Logo NN

Nové Noviny č. 23/009. června 2000str. 1

Domov povede Helena Kunešová

Hořice - Novou vedoucí Domova důchodců v Hořicích se stane Helena Kunešová, která minulý týden uspěla ve výběrovém řízení. Komise a následně i hořičtí radní ji upřednostnili před druhým přihlášeným kandidátem Petrem Jelínkem z Nového Města nad Metují.

"Helena Kunešová pracuje ve sféře sociálních služeb už několik let. Po odvolání jejího předchůdce Karla Čejky byla dočasně pověřena řízením domova důchodců. V dohledné době bude do funkce vedoucí oficiálně jmenována," oznámil hořický starosta Ladislav Vrba.

Případ odvolaného Karla Čejky, který vzbudil odmítavé reakce obyvatel domova důchodců i některých jeho pracovníků a nad nímž dosud visí otazník, je pro vedení města podle starosty uzavřenou kapitolou. Ne tak pro policii, která na podnět radnice prošetřuje, zda za působení předchozího vedoucího nedošlo k vážnějšímu pochybení. Sám Čejka ovšem už dříve prohlásil, že se ničeho nezákonného nedopustil, a naopak ve svém odvolání spatřuje poškození své osoby ze strany představitelů městského úřadu.

"Rada nebyla spokojena s tím, jak zařízení vedl a audit nám naše výhrady potvrdil, proto jej odvolala, nic víc v tom není. Odvolání pana Čejky a šetření některých skutečností policií jsou dvě naprosto odlišné věci," prohlásil Vrba. Policie do dnešního dne žádné materiály nepředložila.

(jn)


Libáň žije ve znamení oslav

Libáň - Po tři dny bude Libáň oděna do slavnostního, už dnes totiž začínají oslavy 675 let města spojené s víkendovým sjezdem rodáků a přátel.

První pořad se koná dnes v 19.30, kdy se v místním kulturním domě koná premiéra divadelního představení Charleyova teta v podání ochotnického souboru Bozděch. Zítra jsou hosté pozváni do základní školy, v její aule se uskuteční slavnostní shromáždění rodáků a přátel Libáně. Odpoledne pokračuje program ve Starých Hradech vernisáží výstavy výtvarných děl Františka Škody, Rity Škodové a Pavla Vavříka v galerii tamního zámku. V libáňském kostele Svatého Ducha zazní varhanní koncert se sólistou Národního divadla R. Janálem, držitelem ceny Thálie.

Sobotní oslavy vyvrcholí po 18. hodině na náměstí, vystoupí zde hudební skupiny Turbo, Trosky a Mavis, ukázku svého umění předvedou historičtí šermíři a večer završí ohňostroj. Na neděli je plánován turnaj dvojic v plážovém volejbalu na koupališti, ukázka činnosti dobrovolných hasičů, koncert libáňské dechovky, vystoupení mažoretek a přátelské utkání v kopané.

Oslavy však byly zahájeny už v minulých dnech, výstavou Ze života libáňských organizací: Českého červeného kříže, ochotnického souboru Bozděch, loutkového divadla Martínek, mysliveckého sdružení Pod borovičkou, hasičů a fotbalového oddílu. Poslední květnový víkend se přidala i mateřská škola, která oslavila 60. výročí založení a dnes ji navštěvuje více jak čtyřicet dětí.

(jn)


SPOLEČENSKÝ ŽIVOT V OBCÍCH URČUJÍ HASIČI Především páni kluci si v Holovousích o víkendu přišli na své. U příležitosti oslav 90. výročí založení sboru dobrovolných hasičů předvedla ukázky zásahu profesionální jednotka záchranářů z Jičína. K dispozici byla i zdejší stříkačka, kterou si zejména nejmenší v parném sobotním dopoledni několikrát v praxi odzkoušeli. Jediný automobil Tatra 805 místní hasiči na jaře prodali do Regionálního muzea v Kopřivnici, které o unikátní a plně funkční exponát projevilo eminentní zájem. Už o týden dříve si připomněli úctyhodné 115. výročí také členové sboru v blízké Ostroměři.

FOTO: jn


Miroslav Plass: Novou Paku považujeme za vstupní bránu do Krkonoš

Nová Paka, Špindlerův Mlýn - Novopačtí radní vyslali zřetelný signál: ani do Českého ráje ani do Podzvičinska, ale do oblasti Krkonoš náleží svou polohou Nová Paka, která se po rozpadu Sdružení Koridor odmítala angažovat v jakémkoliv regionálním celku, vznikajícím na podporu rozvoje cestovního ruchu.

Bez odezvy zůstaly snahy zástupců turistických sdružení Český ráj a Podzvičinsko, která by ráda viděla Novou Paku jako svého člena. Teprve až na nabídku krkonošských měst a obcí zareagovala vstřícně radnice v Nové Pace. Starosta Petr Kuřík se v úterý zúčastnil ve Vrchlabí přípravné schůze, kde se projednávaly stanovy a další podklady budoucího seskupení desítek obcí, které má mít statut právnické osoby.

"Do Vrchlabí jedu z pověření městské rady. Na zasedání přípravné komise se chceme blíže seznámit s podmínkami a teprve pak zvážíme případný vstup do tohoto sdružení," sdělil minulý týden Kuřík. Nicméně tento krok už nyní považuje za reálný. Nová Paka je významným transitem do Krkonoš, přes město projíždí velká část turistů, kteří směřují do hor, jak poznamenal starosta.

