Nové Noviny č. 18/005. května 2000str. 3

Likvidace vraků: zákon si jednotlivé radnice vykládají různě

Nová Paka, Hořice - Naprosto odlišně vidí úředníci v jednotlivých městech své kompetence při likvidaci vozidel bez státních poznávacích značek anebo evidentně nepojízdných, která jsou odstavena na veřejných prostranstvích, kde blokují plochy k parkování či brání při úklidu vozovek.

Rozdílný je především už samotný výklad zákona - kdy se vůz stává vrakem, a kdo může tuto diagnózu stanovit. Jestliže v Hořicích trvají na tom, že nikdo z městského úřadu nemá právo rozhodnout o odtažení za účelem likvidace bez přizvaného odborníka, který vyhotoví znalecký posudek, v Jičíně nebo v Nové Pace vytipují vrak a po určité době ho nechají technickými službami sešrotovat přímo městští strážníci. Všichni se přitom shodně odvolávají na literu zákona.

Za loňský rok evidovala radnice v Hořicích sedm vozidel, která nebyla pro běžný provoz způsobilá a jejich vlastníci je ponechali svému osudu. "Bylo mezi nimi i několik aut, která podle zákona nelze za vraky považovat, protože měla státní poznávací značku," říká Petr Kmoníček z hořického úřadu města. "Například ve Vrchlického ulici stál automobil, kterému chyběl motor. Na úřední desce jsme formou veřejné vyhlášky majitele vyzvali, aby ho odstranil. Trvalo to sice jednou tak déle, než dva měsíce, což je lhůta stanovená zákonem, ale předností takového řešení bylo, že jsme nemuseli objednávat soudního znalce."

V Hořicích upřednostňují dobrovolnou výzvu, když vypátrají vlastníka vozu, vyzvou jej prostřednictvím doporučeného dopisu. "Někdy stačí první upomínka a majitel třeba i se zpožděním zjedná nápravu. Kdyby ovšem došlo na lámání chleba a dotyčný odmítal vrak odtáhnout, museli bychom přizvat odborníka, který vyhotoví znalecký posudek a na náklady města ho odtáhnout. Nakolik přijde znalecký posudek nevím, ale levná záležitost to určitě není. Naštěstí toho nebylo ani v jednom případě potřeba," doplnil Kmoníček.

Naopak v Nové Pace, kde loni zjistili 19 vraků, nevidí důvod, proč v těchto případech zvát soudního znalce. "V zákoně o něm není ani zmínka," tvrdí velitel městské policie Bohumil Šmika. Vlastník komunikace má podle jeho slov právo odstranit každé silniční vozidlo, které není opatřeno státní poznávací značkou, nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu. I v Nové Pace se výzva nejprve doručí majiteli vozu, pokud se jej nepodaří zjistit, je zveřejněna na místě obvyklém včetně samotného vraku, a po uplynutí lhůty dvou měsíců dojde k jeho odstranění a posléze zlikvidování na náklady města. Obdobně se postupuje i v Jičíně, sdělil NN velitel tamní městské policie Bohumil Novotný.

"Na základě požadavku městské policie vozidlo odtáhneme, a než ho sešrotujeme, tak je zhruba ještě dva měsíce deponováno na našem dvoře," uvedl ředitel Technických služeb Nová Paka Zdeněk Ouzký. "V posledních dvou letech jsme zaznamenali určitý nárůst. Na anonymních plochách, jako jsou sídliště a podobně, přibývá aut starších ročníků. Bohužel s těmito nepojízdnými vozidly máme velké problémy při zimní údržbě," dodal.

Lidé podle Petra Kmoníčka zbytečně přidělávají úředníkům práci a vytahují peníze z městské kasy. "Alespoň tady v Hořicích stačí zavolat odtahovou službu, která nepojízdné vozidlo odveze na vrakoviště, hodnota vraku přitom zpravidla minimálně uhradí náklady s tím spojené."

(jn)


Wagner převzal cenu za strýce

V jičínské Galerii Na Hrázi Petra Hebera se pravidelně vždy v sobotu dopoledne schází skupina skalních členů "Privátního clubu galerie". Mezi jeho významné osobnosti patří i jičínský rodák, historik umění a architektury PhDr. Jaroslav Wagner (vpravo), který na Pražském Hradě převzal za svého strýce cenu Maxe Dvořáka. Na snímku je zachycen v rozhovoru s prezidentem clubu MUDr. Janem Hainem.

