Nové Noviny č. 17/0028. dubna 2000str. 12

Cenné vítězství Václava Fejfara

Nová Paka - První letošní závod mistrovství republiky v autokrosu se jel o velikonoční neděli ve Štikovské rokli u Nové Paky. Autokrosaři mají sice za sebou už první závod letošního ME v Portugalsku, ale tam jich startovalo jen několik, a tak byla poměrně velká divácká návštěva zvědava, s čím novým se čeští autokrosaři představí.

Za skutečně letního počasí se bylo opravdu na co dívat a ve všech třech kategoriích bylo vidět spoustu novinek na strojích, ale také nové tváře mezi jezdci. Hodně diváků bylo především zvědavo na souboj domácího Vaška Fejfara s Markem Kalenským z Dolního Bousova a dalším předním jezdcem kategorie do 1600 ccm Petrem Bartáškem. Václav Fejfar nenechal nic náhodě a přes teprve třetí tréninkový čas vyhrál všechny tři rozjížďky, i když v té první zvítězil o pouhé 73 setiny sekundy, když Kalenský přišel o vítězství pár metrů před cílem.

Do finále startoval Fejfar z první řady, zatímco Kalenský až ze třetí a P. Bartášek si vybojoval finále až vítězstvím ve finále "B". Od startu nenechal Fejfar nikoho na pochybách o svém úmyslu vyhrát, což se mu také k velké radosti jeho příznivců podařilo. Druhý dojel Kalvoda, který rovněž startoval z první řady před M. Kalenským a P. Bartáškem (první tři s motory VW).

V kategorii Junior buggy zvítězil favorizovaný St. Kravka (Kawasaki) před V. Nosálkem (Honda) a O. Vymazalem (Kawasaki). V kategorii do 3500 ccm zvítězil P. Bartoš před nestárnoucím J. Hoškem (oba s motory Ford Cosworth 2000), třetí dojel R. Šrábenský (Renault 3500). Vítěz prvního letošního závodu ME M. Stárek (Tatra 3500) přes čtvrtý tréninkový čas do rozjížděk nenastoupil. Jičínskému Martinu Babákovi, který letos startuje v kategorii do 3500 ccm s buginou po R. Keřkovi, se příliš nedařilo a skončil třináctý.

(mj)

Cogan čtvrtý

Nová Paka - Současně nejlepší packý chodec Ruda Cogan se umístil na přeborech České republiky v chůzi na 50 km, které byly uspořádány na okruhu v Poděbradech, na velmi pěkném 4. místě. Na tomto 68. ročníku mezinárodní Poděbradské padesátky, kterou vyhrál Polák Magdziarczyk, přineslo nejlepšímu českému chodci Miloši Holušovi šesté místo zároveň i přebornický titul mistra České republiky. Druhým nejlepším závodníkem Česka na tomto mistrovství České republiky byl novopacký Jiří Šorm v dresu USK.

(bas)

Běžci s buzolou

Nová Paka - Přibližně tisíc běžců z Čech očekávají pačtí pořadatelé Sportovního klubu lyžování a orientačního běhu v neděli 21. května na závodech Poháru národního žebříčku B v orientačním běhu. Jak nám sdělil jeden z organizátorů tohoto gigantického orientačního závodu druhé nejvyšší soutěže Česka, Karel Novák, tento druhý závod letošního roku, který je vypsán ve 33 kategoriích, od nejmladších soutěžících v kategorii H 14 a D 14 přes hlavní kategorie H 21 a D 21 až po veterány, bude odstartován na novopackém slalomovém svahu.

(bas)

MISTROVSTVÍ V KULTURISTICE MUŽŮ A ŽEN V sobotu 29. dubna se v Domě kultury Koruna v Hořicích uskuteční v pořadí již 5. ročník kulturistického klání, v jehož rámci se střetnou soupeři ze severních, východních a středních Čech. Program bude zahájen v 11 hodin, závěrečné finále bude odstartováno v 15 hodin. Jako tradičně jsou pro vítěze připraveny zajímavé ceny. Na fotografii pózuje Roman Sklenář, účastník minulého ročníku.

