Nové Noviny č. 26/0030. června 2000str. 5

Běchary: sjezd rodáků

Běchary - Letos uplyne úctyhodných 710 let od založení obce Běchary, která leží tři kilometry jihovýchodně od Kopidlna a jejíž součástí je i osada Běchárky. U příležitosti tohoto výročí se obecní zastupitelstvo rozhodlo ve dnech 5. až 6. července uspořádat sjezd rodáků obce. Na uspořádání celé akce se vedle obecního úřadu aktivně podílejí i zájmová sdružení občanů: Červený kříž Běchary, Sbor dobrovolných hasičů Běchary, Myslivecké sdružení Běchary, Ochotnický spolek "Studio Běchary", Klub důchodců při OÚ Běchary a Selská jízda Židovice.

Sjezd bude zahájen ve středu 5. července shromážděním účastníků v kulturním domě (10.00-10.30 hod), kde všechny účastníky mimo jiné přivítají svým vystoupením žáci místní základní školy. Následovat budou slavnostní průvod k památníku padlým (13.00), vystoupení mažoretek (13.30), soutěž hasičských družstev (14.00) a společenská zábava spojená s divadelním představením (19.00). Během dopoledne si pak rodáci a přátelé Běchar budou moci v základní škole prohlédnout výstavu fotografií z historie a současnosti obce a ve staré škole výstavu obrazů místního rodáka pana Šoltyse. Zajímavým zpestřením jistě bude i projížďka v kočáře taženém koňmi. Čtvrteční program zahájí slavnostní mše (9.30) a pak se již oslavy budou nést ve sportovním duchu. Nejprve to bude ukázka skoku koní přes překážky spojená s programem pro děti, které budou moci vyzkoušet, jak krásně vypadá svět z koňského hřbetu (10.00), a celý program vyvrcholí od 13 hodin sportovně zábavným programem na hřišti.

(red)


Stručně z historie obce

Kostel sv. Vojtěcha je významnou kulturní památkou Běchar. V rámci sjezdu rodáků se zde bude 6. července od 9.30 hodin konat slavnostní bohoslužba.

FOTO: archiv OÚ Běchary

Nejstarší písemný záznam o existenci Běchar je z roku 1290. Jméno obce vzniklo pravděpodobně v dobách germánského osídlení, a to ze slova "becherer", což znamená výrobce dřevěných nádob, pohárů na pití. Dokladem toho je první pojmenování obce jako Behar, Bechar.

Běchary byly po mnoho staletí svobodným rytířským statkem a ve 14. století patřily pražskému arcibiskupovi. V roce 1349 podstoupil arcibiskup po čas svého života část svých panství Žerčic a Kobylek v náhradu svým bratrům a ustanovil, aby poddaní z jeho vsi Běchar, Budčevse a Kamenska o žních po dva dny u dvora Žerčického pracovali. Dalšími spolumajiteli byli arcibiskup Arnošt z Pardubic a jeho bratři Arnošt a Smil. V roce 1392 byl dán Běcharský dvůr do zástavy Janu Krogovi ze Žitětína, který se tímto stal jeho stálým nájemcem. V roce 1445 se stává dalším majitelem Běchar Jan z Pařezu, zvaný Běcharský, který svůj majetek zdědil po otci Ctiborovi z Pařezu, pánu na Běcharech, a prodal jej v roce 1448 své tchýni. V roce 1460 se stává vlastníkem Běchar Václav z Běchar. Počátkem 16. století kupuje Běcharský dvůr vladyka Bavor Bádenský z Oujezda a v roce 1508 rytíř Halama, který se dopustil mnoha zločinů, za něž byl 9. října 1509 v Praze na Pohořelci popraven. Po něm nastoupil v držení Běchar Jan Halama z Jičína a v roce 1582 jeho syn Václav, hejtman Kopidlanský. V roce 1616 byl majitelem Baltazar Rabenhaup a po jeho smrti připadly Běchary ke Kopidlanskému panství, jehož majitelem byl Jan Rudolf Trčka z Lípy a na Veliši. V roce 1625 toto panství připadlo vévodovi Albrechtu z Valdštejna a po jeho zavraždění bylo konfiskováno. Kolem roku 1800 byly založeny Malé Běchary, dnešní Běchárky. V období od roku 1638 - 1922 vlastnila Běchary a Běchárky rodina Šlikova. V letech 1922-23 jsou pozemky rozděleny pozemkovou reformou. Pozemky a budova dvora jsou přiděleny panu Václavu Runčíkovi a Běchárky dostává Legionářské družstvo.

Zajímavý je i počet obyvatel obce Běchary a Běchárky podle dochovaných písemných záznamů: rok 1850 (572 obyvatel), 1900 (699), 1950 (455), 1970 (299), 1980 (244), 1991 (224) a 2000 (235).

