Nové Noviny č. 24/0016. června 2000str. 5

Prostřední mlýn bude rekonstruován

O tom, jak by měl v budoucnu Prostřední mlýn vypadat, si můžeme udělat představu zatím jenom podle plánů architekta.

Železnice - Pouze vybydlené a vypálené budovy zbyly po bývalém majiteli dřívějšího luxusního rekreačního zařízení ležícího na říčce Cidlině nedaleko železnické vlakové zastávky. Současný neutěšený stav byl zapříčiněn na jaře roku 1997, kdy byl objekt s největší pravděpodobností takto zdevastován. Původní majitel si na toto zařízení půjčil od Komerční banky v Jičíně několikamilionový úvěr, banka měla objekt v zástavě, ale tento úvěr pražská firma Rask s.r.o. přestala po určité době splácet. Po neúspěchu této firmy, přestože objekt Komerční banka i nadále měla v zástavě, se nikdo nepostaral alespoň o základní zabezpečení budov. Objekt byl tedy dále volně přístupný a průběžně byl stále více devastován a jeho hodnota se stále více zmenšovala.

Po takto těžkých dobách Prostředního mlýna se opět blýská na lepší časy. Toto velmi zdevastované zařízení v minulém roce koupil Jaroslav Sobota, současný majitel penzionu Diana a spolumajitel rekreačního zařízení Pařez na Blatech. "Chtěl bych, aby Prostřední mlýn opět sloužil k rekreaci. Mohlo by se tak stát zhruba do dvou let," sdělil Jaroslav Sobota. Jak nám dále prozradil nový majitel, pokud bude schválena veškerá potřebná dokumentace nutná k zahájení oprav a nákladné rekonstrukci, budou oba objekty propojeny, přičemž novější budova by měla sloužit k ubytování se zhruba 80 lůžky. V té druhé by měla naopak být stylová restaurace, vinárna, kuchyň a neměl by zde chybět ani byt domovníka.

(max)


Okresní soutěž v požárním sportu

Jičín - Na Městském stadionu v lipách se v pátek 9. června uskutečnila Okresní soutěž v požárním sportu Hasičského záchranného sboru okresu Jičín. Soutěží v disciplinách 100 m překážek a požárního útoku se zúčastnila družstva z požárních stanic v Jičíně, Hořicích a Nové Pace. Soutěž byla poslední generálkou před regionální soutěží Hasičských záchranných sborů okresů bývalého východočeského kraje, která proběhne 15. června v Pardubicích.

V disciplíně 100 m s překážkami byl nejúspěšnější Štěpán Karban z PS Hořice (čas 19,24 s.), na druhém místě skončil Miroslav Jahelka z téže stanice (19,37) a třetí skončil Roman Langner z PS Nová Paka (19,96). V běhu na 100 m družstev (součet šesti nejlepších závodníků) zvítězilo družstvo PS Hořice časem 130,59 s. před CPS Jičín (132,77) a PS Nová Paka (138,36).

V požárním útoku zvítězilo družstvo z PS Hořice (37,59 s.), druhé místo obsadil kolektiv z CPS Jičín (44,09) a třetí skončilo družstvo z PS Nová Paka (50,22). Celkovým vítězem se stalo družstvo PS Hořice (čas 168,18 s.) před CPS Jičín (176,86) a PS Nová Paka (188,58).

(red)


Na pohřbech se zatím nijak výrazně nešetří

Jičín, Hořice - Vleklé potíže domácí ekonomiky na konci 90. let mají mnoho podob. Jednou z nich je i snížená koupěschopnost obyvatel. Řada podnikatelů se tak setkává se snahou kupujících co nejvíce ušetřit, což pro ně ve výsledku znamená nižší tržby a často i existenční problémy. U pohřebních služeb se zatím tento trend projevuje pouze v omezené míře a nemají tu ani výraznější konflikty s případnými neplatiči.

"Nelze říci, že by se současná ekonomická situace nějak výrazněji podepsala na výdajích za pohřební služby. Lidé sice vybírají například jednodušeji zdobené rakve, což ale neznamená, že se snaží ušetřit za každou cenu. Spíše se jedná o současný trend," vysvětluje Zdeňka Jeřábková z Pohřební služby Jeřábek v Hořicích.

