Nové Noviny č. 23/009. června 2000str. 11

Cidlina: opět živá řeka a ne stoka

Jestliže se vydáte někdy v podvečer na vycházku k břehům řeky Cidliny, můžete při troše štěstí narazit i na takového "klepetáče" jako na našem snímku.

FOTO: pe

Jičín - Ještě v 80. letech patřila Cidlina k nejvíce znečištěným řekám v Čechách. Počínaje Jičínem ji bylo možno nazvat stokou, která často svým zápachem "dusila" bezprostřední okolí. Kromě toho míra znečištění pod Jičínem dosahovala takových hodnot, že znemožňovala přežití některých živočišných a rostlinných druhů. Z Cidliny tak vymizely druhy ryb závislé na přísunu dostatečného množství kyslíku a na kvalitě vody. Po deseti letech se ale situace zásadně změnila a do Cidliny se opět navrací život.

Příčin výrazného znečištění vod v řece Cidlině v období socialismu bylo hned několik. Bezesporu největším problémem byl naprostý nedostatek komunálních čističek odpadních vod. Město Jičín sice mělo svou čistírnu odpadních vod v Popovicích, ta ovšem byla vybudována již v roce 1936 a neměla potřebnou kapacitu ani účinnost. Do Cidliny tak plynula jen částečně pročištěná voda, která nemohla celkovou bilanci příliš vylepšit. Kromě městské kanalizace se na znečišťování vod významnější měrou podílely zejména různé výrobní a zpracovatelské podniky. Kvalitu vod rovněž negativně poznamenala intenzivní zemědělská činnost. Hromadné používaní chemických postřiků a hnojiv vedlo často k výraznému znečištění vodního toku. Navíc ekologické hledisko bylo za socialismu dlouho odsouváno do pozadí. Případné postihy za poškozování životního prostředí tak neměly potřebný právní rámec nebo nebyly dostatečně účinné.

Po roce 1989 se postoje k životnímu prostředí změnily. Došlo ke snížení intenzity průmyslové a zemědělské výroby a byly přijaty přísné ekologické normy. Přesto zásadní průlom v otázce kvality vody v řece Cidlině znamenalo až spuštění nové čistírny odpadních vod v Jičíně v roce 1993. Své zkušenosti s měřením kvality vody líčí ing. Stanislav Verner z Povodí Labe: "Ještě do roku 1993 byla Cidlina velmi silně znečištěná. Přípustná mez organického znečištění vyjádřeného chemickou spotřebou kyslíku v úrovni 20 mg/l byla často významně překračována. Vytvářející se usazeniny v toku podléhaly intenzivnímu hnilobnému rozkladu a okolí bylo obtěžováno uvolňujícími se páchnoucími plyny, především sirovodíkem. V době nízkých průtoků vody a v letních obdobích při vyšších teplotách vody docházelo až k úplnému vyčerpání rozpuštěného kyslíku, zatímco pro život běžných druhů ryb je zapotřebí obsah minimálně 4 mg/l."

Po vybudování a zprovoznění moderní čistírny odpadních vod pro Jičín a okolí se v krátkém čase kvalita vody zlepšila natolik, že od roku 1993 plně vyhovuje zákonem stanoveným limitům. "Jelikož oblast Jičínska spadá do pramenné oblasti Cidliny, nikdy nebyla zatížena výrazným znečištěním anorganickými látkami a těžkými kovy. Po zahájení provozu jičínské čistírny odpadních vod tedy již nic nebrání tomu, aby se Cidlina stala opět čistou řekou," dodal Verner k výsledkům měření kvality vody. Přírodní rovnováha v řece a vodní život se tedy opět po letech devastace vrací k normálu. Důkazem může být zvětšení populace ryb v řece a návrat některých druhů živočichů, například raků.

K dalšímu ozdravění vody na horním toku Cidliny nepochybně přispěje nová čistírna odpadních vod v Železnici, která byla loni v prosinci uvedena do zkušebního provozu. "Dosud ústila kanalizace přímo do sběrných potoků, které přivádí vodu do Cidliny. Za toto znečišťování jsme byli také opakovaně pokutováni. Po zprovoznění čističky však kvalita vody již zcela odpovídá předepsaným normám," upřesnila starostka Železnice Olga Jakubcová.

