Nové Noviny č. 24/0016. června 2000str. 7

Na plynofikaci stále čeká celá řada obcí jičínského okresu

Plynofikace bývá zpravidla jednou z investičních priorit malých obcí. Letos se na Jičínsku přechodu na nový způsob vytápění dočkají například obyvatelé Butovse.

FOTO: jn

Jičín - Na devíti místech Jičínska letos pokračuje Východočeská plynárenská ve výstavbě distribučních sítí, dalších deset investičních akcí je plánováno na příští rok. Ani to není dostačující, poněvadž zhruba polovina obcí okresu na přivedení plynu stále čeká. Bez možnosti zásobování zemním plynem zůstává především západní část regionu.

"Poptávka po plynofikaci je velká, nicméně jako vše ostatní, je i budování sítí otázkou návratnosti z hlediska vynaložených investic," uvedl Libor Kynčl z ředitelství závodu VČP Jičín. "V současnosti probíhá plynofikace vybraných lokalit tím způsobem, že VČP na základě studie propočítá investiční podíl z pohledu efektivnosti vynaložených nákladů a zbylou část peněz musí obec zajistit z vlastních prostředků. Zpravidla dvacet procent financují plynárny a ostatní výdaje jdou k tíži obecních rozpočtů," vysvětluje Kynčl.

Právě obce ovšem poukazují na vysokou finanční náročnost těchto akcí a podle vyjádření mnohých starostů jim navíc připadá nelogické, aby hradily výstavbu této infrastruktury.

"Chápu, že jejich finanční možnosti jsou omezené, naše investice se však odvíjejí ve vztahu k energetickému zákonu obdobně jako dodávka elektrické energie a tepla. Bohužel privatizace zatím nebyla dokončena a prodejní marže, kterou nám jako distributorovi určuje ministerstvo průmyslu ve vztahu k nákupní ceně, je tak nízká, že návratnost investic do komunální sféry je pro nás v nedohlednu. Pokud by se na nich měly podílet jen plynárny, tak se návratnost za současných podmínek pohybuje u některých obcí ve stovkách let, což je jako podnikatelský záměr naprostý nesmysl. Buďto dojde k liberalizaci cen, nebo výstavba nových sítí zůstane nadále zčásti na bedrech obcí, pokud tedy v jejich katastru není významnější odběratel," konstatuje Kynčl.

Na základě dohody a uzavření smluvních vztahů se obce stávají i spoluvlastníky nově budovaných síti. "Jsou také vesnice, které jsou majiteli celé sítě, a naše společnost je pouze provozovatelem. Nezužoval bych to ovšem pouze na otázku vlastnických vztahů, jde především o komfort občanů, kteří v obci bydlí, a o snížení emisí," dodává vedoucí investic jičínského střediska VČP. Obce mají šanci získat také dotace od Fondu životního prostředí.

Už tím, že do roku 1990 byl státní podnik Východočeské plynárny zaměřen především na strojírenskou výrobu, je situace v této oblasti z hlediska rozvodu plynu horší než v jiných regionech. Na dovedení vysokotlakého přivaděče čeká už řadu let například Libáňsko a Kopidlensko.

"Naše rozhodování se v této části okresu zbrzdilo kvůli problémům strategického partnera, jíž měla být Cihelna Osenice, která je nyní v konkurzu. Došlo však k dohodě se Středočeskou plynárenskou o možnosti napojení lokalit ze sousedního Středočeského kraje v okolí Rožďalovic. V současné době probíhá projekční příprava a asi tak do tří let by mohlo dojít k realizaci. Původně do této akce měly být zahrnuty i Jičíněves, Staré Místo, Veliš a další obce. Ty budou vyřešeny letošní výstavbou regulační stanice ve Starém Místě, čímž se otevřela možnost napojení pro další obce v okolí Jičína. Co se týká jižní části okresu, letos by mělo být ukončeno stavební řízení na vybudování vysokotlaku do Vysokého Veselí, což umožní plynofikaci i okolních vesnic," doplnil Kynčl.

V případě Sobotecka se po dohodě mezi distribučními společnostmi rovněž počítá s tím, že tato oblast bude zásobována ze sítě Středočeské plynárenské ve směru od Dolního Bousova, a to v horizontu pěti let. "S uvolněním akcií v distribučních společnostech, které z více jak poloviny stále drží Fond národního majetku, se situace může změnit. Boom rozvoje plynárenství pak může být daleko svižnější," poznamenává k dosud neukončené privatizaci jeden z vedoucích pracovníků VČP.