Podobnou zkušenost mají i v Pohřebním ústavu Macháček v Hořicích. "Šetření na pohřebních výdajích sice v poslední době pociťujeme, ale není to až tak častý jev. Naopak, mnozí pozůstalí požadují honosný pohřeb a rádi si na něj připlatí," říká Marie Macháčková. Problémy zatím nejsou ani s neplatiči. "Měli jsme tady i takové případy, ale jedná se spíše o okrajovou záležitost. Pro lidi je totiž uspořádání pohřbu stále ještě otázkou cti. Přesto po zkušenostech s neplatiči si raději necháváme zaplatit zálohu předem, současně jim ale vycházíme vstříc a vyřizujeme za ně žádost o přiznání pohřebného," doplnila Macháčková.

V Pohřební službě Krejčíkovi v Jičíně vidí veliký rozdíl v přístupu k pohřbům mezi lidmi z města a venkova. "Tendence k šetření se jistě projevuje, i když to nelze podložit nějakými přesnými čísly. S jistotou lze ale říci, že pozůstalí z venkova si ve větší míře potrpí na pěkný pohřeb s leckdy drahou výzdobou. Také s nimi nemáme žádné problémy s neplacením," objasňuje Krejčíková a okamžitě připojuje: "Vždyť co by tomu řekli lidé ve vesnici, kde se všichni znají?"

Mezi zákazníky z města někdy dochází k avizovaným potížím s neplatiči, ale naprostá většina z nich se snaží uhradit dlužné výdaje co nejdříve. "Někdy se setkávám s lidmi, kteří se musí v krátké době vyrovnávat s opakovanou smrtí svých bližních a jejichž ekonomická situace není dobrá. V takovém případě se jim snažíme vyjít maximálně vstříc například formou postupných splátek."

Problém s financováním pohřbů však někdy vychází ze zcela jiné příčiny. "Máme velice špatnou zkušenost s případy, kdy zemřou nemocní v léčebnách. Běžně se stává, že pouze v souvislosti s administrativními průtahy při vyřizování pozůstalosti dostanou lidé peníze za pohřeb třeba až za 6 měsíců," dodala trochu rozhořčeně Krejčíková.

(pe)


Sorry vole, nemám prachy

Jičínsko - Situace, jako vystřižené z amerických filmů je možno v poslední době vidět i na čerpacích stanicích na Jičínsku. Zaměstnance "čerpaček" jedoucí na přední kapotě automobilu držící se pouze za anténu nebo skákající muže již před rozjetý vůz. V případě, že auto stihne odjet, je možno pozorovat i "divoké honičky" zlodějů s pumpaři, kteří je pronásledují i několik desítek kilometrů. "Když jsem viděl, že odjíždí bez placení, hned jsem vyskočil a ještě jsem mu stihnul skočit na auto," začal vyprávění jeden z pumpařů v Jičíně. "Když zastavil, zařval jsem na něj. A co platit?! Jen mě řek, Sorry vole, nemam prachy. Tak jsem ho vytáh z toho auta a říkám: Jestli mně ty prachy nedáš, tak ti takovou natáhnu, že se z toho nevzpamatuješ. Sorry vole, tady je máš. Dotyčný vytáhl peníze a z poměrně naditý peněženky mi zaplatil," vylíčil krátkou příhodu jeden z jičínských pumpařů.

"Vždycky jsme chtěli mít naši pumpu hezkou, hlavně pro lidi," začala s vyprávěním další z nájemců čerpací stanice. "Když nám však dvakrát až třikrát do týdne někdo například odstřihne ventilky na nafukování aut, nebo tu naschvál zapomene mrtvýho psa, rozštípanej stůl, případně do rána ukradne všechny čerstvě zasázené stromy, které by prostředí jenom zpříjemnily, jsem z toho často moc a moc zklamaná," sdělila nám provozovatelka čerpací stanice OMV v Jičíně Marcela Svobodová. "O lidech ujíždějících bez placení se mi ani mluvit nechce. Těžko se proti tomu můžeme bránit, protože když ho dostihneme, pouze nám řekne, že zapomněl zaplatit a my s tím těžko můžeme něco dělat. Je však pravdou, že jsou i případy lidí, kteří opravdu zapomenou zaplatit, ujedou, ale z drtivé části se co nejdříve vrátí a útratu s omluvou uhradí. Naše čerpací stanice se však v posledních dvou týdnech rozhodla bránit účinněji a zavedla kamerový systém. Celých 24 hodin se stále nahrává na video chod stanice. V případě problémů bude právě na videu zachycen každý i s poznávací značkou vozu, s kterým ujel," dodal Miroslav Svoboda, který provozuje stanici společně se svou ženou.