(pe)


Rekvalifikační studium

Nová Paka - Dvaadvacet, z původně šestadvaceti začínajících absolventů, zakončilo poslední květnovou středu úspěšně složenými zkouškami rekvalifikačního studium výpočetní techniky, které ve spolupráci s Úřadem práce v Jičíně uspořádala novopacká Integrovaná střední škola v Kumburské ul.. Šedesátihodinové rekvalifikační studium pro nezaměstnané, kteří mají úplné střední vzdělání nebo jsou vyučeni v nějakém oboru, bylo rozděleno na patnáct čtyřhodinových lekcí a probíhalo od 3. dubna dvakrát týdně v moderní učebně výpočetní techniky vybavené dvaatřiceti počítači.

Frekventanti se seznámili se základním ovládáním osobních počítačů současného trendu výpočetní techniky, hardwarem, softwarem, s příkazy MS - DOS, textovým editorem M 602, operačním systémem Windows 95, užitím Word Perfect Suite, textovým procesorem Word Perfect, užitím funkcí a vzorců v praktických příkladech práce s grafy funkcí. V dnešní době nemohlo samozřejmě ani chybět nejnovější komunikační medium internet a jeho služby včetně elektronické pošty e-mail.

V jednom z příkladů praktické závěrečné zkoušky měli účastníci kursu v učebně výpočetní techniky pomocí textového editoru Corel Word Perfect sestavit a uložit na disketu obchodní dopis, včetně vytvoření firemní hlavičky. Ve vedlejší učebně z diskety údaje z diskety opět natáhli na počítač a svoji práci teoreticky zdůvodnili zkoušejícímu. Jak nám sdělili někteří absolventi, naučili se v tomto kursu různé ovládací operace, jako je např. skenování obrázků a schémat, jejich další zpracování nebo práce s tabulkovým procesorem. Rovněž se také domnívají, že po rekvalifikaci budou mít větší šanci získat zaměstnání.

Dvaadvacet absolventů z původně šestadvaceti přihlášených, složilo zkoušky a obdrželo osvědčení vystavené ISŠ Nová Paka o úspěšném zakončení tohoto velmi prospěšného studia pro nezaměstnané. Jak nám sdělil ředitel ISŠ Ing. Josef Hendrych, další kurs se bude pravděpodobně konat začátkem příštího školního roku.

(ur)


JIČÍN: stanoviště kontejnerů

Kontejner bude v níže uvedený den přistaven vždy přibližně v čase od 14.00 do 18.00 hodin. Termíny a místa přistavení od 13.6. do 15.6.

13. června (úterý) - Moravčická ul. 14. června (středa) - Čeřovka (U sirény). 15. června (čtvrtek) - Jarošovská (Povodí Labe).

(red)


Z bloku Policie ČR

Nová Paka - V pátek 26. května během dopoledne nezjištěný pachatel odcizil z kuchyně hotelu Centrál v Nové Pace z volně odložené kabelky dámskou peněženku. Majitelce tím způsobil škodu ve výši téměř 5.000 Kč.

Hořice - Škodu za více jak 150.000 Kč způsobil neznámý pachatel, který v noci na 31. května vnikl na dvůr rodinného domku v Hořicích. Ze zaparkovaného vozidla Nissan po rozbití bočních okének odcizil koženou tašku, ve které se nacházel elektronický diář, finanční hotovost ve výši 25.000 Kč, osobní doklady a kreditní karta. Na tu ihned po krádeži vybral 20.000 Kč. Dále z přístřešku u domu odcizil čtyři nezajištěná horská kola a úhlovou brusku. Rovněž přes oplocení dvora vnikl na pozemek dalšího domu a po rozbití bočního okna u vozidla Toyota odcizil autorádio s CD přehrávačem. Na rozbitých oknech obou vozidel vznikla škoda přibližně 38.000 korun.

Jičín - Stopař, kterého ve čtvrtek 1. června svezl německý řidič na trase Jičín - Nová Paka, se odvděčil tím, že z vozidla odcizil volně položený mobilní telefon a způsobil tak řidiči škodu ve výši 5.000 Kč.

(tm)


Hlášení z linky 150

Cerekvice - Jednotka z podniku Čepro Cerekvice vyjela v pátek 2. června k olejové havárii, která vznikla po přetečení cisterny. Jednotka zabránila dalšímu rozšíření ropných produktů a provedla pomocí sorbentů úklid místa nehody.