Velich měl svůj černý den

FOTBAL muži A: SK Jilemnice - SK Jičín 2:0 (1:0)

Jilemnice - Po vlažné úvodní čtvrthodině začali přebírat útočnou iniciativu domácí a výsledkem toho byl proměněný přímý kop Doležala z hranice šestnácti metrů ve 20. minutě. Proti přesné technické střele neměl Nechanický šanci. Od tohoto okamžiku hráli domácí ze zajištěné obrany a vyráželi k rychlým brejkům. Na kopačkách obou týmů ale bylo příliš nepřesností, takže diváci příliš pohledný fotbal do konce první části hry neviděli. S vývojem utkání ale mohli být spokojeni. Hosté si v první pětačtyřicetiminutovce totiž nevytvořili prakticky žádnou gólovou příležitost. Za zmínku stojí snad jen hlavičkový pokus Kocourka ze 40. minuty, který ale skončil za jilemnickou bránou.

Druhý poločas už byl mnohem fotbalovější. Jičín se nechtěl s nepříznivým stavem spokojit a domácí obraně pořádně "zatápěl". Žádná z příležitostí ohrozit domácí branku se ovšem neujala. Již ve čtvrté minutě druhé půle měli hosté výhodu přímého kopu prakticky ze stejného místa, z něhož v prvním dějství inkasovali, Kocourek ale mířil nad. V té době už ale mohl Jičín prohrávat o dvě branky. Minutu před tím totiž domácí zahrávali rovněž přímý kop. Jičínská obrana "zaspala", míč se odrazil od břevna před padajícího Nechanického, jenž si musel bez pomoci obrany s "tutovkou" domácích nadvakrát poradit. "Standartky" - to byla asi jediná, zato velmi účinná zbraň domácích. Jakákoli standardní situace Jilemnice totiž znamenala pro jičínskou obranu velké nebezpečí. V 59. minutě se znovu jičínská obrana musela "červenat", neboť nechala po dalším "přímáku" úplně osamocené jilemnické hráče na "vápně". Po dělovce jednoho z nich se podruhé rozeznělo břevno Nechanického brány. Chléb se lámal v 69. minutě. Střídající Rejha využil své rychlosti a dobíhající obránce ho fauloval. Pokutový kop však domácí gólman Velichovi chytil. Hosty tento okamžik nezlomil a dál se snažili o vyrovnání. Domácí se stále více soustředili na bránění výsledku, měli však dostatek sil nadále zaměstnávat jičínskou obranu. V 79. minutě se pokoušel na půli hřiště obejít stoper Velich hráče. Přišel však o míč a z rychlého protiútoku dvou na jednoho Doležal blafákem překonal Nechanického podruhé. Zdálo by se, že byl zápas rozhodnut. Během dvou minut ale mohlo být srovnáno. Jan Malý se dostal dvakrát v rozmezí 37. a 39. minuty do stoprocentních šancí. Osamocen v prostoru penalty a po té i při vniknutí do "šestnáctky" soupeře ale dvakrát přestřelil. Tečku za zápasem udělal symbolicky Nechanický, když tři minuty před koncem utkání chytil jistý gól. Fakta zápasu - sestava SK Jičín: Nechanický - Beneš, Velich, Drbohlav, Rančák - Klimeš, Štěrba (78. Lukáš), D. Malý, Klička - J. Malý, Kocourek (63. Rejha).

Výsledky dalších utkání - Muži A: FC Vrchlabí - SK Jičín 1:0 (0:0) - V teplém počasí se hrál vyrovnaný zápas, v kterém rozhodlo využívání standardních situací. Zatímco hosté neuspěli, domácí využili vyloučení Kličky a z přímého kopu vstřelili v 70. minutě první a poslední gól zápasu. Dorost: SK Jilemnice - SK Jičín 0:4 (0:3) - Krejčí 2, Rada, Kosejk. V důležitém utkání hosté nezklamali. Už v desáté minutě byl stav 0:3 a o utkání bylo prakticky rozhodnuto. Dorost: FC Vrchlabí - SK Jičín 4:3 (1:1) - Ve 30. min. druhého poločasu bylo na ukazateli skóre 1:3 pro hosty. Ti do té doby předváděli parádní fotbal. Zvláště Rejha, autor dvou branek, a Lukáš, který přidal třetí gól, byli k neudržení. Vlivem různých fotbalových okolností v závěru utkání hosté stav utkání neudrželi a odešli nakonec poraženi, což znamená, že poprvé v soutěži ztrácejí první příčku v tabulce. Muži B: SK Jičín B - 1. FK Nová Paka 2:1. Žáci st.: SK Jičín - 1. FK Nová Paka 8:0 (2:0) - V okresním derby byli domácí jasně lepší. To výsledek utkání potvrzuje. Branky stříleli: O. Vávra 2, Malát 2, Petrovický, Kejklíček, Haken po jedné. Žáci ml.: SK Jičín - 1. FK Nová Paka 2:0 (1:0) - Chvalina, Kryl.