"V letošním roce jsme byli okradeni asi jenom dvakrát. U nás tankujou spíš Jičíňáci, stálý klienti a firmy. Ty si to spíš nedovolí, jsme přeci jenom malý město," řekl pro NN zaměstnanec čerpací stanice KONTAKT v Jičíně Roman Šimůnek. "Máme i poměrně dobrou zkušenost s jičínskou Policií. Podařilo se například na základě rychlého výjezdu zloděje dostihnout," upřesnil Šimůnek. Jeho slova potvrdil i majitel čerpací stanice KA-OIL Václav Kavan z Robous. "S Policií jsme opravdu spokojeni, zrovna v uplynulých dnech se nám právě ve spolupráci s Policií podařilo zastihnout zloděje až v Miletíně. Problémem však je, že zloději většinou jsou velmi agresivní. Dostihnutí pachatele často ztíží i to, že se může jednat o kradené auto a už vůbec pro zloděje není problém vyměnit číslo. Navíc když je policie dostihne, čeká je maximálně bloková pokuta," potvrdil Kavan.

(max)


Krádeže u čerpacích stanic

Jičínsko - Zkušenosti místních provozovatelů čerpacích stanic se zloději benzínu jsou vesměs stejné. Jak nám téměř shodně potvrdili, to, že někdo odjede od "pumpy" bez placení, je snad už pravidlem a u větších benzínových stanic na našem okrese se to stává jednou až dvakrát do měsíce. Největší problém je to samozřejmě pro zaměstnance stanic, protože z drtivé části musí tyto ztráty platit přímo ze své peněženky. Jednotliví provozovatelé by totiž ani veškeré tyto ztráty platit nemohli.

Mezi veřejností velmi často panuje názor, že provozovatelé čerpacích stanic jsou zaručeně "za vodou", protože s rostoucí cenou benzínu jsou to jistě oni, kdo z takto vysoké ceny nejvíce profitují. Jak se nám však podařilo zjistit a ověřit, obchodní marže nájemců a pronajímatelů je opravdu velice malá. Jestliže si například vezmeme cenu naturalu za litr, výsledná cena pro spotřebitele je kolem 31 korun. Z těchto 31 korun získá zhruba dvě třetiny stát, který již vypustil zprávu, že spotřební daň z benzínu chce i nadále zvyšovat a o zbytek ceny se dělí výrobci, distributoři a prodejci benzínu. Na ty však z této konečné ceny zbývá obchodní marže v rozpětí od 0,15 maximálně do 0,60 haléřů z litru, což nejsou ani dvě procenta z celkové ceny. Ve většině případů se však jedná pouze o procento jedno. Pro udržení neztrátového provozu je tedy téměř pro všechny pronajímatele a nájemce nutností provozovat ještě další aktivity, jako prodej v obchodech u čerpacích stanic, mít v provozu myčky aut, ale i zajišťovat další služby s motorismem spojené.

(max)


Schlögel jmenován ředitelem

Nová Paka - Ředitel Okresního školního úřadu Jan Vaníček jmenoval s nástupem od 1. července do funkce ředitele Základní školy v Komenského ulici v Nové Pace Milana Schlögla. Zeptali jsme se ho, s jakou vizí bude nastupovat do nové funkce. "Chtěl bych dále pokračovat v práci s dětmi s vývojovými poruchami, protože těchto dětí navštěvuje naši školu v letošním školním roce 101, a samozřejmě i pracovat s dětmi s různým tělesným postižením. Určitě se více zaměřím na rozvoj sportu v naší škole, což nám určitě umožní nová hala, která by měla být v letošním roce dostavěna. Pokusím se o rozšíření tělesné výchovy na naší škole na tři hodiny a v blízké budoucnosti o ustavení tříd se sportovním zaměřením. Přemýšlím nad větší spoluprací se Základní školou v Husitské ulici, mezi jiným i při výměně dětí právě v souvislosti se třídami se sportovním zaměřením," řekl nám nový ředitel Milan Schlögl.

(ur)



Nové Noviny