Nové Noviny č. 18/005. května 2000str. 2

Šamkovým se z Nové Paky nechce

Nová Paka - Problémy se stěhováním početné rodiny Šamkových z Nové Paky do domku v Ústí nad Labem, který jim radnice koupila za téměř čtyři sta tisíc korun, neberou konce.

Nemovitost v Prostřední ulici v Ústí byla dokonce v minulých dnech poničena neznámými vandaly. Novopacký místostarosta Miroslav Pitra dokonce musel okna a vstup do objektu před dalšími nezvanými hosty během své nedávné návštěvy v Ústí vlastnoručně zabezpečit.

Rozvětvená dvacetičlenná rodina Šamkových má však k novému domovu s pěti místnostmi v severních Čechách výhrady, údajně jim nevyhovuje jeho velikost.

"V nejhorším bude muset dojít k soudnímu vystěhování," komentoval Pitra v závěru minulého týdne liknavost obyvatel rozpadajícího se domu v Lomnické ulici v Nové Pace. Soudní výpověď z důvodu neplacení nájmu už totiž obdrželi. "Město svou povinnost splnilo, našli jsme pro ně nové bydlení, které je adekvátní náhradou, nic jiného jim nezbývá," dodal.

Nové bydliště v Ústí je ve vlastnictví Šamkových, nyní záleží jen na nich, jak se v nastalé situaci rozhodnou. Jedno je ale podle radnice jisté, v chátrajícím objektu už z bezpečnostních důvodů zůstat nemohou.

(jn)


Po koledě rovnou za volant?

Jičín - Okamžitě po Velikonočním pondělku byla v úterý 25. dubna od 5.00 do 7.00 hodin vyhlášena celokrajská dopravně bezpečnostní policejní akce se zaměřením zejména na odhalení "koledníků", kteří neodpovědně usedli za volanty svých vozidel se zbytkovým alkoholem v krvi.

V rámci území okresu Jičín bylo do akce nasazeno osm hlídek policistů. Během dvou hodin kontrolovaly celkem osmdesát řidičů, z nichž u třech byla dechovou zkouškou zjištěna přítomnost alkoholu v jejich krvi. Ve všech třech případech měli podnapilí řidiči hladiny alkoholu přesahující jednu promili a byly jim samozřejmě zadrženy řidičské průkazy. Jejich přestupky proti pravidlům silničního provozu budou předmětem dalšího správního řízení.

(mar)


Integrace handicapovaných dětí je přínosem pro celý kolektiv

S integrací handicapovaných dětí do běžných tříd základních škol mají zkušenost i v devítileté ZŠ na Novém Městě v Jičíně.

FOTO: jn

Jičín, Nová Paka - České školství (potažmo i celá společnost) zaznamenalo za posledních deset let znatelnou proměnu, mimo jiné i v přístupu k handicapovaným dětem, které mají buď od narození nebo po těžkém úrazu na rozdíl od zdravých spolužáků zcela odlišné podmínky ke studiu.

Současný trend jednoznačně podporuje maximální snahu integrovat handicapované dětí do tříd na klasických základních školách. Pokud je to jen trochu možné, doporučují odborníci začlenit tyto děti do běžného vzdělávacího procesu tak, aby nedocházelo k jejich "odtržení" od vrstevníků.

Nakolik se podařilo odbourat přežité a naopak prosadit nové poznatky do praxe, může z vlastní zkušenosti potvrdit ředitelka Pedagogicko - psychologické poradny v Jičíně Magdalena Kvapilová, která ve svém oboru působí už přes dvacet let. "Před devíti lety vznikla nová pracoviště, kterým se odborně říká speciálně pedagogická centra, která poskytují služby pro rodiče a jejich děti se specializací na smyslové, tělesné a řečové postižení." Na Jičínsku žádné takové centrum vytvořeno není. Klienti z okresu, kterých se tyto služby týkají, za nimi proto musí dojíždět, například do Jánských Lázní.

