Nové Noviny č. 25/0023. června 2000str. 3

V Jičíně zavádí město smluvní nájemné již dnes

Jičín, Lázně Bělohrad - I když úplné uvolnění cen nájemného podle prozatím schváleného scénáře chystá vládní kabinet až od roku 2002, některá města už dnes u nově obsazovaných bytů zavádí smluvní nájemné, které se blíží tržním cenám.

K tomuto trendu se připojili i radní v Jičíně. "U nově uzavíraných smluv se bude nájemné v městských bytech řídit podle jiných podmínek. V bytech první kategorie zaplatí nájemník pětačtyřicet korun za metr čtvereční, což je přibližně trojnásobek současného regulovaného nájemného," oznámil vedoucí úřadu města Peter Bareš.

Opakovaně zdůraznil, že se změna nedotkne už uzavřených smluvních vztahů se stávajícími nájemníky, ale musí s ní počítat lidé, kteří se nově do městských bytů nastěhují, včetně těch, kteří se rozhodnou pro jejich výměnu. "Nové smlouvy budou uzavírány na jeden rok s možností prodloužení na dalších pět let. Pokud ani v tomto období neskončí dnešní regulovaný způsob stanovování nájemného, smlouva pak bude uzavírána vždy na dobu určitou," upřesnil Bareš.

Jičínský místostarosta Vlastimil Matucha doplnil, že Městský bytový podnik v této chvíli obhospodařuje na 1600 bytů. "Ročně se ale uzavírají maximálně asi dvě desítky nových nájemních smluv," poznamenal Matucha. Připustil, že v některých případech může být cena dohodnuta individuálně, což by se patrně týkalo sociálně potřebných rodin, které se ocitnou v ekonomické tísni.

Stejný systém běží už třetím rokem například v Lázních Bělohradě. "Někteří lidé jsou nespokojeni s tím, že za byt platí víc, než třeba jejich soused. I nám tyto rozdíly připadají nespravedlivé, proto bychom uvítali, kdyby se cenová hladina regulovaného nájemného co nejdříve srovnala s tržní," říká tajemnice městského úřadu Jitka Košťálová.

Konec regulace, tedy takzvané narovnání cen, se očekává od roku 2002. Nemělo by být skokové. Nájemné bude navíc odpovídat místně obvyklým cenám, a ty se mohou v různých regionech lišit.

(jn)


Zasedání zastupitelstva

Nová Paka - Na pondělí 26. června v 17. 30 hod. svolal starosta Nové Paky Petr Kuřík do malého sálu MKS Městské zastupitelstvo k veřejnému zasedání.

Zastupitelé by měli projednat a případně schválit vyhlášky o místních poplatcích, o nakládání s komunálním odpadem a o stanovení spádových obvodů základních škol zřizovaných městem. Mezi další důležité body, které budou v pondělí na pořadu jednání, patří i účast Nové Paky ve Sdružení obcí Krkonoše a projednávání metodiky pro prodej pozemků na výstavbu rodinných domků.

(ur)


Poštovní schránky chybí

Jičín - Poslední poštovní schránka, která zbyla na Valdštejnově náměstí a pěší zóně, je již několik měsíců odstraněna a doposud jediným místem v centru pro odeslání obyčejného dopisu nebo pohledu je přímo budova České pošty. Tento problém se jistě netýká pouze domácích a zahraničních návštěvníků, kteří navštíví Jičín, ale i některých převážně starších jičínských občanů.

