Nové Noviny č. 22/002. června 2000str. 4

krátce

MARKVARTICE: Pavel Váňa na České květnici

Dnes a zítra se Markvartice promění v jednu velkou zahradu plnou květů. Po oba dny vždy od 9 do 17 hodin se zde koná prezentační akce pod názvem Česká květnice. Přímo na pěstebních pozemcích si mohou návštěvníci prohlédnout květnaté louky založené z výsevu jako ozdobu krajiny i efektní součást zahrady. K vidění budou také největší trvalkové záhony v květu i políčka s mnoha druhy léčivých bylin a ukázky okrasných výsadeb pro malé zahrádky a ozdobná koryta. V sále místní restaurace U Sparťana je připravena expozice sestavená z řady kytic, voniček i uměleckých aranžmá přírodních květů z dílny zkušených aranžérek. Na své si přijdou i lidé, kteří se zajímají o léčivé bylinky a nejrůznější druhy koření. Zasvěcené přednášky zde bude mít v Čechách známý bylinář Pavel Váňa. V sobotu od 15 hodin pořádá v Markvarticích zdejší sbor dobrovolných hasičů ve spolupráci s obecním úřadem Dětský den, jemuž bude dopoledne předcházet turnaj v malé kopané.

(jn)

HOLOVOUSY: Devadesát let hasičského sboru

Ukázky hasebního zásahu předvede zítra od 10 hodin Sbor dobrovolných hasičů v Holovousích. Stane se tak v rámci sobotních oslav devadesátého výročí založení zdejšího sboru. Ten se letos na jaře rozloučil se svým hasicím vozem - zachovalým veteránem, který po vlastní ose putoval do muzea automobilky Tatra v Kopřivnici, kde zaujal čestné místo v hlavní expozici. Holovouští se s ním v dubnu před přesunem na Moravu rozloučili spanilou jízdou po obci.

(jn)

LIBÁŇ: Oslavy doprovodí sjezd rodáků

Od povýšení Libáně na město uplynulo letos 675 let, toto výročí si ve dvou po sobě následujících víkendech připomenou zdejší obyvatelé chystanými oslavami, jejichž součástí je i sjezd rodáků a přátel Libáně. Oslavy začínají zítřejším zahájením výstavy v nově upravených prostorách bývalé pošty, kde se prostřednictvím dobových fotografií, listin a trojrozměrných exponátů budou prezentovat libáňské spolky a organizace. Expozice připomene také vzdálené i nedávné dějiny Libáně, které byl statut města po půl století vrácen v loňském roce. Hlavní program vyvrcholí příští týden ve dnech 9. až 11. června, kdy se zde očekává příjezd několika set rodáků a dalších hostů. Na programu je mimo jiné i slavnostní ohňostroj. V neděli 11. června se v Libáni koná také tradiční pouť.

(jn)

SOBOTKA: Autobusem napříč Českým rájem

Zítřejším dnem zavádějí obce Mikroregionu Český ráj pro návštěvníky této atraktivní turistické oblasti novou službu. V červnu budou vždy o víkendu mezi osmou a devátou hodinou ranní vyjíždět ze dvou míst - ze Sobotky a Turnova - autobusy vyčleněné na přepravu turistů včetně jízdních kol. "Od července do konce letní sezóny budou jezdit pravidelně každý den. Jsou stanoveny dvě trasy, které se protnou ve Vyskeři, s řadou zastávek po celém Českém ráji. Autobusy budou vyjíždět i odpoledne, z Turnova v 15.35 a ze Sobotky pět minut před šestnáctou hodinou," oznámila tisková mluvčí mikroregionu Český ráj Dana Kovářová. "Lidé se mohou nechat vyvézt na některé atraktivní místo, odtud pokračovat po pěších nebo cykloturistických stezkách, a na některé další zastávce podle jízdního řádu ve stanovený čas znovu využít linkovou přepravu," dodala. Obce si od této novinky slibují, že se turisty podaří rovnoměrně rozptýlit na území celé oblasti. "Podrobné turistické a cykloturistické mapy budou k dostání v informačním středisku a na železničním nádraží v Turnově a v Sobotce ve Šrámkově knihkupectví," doplnila Kovářová.

(jn)

VOLANICE: Oprava kanalizace skončí letos

Podle sdělení starosty Volanic by ještě v letošním roce měla být v obci dokončena výměna kanalizačních trubek. Důvodem oprav je špatný technický stav asi 30 let starého kanalizačního potrubí, jehož časté poruchy znepříjemňovaly život místním obyvatelům. Právě havarijní technický stav kanalizace přiměl před rokem obecní zastupitelstvo ke schválení potřebného úvěru na opravy v celkové výši 1,5 milionu korun. Tato půjčka však zatíží místní rozpočet na několik let dopředu, což poněkud omezí budoucí investiční výdaje. Přesto již v brzké době se v obci chystají k realizaci dalšího velkého projektu, kterým bude tolik očekávaná plynofikace obce.