FOTO: mar

Praha - V předvečer "Mezinárodního dne památek" byla 17. dubna ve Španělském sále Pražského hradu vyhlášena Kutná Hora "Historickým městem roku 1999". Ocenění za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón udělují každoročně ministerstva kultury a místního rozvoje společně se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jehož členem je i město Jičín. Také proto se slavnostního udílení cen, o jejichž nositelích rozhoduje památková sekce UNESCO ICOMOS (mezinárodní sdružení pro ochranu památek), zúčastnil i jičínský starosta MVDr. Jiří Liška.

Teprve podruhé v historii byla při příležitosti tohoto významného aktu udělena i prestižní cena profesora dějin umění Maxe Dvořáka, kterou budou nadále oceňovány osobnosti významně se podílející na záchraně našeho kulturního a architektonického dědictví. Prvními nositeli této ceny se v loňském roce stali ing. arch. Břetislav Štorm a dr. Dobroslav Líbal, letos bylo toto vyznamenání uděleno již nežijícímu PhDr. Václavu Wagnerovi, kterého na Pražském hradě zastoupil jeho synovec, jičínský patriot a rodák, historik umění a architektury Jaroslav Wagner.

"Můj strýc v roce 1919 vystudoval dějiny umění a klasickou archeologii, tedy stejné obory jako později já, a pak nastoupil v nově zřízeném Památkovém úřadu pro Československou republiku. Zajímavostí je, že v té době měl tento úřad celorepublikového charakteru pouze ředitele, písařku a třetím zaměstnancem byl strýc, jako jediný odborník přes památky," uvedl Jaroslav Wagner při nedávném setkání na jičínské radnici.

"V pozdějších letech (r. 1938) se pak stal přednostou Památkového úřadu, ale to již byla organizace asi se šedesáti stálými zaměstnanci. V roce 1948 jej z funkce suspendovali a v srpnu roku 1949 zavřeli.

Ocenění, které jsem za strýce Václava převzal, bylo mimo jiné za jeho publikování knížky pod názvem Umělecké dílo minulosti a jeho ochrana, ve které obrazně řečeno obrátil jiným, tak zvaným syntetickým směrem všechny v té době uplatňované teorie o obnově a rekonstrukci památek. Jinými slovy řečeno prosazoval obnovu kulturních památek takovým způsobem, aby vždy prioritou byla jejich hodnota umělecká, převládající nad hodnotou historickou. To je zároveň i moje celoživotní odborné vyznání, které jsem osobně uváděl do praxe." Dodal doktor Jaroslav Wagner.

(mar)


Toskánský sloup opět stojí

Hořice - Toskánský sloup na Hankově náměstí, jeden z nejstarších kamenných monumentů v Hořicích, po téměř půl století znovu stojí. Město ho nechalo nákladem zhruba sto tisíc korun vztyčit minulý týden.

"Toskánský sloup byl v padesátých letech povalen koňmi. Jeho jednotlivé díly byly dočasně uloženy na zahradě kamenické školy, a zhruba před dvěma lety se začalo vážně uvažovat o jeho restaurování a osazení zpět na původní místo," oznámila vedoucí odboru kultury a školství na městském úřadě Hana Drbohlavová.

Sloup byl však nakonec vztyčen o několik metrů níž do zatravněného prostoru, poněvadž v místech, kde kdysi stával, je dnes parkoviště. "Plastiku restaurovali studenti sochařsko - kamenické školy pod vedením pana Krátkého," doplnila Drbohlavová. Obnova byla náročná, poněvadž dokumentace se příliš nezachovalo. Alespoň některé detaily se podařilo získat díky pečlivým záznamům Aloise Jilemnického, který se během svého života zabýval pamětihodnostmi města a kulturním místopisem kraje. Toskánský sloup na Hankově náměstí v Hořicích pochází pravděpodobně z roku 1642, autor je neznámý.