Poslední schránka na Valdštejnově náměstí byla umístěna na rohovém domu č.p. 94, kde je dnes obchodní zastoupení pojišťovny Allianz. Z tohoto domu dle slov současného majitele domu byla odstraněna v průběhu měsíce března z důvodu plánované rekonstrukce fasády, přičemž s opětovným umístěním poštovní schránky nesouhlasili památkáři. Proto majitel domu v předstihu informoval Českou poštu, že bude třeba, aby se našlo jiné vhodné místo a schránka byla přemístěna. Na základě této informace požádala 22. února Česká pošta Městský úřad v Jičíně o povolení přemístění schránky na trávník před kostel sv. Jakuba u Valdické brány. Toto však bylo zamítnuto. "Víme o tomto problému a umístění poštovních schránek bránit nebudeme. České poště proto nabídneme možnost umístění poštovní schránky alespoň na obecním domě čp. 89, blízko 'myší díry', kde jsou v současné době v provozu potraviny," upřesnil místostarosta Miloslav Šebík. Dle slov ředitele České pošty ing. Miroslava Luštického bude Česká pošta i nadále jednat s městským úřadem v Jičíně o umístění další schránky na pěší zóně. "Na pěší zóně jsme také mívali schránku, ale problémem je, že téměř vždy, když majitel domu dělá novou fasádu, již nemůžeme zpětně schránku instalovat," dodal Luštický.

(max)


O PUTOVNÍ POHÁR ŘEDITELE VĚZNICE Střelecké soutěže "O putovní pohár ředitele věznice Valdice", která se konala 18. června na střelnici Zebín se zúčastnily čtyři desítky střelců. Tento závod pořádal Sportovně střelecký klub Valdice ve spolupráci s věznicí Valdice. Putovní pohár byl propůjčen za disciplinu velkorážná pistole (5+30 ran), která se střílí jednoruč na 25 m. Na prvním místě se umístil a pohár získal Jiří Paska ze střeleckého klubu SSK Vrchlabí, na druhém místě zasloužilý mistr sportu Ladislav Falta (mistr světa 1970, stříbrná OH) a na třetím místě ing. Josef Vojtíšek z SSK Valdice.

Soutěž byla obsazena na vysoké sportovní úrovni a všeobecně prokázala vzrůstající zájem občanů o střelecký sport a jejich rostoucí sportovní úroveň. Je škoda, že novela zbrojního zákona, která bude v parlamentu projednávána 27. června, má dle mnoha sportovních střelců za cíl tento sport zadusit.

FOTO: jn


Nájem v červenci stoupne o téměř pět procent

Jičínsko - Cena bydlení od letošního července podraží maximálně o necelých pět procent, přičemž tento nárůst se týká obyvatel žijících v bytech s regulovaným nájemným.

Města na Jičínsku zvedají činže o maximální povolené procento (4,9%), které usměrňuje vyhláškou ministerstvo financí příslušným koeficientem, kopírujícím nikoliv míru inflace, ale ceny stavebních prací v uplynulém roce. Obce, které stále vlastní podstatnou část bytového fondu, nemusí tento strop dodržet a mohou na svém území ponechat stávající úroveň základního nájemného, případně zvolit jeho mírnější nárůst. Až na výjimky však zpravidla využívají maximální možnou hranici.

K tomu je nutí především ekonomické důvody. Na obnovu zanedbaného bytového fondu se jim totiž nedostávají peníze, což někde řeší i tím, že tento majetek privatizují. Ve stejné situaci jsou také majitelé privátních domů, kteří do nemovitostí investují, aniž by se dočkali návratnosti takto vynaložených prostředků. "Regulované nájemné, které se nyní zvýší o necelých pět procent, stále nepokrývá náklady spojené s údržbou obytných domů. Tyto výdaje víceméně dotujeme z příjmů z pronájmů nebytových prostor," říká Pavel Šubr, starosta města Lázně Bělohrad, které spravuje více jak devadesát bytů.

Na přetrvávající rozdíl mezi výnosy z nájmů a výdaji na opravy bytů upozorňuje i radnice v Hořicích. "Nájemné stoupne o 4,9 procenta, víc nelze," konstatuje tamní starosta Ladislav Vrba. Stejný růst nájmů od prvního července schválili radní také v Nové Pace a v Jičíně. Například v okresním městě se činže v bytech první kategorie zvedne z 14,47 na 15,18 korun za metr čtvereční. Průměrný nájem v městských bytech o šedesátimetrové výměře by se tak měl pohybovat mírně nad hranicí 910 korun měsíčně.