(dm)

Přebor mládeže

Jičín - Atletický oddíl AC TJ Jičín pořádá v pátek 5. května od 15 hodin na sportovním stadionu Otevřený okresní přebor mládeže. Bude se soutěžit v kategoriích - mladší žactvo 1987 a mladší, starší žactvo 1986, 1985, dorost 1984, 1983 a v rozsahu disciplín - 60 m žactvo a 300 m žactvo, 100 m a 400 m dorost, 800 m vše, výška, dálka, koule, disk, vše dle kategorií, oštěp st. žactvo a dorost, míček ml. žactvo, krátké překážky dle kategorií. Závod je otevřený pro závodníky atletických oddílů, dalších sportovních oddílů a škol. Startovné se neplatí. Přihlášky je nutné odevzdat v závodní kanceláři do 5. května do 14.45 hodin.

(pš)

Kuželky

Jičín - Od čtvrtka do neděle probíhaly na kuželně SKK Jičín v lipách okresní přebory jednotlivců v kuželkách všech kategorií. Nový rekord kuželny (jak v kategorii dorostenců, tak mužů) vytvořil dorostenec Pavel Kříž, když shodil 456 kuželek.

Žáci hráli 60 hodů sdružených a čtyři z nich postupují na krajské přebory, které se uskuteční 6. května v České Třebové.

7.Lukáš Masák (Jč)156

Žákyně hrály také 60 hodů sdružených a první čtyři postupují na krajské přebory, které se uskuteční 6. května v České Třebové.

1.Jiřina Kremličková (Jč)258
2.Lucie Slavíková (Jč)228
3.Lenka Hrdinová (Jč)224
4.Lenka Tomášková (Jč)213
5.Katka Gardoňová (Jč)209
6.Zuzana Kopecká (Jč)190

Velice nezodpovědně přistoupili k okresním přeborům junioři a muži kuželkářského oddílu TJ Milovice, kteří bez jakékoliv omluvy (písemné či telefonické) nepřijeli. V případě včasné omluvy si místo nich měli možnost zahrát další hráči jičínského okresu.

Junioři: pořadí nejlepších

1.Jiří Kapucián (Jč)807
2.Jaroslav Soukup ml. (Jč)780

Oba postupují do krajského kola, které se uskuteční 6.-7. května v Jičíně.

Juniorky: pořadí nejlepších

1.Andrea Dufková (Hořice)400
2.Lea Petrgálová (Jč)371
3.Marie Kvasničková (Jč)364

Všechny tři postupují do krajského kola, které se koná 29. dubna v Pardubicích.

Dorostenci: pořadí nejlepších

1.Pavel Kříž (Jč)456
2.Petr Streubel (Jč)404
3.Lukáš Urbaník (Jč)337
4.Martin Doškář (Jč)324

První tři postupují do krajského kola, které se koná 6. května ve Vrchlabí.

Dorostenky: pořadí nejlepších

1.Martina Břicháčková (Jč)405
2.Romana Mlejnková (Jč)389
3.Martina Hrdinová (Jč)381
4.Martina Tomášková (Jč)373
5.Petra Abelová (Jč)350

První čtyři postupují do krajského kola, které se koná 6. května v Dobrušce.

6.Alena Šedivá (Jč)338

První tři postupují do krajského kola, které se koná 29.dubna v Náchodě.

16.Ota Knap (NP)691

První dva postupují do krajského kola, které se koná ve dnech 29.-30. dubna v Rychnově nad Kněžnou.

Celý turnaj byl členy SKK Jičín dobře organizačně připraven a proběhl zcela bez závad.

(fk)

Úspěch orientačních běžců

Žďár nad Sázavou - Třetí dubnovou sobotu si orientační běžci z celé republiky dali dostaveníčko v lesích nedaleko Žďáru nad Sázavou.