Vysokotlaké tepny, které protínají okres, vedou na trase Hradec Králové, Hořice, Jičín, Turnov a druhá významnější větev směřuje z Jičína na Semily. V letošním roce se plynofikace týká Starého Místa, Sedliček, Soudné, Konecchlumí, Kovače, Butovse, Vrchoviny a části Hořic. V následujícím roce očekávají napojení Nemyčeves, Vitiněves, Miličeves, Slatiny, Jičíněves, Kněžnice, Jinolice, Kacákova Lhota, Šlikova Ves, Brtev a Lány.

V příštím období lze očekávat, že Východočeská plynárenská bude krátit objem investičních prostředků, na poslední valné hromadě společnosti byl totiž ze strany akcionářů vznesen požadavek na vyplácení dividend. Pokrytí tohoto požadavku představuje sumu ve výši několika desítek miliónů korun.

(jn)


Závěrečné vystoupení ZUŠ bylo úspěšné

Jičín - Ve středu 7. června se v Kulturním domě v Jičíně konalo závěrečné vystoupení všech oborů základní umělecké školy J.B.Foerstera v tomto školním roce, a věřte, že se bylo na co dívat, co poslouchat a dokonce se bylo čemu smát.

Program zahájila vystoupením Šárka Březinová (zobcová flétna) za doprovodu houslí, violy a klavíru, po ní se představila klavíristka Olga Provazníková, která velmi citlivě přednesla skladbu J. Jeřábka - Vzpomínka na Jadran. Poté následovala recitace básní jičínské básnířky Evy Kotyzové a MUDr. Václava France v přednesu Pavly Vinklářové, Anny Svobodové a Tomáše Komárka. Ostatně tato trojice vystoupila ještě jednou ve skeči jejich učitele a autora Josefa Horáčka - Televizní maniačka a publikum doslova dohnala k slzám a smíchu. Také malí herci byli skvělí ve scénce Olympiáda v ZOO, zde naprosto přesvědčil svým výkonem Ondřej Splítek, ale nikterak za ním nezaostávali ani ostatní - Pavel Komárek, Marek Franta, Jan Herbrych, Lucie Schachingerová a vynikající byla i Petra Novotná. Ještě jednou zazněl sólový klavír - v podání Jiřího Mazáčka jsme slyšeli Ježkův Bugatti step. Příjemné bylo poslouchat i dva Staročeské menuety Josefa Řáhy v podání přípravného houslového souboru. To jsme se již pomyslně přenesli do druhé půli programu, ve kterém stěžejní část měl obor taneční. Jako vždy děvčata nezklamala a po nedělním vystoupení v Klicperově divadle v Hradci Králové nám ukázala, že patří mezi taneční špičku ve východočeské oblasti. Výborné byly jak malé "Čertice", větší "Egypťanky", ale i starší dívky ve Smetanově polce "Ze studentského života". Určitě nezapomenutelný dojem zanechaly nejstarší dívky z druhého stupně v "Habaneře" na hudbu G. Bizeta. Jejich doslova baletní číslo, kdy tančily v baletních špičkách s opravdovou lehkostí a precizností, bylo vynikající. V závěru večera vystoupil již zkušený soubor Praetorius Comongrounds ve složení Petra a Pavla Myškovi, Jana Konopásková, Monika Devátá - zobcové flétny a Pavlína Poláková - zpěv. Jejich hudební projev je velmi kultivovaný a přesvědčivý. V závěru večera zazněl houslový koncert D-dur A. Vivaldiho v podání našeho bývalého žáka, nyní studenta brněnské konzervatoře, Ondřeje Koláčného za doprovodu smyčcového komorního orchestru naší "zušky" pod vedením Jiřiny Hornové. Byl to skutečný "bonbonek" pro všechny přítomné.

Tímto bych ráda poděkovala za práci všem učitelům ZUŠ v Jičíně za jejich lásku k dětem, za reprezentaci nejen naší školy, ale i města Jičína daleko za hranice našeho kraje. Samozřejmě velká pochvala patří také všem našim 711 dětem ve všech oborech, za jejich chuť s námi společně "si hrát".

Jaroslava Komárková, ředitelka


Běžci míru zavítali o uplynulém víkendu do řady měst a obcí jičínského okresu, aby zde propagovali ušlechtilou myšlenku míru mezi národy a lidmi celého světa. V sobotu vpodvečer se zastavili i před jičínskou radnicí, kde seznámili se smyslem celé akce přítomné skauty. Běh míru je v současnosti nejdelší štafetový běh olympijského typu, kterého se každoročně účastní tisíce lidí z celého světa. Symbolem olympismu a porozumění je planoucí pochodeň, která má přinést mír do válkou zasažených oblastí.

