Nové Noviny č. 23/009. června 2000str. 3

Stavební bytové družstvo hospodařilo s přebytkem

Jičín - Hospodaření Stavebního bytového družstva občanů v Jičíně skončilo za minulý rok s přebytkem. Tato informace zazněla 30. května na výročním shromáždění delegátů, které svolalo představenstvo družstva. Celkový zisk byl ve výši 1.684.856 korun. Na tomto přebytku se podílely samosprávy ziskem ve výši 802.595 korun a zbytek, t.j. 882.260 korun, je pak zisk z činností ostatních hospodářských středisek družstva. Jak potvrdil předseda družstva Jaroslav Nožička, SBDO v Jičíně stále stojí na solidních ekonomických základech. "Vytvořený zisk se samozřejmě zpětně vrací samosprávám. V současné době zpravujeme 4040 bytových jednotek, z toho 3580 jich je našeho družstva, 258 jsou byty převedené již do soukromého vlastnictví a zbytek jsou byty, které pouze spravujeme. I tam vzniká další příjem pro naše družstvo. Přestože spravujeme bytových jednotek stále více, nezvýšil se u nás počet pracovníků," dodal Nožička.

Shromáždění delegátů schválilo také hospodářsko-finanční plán družstva na rok 2000 a projednalo současný stav při realizaci zákona č. 72/1994 Sb. o převodech bytů. Podle tohoto zákona lze na základě výzvy člena převádět do vlastnictví právě družstevní byty. V návaznosti na tento zákon družstvo pokračovalo i v roce 1999 v zajišťování realizace převodů bytů do osobního vlastnictví svým členům. Během roku 1999 bylo realizováno 99 převodů bytů, takže od počátku účinnosti zákona bylo převedeno k 31.12.1999 celkem 258 bytů. Dle slov předsedy družstva každý současný člen má právo na převod bytu do osobního vlastnictví v pozdějším termínu, nejpozději však do 30.6.2033.

Mezi další problémy SBDO Jičín patří i problém s neplatiči nájemného. V současné době tito neplatiči bytovému družstvu dluží okolo 400.OOO korun. "Měli jsme neplatičů ještě více, ale snažíme se na naše dlužníky působit dostupnou formou jako osobním stykem nebo při řešení problému spolupracujeme se samosprávou. Větších neplatičů máme málo, mnoho lidí se dostane do problémů pouze občas a má veliký zájem dlužné nájemné uhradit. Pokud ovšem dohoda, o kterou se vždy maximálně snažíme, není možná, musíme využít i příslušné zákonné normy, člena z družstva vyloučit a následně požádat o vyklizení bytu. To je ale situace velice ožehavá a bohužel velmi zdlouhavá," sdělil předseda družstva Nožička.

(max)


Minulou sobotu se v Libáni konalo slavnostní otevření Restaurace Radnice. Novými nájemci se stali současní majitelé Zámku Dětenice, manželé Ondráčkovi, kteří jsou na snímku společně s vedoucím kanceláře přednosty Okresního úřadu v Jičíně Janem Jiřičkou. Nově zrekonstruovaná restaurace je vkusně rozdělena na pivnici, nazývanou Formanka, a na stylovou restauraci. Návštěvníky jistě potěší nejen toto nové prostředí, ale i nabídka pochoutek pro labužníky a příjemný pracovní kolektiv.

FOTO: Jiří Ullrich


Dobrý skutek před prázdninami

Robousy - Když budete projíždět v pátek 16. června přes Robousy, budete mít jedinečnou příležitost udělat něco pro své auto a zároveň pro lidi, kteří to opravdu potřebují. Od 10 do 18 hodin se totiž koná 3. ročník celostátní akce Nadace pro transplantace kostní dřeně - Kapka naděje. Letos poprvé budou mít možnost přispět tímto způsobem na dobrou věc i obyvatelé Jičína a okolí.

