Nové Noviny č. 19/0012. května 2000str. 2

Zhodnocení komunálního odpadu

Hořice, Praha - Hořická radnice a společnost Eko-kom zahájí ještě letos spolupráci v oblasti ekologického zhodnocení komunálního odpadu. Díky ní může město získat zpět část peněz, které vkládá do jeho třídění a likvidace, pro obce zatím ztrátových aktivit.

"Nabízí se možnost získat určitou sumu peněz za to, že odpad separujeme, například za plasty, sklo nebo papír. Očekáváme, že výdaje z městského rozpočtu se nám tak alespoň z části vrátí," uvedl hořický starosta Ladislav Vrba. "Odpadové hospodářství nás stojí ročně velké peníze, například za odvoz PET lahví zaplatíme měsíčně kolem 15 tisíc korun," poznamenal.

Eko-kom také pomůže radnici se zřízením sběrného dvora k dočasnému uložení druhotných surovin, nebezpečného případně těžko skladného materiálu. "Sběrné místo zatím v Hořicích není. Mohlo by být vybudováno v areálu technických služeb, zatím tomu však brání soudní spor o pozemek s firmou Stavokomplex," doplnil Vrba. Další samostatná rovina spolupráce mezi městem a organizací, jejímiž zakládajícími členy jsou průmyslové podniky, zejména výrobci obalů a baleného zboží, spočívá v ekologické výchově na školách.

"Eko-kom uzavřel smlouvy už s desítkami měst a obcí, ve kterých podporuje třídění komunálního odpadu tím, že jim přispívá. Naším cílem je, aby především recyklovatelné odpadky nekončily na skládkách, které se hrozivě zaplňují, ale aby se dále využívaly. Ve stále větší míře to bude vyžadovat i nový zákon a směrnice Evropské unie," vysvětluje Martina Vrbová z pražského ústředí Eko-komu.

Jedním z jeho prvních partnerů na Jičínsku je město Nová Paka, kde byla otevřena v tuzemsku ojedinělá recyklační linka na zpracování nápojových kartonů. Vrbová připouští, že v zemi jsou desítky zpracovatelských závodů, které se specializují na různé komodity, surovinu však zpravidla vykupují za "symbolickou" cenu, která nepokryje náklady na její sběr, vytřídění a přepravu.

"Na území města je rozmístěno několik kontejnerů na separovaný odpad. Spolupracujeme s Novou Pakou, která provozuje dotříďovací linku. Do budoucna bychom tam chtěli samostatně vyvážet i nápojové kartony, musíme však najít způsob, jak zajistit jejich sběr," shrnul starosta.

Zároveň však vyslovil kritiku na adresu hořických občanů. Z nedávného průzkumu totiž vyplynulo, že ze 4OO domácností dodnes téměř čtvrtina nemá zaplacenou známku na svoz popelnic. V anketě se občané hájili tím, že popelnici nepotřebují. "Tito lidé tvrdí, že využívají kontejnery na separovaný sběr, svoz nebezpečného odpadu, nebo že odpadky spálí či je jinak využijí. Bohužel je těžké ověřit, jak je to v praxi, a i kdybychom zjistili, že tomu tak není, udělování pokut je zatím problematické," řekl Vrba.

(jn)


DÁRKY PRO MAMINKY K JEJICH SVÁTKU Nejkrásnějším dárkem, který věnujeme mamince, je jistě šťastný úsměv. Přidáme-li k němu maličkost, nejlépe vlastnoručně vyrobenou, bude radost o to větší. Půvabné dárečky "vyráběly" děti ze školní družiny III. základní školy a dvě maminky se svými dětmi ve čtvrtek 4. května odpoledne na prosluněné terase Městské knihovny v Jičíně. Obětavé učitelky Základní umělecké školy, Lída Tmějová, Jana Nevrlá a jejich ochotné žákyně, za všechny jmenujme především Lucii Peklovou a Denisu Deuseovou, malovaly na obyčejné hliněné květináče a různé sklenice neobyčejné vzory a tvary. Výsledek byl okouzlující. Radost velká. Těšíme se na další tvůrčí setkání v knihovně a děkujeme všem za zdařilé odpoledne.

(ap) FOTO: mar


Letecké monitorování lesů zablokovala neobnovená smlouva

Hořice, Hradec Králové - Letadla, určená k monitorování zalesněných území, by měla být ve stavu nejvyšší pohotovosti, neobyčejné sucho totiž zvyšuje riziko vznícení porostů. Tato služba ovšem nefunguje.