V rámci programu obnovy památek nechalo město rovněž v minulých dnech opravit balustrádu před chrámem Narození Panny Marie. Plánovány jsou i další práce před kostelem. "Pískovcové kuželky, které v posledních patnácti letech postupně ze zábradlí mizely, ručně vysekali studenti sochařsko - kamenické školy," uvedl starosta Ladislav Vrba. Radnice už uzavřela také smlouvy na restaurování soch sv. Gothard a sv. Václav. Opravuje se například Pomník padlým a zemřelým v první světové válce na Chlumu, a nejpozději do konce června má být osazena třetí socha legionáře před Masarykovou věží.

"Z peněz, které jsou v letošním rozpočtu města na tyto účely vyčleněny, jsme se snažili udělat maximum věcí. Stejně tak i v příštích letech by se mělo v restaurování plastik pokračovat," poznamenává k aktivitě hořické radnice Drbohlavová.

(jn)


Výměna zkušeností

Nová Paka - Na podnět novopacké komise školství, tělovýchovy a mládeže se sešli v dubnu učitelé základních a středních škol novopackého regionu ke schůzkám, na kterých řešili usnadnění přestupu žáků ze základních škol na školy střední. Schůzky se konaly vždy na škole gestora vyučujících předmětů, které byly po konzultaci se školami zváženy komisí jako profilující. Celá akce byla dobrovolná a účast na schůzkách, na které byli učitelé přes svá ředitelství zváni městským úřadem, záležela jen na prezentaci ve škole a zájmu jednotlivých vyučujících. Mimo prvé schůzky začátkem dubna, kdy se sešli v gymnáziu fyzikáři v minimálním počtu, ostatní čtyři schůzky, dvě v ISŠ Kumburská - matematikáři a angličtináři, jedna v ISŠ Masarykovo nám. za účasti češtinářů a jedna v Základní škole v Husitské ul., kde rokovali němčináři, probíhala ostatní setkání s návštěvností přibližně deseti pedagogů. Učitelé ze základních škol se zajímali o přijímací řízení na středních školách. Byly řešeny i problémy týkající se navazujících učebnic cizích jazyků.

(ur)


Protidrogová prevence

Jičín - Protidrogový koordinátor okresního úřadu navrhl v rámci svých aktivit jičínské radnici zmapování drogové scény ve městě. Vedení městského úřadu s touto nabídkou souhlasí a na svém příštím jednání rozhodne o výši finančního příspěvku poskytnutého na tuto činnost.

Celou akci po odborné stránce zajistí královéhradecký "Laxus" - Sdružení pro prevenci a snižování zdravotních a psychotropních rizik u drogově závislých, prostřednictvím svého "Kontaktního centra Relax". Jedná se o zařízení, které svoji činnost zahájilo v roce 1997 a od té doby až do dnešních dnů je v přímém styku s 50 klienty z jičínského okresu. Prostředky na provoz získává z dotací Ministerstva zdravotnictví ČR, MPK a finančních příspěvků okresních a městských úřadů.

Pro zajímavost uvádíme, že "K centrum Relax" investuje do jednoho vyšetření na anti-HIV protilátky ze slin 500 Kč, jedna injekční stříkačka s přídavnými materiály stojí minimálně 5 Kč, přičemž při výměnách 23 316 kusů za poslední rok vychází na jednoho klienta průměrně 63 stříkaček, což je výdaj 315 Kč. Vyčíslit stejným způsobem další služby, které zařízení poskytuje, není podle předsedkyně sdružení PhDr. Dany Dobiášové zdaleka tak jednoduché. Po propočtu celkových nákladů se však v minulém roce částka na jednoho klienta pohybovala nad hranicí 3 000 korun.

Sdružení pomáhá řešit sekundární i terciální protidrogovou prevenci jičínského okresu, přičemž se klienti na jeho pracovníky obracejí sami, zejména z důvodu větší vzdálenosti od místa bydliště, tedy s lepším pocitem z anonymity kontaktu. Sdružení proto žádá Okresní úřad Jičín o poskytnutí finančního příspěvku, který se rovná propočtu minimálních průměrných nákladů na jednoho klienta ve výši 550 korun. Při počtu 50 "okresních" klientů tedy o příspěvek 27 500 korun. Kolik z této částky zaplatí město Jičín, se rozhodne v příštích dnech.

(mar)


Nové Noviny