"Naše poradna s těmito centry úzce spolupracuje. Ne vždy se ovšem ze strany rodičů a někdy i pedagogů setkáváme s takovou odezvou, jakou bychom očekávali, nicméně jsme jenom lidé, omylní a chybující. Obecně však lze říct, že většina učitelů je v tomto směru už natolik vzdělaných a k otázkám integrace přístupných, že se nestává, aby byly na školách tyto děti odmítány," konstatuje Kvapilová. "Je to sice strašně moc práce navíc, která, troufám si tvrdit, není poprávu ohodnocena tak, jak by měla být, ale i to s sebou profese učitele nese."

Proces integrace Kvapilová vítá za předpokladu, že u dětí s tělesným postižením není zároveň i mentální handicap. Když se při podrobném vyšetření zjistí, že dítě nemá dostatečnou kapacitu intelektu, je podle ní vhodnější ho začlenit do zvláštní školy. "Ty jsou u nás bohužel veřejností neprávem vnímány jako něco méněcenného. Z těchto důvodů také často narážíme na negativní postoj rodičů, kteří nakonec ale většinou sami uznají, že je pro jejich dítě toto řešení lepší, než aby bylo neúměrně stresováno tím, že není schopné zvládnout probíranou látku. Používá-li žák například naslouchadlo, které kompenzuje sluchovou vadu, nebo čtecí lupu v případě zrakového postižení, nevidím v integraci žádný problém, tedy pokud se nejedná o vážnější případy, kdy je potřeba, aby byl vzděláván přímo v systému speciálního školství s ohledem na konkrétní smyslové vady."

Integrace se vztahuje i na děti, které trpí různými specifickými vývojovými poruchami učení nebo chování, jež se týkají překvapivě velkého procenta populace. "Kritéria stanovují, že inteligence musí být minimálně průměrná a vyšší, aby bylo možné hovořit o čistých specifických poruchách učení," doplnila psycholožka. "Dříve byly děti s poruchami učení (dyslexie, dysgrafie,...) nebo chování (lehké mozkové dysfunkce) považovány za hloupé, líné, nebo naopak zlobivé. Tyto děti nemá smysl trestat, protože za to nemohou," upozorňuje Kvapilová.

"Ať už se jedná o děti, které jsou na vozíčku, nebo ty, které ne svou vinou mají ztížené podmínky při vzdělávání, integrace do normálního kolektivu je pro ně nejvhodnější," říká na základě svých zkušeností Josef Tůma, ředitel novopacké základní školy v Komenského ulici, která patřila k průkopníkům tohoto trendu na okrese. "Takové soužití přináší poznání oběma stranám. Ostatní děti si začaly mnohem více vážit svého zdraví, a ke svým handicapovaným spolužákům se naučily chovat jako k sobě rovným. V běžném životě jim pak pomohou a nebudou se od nich odvracet. Ostatně handicapované děti v pětadevadesáti procentech svým zdravým vrstevníkům bez problémů ve většině věcí stačí," dodává Tůma.

Připustil, že pro učitele, kteří mají takové žáky ve třídě, to není jednoduché. Ve všech případech to vyžaduje přípravu individuálních vzdělávacích plánů, jimiž se při výuce řídí. "Je to pedagogická virtuozita, na učitele jsou kladeny větší nároky, protože i oni se musí neustále vzdělávat a udržovat v kontaktu s novými trendy," míní ředitel novopacké ZŠ, která má spolu se soboteckou a novoměstskou školou v Jičíně bezbariérový vstup.

Školský úřad v Jičíně eviduje na základních školách v okrese téměř 830 individuálně integrovaných žáků, začleněných do kolektivu zdravých vrstevníků, a 120 dětí na mateřských školách. "Z převážné většiny se jedná o vývojové poruchy učení a chování, a zčásti o tělesné postižení a smyslové vady," upřesnila Božena Bezuchová z ŠU Jičín. Samostatnou kategorii tvoří speciální třídy při některých předškolních zařízeních, kde je nyní umístěno 206 dětí s vadami řeči a dalších 53 s kombinovaným postižením.