Místní Tělovýchovná jednota Spartak 1. brněnská tady uspořádala závod Mistrovství České republiky v nočním orientačním běhu. Stovky závodníků si zde změřily své fyzické síly, které pro dosažení dobrého výsledku musí doplnit vynikající "mapovou" orientací, která je v noci samozřejmě mimořádně náročná.

I na tomto vrcholném podniku dosáhli reprezentanti oddílu orientačního běhu Sportcentrum Jičín skvělých výsledků a z 24 medailí, rozdělených v osmi kategoriích, jich domů přivezli sedm.

D 16 - 3. místo Karolína Kousalová a 7. místo Zuzana Procházková. D 18 - 1. místo Romana Kalenská. D 20 - 3. místo Dana Brožková. D 21 - 3. místo Jana Fikkerová. H 16 - 10. místo Jan Palas a 15. místo Lukáš Drobník. H 18 - 1. místo Ondřej Kazda a 3. místo Jan Vodička. H 20 - 2. místo Tomáš Kalenský a 4. místo Jiří Kazda.

(red)

Na postup si musí počkat

Nová Paka - Předposlední březnový víkend udělal tečku za letošním oblastním basketbalovým přeborem mužů. Novopačtí basketbalisté, kteří nehýřili ani na začátku sezony velkým optimismem, skončili nakonec se sedmi porážkami na solidním třetím místě, které ovšem k postupu do třetí basketbalové ligy nestačí. Některé výsledky byly ovlivněny neúčastí pivotmana Bajera, který se musel podrobit operaci kolena, ale i s jeho pomocí by sokolové těžko postoupili, protože, po pravdě řečeno, byli oba soupeři, kteří se umístili v tabulce před nimi, letos lepší. I když oba celky na prvých dvou místech dokázali Novopačtí na své palubovce porazit, některými zbytečnými prohrami, i se slabšími soupeři, umožnili oběma celkům odskočit o čtyři body.

Velkým přínosem letošního přeboru bylo prosazování mladých hráčů, kteří v několika zápasech ukázali, že je možné s nimi v dalších sezonách počítat. Tato okolnost je o to příznivější, že matadoři Lukeš, Jisl, Tomášek a Nádvorník mají na krku čtyři křížky a nebo se k nim blíží. Družstvu by určitě prospěla i větší možnost pendlování Ondry Stěhulky, případně Streubela z Jičína do Nové Paky. V letošní sezoně se termíny 3. ligy jičínského celku a packých sokolů v oblasti hodně křížily, a tak možnost využití tohoto přes dva metry dlouhého pivotmana byly minimální. Hodně se mluví i o návratu odchovance Pavla Korbeláře, hrajícího posledních několik sezon za trutnovskou Lokomotivu ve 3. lize. Jeho působení v celku sokolů na místě středního rozehrávače by jistě bylo velkým přínosem pro příští sezonu, kdy by se měli sokolové opět pokusit o návrat do 3. ligy.

Atleti zahajují až v květnu

Nová Paka - Zatímco chodci mají již prvé ligové kolo za sebou, druhé je čeká na 10 km 29. dubna v Domažlicích, třetí na 20 km na trati Praha Brandýs 14. května, novopačtí atleti startující ve 2. lize na dráze si musí na své prvé kolo počkat až do 27. května, kdy se utkají se svými soupeři v Chrudimi. Další kola 2. ligy proběhnou následovně: 10.6. v Kolíně, 24.6. v Litomyšli, 2.9. v Jablonci n.N. a poslední kolo 16.9. v Houšťce ve Staré Boleslavi. Chodci se poperou o body v chodecké lize ještě 28. května na 20 km v Olomouci, kde tato dvacítka je zároveň vyhlášena jako mistrovství České republiky na této trati. Svoji ligu zakončí letos chodci v Nové Pace, kde půjdou 20. srpna 10 km. Tento chodecký závod je prakticky jediným atletickým závodem družstev v tomto městě, protože jak utkání druhé ligy mužů, tak ani utkání oblastního přeboru juniorů a juniorek letos Novopačtí nepořádají. A tak se novopačtí příznivci královny sportu musí spokojit, mimo již uvedeného chodeckého závodu, pouze s Východočeským turné atletů, které proběhne na pěkném novopackém stadionu 19. srpna a Novopackým desetibojem 8.-9. července.