(pe)

LOMNICE NAD POPELKOU: Řádění přírodních živlů

Přívalový déšť, kroupy a vichřice, která se přehnala v sobotu 27. května po 16. hodině přes Lomnici nad Popelkou a okolí, za sebou zanechala statisícové škody na majetku občanů, firem i města.

Ve městě byl nejvíce postižen hřbitov, kde tři zlomené mohutné lípy poškodily několik desítek náhrobků. Na stadionu a v městských parcích je mnoho stromů vyvrácených nebo zlomených. Značně byly poškozeny i okolní lesy. Nemalé škody jsou na střechách rodinných domů a budov v majetku města - Tylovo divadlo, Živnodům, Obřadní smuteční síň, radnice. Padající stromy zničily i dva automobily. Řádění přírodních živlů se nevyhnulo ani okolním obcím, a proto by měli majitelé rekreačních chat a chalup co nejdříve svoje objekty zkontrolovat a případně zabezpečit, aby předešli dalším škodám na svém majetku.

V obci Želechy voda z přívalových dešťů zaplavila několik domů a pozemků. Následky sobotní kalamity začali odstraňovat již v sobotu sami občané, zaměstnanci Technických služeb a firmy zabývající se zpracováním dřeva. Elektrické vedení, které bylo větrem nebo padajícími stromy potrháno, opravovali během soboty a neděle pracovníci VČE. Všem, kteří se podíleli na odstraňování následků této kalamity, patří poděkování.

Jiří Krejcar, zástupce starosty

NOVÁ PAKA: Prázdniny s Domem dětí a mládeže

Jak nám sdělila ředitelka novopackého Domu dětí a mládeže Iva Nováková, připravuje tato instituce pro mládež na letošní prázdniny celkem čtyři letní tábory dětí.

Přibližně pro dvacet dětí 1. - 3. tříd je to týdenní tábor v Náchodě, pro větší děti připravuje Dům dětí a mládeže dva turnusy jezdeckých táborů po 40 dětech v obci Hořáku u Nymburka. Pracovníci Domu nezapomněli ani na ty děti, které chtějí trávit prázdniny v Nové Pace a zajišťují pro ně příměstský tábor plný her, sportu a zábavy ve městě a jeho okolí. Tyto děti zde budou moci i přespávat v areálu Domu ve stanech, v případě nepříznivého počasí i ve spacích pytlech v budově. Dle paní ředitelky jsou již téměř všechny tábory naplněné. Místa jsou ještě zvláště pro příměstský tábor, kam se zatím přihlásilo pouze sedmnáct dětí.

"Rodiče spolu s dětmi si již zvykají, že v našem Domě dětí a mládeže se stále něco děje. Snažíme se, aby Dům byl otevřen nejen pět dní v týdnu, ale plných sedm dní, včetně prázdnin, a to pro všechny děti," řekla nám na závěr Iva Nováková.

(ur)


Názory města a hygieniků se poněkud různí

Jičín - Kvalita vody a mikroklimatické podmínky v prostorách jičínského Aqua Centra byly hlavními body posledního jednání zástupců orgánů a institucí odpovědných za bezproblémový a zejména bezpečný provoz plaveckého zařízení v majetku města.

Nedávné téměř tropické počasí ve spojení se skleníkovým efektem vznikajícím nadměrným osluněním zkosených prosklených ploch objektu bazénu způsobily přehřívání jeho interiérů. Následkem překročení nejvyšších povolených teplot místy až o deset stupňů se pomnožily vodní mikroorganizmy zejména v brouzdališti, které muselo být pro dopolední "školní" provoz každý den neekonomicky vypouštěno a napouštěno, pro běžnou veřejnost bylo uzavřeno zcela. Provozovatel Aqua centra pak na základě výsledků měření a doporučení pracovníků Okresní hygienické stanice Jičín přijal opatření částečně omezující provoz zařízení až do jeho letní odstávky (od 1.7. do 6.8.2000).

Během této doby hygienici doporučují provést zastínění šikmých prosklených stropů apsidy s brouzdalištěm a přechodového prostoru mezi velkým bazénem a budoucí letní terasou. Z technických možností se nabízí žaluzie, antireflexní nátěr, či folie, u menších částí markýza. Nejreálnější se jeví nalepení antireflexní folie. Argumentují zlepšením klimatických podmínek zejména pro pracovníky plavecké školy, kteří v minulých týdnech vedli výuku v teplotách dosahujících až 43oC, a v závislosti na snížení vnitřních teplot samozřejmě i zlepšením kvality vody.