(jn)


50. DŮSTOJNICKÝ VEČÍREK,uspořádaný pro změnu v pohostinském zařízení Na Jívě, proběhl tak jako téměř vždy zcela v duchu internacionálních, kulturně-tělovýchovných tradic jičínských i přespolních všesportovců. Populární, mírně historické, avšak stále nestárnoucí písně a pochody (Rudoarmějců, Rudých námořníků, Rudých sportovců...) v podání populární hudební skupiny Cargo zněly zaplněným sálem a za přispění nápojů zvyšujících sebevědomí i méně kvalitních tanečníků byl parket stále zaplněn směsicí vesměs mladých žen a mužů (nebo žen-žen či mužů-mužů) celé řady národností, barev pleti, vyznání a mnoha oborů lidských činností. Kromě podlého imperialisty, mafiána, estébáka, milicionáře, rudoarmějce a indiána jste však Na Jívě mohli minulý pátek potkat i "taťku" našich hor, důstojného Krakonoše. Na dobových "prknech s bambulkou" sjel po živičném povrchu okresních komunikací až z Míseček. Kdo se v požívání likérů držel alespoň částečně na pověstné uzdě jistě poznal, že se pod zachmuřenou zelenou maskou skrývá jeden z nejznámějších jičínských sportovců Jára Tišer.

FOTO: mar


Stavba domu služeb v Robousích

Robousy - Rada města Jičína předloží příští veřejné schůzi městského zastupitelstva ke schválení žádost o odprodej části městských pozemků ležících v obci správou spadající pod MěÚ Jičín, na nichž byl v posledních měsících provozován prodej ojetých automobilů.

Místní zájemce v případě realizace prodeje plánuje v této lokalitě uskutečnit výstavbu multifunkčního objektu, který by měl místním obyvatelům nabídnout nejen služby charakteru základní občanské vybavenosti, ale i veřejně přístupné prostory ke sportovnímu vyžití (tělocvična, hřiště a pod.).

(mar)


Jednání s firmou Dakura pokračují

Jičín - Jedním z bodů posledního zasedání městské rady bylo další jednání se zástupci bývalého nájemce hotelu Start. I po částečném vyrovnání dluhů různými zápočty zbývá podle vyjádření místostarosty Vlastislava Matuchy společnosti Dakura doplatit městu za neuhrazené nájemné ještě zhruba tři sta tisíc korun.

Právní zástupce města postoupil vlekoucí se záležitost již před časem soudu, ten ji však na krajské úrovni smetl se stolu, a tak oběma stranám nezbývá než se vzájemně dohodnout.

Dakuře se původně mnohem vyšší dlužnou částku daří poměrně významně snižovat nejrůznější objektivní argumentací od skutečnosti, kdy byl v jednom období nájem za dvanácté patro hotelu převáděn přímo na město, až například po prokazování ušlých zisků ubytovacího zařízení v době, kdy probíhala rekonstrukce plavecké části sportovního areálu.

"V žádném případě nemáme v úmyslu dojít k situaci, kdy se rozhodneme předstoupit před zastupitelstvo s návrhem odpustit Dakuře zbylou část neuhrazeného nájmu," říká Vlastislav Matucha.

"V příštích dnech by měly obě strany předložit faktické písemné podklady dlužných částek, zápočtů, ušlých zisků, penále a podobně. Pak ekonomové a právníci věrohodné materiály posoudí a vyhodnotí, čímž dojdou ke konkrétním číslům a samozřejmě také ke konečné výši dluhu společnosti Dakura vůči městu," dodal jičínský místostarosta.

I přesto, že sdělovací prostředky byly v minulých dnech radnicí informovány o původním dluhu Dakury ve výši zhruba jednoho milionu korun, je po přehodnocení aktiv a pasiv jeho současná výše přibližně třetinová.

(mar)


Nové Noviny