Pracovníci Lesů České republiky se narozdíl od předešlých let musí obejít bez leteckého hlídkování zalesněných ploch, které jsou v době extrémního sucha, jaké panuje právě v posledních dnech, vystaveny nebezpečí vzniku požáru a jeho rychlého šíření. Pravidelně už několik let vždy v období "teplých" měsíců hlídkují ve dnech pracovního volna nad lesy piloti letadel, která smluvně zajišťují prevenci protipožární ochrany. Letos poprvé tomu tak zatím nebylo a správa lesů zůstala víceméně odkázána pouze na kontrolu, kterou přímo v terénu provádí revírníci.

"Ministerstvo zemědělství doposud neobnovilo smlouvu se soukromou leteckou společností," vysvětluje důvod absence ze zákona potřebného monitorování Břetislav Jakubec, správní ředitel Lesů České republiky (LČR) v Hradci Králové. Tato nepříjemná skutečnost se dotýká i ostatních vlastníků lesních pozemků, financování této služby hradí stát formou dotačního titulu.

"Mrzí nás, že vznikla prodleva v leteckém hlídkování zvlášť v tomto kritickém období, které trvá už druhý týden. Riziko požáru je stále velmi vysoké. V úterý se má v Praze konat schůzka, na které se snad podaří smlouvu obnovit. Pokud by se ale tato situace opakovala i v příštím roce, museli bychom za náš podnik vstoupit do těchto jednání," uvedl v závěru minulého týdne pro NN Jakubec.

Avšak zcela bez ochrany z ptačí perspektivy LČR stejně jako další vlastníci lesů nezůstávají. Neocenitelnou pomoc při odhalování případného ohniska požáru jim mohou poskytnout lidé z řad civilního letectví, například piloti sportovních letadel.

"Všichni od parašutistů až po osádky raketoplánu jsou povinni nahlásit požár, pokud ho zjistí," poznamenal Libor Hejduk z Lesní správy Hořice, která se 14 revírníky obhospodařuje region v rozmezí Dvora Králové, Nové Paky, Lomnice, Turnova, Sobotky, Kopidlna, Chlumce nad Cidlinou až po Hradec Králové. "Ve víkendových dnech mají službu vždy dva pracovníci, kteří provádějí požární hlídku a jsou ve spojení s hasiči," říká Hejduk. Sám ovšem připouští, že ani při nasazení plného počtu lidí není možné celé území obsáhnout. Hořická správa se zatím potýkala s jedním menším požárem na ploše zhruba čtyř hektarů.

Větší oheň museli hasiči v minulých dnech podle Jakubce likvidovat na Mělnicku a opakovaně v Národním parku České Švýcarsko. Celková rozloha lesů, spadajících pod státní podnik LČR, činí 1,4 miliónu hektarů, což představuje asi 55 procent zalesněného území země. V celé republice je třiadvacet letišť, na kterých je připravena vzlétnout speciální hasební technika, zatím však nebyla nasazena.

"O likvidaci požáru ze vzduchu rozhoduje velitel požárního zásahu. Hašení ze vzduchu je velmi rychlé a účinné, umožňuje také likvidovat oheň v těžko přístupných lokalitách. I v nejzazších místech by měl být zásah proveden do deseti minut po ohlášení požáru," konstatuje Jakubec. I on apeluje na občanskou solidaritu. Veřejnost, která se pohybuje v lesích zvlášť ve dnech volna, by měla případné nebezpečí okamžitě oznámit. "Výhodou je, že jsou mezi lidmi velmi rozšířeny mobilní telefony, pokud se začínající požár včas nahlásí, zvyšuje se šance, že se podaří zlikvidovat už v zárodku."

(jn)


V MLADĚJOVĚ PADL REKORD HER Už tradiční Prachovské psí hry, které se o víkendu konaly v mladějovském rekreačním středisku Stavbař, ozdobili jejich účastníci skvělými výkony. V tahu břemene byl překonán dosavadní rekord, když aljašští malamuti, kterým se přezdívá "lokomotivy severu", posunuli závaží o hmotnosti 1265 kilogramů (doposud 1180 kg). Z vítězství svých čtyřnohých siláků se mohli radovat jejich majitelé - Kateřina Parklová z Jihlavy a Miloš Čermák z Velkých Opatovic. Z "domácích" si ocenění odvezli grónští psi Josefa Bičiště z Chotče, jehož svěřenci se umístili na 1. a 2. místě ve své kategorii. V nedělní soutěži pro vůdčí psy - "pes + musher" - prokázali nejlepší sehranost při práci v zápřahu Roman Habásko z Podmořan a jeho sibiřský husky. Víkendového klání 6. ročníku Prachovských psích her, určených pro severská tažná plemena, se zúčastnilo pětatřicet soutěžících. Pořadatelé děkují všem sponzorům.