"Během pětitýdenní odstávky bazénů se budeme samozřejmě snažit odstranit nedostatky, které v současné době komplikují jejich provoz. Na základě vyhodnocení potřeb a aktuálnosti, avšak pouze do určité omezené výše investičních prostředků, zajistíme i dokončení drobných stavebních nedodělků a oprav," uvádí na téma problematiky jičínského Aqua Centra starosta města Jiří Liška.

"Zásadní opatření by se měla týkat zejména zlepšení kvality vody. Jak vyřešit zmíněné zastínění prosklených ploch, je v rukou projektanta. Navíc se vedou diskuze, zdali zvýšení teploty v bazénu během několika málo letních měsíců komplikuje situaci natolik, aby musela být přijímána další náročná investiční opatření, jejichž výše by měla přesáhnout jeden milion korun. Na druhou stranu totiž vidíme, že jednou z nejčastějších kritických připomínek návštěvníků je jejich subjektivní pocit chladna, který by zastínění oken ještě podpořilo. Jde tedy o střet mezi hygienickými normami a požadavky návštěvníků, kterým je zařízení určeno především. Z mého pohledu by mělo zvítězit jejich přání a příjemné pocity nad striktním dodržením norem, které by ve svém dopadu mohlo způsobit pravý opak," dodal Jiří Liška.

(mar)


Vyjádření hygieniků

S názorem starosty hygienici polemizují a uvádějí, že mají k dispozici anketu, kde dotazovali téměř 200 návštěvníků všech věkových skupin a pohlaví. Z ankety vyplývá, že 75% návštěvníků je s teplotou vzduchu spokojeno. Pocit tepelné pohody je u každého člověka různý a vždy se najde někdo, komu nebude žádná teplota vyhovovat. Odhad nákladů na odstranění nedostatků považují za přehnaný. Soudí, že prostředky potřebné ke zlepšení pracovního prostředí plavecké školy, návštěvníků, jakož i zlepšení kvality vody se vyplatí. Neboť náklady představující zlomek procenta z celkových nákladů na bazén by nebyly zbytečnou investicí. Kupříkladu jablonecká firma inzeruje fólii včetně práce při daném objemu přibližně za 200 000 Kč. To je právě 0,25% celkových nákladů na bazén.

OHS Jičín


V Bělohradě dostala Česká pošta výpověď

Lázně Bělohrad - Radnice v Lázních Bělohradě dala České poště k poslednímu květnovému dni výpověď ze současných nájemních prostor. Do konce listopadu tak musí pracovníci zdejší úřadovny vyklidit kanceláře v objektu bývalého hotelu Zátiší.

Město by totiž ještě letos mělo zahájit rekonstrukci několikapatrového domu s úmyslem vybudovat zde osmatřicet nových nájemních bytů. To je však podmíněno přidělením státní dotace.

"Výpovědní lhůta je půlroční, nicméně s vedením pošty jsme o situaci jednali s předstihem. Jinou možnost nemáme, protože nejpozději v období podzimu by měly být zahájeny stavební práce," řekl k ukončení nájemní smlouvy bělohradský starosta Pavel Šubr. Připomněl zároveň, že Česká pošta už několik let avizuje záměr postavit přímo v centru města svou vlastní pobočku. "Už v roce 1990 vykoupila pozemek naproti městskému úřadu. Jediné, co za tu dobu v této lokalitě udělala, je, že část parcely přenechala Telecomu, který zde vybudoval novou telefonní ústřednu," poznamenal starosta.

Miroslav Luštický, ředitel ČP pro obvod Jičín a Semily, připustil, že letos bude výstavba nové pobočky s největší pravděpodobností zahájena. "Do konce roku ji však určitě postavit nedokážeme," konstatuje Luštický. V současnosti se podle jeho slov zpracovává finální projekt. Šubr v této souvislosti doplnil, že územní rozhodnutí už bylo vydáno a pozemek je vybaven veškerými sítěmi.

"Situaci budeme muset provizorně vyřešit dočasným umístěním kanceláří do náhradních prostor," dodává Luštický. Vedení města ovšem zatím nepočítá s tím, že by je samo nabídlo. "Po zkušenostech z předchozích jednání máme obavu, aby toho Česká pošta nevyužila a vlastní investici v Bělohradě opět neodložila," sdělil Šubr. "Při rekonstrukci bývalého hotelu se pustíme nejprve do zadní části, pobočka by tam tedy mohla ještě nějaký čas fungovat. A pokud letos státní dotaci nezískáme, prodloužíme poště nájemní smlouvu na nezbytně dlouhou dobu," nabízí starosta případné řešení.

