty nejsou tak vysoké. Spíše s tím naši pracovníci mají mnoho zbytečné práce. Větší problém máme s těmi přenosnými, kde se nám jich v průměru ročně ztratí kolem patnácti. Od začátku roku jich například již dnes chybí osm. Při odhadní ceně jedné lavičky, která je téměř 4 tisíce korun, nám vznikají nemalé a přitom zbytečné ztráty," postěžoval si zástupce ředitele pro provoz Technických služeb Josef Dvořák.

Jedním z posledních případů, z kterého se dá usoudit na morálku pachatelů, je ztráta pěti kusů přímo na městském hřbitově, kde zmizely v průběhu jednoho večera. Obrana proti pachatelům je přitom velice těžká, spíše nemožná. Probíhá sice šetření Policie ČR, ale spíše neúspěšné. Pouze upozornění občanů na výskyt těchto ukradených laviček by mohlo pomoci.

Novými lavičkami měl být osazen i Libosad. Technické služby již přitom měly nakoupeno zhruba 30 kusů, jejichž nákup byl předem odsouhlasen odborem územního rozvoje městského úřadu v Jičíně. "Chtěli jsme tímto nákupem řešit katastrofální stav v lipové aleji, protože ty zbylé lavičky jsou již převážně zcela zdemolovány. Protože počítáme s tím, že právě i v Libosadu tento problém nákupem nových laviček nepomine, nakoupili jsme betonové typy na stálou instalaci. Přestože nám však jejich vhodnost byla odsouhlasena, po nákupu nám stejný odbor územního rozvoje městského úřadu instalaci zamítl. Proto nebudou v Libosadu lavičky žádné, protože na jiné již nejsou peníze," dodává Dvořák. Část z těchto nakoupených kusů se však již instaluje například v okolí Šibeňáku, ale i na městském hřbitově, kde je nutno právě díky nenechavcům pěkné lavičky nahradit těmito obyčejnými, které nebudou zloděje příliš lákat.

(max)


KAŠNA NA NÁMĚSTÍ V centru Lázní Bělohrad v proluce na Raisově náměstí bude v těchto dnech instalována nová kašna. Prostor v jejím okolí bude řešen parkovou úpravou.

FOTO: jn


Průzkum veřejného mínění na podzim

Jičín - Ještě před schválením rozpočtu města na rok 2001 by mělo dojít k průzkumu veřejného mínění, kde se občané Jičína budou moci vyslovit k prioritám města v oblasti investic do budoucna. Výsledky průzkumu by měly být známy na podzim letošního roku. O jeho provedení odbornou firmou rozhodla městská rada na svém posledním zasedání na základě návrhu člena rady, předsedy finanční komise Martina Puše. "Myslím si, že je potřebné, aby vedení města znalo především názory lidí zde žijících. Obdobný průzkum se dělal před lety, kdy se veřejnost vyslovila především pro rekonstrukci a pro velké investice do bazénu. Bazén již je za námi a měli bychom si udělat jasno, kde budeme pokračovat," nastínil důvody svého návrhu Puš.

Vzhledem k omezeným financím města však průzkum nebude moci sloužit jako jasně daný plán budoucích investic. "Průzkum by se měl provádět na základě určité ankety, kde by mohly být vyčleněny jmenovité akce. Ať si občané sami rozhodnou, zda preferují raději opravené chodníky před moderním venkovním koupalištěm, nebo zda chtějí mít v budoucnu zastřešený zimní stadion. Je však pravdou, že vše najednou v žádném případě není a v dohledné době nebude v silách města," shrnul Puš.

(max)


NEOBVYKLE BRZKÉ ŽNĚ V nezvyklém předstihu proti minulým létům byly zahájeny letošní žně. Jako jedni z prvních na Jičínsku vyrazili s technikou do obilných polí pracovníci zemědělského podniku Agro Chomutice, který minulý týden začal mezi Chomuticemi a Třtěnicemi sklízet ozimý ječmen. "V zemědělství pracuji už dvaadvacet let a ještě jsem nezažil, aby žně začaly v červnu," říká ředitel chomutického podniku ing. Hátle. "Jaká bude letošní úroda po prvních hektarech sklizně, je předčasné tvrdit, každopádně období sucha se na výnosech projeví," dodal.

Foto: jn


Potíže s horolezci ve skalách

Prachov - Krása skalních věží učarovává milovníkům přírody stejně jako horolezcům, pro které je jejich zdolání záležitostí osobní odvahy, dovednosti a síly. Horolezectví provozované v chráněných zónách však nutně musí respektovat některá základní pravidla, a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale i z důvodu zachování často ojedinělých přírodních výtvorů pro příští generace horolezců a turistů. Rovněž v Prachovských skalách je tato otázka na pořadu dne, protože k poškozování skal dochází nejčastěji v letní sezoně.

"Na porušování návštěvního řádu Prachovských skal se často podílí právě horolezci," potvrdil Josef Koťátko z Českého svazu ochránců přírody. Kromě chození mimo značené cesty a rozdělávání ohně v lese se jedná hlavně o nedovolené provozování horolezecké činnosti po dešti, kdy dochází ke zvýšenému narušování skalního povrchu. Jde i o používání zakázaných prostředků jako je magnezium a objevuje se i vyrývání motivů do skal. Ovšem ne všichni horolezci se podílí na nedovoleném poškozování skal. Ve valné většině totiž největší problémy vychází od neorganizovaných horolezců, kteří nemají ani povolení k provozování horolezecké činnosti v Prachovských skalách. "Napomínáme rovněž návštěvníky, kteří nemají s lezením nic společného a pouze přihlížejí, aby opustili prostor určený výhradně pro horolezce."

Na dodržování návštěvního řádu v současné době bdí jedenáct strážců, kteří mají oprávnění k udělování pokut. Podle Koťátka k tomu ale dochází spíše výjimečně: "Dáváme přednost napomínání, případně tyto horolezce vyženeme ze skal. V současné době provádíme i noční kontroly, kdy se snažíme zabránit rozdělávání ohňů v lesních porostech."

(pe)


Nové Noviny