Po roce 1990 byl obci navrácen její historický majetek. Vedle nemovitostí (kulturní dům, škola, požární zbrojnice a budova obecního úřadu, která byla zakoupena v roce 1996) hospodaří obec na 72 ha obecního lesa, 9,8 ha sadu a 67 ha orné půdy bylo pronajato zemědělskému podniku Perseus s.r.o.

(red)


Poděkování

Díky za Zlaté kapradí

O Svatojánské noci v Jičíně jsem skutečně našla pořadateli slibované zlaté kapradí. Nemělo však podobu rostlinnou, ale lidskou. Jmenovalo se "rodina Drobných z Jičína". A té teď velice moc děkuji za to, že ihned po nálezu mojí peněženky u kostela sv. Ignáce, pátrala po majiteli, i když v centru města bylo plno účastníků slavnosti. Šťastná náhoda tomu chtěla, že mi ji mohli předat osobně, aniž by se vůbec podívali, co je uvnitř. Ušetřili mi tím nejen pokaženou noc, ale také spoustu dalších problémů s obstaráváním všech náhradních dokladů. Nechtěli nálezné, nechtěli pohoštění, měli jen radost, že já mám radost. S radostí jim ještě jednou děkuji.

Vlaďka Matějková

Poděkování

Děkujeme paní učitelce Štálové ze 3. ZŠ v Jičíně za trpělivost a pomoc při výuce našeho postiženého syna Michala a dále děkujeme Markovi Paličkovi za jeho asistenci a doprovod našeho syna ve škole.

Manželé Greškovi


Kruhy v obilí jsou vidět pouze z letadla

Jičín - Před několika dny byl opět uskutečněn let zaměřený na vyhledávání a dokumentaci archeologických památek. Tentokrát jsem vyhledávala kruhové objekty na polích osetých obilím v místech již zjištěného osídlení v mladší době kamenné.

První "kruhy" jsem zachytila v červnu 1995. Nyní byly všechny znovu nalezeny a fotografovány. Ke třem známým lokalitám přibyla čtvrtá. Ta je ze všech nejzajímavější. Jedná se o Vitiněves. Zde jsou na poli mezi silnicí a areálem zemědělského družstva celkem tři soustředné kruhy. Východní část vnějšího a středního kruhu byla zničena stavbou silnice do Milíčevsi, nejmenší kruh je úplný. Průměr této soustavy je asi 80 metrů. Při stavbách v areálu družstva byly v polovině 60. let zjištěny objekty sídliště druhé vlny zemědělského obyvatelstva přišlého k nám postupně z Předního Východu a Balkánu během 6. a 5. tisíciletí před naším letopočtem. Nálezy z jam a kulturních vrstev jsou uloženy v jičínském muzeu.

Další kruh byl snímkován na katastru Kovače poblíž silnice z Jičína do Hradce Králové. Tento kruh je neúplný, leží totiž na dvou polích rozdělených regulovaným tokem Lužanky. Patrná je jen část na oraném poli. Kromě obvodového tmavého kruhu je uvnitř plochy patrný i obdélný objekt - snad chata. V okolí kruhu byla sebrána pravěká keramika, která může pocházet z mladší doby kamenné.

Soustava kruhů je na polích jižně od hradiště Češov. Naposled byl snímkován velký kruh průměru odhadem asi 320 metrů. Ten byl doposud patrný jenom jako úseč kruhu deformovaná západním směrem pohybem do svahu a orbou. Ze země je doposud vidět násep a příkop, který jej provázel po jeho vnitřním obvodu. Kruh je značně veliký, na jeho vnitřní ploše se nejeví žádné další objekty. Další dva navzájem nesoustředné kruhy leží blíže k hradišti a při posledním letu nebyly vidět. Na starším snímku je na ploše většího z nich patrný obdélný objekt.

Velký jednoduchý kruh byl na vlhkostní příznaky snímkován jižně od školy ve Veliši. Je součástí areálu o ploše asi 5 km2, dnes mezi obcemi Veliš, Podhradí a Bukvice, opakovaně osidlovaném v mladší době kamenné. Na polích jsou stále patrné rozorané jámy a chaty sídlišť, která zde byla stavěna v mladší době kamenné.

Zjištěné kruhy se jmenují podle svého tvaru rondely. Budoval je lid, který označujeme podle výzdoby jeho keramiky jako lid kultury s keramikou vypíchanou. Rondely interpretujeme jako shromaždiště tehdejších obyvatel několika vesnic v jeho okolí. Zde se shromažďovali a řešili své problémy, organizovali práci na polích a výrobu všeho potřebného. Patrně zde prováděli svůj způsob uctívání. Je jisté, že už při stavbě těchto objektů uplatnili své poznatky, například z astronomie. Ty byly důležité například pro stanovení začátku jarních prací. Rondely mají obvykle čtyři vstupy orientované přesně ke světovým stranám. To předpokládá znalost termínu ranní a podzimní rovnodennosti i obou slunovratů. Vlastní rondel se skládal z jednoho, dvou či tří soustředných kruhů. Ty byly vytvořeny příkopem s hrotitým dnem a palisádou - plotem zasazeným do hliněného náspu. To se mohlo až třikrát opakovat. Na vnitřní ploše těchto objektů byly nalezeny chaty. Má se za to, že byly obydlím šamanů - kněží, kteří prováděli oběti a další kultovní praktiky a snad i řídili například práce na polích. Výjimečně zde byly nalezeny i kostrové hroby, snad významných jedinců komunity.