Města a obce si mají možnost už několik let samy upravovat cenu bydlení takzvanou polohovou rentou, která jim dává prostor zvýšit nájem v atraktivních lokalitách až o 20 procent a naopak na periferiích či v oblastech s rušnou dopravou snížit o 15 procent. Takovéto rozlišení podle polohy bytu uplatňují třeba v Nové Pace a v Lázních Bělohradě. "V centru města a v Lázeňské ulici je výše nájmu o deset procent vyšší," potvrdila vedoucí bělohradské radnice Jitka Košťálová. Naopak v Jičíně a Hořicích k podobné diferenci zastupitelé nepřistoupili a nadále zde uplatňují jednotnou sazbu.

(jn)


Mácha je trochu tajemná a věčná inspirace

Nová Paka - To, o čem jiní snili, Mácha uskutečňoval. Jaký ale vlastně byl autor Máje, z jakých myšlenek a pocitů byl utkán jeho duch a v neposlední řadě, jak vůbec vypadá? Mnoho nezodpovězených otázek za sebou zanechal potulný básník, který svým dílem dodnes ovlivňuje své následovníky a oslovil několik generací českých výtvarníků.

Mácha, to není ona známá socha na Petříně, tak reaguje na povrchní vnímání jednoho z nejosobitějších romantiků literatury 19. století jeho velký ctitel Miloslav Bařina, ředitel Městského muzea v Nové Pace, kde bude poslední červnový den v galerii Suchardova domu zahájena výstava "Máchovské variace ze sbírek Památníku národního písemnictví v Praze". Výstava, která bude svým obsahem ojedinělá.

Vůbec poprvé se zde představí kolekce kreseb, ilustrací a grafik, které se stanou jádrem připravované expozice. "Takto vybraný soubor výtvarných prací ještě nikdy vystaven nebyl. Dílo Máchy inspirovalo snad každého předního výtvarníka, Zrzavého, Svolinského, Boudu, Konůpka, Komárka a mnohé další. Výstava bude doplněna i unikátními tisky. Různé vydání knih Máchy nám zapůjčí ze své sbírky Miroslav Koloc, který patří k našim předním máchologům," upřesnil Bařina.

Setkání máchovských badatelů na vernisáži, jejíž účastníci si zároveň připomenou letošní 190. výročí narození našeho největšího romantického básníka Karla Hynka Máchy (1810 - 1836), ovšem neočekává. "Byl bych ale velmi rád, kdyby výstavu navštívili hlavně mladí lidé. Také proto bude otevřena nejen přes prázdniny, ale potrvá až do 17. září, aby ji mohli zhlédnout i žáci škol," doplnil ředitel muzea.

Karel Hynek Mácha podle jeho slov předběhl svou dobu nejméně o sto let. K tomu, aby vyjádřil mnohé, mu stačilo jen pár slov. "Většina lidí si ho ovšem zpodobňuje podle sochy na Petříně jako vzdychajícího mladíka. Ve svém díle se stále vracel k těm nejpalčivějším otázkám, které člověka provázejí, o smyslu a konečnosti lidské existence. Jeho romantický duch ho neustále hnal do volné přírody, zatímco ostatní zůstávali uzavřeni za hradbami měst. Pěšky absolvoval několik poutí, například krkonošskou a italskou. Zachovaly se zápisky z jeho cest s velice podrobnými kresbami. Máchu fascinovala krajina, přitahovaly ho především hory, hrady a zříceniny. Pro něho byl mystický třeba i kopec Tábor, natož pak Alpy. Právě ve zříceninách hradů viděl jakousi symboliku marnosti lidského bytí."

Rouškou tajemství zůstává obestřena i skutečná podoba básníka, dodnes se vedou spekulace o nejvěrnějším zobrazení jeho tváře. K nejznámějším patří například portrét od Jana Zrzavého. "Máchův spolužák Josef Petera z Třebihoště, u kterého při své pouti do Krkonoš přenocoval, se prý jednou vyjádřil, že nejpodobnější Máchovi je socha sv. Jana Nepomuckého v kapli u miletínských lázní," poznamenal Bařina.

Máchu na Novopacku, jímž při svých poutích procházel, připomíná pamětní deska na hradě Kumburk, odhalená poprvé v roce 1941 a nově pak před deseti lety.

(jn)


Nové Noviny