Na benzinové pumpě KA-OIL (na pravé straně ve směru Jičín - Hradec Králové) vás přivítá skupinka mladých lidí, kteří vám za jakoukoliv částku vhozenou do kasičky umyjí sklo vašeho automobilu a nabídnou informace o činnosti nadace. Všechny vybrané peníze půjdou na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně, která vede registr dárců kostní dřeně. Vysoké náklady na činnost registru jsou hrazeny pouze z darů od sponzorů, známých osobností, ale především od obyčejných lidí, kterým není zatěžko darovat pár korun, které mohou pomoci zachránit lidský život. Kdyby tento registr neexistoval, nebylo by možné hledat v ČR dárce kostní dřeně pro nepříbuzenské transplantace lidí nemocných leukémii. Jejich často poslední nadějí je právě nalezení dárce a následná transplantace. Akce "Kapka naděje" dává šanci nejen jim, ale i vám, abyste mohli odjet na prázdniny s pocitem, že jste udělali dobrý skutek a přispěli k záchraně lidského života.

Nadace děkuje majiteli benzinové pumpy KA-OIL Václavu Kavanovi,který poskytl prostor pro konání akce, řediteli Lepařova gymnázia Vladimíru Cardovi a především jedenácti jeho studentům sexty a 3.A, kteří věnují svůj čas a úsilí pro dobrou věc.

Adéla Kudynová


Pro cestovní doklady a občanské průkazy budou lidé od října chodit na jiný úřad

Jičín - I když agendy cestovních pasů a občanských průkazů včetně evidence obyvatel přebírá od 1. července okresní úřad, pro doklady si lidé z jičínského okresu budou zatím i nadále chodit do budovy Okresního policejního ředitelství v Jičíně.

Nově zrekonstruované kanceláře v západním křídle sídla okresního úřadu mají být totiž zpřístupněny teprve v průběhu října. K navýšení počtu úředníků však nedojde. "Stávající pracovníci přejdou v červenci od jednoho zaměstnavatele k jinému, od policie k okresnímu úřadu," předesílá vedoucí kanceláře přednosty OkÚ Jičín Jan Jiřička.

Samotné přemístění agendy do jiné části města si vyžádalo okresní policejní ředitelství, které chce současné prostory využít k jiným účelům. Stavební úpravy v objektu okresního úřadu přijdou na více jak sedm miliónů korun, náklady na vybavení kanceláří dosud nejsou vyčísleny.

Odborníci upozorňují, že avizované změny tří zákonů, které prvním červencovým dnem vstupují v účinnost, přinesou z pohledu občanů jistá usnadnění, ale jako u každé nové věci lze zejména v počátcích počítat s drobnými komplikacemi. "Jako nejpropracovanější se zdá být zákon o cestovních dokladech. Pro občany je asi nejpodstatnější změna v tom, že žádost o vydání pasu si budou moci podávat také na matričních úřadech," informoval NN vedoucí referátu vnitřních věcí OkÚ Jičín Miloš Valášek.

Žádosti u občanských průkazů se dosud předkládají na okresním policejním ředitelství nebo na jeho obvodních odděleních. Od příštího měsíce už pouze na matričních úřadech, kterých je však víc než policejních úřadoven, čímž se částečně zlepší dostupnost této agendy. "Zatím ovšem nevíme, zda i náš okres bude zařazen mezi ty, v kterých od 1. července poběží systém centrální výroby dokladů. Jestliže se tak stane, čekací lhůty na jejich vydání se o něco prodlouží. V takovém případě už tedy nebude možné získat nový průkaz na počkání. Centrální výrobna dokladů se zavádí z důvodu zamezení jejich zneužití," uvedl Valášek, jehož referát se rozšíří o šest pracovnic.

Největší změny jsou u zákona o evidenci obyvatel. Ten má podle jeho slov několik úskalí, která lze očekávat s náběhem do praxe. Lidem se sice na jednu stranu vychází vstříc tím, že místo několika tiskopisů budou při ohlašování změny trvalého pobytu vyplňovat pouze jeden formulář, tato změna má však i svou méně praktickou stránku, na úřad půjde občan víckrát.

(jn)


Kdo zaplatí vlakové spoje?

Jičín - Na základě dubnové novely zákona o drahách budou zřejmě smlouvy s Českými drahami nadále sjednávat okresní úřady.

Prokazatelné ztráty tak zvané základní dopravní obslužnosti pak budou hradit pomocí státní dotace poskytnuté Ministerstvem dopravy České republiky, každý spoj navíc však budou muset zřejmě zaplatit ze "své kapsy", dokonce se hovoří o tom, že by se na těchto platbách měly spolupodílet obce ze svých rozpočtů. To by tedy znamenalo, že se dostanou do stejných problémů, které každoročně zažívají při dotování ztrátových autobusových linek.