(tm)


Každoroční sněm myslivců

Jičín - Předsedou Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty byl 12. května na dalších 5 let zvolen Josef Ulrych, místopředsedou Vladimír Taneček a tajemníkem Vladimír Kořínek. Na mysliveckém sněmu, který se koná jednou ročně, byla předsedou přednesena zpráva o činnosti, kde se mimo jiné přítomní dozvěděli o odlovu zvěře za uplynulé období. Za rok 1999 se například ulovilo 16945 bažantů, 1841 zajíců, 558 srnců, 367 srn, 439 srnčat, 19 muflonů, 3230 kachen a 557 lišek. Myslivecká rada také každoročně spolupracuje s OÚ Jičín, referátem životního prostředí, při sestavování lovu jelena viržinského v oblasti Bělohradsko - Zvičinské. Dále se místní myslivci snaží o chov králíka divokého, v poslední době pomáhají i reprodukci koroptve.

Taktéž se zabývali i zajištěním dostatečného počtu lovecky upotřebitelných psů pro potřebu praktického provozu myslivosti a dalším udržením vysoké úrovně kynologie na okrese a její prezentace v celostátním měřítku. Byla však i zhodnocena činnost střelecké komise, projednán stav řádného chodu střelnice, zhodnoceno konání okresního reprezentačního plesu ve Valdicích, ale přítomní byli seznámeni i s hospodařením mysliveckého spolku.

(red)


Provoz na pěší zóně

Jičín - Po mnoha jednáních a úpravách doporučuje městská rada přijmout "Obecně závaznou vyhlášku města Jičína o provozu na pěší zóně". V případě schválení návrhu na veřejném zasedání městského zastupitelstva nabude účinnosti dnem 1. července 2000. Co podstatného obsahuje předkládaný dokument, jsme se zeptali právničky MěÚ v Jičíně Mgr. Evy Bukovské.

"Dvě dosud platné vyhlášky řešily provoz na pěší zóně, udržování pořádku, čistoty a dopravní značení, které vycházelo z toho, že se jedná o pěší zónu s vjezdem povoleným pouze 'dopravní obsluze'. V posledních měsících však dochází k porušování a využívání tohoto značení větším počtem automobilů, proto bylo přistoupeno k přípravě nové vyhlášky, která zčásti přejímá povinnosti stávajících vyhlášek, zejména ohledně provozních pokynů (úprava pouze formálních věcí, zpřesnění úpravy ve vztahu ke kulturnímu domu) a udržování pořádku a čistoty.

Návrh vyhlášky nově řeší způsob regulace dopravy a dále oprávnění orgánů města při kontrole jejího dodržování. V tomto ustanovení prostorově vymezuje pěší zóny a uvádí dopravní značení, ve kterém nastane změna: Zůstává značení 'Pěší zóna', avšak s povolením vjezdu pouze pro 'Zásobování' (vozidla zajišťující zásobování nebo opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby). Výjimka pro zásobování a služby se však vztahuje pouze na vozidla zásobující (služby) oblast za značkou, a nikoli pro vozidla zajišťující vlastní zásobování z objektů nacházejících se za značkou (výklad dopravního značení), a to v časově omezenou dobu od 17.00 do 13.00 hodin. Dopravní značení bude dále doplněno svislou značkou č. 02 (pouze vozíčkáři) a symbolem cyklistů.

Značky D 50 a D 50b spolu s § 65-66 vyhlášky č. 99/1989 Sb. ve znění pozdějších předpisů vymezují následující: chodci mohou užívat i silnici v celé šíři, do zóny je povolen vjezd jen vozidlům vyznačeným ve spodní části značky D 50 a, řidič smí jet jen rychlostí 20 km/hod., stání je povoleno pouze na vyznačených místech a chodci musí umožnit vozidlům jízdu," upřesnila Mgr. Eva Bukovská.

Další články zmíněné vyhlášky vymezují výjimky, nespadající do dopravního značení. a) Pro vlastníka nemovitosti s vjezdy a trvale bydlícím občanům k vyjetí a zajetí do objektu. Jedná se o dlouhodobou výjimku bez časového omezení, kterou vydá odbor místního hospodářství MěÚ Jičín (výjimka umístěna ve vozidle). b) Pro provozovatele nebo občana k zajištění jednorázového odvozu těžkého nebo nadměrného zboží a zásobování pouze v mimořádných případech. Tuto výjimku udělí městská policie formou zápisu do denního hlášení (důvod vjezdu, SPZ, čas). c) Pro mimořádné případy stavebních nebo obdobných akcí na základě dokladu. Tato výjimka je časově omezena a vydá ji rovněž odbor MH MěÚ Jičín (výjimka umístěna ve vozidle).

