Nové Noviny č. 24/0016. června 2000str. 2

Armáda stále vlastní kolem Jičína řadu nemovitostí a pozemků

Jičín - Armádě, která bezúplatným převodem přenechala městu podstatnou část rozsáhlého areálu kasáren v lipách, nadále zůstává v nejbližším okolí Jičína řada nemovitostí, včetně desítek hektarů pozemků.

Kasárny s výjimkou pěti budov v jejich vstupní části, kde sídlí Územní vojenská správa Jičín, přejdou do majetku města v okamžiku vkladu na list vlastnictví, tedy zápisem do katastru nemovitostí. K této pomyslné tečce za tříletým úsilím jičínské radnice o vyřešení majetkových vztahů by mělo dojít v nejbližších dnech, potvrdil místostarosta města Vlastislav Matucha.

Přítomnost armády v Jičíně si zřejmě širší veřejnost po dlouhá léta spojovala především s kasárnami v lipách, k někdejšímu vojenskému útvaru ale spadají také další posádková zařízení: výcvikový prostor pod Zebínem, střelnice v Bradlecké Lhotě, muniční sklad v Tuři, rozsáhlá plocha u letiště ve Vokšicích a bývalé hospodářské stavení v Libosadu, na které vznesli nárok restituenti.

"Město kromě kasáren o jiné nemovitosti nežádalo. Nadále tak zůstávají ve vlastnictví ministerstva obrany, a stejně jako kterýkoliv jiný armádní majetek se nejprve zdarma nabízejí státním institucím a obci. V dalším kole pak případným zájemcům z řad soukromé sféry, ti mohou majetek získat buď přímo jeho odkoupením, anebo v nabídkovém řízení," sdělil náčelník jičínské Územní vojenské správy Pavel Kopřiva.

O střelnici v Bradlecké Lhotě projevila zájem policie společně s vězeňskou službou, ale svou žádost obě ozbrojené složky stáhly. "Pro další bezpečné užívání střelnice by bylo potřeba provést některá technická opatření, například vybudovat nový ochranný val. Náklady se odhadují na jeden až dva miliony korun. Navíc by tam musel být zaměstnán správce, který by na areál dohlížel, a to vše dohromady stojí velké peníze," vysvětluje Kopřiva. Dodal, že ve vyklizeném muničním skladu v Tuři jsou některé haly pronajmuty a oplocený prostor zástupci vojenské správy pravidelně navštěvují. V případě čtyřicetihektarového vojenského cvičiště pod Zebínem se uvažuje o pronájmu, případně o bezúplatném převodu do majetku sportovní organizace Středisko automobilových sportů. Další pozemky poblíž letiště ve Vokšicích má v pronájmu tamní areoklub, respektive soukromá letecká společnost.

Městu spolu s kasárenskými objekty, které hodlá radnice propojit s okolní zástavbou a následně oživit, připadl i vojenský kryt. "Nachází se pod jednou z garáží. Dosahuje hloubky deseti metrů a byl projektován jako záložní velitelské stanoviště operačního typu," doplnil Kopřiva.

Radnice má na další využití kasáren zpracovanou studii. Kromě výstavby dvou desítek bytů v jednom ze zachovalejších objektů, uvažuje i o případném pronajmutí budov ke komerčním účelům. Podmínkou bezúplatného převodu majetku na město však je, že po dobu deseti let smí být využit jen k humanitárním nebo sociálním účelům. Za porušení zákona může kontrolní úřad vyměřit pokutu, a to až do výše padesáti procent z ceny převedeného majetku.

Místostarosta Matucha se však domnívá, že tato podmínka není jednoznačná. "Ze zkušeností měst, které byly v podobné situaci jako Jičín, víme, že výklad příslušného zákona je poměrně volný. V případě pronájmu objektu některému z podnikatelů se totiž řeší i sociální problém, neboť se tím napomáhá k vytvoření pracovních příležitostí. Tímto například obhájily svůj postup Prachatice," uvedl Matucha.