FOTO: jn


Prostředky na opravu sportovišť

Jičín - V rámci programu organizovaného boje proti drogám vypsalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky celostátní soutěž s eventuální možností získání státních dotací na rekonstrukce dětských a sportovních hřišť, případně na jejich výstavbu.

Městská rada pak na svém posledním zasedání odsouhlasila účast v tomto státním projektu a zároveň podání přihlášky, která má zahrnovat dokončení výstavby hřiště na konci ulice Přátelství na Novém Městě, rekonstrukci hřiště na sídlišti U Trati a Matějkova cvičiště.

Podle vyjádření místostarosty Vlastislava Matuchy se má jednat především o opravy povrchů hřišť a vybudování "U" rampy i případnou rekonstrukci antukového hřiště pozemních hokejistů na "Matějáku".

"Náš požadavek zřejmě daleko přesahuje jednotlivé dílčí možnosti rozpočtu této státní akce, a tak počítáme s uvolněním dotace nižší, než požadujeme v podané přihlášce. Na případnou realizaci výše uvedených projektů je potřeba minimálně sedmi milionů korun. Stát se však na úhradách těchto investičních akcí podílí do výše padesáti procent celkových nákladů, druhou polovinu finančních prostředků musí ze svého rozpočtu investovat město," dodal Vlastislav Matucha.

Město Jičín tedy žádá o uvolnění státní dotace ve výši tří a půl milionu korun, vedle kterých musí položit stejnou sumu v době, kdy je městská pokladna prázdná. Stejně podivným, i když z pohledu sportovní veřejnosti jistě velice správným a vítaným krokem je skutečnost, že se rozhodlo v době finanční tísně k rekonstrukci Matějkova cvičiště, jehož řádným majitelem je samostatně hospodařící Tělovýchovná jednota Sokol Jičín.

(mar)


Tašky, ke kterým schází střecha

Sedličky - V průběhu realizace loňských rekonstrukcí Čestného dvora a lodžie v Libosadu musely být z jednoho objektu převezeny "uskladněné", avšak v té době pracovníkům stavební firmy překážející střešní tašky "bobrovky". Úkolu se zhostili pracovníci Technických služeb města Jičína, kteří je pečlivě narovnali na dřevěné palety, zabalili je do igelitových fólií a převezli k dalšímu "uskladnění" do areálu bývalých kasáren v lípách.

Minulost těchto střešních tašek je však podivná. Na dotaz, komu vlastně patří, nám několik odpovědných pracovníků na radnici neumělo odpovědět, dokonce jsme se dozvěděli, že městu vlastně ani nepatří. Nakonec jsme ale přece jen dostali fundovanou odpověď z míst nejvyšších a ujištění, že jsou opravdu majetkem města Jičína. Kdo je koupil a který městský objekt měly zakrýt, však opět nikdo nevěděl. Jednoznačné je, že na části rekonstruované střechy Čestného dvora a na nové střeše lodžie je zcela odlišný typ tašek - sem tedy přijít neměly. Naskýtá se otázka, zda náhodou někdo odpovědný neobjednal špatný typ tašek, které pak po zjištění omylu jednoduše ukryl před zraky veřejnosti, a za peníze města, nebo možná ze státní dotace pak nakoupil tašky správného typu.

A proč se vlastně o takové, zdálo by se banalitě, vůbec zmiňujeme? Tašky v majetku města Jičína "uskladněné" v současné době v bývalých kasárnách nejsou evidovány a nepodléhají tedy řádnému skladovému režimu. Město tak v roce velmi napjatého rozpočtu, kdy například na opravy chodníků a místních komunikací disponuje pouhými 500 tisíci korunami, vlastní zcela zbytečnou střešní krytinu, kterou nemá co zakrýt. Město Jičín má na neevidovaném "skladě" 22 palet tašek "bobrovek", což je odhadem 800 metrů čtverečných a jejich hodnota přesahuje v současných cenových relacích výši 100 000 korun bez daně z přidané hodnoty!

(mar)


Nové Noviny