Porušení této obecně závazné vyhlášky bude postihováno jako přestupek, nepůjde-li o jiný právní delikt postižitelný podle zvláštních předpisů anebo o trestný čin.

V případě přijetí vyhlášky zastupitelstvem se pak článkem VII. ruší k 1. červenci 2000 obě předchozí, dosud platné vyhlášky o provozu na pěší zóně.

(mar)


Plovárna Kníže otevřena

Jičín - Již od 27. května je pro návštěvníky otevřena jičínská plovárna Kníže. Jak nám sdělil jeden z provozovatelů plovárny Michal Kovář z firmy Renox VHA s.r.o., vše je v současné době připraveno pro úspěšné zvládnutí letošní sezony. Provozovatelé již v předstihu provedli nezbytné opravy bazénu, jako nátěr a betonování. Dále se například dovezl písek na volejbalové hřiště a dokončil se betonový stůl na stolní tenis. Protože v letošní sezoně nejsou městským úřadem povoleny pravidelné diskotéky a hudební produkce, provozovatelé se spíše zaměří na pořádání podnikových akcí a různých srazů. Větší akce by se měly uskutečnit pouze dvě až tři v celé sezoně. "Největší starosti nám dělá udržení kvality vody v bazénu. Přestože je kvalita naší vody lepší než například v rybnících, jsme stále závislí pouze na přítoku z Cidliny, a proto kvalita vody odpovídá především stavu řeky. Na tento stav jsme upozorňovali i vedení městského úřadu, ale vzhledem k nedostatku financí bohužel i letos většina investic spíše poplyne do krytého bazénu ve Sportovním areálu," dodal Kovář. Otevírací doba rybníku Kníže je do konce června určena od 13 do 21 hodin, o sobotách a nedělích již od 10 do 21 hodin. V průběhu července a srpna bude otevřeno také denně od 10 do 21 hodin.

(max)


Nashledanou, Wijk bij Duurstede

Na úplném počátku bylo slovo. To každý ví. Co ale bylo na úplném počátku vztahů mezi holandským městem Wijk bij Duurstede a českým Jičínem, ví málokdo. Tak tedy, máte-li zájem, čtěte dál. Paula Rinkema, Wim Lucassen a Peter van Hoeven, představitelé nadace Stichting Jumelage z městečka Wij bij Duurstede, které je velké asi jako Jičín a leží 25 km od Utrechtu, přijeli do České republiky. Hledali partnery pro spolupráci ve všech možných oborech lidské činnosti. Projížděli různé kouty naší země, hovořili s představiteli různých měst, zvažovali všechna pro i proti a nakonec z několika možností vybrali Jičín. Nejen pro krásu města samotného, pro jeho okolí a pro blízké hory, které v Holandsku nemají. Rozhodli se pro Jičín hlavně pro vlídné a přátelské přijetí, kterého se jim dostalo ze strany představitelů výboru tehdejší nadace, dnes Nadačního fondu Jičín - město pohádky. Slovo dalo slovo, čeští představitelé odjeli na přátelskou návštěvu do Holandska a nastartovala se spolupráce, jejímž výsledkem dnes jsou reciproční vztahy celé řady klubů a organizací.

Letos probíhají ve Wijku oslavy 700. výročí udělení městských práv. A právě v rámci těchto oslav zorganizovali naši holandští přátelé český týden. Když jsme s nimi loni mluvili, řekli nám: "Chceme, aby od 13. května do 20. května byl celý Jičín ve Wijku." Celý Jičín to tedy nebyl, ale podařilo se nám vypravit do holandského Wijk bij Duurstede sedm autobusů.

Naši sportovci sehráli v Holandsku řadu zápasů, většinou se Jičínským dařilo, byla i prohra. Pěvecký sbor Foerster, na rozdíl od jiných organizací, byl ve Wijku poprvé. Oba koncerty, které jsme organizovali spolu s tamějším sborem z nedalekého Cothenu C-Kwadraat, dopadly dobře a pochvala našeho starosty Jiřího Lišky a přednosty Jiřího Vitvara nás opravdu potěšila. Jako členka sboru Foerster mám hlavně radost z toho, že jsme navázali kontakty do budoucnosti, které budou pokračovat nejen společnou dovolenou některých kolegů už letos v létě, ale hlavně návštěvou sboru C-Kwadraat u nás v Jičíně v příštím roce na jaře.