(jn)


LIBÁŇ HOSTILA RODÁKY Po tři dny patřila Libáň velkolepým oslavám 657. výročí svého trvání. Do města se o víkendu sjeli stovky rodáků a přátel Libáně. Hostitelé pro ně připravili bohatý program. V sobotu například před budovou základní školy, kde se konal den otevřených dveří, vyhrávala dechovka.

FOTO: jn


O změně hranic krajů radnice neuvažují

Markvartice, Sobotka, Čistá u Horek - Menší pozdvižení v západní části okresu Jičín vyvolal nedávný článek v deníku MF DNES. Změny hranic krajů si představitelé Markvartic ani Sobotky, které se v novinách objevily spolu s desítkami dalších obcí nespokojených se svou stávající územní příslušností, nepřejí. Tisk tuto informaci přinesl minulý týden s odvoláním na zdroje ministerstva vnitra.

"Nevím, z čeho redakce vycházela, ale z naší strany nikdy nezaznělo, že bychom žádali přejít pod jiný okres nebo kraj, natož abychom posílali nějaké petice. Překvapilo to nejen mě, na obecní úřad už přišlo několik místních obyvatel, a musela jsem je ujistit, že nic takového nechystáme," říká starostka Markvartic Dagmar Karlová. Reakce na zveřejněné informace na sebe nenechala dlouho čekat ani v Sobotce, kde se z toho stalo stěžejní téma na minulém zasedání městské rady rozšířené o členy tamního zastupitelstva. "Zastupitelé se cítili dotčeni, že se o tak zásadní věci dozvídají z novin. Museli jsme jim vysvětlit, že žádost o přeřazení do sousedního okresu nikdo oficiálně nepodal," sdělila tajemnice městského úřadu Jaroslava Vraná.

Obě radnice nicméně připustily, že diskuze o změně okresu v minulosti několikrát zazněly. Podle Karlové patrně došlo k nedorozumění v souvislosti s dotazníkem, který obce vyplňovaly před více jak dvěma lety, a kde měly zvážit případná pro a proti. "Viděli jsme například, že v sousedním Dolním Bousově jsou lépe udržované krajnice u silnic, další předností Boleslavska je vyšší daňová výtěžnost. Ovšem s ustanovením nových krajů pozbudou okresy na významu a i přerozdělování daní bude jiné. Jestliže jsme v Královéhradeckém kraji okrajovou obcí, ve Středočeském kraji bychom jí byly o to víc. Pod Markvartice spadá například i Příchvoj, odkud mají obyvatelé na úřady do Jičín přece jen blíž," srovnává Karlová.

Otázka daňové výtěžnosti byla rovněž jedním z argumentů, na který předchozí starosta Sobotky často upozorňoval. "Pravdou je, že po stránce ekonomické by začlenění Sobotky do okresu Mladá Boleslav bylo výhodné. Ale tyto úvahy nikdy nedošly tak daleko, aby se z nich stalo oficiální stanovisko města. K tomu by se musely zvážit i jiné, širší souvislosti, a hlavně by se k tomu musela vyjádřit veřejnost," konstatuje Vraná.

Naopak zájem přejít pod okres Jičín v minulosti několikrát zvažovaly obce ze Semilska, aktivní byla především Bradlecká Lhota. Také v Lomnici nad Popelkou se tento krok diskutoval. "Od takových úvah se upustilo, zůstáváme v Libereckém kraji. Vadí nám však rozdělení Krkonoš do dvou krajů, měly by zůstat pod jedním správním územím," míní lomnický starosta Vladimír Mastník.