"Jde především o převod správy regionálních tratí pod okresní úřady, samozřejmě s tím, že by potřebné peníze na jejich provoz přicházely z centra," uvádí k problému jičínský starosta MVDr. Jiří Liška.

"Dnes se samozřejmě stále ještě vedou diskuze nad změnami regionálního dělení republiky na kraje, pod které by pak zřejmě i tato problematika měla časem přejít.

Základní myšlenka je asi taková, že ten, kdo je železničním tratím nejblíže, by měl nejlépe vědět, co je potřeba udělat pro jejich efektivní provoz. Osobně jsem však neslyšel nic o tom, že by ztrátové železniční spoje měly dotovat obce ze svých rozpočtů. Perspektivně však asi nikdo nebude obci bránit v úmyslu zřízení pro ni speciálního spoje, který pak samozřejmě hradila ze svého rozpočtu," dodal Jiří Liška.

Všechny dosavadní informace na toto téma jsou kusé, jak dopadne financování ztrátové železniční dopravy po rozdělení České republiky na vyšší územní celky se dá pouze předpokládat. Již dnes se však starostové některých obcí obávají dalšího zatížení svých rozpočtů v případě, že stát bude ochoten platit pouze nejnutnější spoje a provozování ztrátových podmíní dotacemi z rozpočtů obcí.

(mar)


Libošovice: společná dovolená

Libošovice - Předcestovní horečka opanuje skoro celou vesnici v srdci Českého ráje, kde si letošní dovolenou naplánovalo společně několik domácností včetně rodiny starosty.

Příští týden vyráží přímo z Libošovic k chorvatskému pobřeží nedaleko od Splitu plný autobus. "Návrh na společnou dovolenou padl na nedávné výroční valné hromadě sboru dobrovolných hasičů. Několik rodin už bylo připraveno, že pojede k moři svým autem. Nakonec jsme si řekli, proč nejet společně," říká s úsměvem libošovický starosta Josef Ort.

Do Chorvatska jede pětačtyřicet lidí, celý autobus. Věty typu: "Já se ti obdivuju. To těch lidí za celý rok máš málo, to s nimi budeš trávit i dovolenou u moře?" slýchá prý Ort poměrně často. "Někteří se nad tím pozastavují. Mně to ale vůbec nevadí. Já jsem opravdu rád," reaguje na podobné poznámky starosta. "Myslím, že atmosféra v obci je velice dobrá, lidi mají zájem něco dělat a drží pohromadě. Do roka pořádáme spoustu akcí, kulturní život tady je bohatý," dodává.

Autobus si Libošovičtí objednali přes boleslavskou cestovní kancelář, jeden z jeho řidičů přitom bydlí právě v obci. Zájemců se sešlo ještě víc, limitem však byla kapacita dopravního prostředku. "Sám jsem doma několikrát prohlásil, že bych dovolenou autobusem nikdy neabsolvoval, jedině letecky nebo po vlastní ose. Rozhodlo to, že jede prakticky náš řidič, takže nemusíme na cestě zastavovat na povel. Pokud do cíle dorazíme o dvě hodiny déle, tak se nic neděje," míní Ort.

A jak sám říká, společné zájezdy do zahraničí by se mohly stát tradicí. "Jestli letošní dovolená dopadne dobře a lidi budou spokojení, tak věřím, že ji stejným způsobem příští rok zopakujeme," přemítá už s vážnou tváří libošovický starosta.

(jn)


DÁREK ČTYŘNOHÝM PŘÁTELŮM Přibližně 50 kg mletého masového a granulovaného krmiva předaly zástupkyně Oblastní skupiny agility v Jičíně Vlasta Březinová (vlevo) a Gabriela Trýzubská v pondělí 29. května jičínskému starostovi Jiřímu Liškovi. Krmivo, které je určené pro záchytnou stanici psů v Jičíně, bylo zakoupeno z dobrovolného vstupného vybraného na 3. ročníku závodů psů v agility "O Cipískův pohár", který se koncem května konal na místním kynologickém cvičišti.

FOTO: jn


Nové Noviny