Čtyři uvedené objekty jsou prvními svého druhu objevenými i na Jičínsku. Jsou zcela přirozenou součástí velmi početných sídlišť mladší doby kamenné. Možnost je zjistit nastala až po roce 1990, kdy se letecká prospekce stala běžnou součástí archeologického práce. Pozemní prospekcí jsou tyto objekty téměř nezjistitelné. Během několika desetiletí by pak zmizely postupným rozoráváním. V této souvislosti je zajímavé, že se i dnes vyskytují na polích všude tam, kde v mladší době kamenné byly sprašové půdy a kde se dodnes oře a osévá.

Eva Ulrychová, OMaG Jičín


Policie ČR

Jičín - V nočních hodinách z 20. na 21. června dosud neustanovený poberta odcizil v Jičíně na Novém Městě zaparkované nákladní vozidlo IFA s označením autoškola a zdvojenými pedály ovládání. Majiteli způsobil svým činem škodu téměř 80.000 Kč.

Hořice - Policejním vyšetřovatelem bylo devětadvacetiletému výtečníkovi z Hořicka sděleno obvinění ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody, krádeže a poškozování cizí věci. Těchto trestných činů se v období od března do května letošního roku dopustil tím, že v jedenácti případech po vypáčení vchodových dveří, rozbití skla, případně vytlačení oken vlezl do zahradních chat, domků, rekreačních chat a chalup na Novopacku a Hořicku. Za toto svoje snažení byl po zásluze odměněn vzetím do vazby.

Jičín - Evidentně slabšími nervy byl obdarován šestatřicetiletý muž z Lomnice nad Popelkou, který se 22. dubna letošního roku kolem 10.00 hodin v jedné z prodejen v Jičíně neovládl, slovně urážel zaměstnance prodejny a poté fyzicky napadl i majitele prodejny. Udeřil jej několikrát pěstí do obličeje, přičemž mu způsobil poranění nosu a oděrky v obličeji. Nejprve jej srazil na stůl, potom dokonce na zem a tam do něho i kopal. Zranění poškozeného si vyžádalo lékařské ošetření. V průběhu napadení výtržník poškodil zboží v prodejně, mobilní telefon, oblečení a řetízek poškozeného. Celkově způsobil svým jednáním škodu v částce 9.300 Kč a policejním vyšetřovatelem byl za toto své chování obviněn z trestných činů výtržnictví a poškozování cizí věci.

Železnice - Policejním vyšetřovatelem bylo dvěma osmnáctiletým výtečnicím sděleno obvinění z trestného činu poškozování cizí věci. Toho se 27. ledna letošního roku dopustily tím, že v domě v Železnici u uzamčeného obývacího pokoje vykoply dveře, aby si jedna z nich mohla odnést svoje věci. Majiteli domu způsobily škodu v částce zhruba 8.000 Kč.

Mladějov - Dvaadvacetiletému násilníkovi z Mladějovska bylo policejním vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu ublížení na zdraví. Toho se dopustil 30. dubna 2000 krátce před půlnocí, když pěstí napadl dvaašedesátiletého poškozeného. Úderem staršímu muži roztrhl sliznici ústní dutiny, vyrazil jeden zub a pohmoždil horní ret. Poškozený byl v důsledku tohoto napadení v desetidenní pracovní neschopnosti.

Kacákova Lhota - Ve velkovýkrmně prasat v Kacákově Lhotě odcizil neznámý pachatel v noci na 24. června čtyři prasata v celkové váze cca 440 kg, která na místě zabil a odvezl motorovým vozidlem. Vzniklá škoda činí přibližně 18.000 Kč.

(tm)


JEN LEHKÉ ZRANĚNÍ O velkém štěstí může hovořit řidič z Náchodska, který minulou středu krátce po patnácté hodině havaroval s osobním vozidlem na obchvatu Jičína. K nehodě došlo na silnici I/16 za křižovatkou u obce Popovice, když se řidič z okresu Náchod plně nevěnoval řízení vozidla AUDI A8 a vjel do protisměru až k levé krajnici, kde se střetl s protijedoucím nákladním vozidlem. Alkohol byl vyloučen dechovou zkouškou. Sám nepozorný řidič utrpěl lehké zranění a na vozidlech vznikla škoda za zhruba 900 tisíc korun.

(tm)

FOTO: jn


Nové Noviny