Případné výhody s odchodem ze Semilska hledala i obec Čistá u Horek, která se nachází na pomezí u hranic okresů Trutnov a Jičín. "Vedli jsme na toto téma diskuze, ale byly to jen neformální úvahy. Pro nás je nejbližším městem Nová Paka, kam je i dobré spojení, ovšem s Jičínskem nás spojuje jen krátký katastr, spolu s námi by tedy musely přejít i Horka u Staré Paky," vysvětluje starosta Čisté František Vancl. "Na jednom setkání starostů dokonce padl návrh, aby celé Jilemnicko přešlo pod okres Trutnov, a tím i pod Královéhradecký kraj, ale například do Hostinného, což by pro nás byl pověřený úřad, je dopravní spojení velmi špatné." Jak ale Vancl dodává, do roku 2002 se hranice krajů měnit nemohou, tudíž žádnou změnu v současnosti obec neiniciuje.

(jn)


Komerční banka bude propouštět

Jičín - Po problémech, které v poslední době "otřásaly" Komerční bankou, dojde uvnitř tohoto bankovního domu k výrazným změnám. Banka vykročila cestou velkých úspor nákladů a k obnovení prosperity. Jak nám sdělila tisková mluvčí centrální Komerční banky v Praze ing. Marie Růžičková, výrazné organizační změny této instituce si vyžádají i propouštění, které se dotkne zhruba 2300 zaměstnanců. Na otázku našich novin, kolika zaměstnanců se tyto organizační změny budou týkat přímo na pobočce v Jičíně a v jejích expoziturách, nedokázala ještě přesně odpovědět, a proto celá záležitost i nadále zůstává pouze v rovině spekulací. "Chtěli jsme, aby změna organizační struktury Komerční banky vyvolala zejména jasnou odpovědnost za klienty a za produkty banky ze strany jednotlivých pracovníků. Vycházíme především ze západních standardů a veškeré tyto změny jsou pouze jejím důsledkem," oznámila Růžičková.

Vedení Komerční banky si však plně uvědomuje možný dopad na jednotlivé pracovníky, a proto chystá uvnitř svých poboček zřídit centra s administrativní podporou. "Pro tyto zaměstnance, které banka propustí, budeme pořádat například krátkodobé jazykové a další kurzy, které by jim mohly pomoci při hledání jiného pracovního uplatnění. Bude jim však samozřejmě k dispozici i technika, jako počítače, faxy a podobně," objasnila další vývoj uvnitř banky tisková mluvčí. Pro všechny tyto zaměstnance, kterých se tyto jistě nepříjemné změny dotknou, chystá banka i nad rámec svých povinností vyplývajících ze zákona, alespoň navýšení běžného odstupného o další dva platy navíc.

(max)


Těžká dopravní nehoda u Samšiny

Jičín - Neděle 11. června se stala osudovou pro řidiče motocyklu, který se kolem šesté hodiny odpolední nedaleko obce Samšina střetl s nákladním vozidlem Citroen Jumper. Řidič nákladního vozidla jedoucí od Jičína směrem na Sobotku se dostal v táhlé zatáčce u odbočky na obec Samšina se svým vozidlem do protisměru, kde se bočně srazil s protijedoucím motocyklem Kawasaki 750. Motocyklista i se spolujezdkyní byli odhozeni na svodidlo, od něhož se odrazili zpět do vozovky.

Při této nehodě utrpěl řidič motocyklu těžké zranění, kterému asi po půlhodině podlehl. Rovněž jeho spolujezdkyně utrpěla těžká zranění a okamžitě byla letecky převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Vyšetřovatelem bylo řidiči nákladního vozidla sděleno obvinění z trestného činu ublížení na zdraví, zároveň ale u něho bylo dechovou zkouškou vyloučeno požití alkoholu. Celková škoda na vozidlech činí cca 120 tisíc korun.

(pe)


Ceny nemovitostí se drží

Jičín - Ceny nemovitostí se na Jičínsku stále drží na vyšší cenové úrovni, protože i nadále je o tyto nemovitosti velký zájem. Problémem současného trhu s nimi je to, že často se nestřetává nabídka s poptávkou. Jak nám potvrdily realitní kanceláře na Jičínsku, velká poptávka je především o objekty vhodné k využití na trvalé bydlení, kde však realitní kanceláře všeobecně nemají rozsáhlou nabídku. Naopak v poslední době téměř došlo ke zhroucení trhu s provozními objekty, skladovými halami a podnikatelskými objekty většího rázu. Na tom se zcela jistě projevil i úpadek některých firem a tím je i více volných objektů na současném trhu s těmito realitami.