FOTO: pe


Hořící láhev hrozila výbuchem

Jičín - Vzrušení vyvolal minulý týden mezi občany Jičína hrozící výbuch acetylenové láhve. K vypjaté události došlo v objektu Pekáren na Lidickém náměstí, kde se při provádění svářecích prací vznítila autogenní souprava. Na místo okamžitě vyjeli hasiči, kteří provedli prvotní záchranné úkony a začali nebezpečnou láhev chladit. Současně Policie zajistila vyklizení ohroženého prostoru.

Po vyhoření acetylenu však stále ještě existovalo reálné nebezpečí výbuchu vzhledem k vysoké teplotě láhve. Proto byla naložena do radlice nakládacího stroje a již prázdná převezena do Cidliny, kde bylo zajištěno její další chlazení vodou z řeky. Následující den byla láhev z řeky vylovena a stala se objektem expertního šetření. Celkové škody způsobené požárem byly předběžně vyčísleny na cca 10 tisíc korun.

(red)

Z bloku Policie České republiky

Butoves - Vlivem nepřiměřené rychlosti na mokré vozovce v neděli 4. června ve 21 hodin nezvládl řidič osobního vozu Citroen s přívěsem své vozidlo a narazil do protijedoucího vozu na křižovatce v Butovsi. Řidič, u něhož byl vyloučen alkohol, utrpěl jen drobné oděrky na noze, škoda však činí přibližně 75.000 Kč.

Jičín - V pondělí 5. května v 11 hodin si na štěrkovém parkovišti v Tylově ulici řidič nákladního vozidla Citroen nedostatečně zajistil svůj vůz, který samovolně rozjel a narazil do dalšího zaparkovaného vozidla. Ke zranění nedošlo. Na vozidlech vznikla přibližně pětitisícová škoda.

Bystřice - V pátek 9. června v dopoledních hodinách bylo oznámeno vloupání do objektu bývalého pohostinství v obci Bystřice, který je již dva roky opuštěn. Pachatel vylomil vchodové dveře ze dvora a z budovy odcizil starožitnosti. Přibližná celková škoda je 20.000 Kč.

Vokšice - Ve Vokšicích neznámý výtečník odstranil visací zámek u naftové nádrže nákladního vozu Liaz a odcizil z ní téměř 300 litrů nafty. Poté rozbil boční okénko kabiny, kde však již nic vhodného k zcizení nenašel. Majiteli vozu vnikla škoda ve výši 6.000 Kč.

Libošovice - K dopravní nehodě s těžkým zraněním došlo ve čtvrtek 8. června v 18.30 hodin u Libošovic. Řidič Toyoty vlivem nepřiměřené rychlosti vjel nejprve do protisměru a následně do příkopu, kde se vozidlo převrátilo na střechu a v této poloze vletělo zpět do pravého jízdního pruhu. Řidič utrpěl zranění s dobou léčení 6 měsíců, spolujezdcova zranění si vyžádají léčení po dobu 6-12 měsíců a pouze spolujezdkyně vyvázla pouze s lehkým zraněním. Na vozidle vznikla škoda ve výši 60.000 Kč.

(tm)


Nezůstat sedět v nečinnosti

Jičín - Stáří je už takové, že ubírá možnosti. Je ale tolik důležité nezůstat sedět v nečinnosti. Pečovatelská služba v Jičíně se snaží vtáhnout do víru života hlavně ty, co se cítí sami. Pobyt na domovince, která je centrem dění, bereme jako společenskou záležitost. Všichni, kteří se zde scházejí, mají svoje závažné zdravotní problémy. Mnozí se bez pomoci nedostanou z domova. Tady je ale každý nepostradatelnou součástí kolektivu.

Podle zájmů a přání organizujeme akce. Náročnost je samozřejmě přizpůsobena zdravotnímu stavu účastníků. Mimo jiné je velký zájem o výlety. Trasa musí být vždy pečlivě naplánována. Předem je zmapován terén, bariéry, toalety a také prostředí pro občerstvení. Teprve potom můžeme vyrazit. Těžko si zdravý člověk představí, co takový výlet znamená pro toho, kdo se sám nedostane ani před dům, kdo už dávno ztratil naději na to, že se ještě někdy někam podívá.

Společně jsme navštívili Sychrov, Hrádek u Nechanic, Hrubou Skálu, Sedmihorky. Naposledy jsme se minulý týden podívali do Botanické zahrady v Liberci. Je velice příjemné, že je bezbariérově řešena. Díky všem, kteří se o to zasloužili. U nás bohužel toto hledisko stále ještě není samozřejmostí. Přece to, že někdo sám nedokáže vyjít po schodech, ještě neznamená, že jinak nemůže prožívat svůj život uprostřed společnosti téměř jako zdravý. Existuje mnoho způsobů, jak lidem s určitým zdravotním problémem usnadnit život. Většinou stačí jen chtít.

(oj)


Nové Noviny