Jeho slova potvrzuje i radní Ivo Chocholáč, který se aktivitám v rámci propagace města a podpoře cestovního ruchu věnuje. "Krkonoše nám jsou nejblíž, myšlenka vzniku regionální celku měst a obcí, v němž by byla zahrnuta i Nová Paka, se mi zdá být vhodnější, než kdybychom se hlásili do Českého ráje nebo Podzvičinska," připouští Chocholáč. "Už i z geomorfologického hlediska patříme do hornatého kraje, respektive do podhůří, které začíná u Kumburského Újezda," doplnil. Regionální sdružení horských středisek a podkrkonošských obcí vzniká podle starosty Špindlerova Mlýna Miroslava Plasse, který je jedním z iniciátorů, s cílem jednotné prezentace hor pro účely rozvoje turistického ruchu. "Úpravou běžeckých tratí a sjezdovek jsou Krkonoše už dnes srovnatelné například s Alpami, bohužel současnou nabídkou služeb jim konkurovat nemůžeme. K tomu, aby v kraji vznikla síť širokého spektra služeb pro letní i zimní pobyty, je potřeba jednotný postup. Bude to ovšem dlouhodobý proces, proto je potřeba začít co nejdříve," prohlásil špindlerovský starosta.

Region jako celek má jeho jednotlivým členům pomoci také při jednání s institucemi Evropské unie. "Nechceme sdružení striktně omezovat jen na Krkonoše, ale chceme ho rozšířit také do podhůří a dostat tak do něj i větší města jako Dvůr Králové nebo Novou Paku, kterou považujeme za vstupní bránu do této oblasti, a tam jsme také vytýčili pomyslnou hranici," vysvětluje Plass. Místostarosta Vrchlabí Josef Pištora k tomu dodává, že stanovy umožňují obcím byt členy zároveň i jiných regionálních sdružení. Na úterní schůzku byli pozváni zástupci pětaosmdesáti sídel, která leží v severní části bývalého Východočeského kraje mezi Jizerskými a Orlickými horami.

(jn)


CENA PRACHOVSKÝCH SKAL Sobotní orientační soutěže historických vozidel se zúčastnilo celkem 28 automobilů a 12 motocyklů. Na snímku ze startu této zajímavé akce vidíte automobil DKW 600 z roku 1938 řízený Františkem Vondrou, který v kategorii A1 skončil na pěkném 3. místě. Podrobnější informace přinášíme na straně 16.

FOTO: pe


Polka rallye zpestří festival

Lázně Bělohrad - Patnáct folklorních souborů se představí na šestadvacátém ročníku mezinárodních Slavností písní a tanců pod Zvičinou, které začínají ve čtvrtek 15. června. Letos poprvé budou čtyřdenní a jednou z novinek festivalu je Polka rallye.

"Chtěli jsme využít toho, že zahraniční soubory jsou v Bělohradě už od čtvrtka, proto jsme zahajovací program posunuli už o jeden den dříve," vysvětluje změnu starosta města Pavel Šubr. Radnice se také snažila hledat úsporná opatření, protože v předchozích letech dotovala festival zhruba sto tisíci korunami, což bylo pro rozpočet neudržitelné. "Letos jsme se chtěli dostat na sedmdesát tisíc korun, u nákladů za dopravu ušetřit nemůžeme, ale úspory by nám mělo přinést zajištění ubytování pro hosty v budově základní školy, která je v našem majetku," doplnil starosta.

Slavnosti také poprvé ve své historii překročí hranice Bělohradu, na pátek si totiž dětské soubory Malé zálesí z Luhačovic a zdejší Hořeňáček připravily koncert ke 130. výročí úmrtí K. J. Erbena, které se uskuteční v jeho rodišti - v Miletíně a na Pecce.

Pořadatelé se pokusili festival oživit neobvyklou disciplínou, na sobotu 14. hodinu ohlásily první ročník takzvané Polka rallye. "Do programu jsme ji chtěli zařadit už dlouho. Poprvé jsme se s něčím takovým setkali v polovině sedmdesátých letech ve Finsku, kde se konal závod v polce na pět tisíc metrů, jehož se zúčastnilo tři tisíce párů, což byla opravdu rarita. U nás se to pokusíme udělat v menším. Před zámkem bude startovní pistolí odstartován závod na 200 metrů. Teprve uvidíme, jaký bude mít tato netradiční soutěž ohlas," říká jeden z hlavních organizátorů Jindřich Rychtera. Přihlásit se může kterýkoliv pár, soutěž je i proto rozdělena do dvou kategorií, pro účastníky v krojích a v "civilním" oblečení.

Během čtyř dnů se návštěvníkům vedle místních Hořeňák a Hořeňáček představí soubory Jitřenka (Boleslavec), Kalamajka (Havlíčkův Brod), Malé zálesí (Luhačovice), Hanáček a Pučík (Brno), Hatě (Tovačov), Kohoutek (Chrudim), Javořinka (Frenštát), Lipta (Liptál), Barunka (Česká Skalice) a dechové hudby Javorka a Jilemničanka. Přijeli také hosté ze zahraničí, z polské Poznaně soubor Lany, Rugeri di Pim ze Sardinie a Tata z Maďarska. Ohlášen je i jeden folklorní kolektiv z Pobaltí.

Každý ze čtyř dnů se tradičně nese v duchu nějakého svátku či tématu, čtvrtek má název "Pozdravy ze světa", pátek "Chvála Erbenovi", sobota ve znamení "Svátku hudby" a neděle nese podtitul "Den Lázní Bělohradu".

(jn)


Nové Noviny