(jn)


Důležitý zdroj příjmů

Miletín - Hrozbě vylidňování venkova a jeho postupnému úpadku čelí už řadu let malá sídla. Možností, jak zamezit tomuto jevu, se mnoho nenabízí. Výhodu mají obce, které leží v turisticky atraktivní oblasti a návštěvníkům mohou nabídnout zajímavé kulturní památky, případně romantické přírodní scenérie v okolí.

"Předností zdejšího kraje bychom měli využít, turistický ruch by se měl stát významným zdrojem příjmů pro celý region, protože k průmyslové nebo zemědělské výrobě tady nejsou příliš vhodné podmínky," říká na adresu vznikajícího regionálního Sdružení Podzvičinsko starostka Miletína Lenka Kožíšková.

Toto společenství obcí si vytklo za cíl zviditelnit oblast na poli cestovního ruchu, a stejně jako vyhledávanější Český ráj usiluje, aby tyto aktivity měly příznivý dopad na celkový rozvoj regionu.

Podle Jana Petery z Klubu českých turistů je však důležité, aby myšlenku společné propagace pochopili především zastupitelé jednotlivých obcí a potažmo i podnikatelé, kteří se v této sféře pohybují. Čestmír Jung z referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Jičín, který je jedním z partnerů druhým rokem existujícího Sdružení Český ráj, se například pozastavuje nad velmi malým počtem obcí z Jičínska, které jsou do něho zapojeny. Totéž se týká i podnikatelů. Přitom sdružení v kraji pod Troskami letos získalo grant 170 tisíc korun od České centrály cestovního ruchu na projekt Aktivní turistika.

Členství v takovém seskupení je investicí do vlastní budoucnosti, poznamenává k diskusi o jeho přínosu pro obec miletínská starostka. Podobně uvažuje většina starostů oslovených obcí v regionu Podzvičinska. Nakolik to myslí vážně, se ukáže už v nejbližších měsících. "Podzvičinsko je území, které má svou tradici, ale nikdy nebylo vymezeno konkrétní hranicí. Očekávám, že se ke stávajícím asi dvaceti obcím ještě další připojí, například Borovnice, Lanžov, Velký Vřešťov, Dubenec, Kocbeře a Bílá Třemešná," doplnila Kožíšková.

I v Miletíně se snaží rozvoj turistiky podpořit, mimo jiné zpřístupněním středověkých sklepů, zamýšlenou opravou rodného domku K. J. Erbena, vyznačením cyklotras a tvorbou internetových stránek obce.

(jn)


Poustevna téměř obnovena

Jičín - V první polovině května se nejen uklízelo kolem lodžie, ale také se pracovalo v grottě - poustevně. Už v dubnu uzavřelo občanské sdružení prostor grotty mříží. Železnou konstrukci zhotovila a na místě usadila zámečnická firma pana Svejkovského z Nového Města. Tyčovinu už dříve dovezl s ochotnou pomocí Technických služeb ze šlikovských lesů Jirka Vilda. Postupně ji zbavil kůry a napustil luxolem. Koncem dubna ji sdružení svépomocí připevnilo k železné konstrukci a mříž byla hotova. Hlavní podíl na pracích měli manželé Lhotákovi. Ti také s vydatnou pomocí dalšího Lhotáka, plukovníka v.v. Jaromíra, zhotovili v květnu kulisu poustevny. Krajinky na ni nám darovala firma BAK, něco málo jsme dokoupili na železnické pile. Ke konci května Lukáš Bílek za pomoci J. Vildy přepažil místo, kudy kluci do grotty dokáží lézt, mříží z krajinek, ovšem jako dočasné řešení. Dnes už zbývá jen dodělat detaily (sovu, hrob atd.) a posadit do poustevny poustevníka, který už několik let čeká v předsálí Porotního sálu zámku.

To se stane v neděli 18. června, kdy se v přízemním sálu lodžie, otevřeném do parku, uskuteční výstava výtvarných prací Seskupení podkrkonošských umělců a jejich setkání. Jindy ho mívali v Studeňanech. Tu neděli o půl jedenácté přeneseme do poustevny i poustevníka, řezbářskou práci pana Šoltyse, který je jedním z organizátorů setkání podkrkonošských umělců - amatérů.

Tím bude poustevna po nejzákladnější opravě předána veřejnosti a tento úkol, který si OS Lodžie dalo a na nějž nám dobrovolní dárci přispěli zhruba 200 000 korunami, uzavřen. Díky všem, kteří nám pomohli, třeba málem.

Vladimír Úlehla


Cena Prachovských skal

automobilových a motocyklových veteránů

START: 3.6. v 11.00 hod. z Jičína

Veterány si budete moci prohlédnout před zahájením závodu na pěší zóně


Nové Noviny