"V posledním roce cítíme určité oživení na trhu s nemovitostmi, protože stále více klientů začíná mít naspořeno a začíná zvažovat, že si pořídí nějaké lepší bydlení. Z našich klientů 60 procent již využívá například stavebního spoření. Minimální počet klientů však využil možnost hypotéky," sdělil nám vedoucí pobočky Ideal reality v Jičíně ing. Zdeněk Mazáček. Jak nám potvrdil jednatel jiné realitní kanceláře v Jičíně, firmy Didaktik ing. Petr Babák, i v této kanceláři mají zkušenost podobnou. "Stavebního spoření za tento rok již využilo přibližně 30 procent klientů, ale hypotéky pouze klienti dva. Očekávám však i v této oblasti určité zlepšení, přestože hypotéky jsou stále ještě pro naše občany drahé, ale i v oblasti přidělování a výhodnosti hypoték se blýská jistě na lepší časy," dodal Babák.

Dalším častým problémem je zkreslená představa o ceně ze strany prodávajících. Jedná se především o bývalá hospodářská stavení nebo nemovitosti na vesnicích, které mohou mít velkou odhadní cenu, ale tato cena často nemusí odpovídat ceně tržní. Stále velký zájem je dále o nemovitosti v Jičíně a blízkém okolí. Největší zájem je však téměř o všechny nemovitosti v oblasti Českého ráje, kde poptávka například po rekreačních objektech absolutně překračuje nabídku.

(max)


Za pojištění odpovídá vlastník

Jičín - Od 1. ledna letošního roku vstoupil v platnost nový zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou vozidly. Od původní praxe, kdy motoristé byli ze zákona pojištěni u České pojišťovny, bylo upuštěno a motoristé nyní mohou uzavřít pojištění i u některé z dalších pojišťoven.

"V současné době je podle nového zákona za neuzavření pojištění odpovědný vlastník vozidla," uvedl vedoucí referátu vnitřních věcí OkÚ Jičín Miloš Valášek. "V případě dopravního přestupku či při namátkové kontrole po vás příslušník Policie ČR bude žádat doklad o uzavření pojištění. Pokud ho nebudete moci doložit, bude vám udělena bloková pokuta." Policie dále bude zjišťovat, kdo je zapsán jako držitel v policejní evidenci motorových vozidel. Jestliže nakonec vlastník vozidla prokáže, že pojištění je uzavřeno, případ pro něho končí. Často se ale stává, že předchozí vlastník své auto prodal a zapomněl tuto změnu nahlásit na Dopravní inspektorát. Tím porušil ohlašovací povinnost a může za to být i pokutován. Zároveň se ale vystavuje značným nepříjemnostem v případě, že ten, kdo vozidlo nyní provozuje, nepředloží při kontrole Policii doklad o uzavření pojištění. Policie totiž oznámí pro přestupek na Okresní úřad toho, který je zapsán v jejich registru jako držitel vozidla. Stejný problém se bohužel může objevit i v situaci, kdy původní majitel sice prodá auto a řádně ho odhlásí, ovšem nový vlastník zapomene toto vozidlo přihlásit do policejní evidence motorových vozidel. Mnoho řidičů také stále ještě nemá zcela jasno, zda je potřeba uzavírat pojištění, pokud neprovozují vozidlo po veřejných komunikacích. Jestliže řidiči mají své vozidlo zaparkované v garáži či na zahradě, pojištění uzavírat nemusí. Méně jasná je pak situace, kdy je auto odstaveno například na ulici. "Tím, že stojí na dopravní komunikaci, se vlastně stává (i když pasivně) účastníkem provozu. Vlastník vozidla se tak vystavuje reálnému nebezpečí, že bude za neuzavření pojištění v přestupkovém řízení postižen," upřesnil Valášek.

(pe)


Nové Noviny