Pro všechny skupiny měli naši přátelé připravený program. Vím, že naši představitelé městské a státní správy si předávali vzájemně zkušenosti se starostou a radními z Wijku. Koncerty, sportovní utkání, návštěvy škol, předávání zkušeností z různých oborů atd. - to byl program, to byla náplň čtyř dnů strávených ve Wijk bij Duurstede. Také umělecké činnosti byly zastoupeny. Zhlédli jsme výstavu fotografií z našeho regionu, kterou připravili holandští fotografové po dubnové návštěvě našeho města (výstava bude pravděpodobně instalována i v Jičíně). Své plastiky vystavoval Petr Heber, výtvarník, bylo to hezké. Reprezentovala nás také výstava obrazů ak. malíře Zdeňka Šindlara. Stejně lidsky krásně, jak začaly vztahy mezi Wijk bij Duurstede a Jičínem, začal i český týden oslav 700. výročí. Naše velvyslankyně v Holandsku Bambasová zahájila česko-anglicky, mile, neformálně. Starostové obou měst popřáli vzájemným vztahům upřímnou budoucnost. Předsedkyně holandské nadace Paula Rinkema ve svém projevu hlavně poděkovala všem, kdo jí pomohli tak náročný úkol organizačně, technicky a finančně zvládnout. V rámci "českého týdne" ve Wijku slunce opravdu pálilo. Ať svítí na cestu všem dalším česko-holandským vztahům. Na shledanou, přátelé z Wijku, příští rok u nás.

Dr. Dagmar Kubíčková, členka výboru nadačního fondu JMP


Z prochorova holandského zápisníku

Stáli jsme vedle sebe, jak občas chlapi stávají při zastavení autobusu. Mohlo mu být okolo osmi. Povídá: "Chce se vám domů? Mně ne, mně se tady líbilo. Už jsem se s nimi domluvil. Když jsem byl najedený, udělal jsem jako velké břicho a oni mi už nic nedávali."

Jeden z mnoha dojmů holandské cesty, na kterou se do partnerského Wijk bij Duurstede vypravilo mnoho Jičíňáků a přespolních. Neboť přátelé uspořádali český týden. Vystupovaly tu soubory zpívací, tancovací, hrací, do terčů se trefovali šipkaři, rozmlouvali spolu lékaři, členové Rotary klubu a další a další. Připojme několik dojmů, které vybíráme z mnoha a mnoha úžasných.

Holanďani jsou vlídní, klidní, usměvaví, sobě i nám tykali, nic pro ně není problém. Ani třeba dohánění našeho autobusu desítky kilometrů, když jsme při odjezdu zapomněli brašnu s mobilem. Mají jen jednu nevýhodu - neumějí česky. Chyba je však na nás některých lajdácích, že neznáme německy ani anglicky. Tím víc udělali na mě dojem naši mladí, jak plynule s nimi rozprávěli. Pro ostatní všechny je taková cesta úžasnou motivací.

Jejich země je bohatá, hezky upravená, v domácnostech, restauracích i jinde je komfort, ale lidé se s ním nikterak nevytahují, neupozorňují na něj ani na své postavení. Proč? Nepotrpí si na okázalost, přehnanou proorganizovanost, zbytečnou parádu, formality. Když jsme omylem přijeli k jiné farmě, kde se vyrábí sýr, s úsměvem, nevadí, jeli jsme o pár kilometrů dál. Na farmě střídmý pořádek, žádná antibiotika v krmení, žádná přehnaná opatření proti nákaze, krávy si klidně dojí svých třicet litrů. Měl jsem dojem, že jedna se dokonce na pana profesora Čeliše usmívala. Na ovocnářské farmě jsem se dozvěděli, že křížením Jonatanu a Golden Delice vznikne Jonagold.

Co jsme v Holandsku neviděli: paneláky na malých městech, díry v silnicích, kopce ani sebemenší vyvýšeniny s výjimkou hrází a křižovatek dálnic, automobily z dovozu značky Trabant, papíry na ulicích...

Co jsme viděli: klid, pohodu, úsměv, velmi účelně zařízené domácnosti, kde myčka nádobí je samozřejmostí právě tak jako několik počítačů a všelijakých cvakátek, pípátek a mobilů, krásné vkusné domy z neomítnutých cihel a s bíle orámovanými velkými okny, dobrou muziku v podání českých souborů a kapel...

Na jednom protestantském kostele bylo tu napsáno: "Věříme, že v minulosti je budoucnost."

(prochor)


Nové Noviny