Nové Noviny č. 17/0028. dubna 2000str. 6

PRŮKOPNÍCI KOPANÉ V JIČÍNĚ Tak zní popisek pod fotografií z roku 1910, kterou nám zapůjčil OMaG v Jičíně. Na míči je dokonce napsáno přesné datum 15.5. 1910. Výhodou této fotografie je, že jsou na ní popsáni i tehdejší hráči S.K. Jičín. Tak tedy: stojící - Kareis, J. Zajíček, Kykal, sedící - Charousek, P. Jírů, Karásek, sedící na zemi - Pudil, Standa Jirů, Fr. Hell, Vítek a Lukeš. Jako ukázku tehdejšího sportovního zpravodajství přinášíme článek z Krakonoše (13.4.1913) který popisoval derby mezi Jičínem a Hořicemi.

S. K. Jičín versus S. K. Hořice 3:3 (2:2). Za mizerného počasí a nepatrné návštěvy nastupují obě mužstva k zápasu, který se vzdor kluzkému terreinu utvářel velmi zajímavě. Hned na počátku docilují Hořice goalu z trestného kopu za ruku Sejpalovu. Několik prudkých útoků a Hell krásně vyrovnává; Sejpal odchází ze hry a Jičín hraje s deseti lidmi. Ze scrumage Vítek získává Jičínu vedení, než Hořice ostrou ranou pravého křídla vyrovnávají. V druhé půli Jičín v převaze, kterou však pro kluzký terrain a unfair hru centrehalfa hostí nedovede číselně vyjádřit; přece však Vítek posílá ještě jednou míč do brány hostí. Těsně před koncem hosté vyrovnávají. Hráno dvakrát po třiceti minutách; soudce dr. Pelikán uspokojil.

Je to stejné jako dnes, když se nedaří, je třeba nalézt objektivní důvody. Špatné hřiště, nečistě hrající protivník a špatně pískající rozhodčí. Naštěstí tenkrát, alespoň sudí Pelikán uspokojil.

(to)


Houslová soutěž Josefa Muziky

Nová Paka - Již po čtvrté se v sobotu 29. dubna sejdou v Nové Pace nejlepší mladí houslisté z celé České republiky, aby porovnali svoje umění ve hře na hudebním nástroji tak blízkém mistrovi, jehož jméno je v záhlaví této novopacké soutěže. Soutěž bude probíhat ve dvou budovách. Dle připraveného rozpisu budou jednotliví soutěžící vystupovat ve velkém sále MKS nebo v sále Základní umělecké školy. Houslová soutěž je rozdělena do šesti kategorií. Pro ty mladší houslisty prvé až čtvrté kategorie je předsedou pětičlenné poroty Dr. Vladimír Kulík z pardubické konzervatoře, sedmičlenné porotě vyspělejších houslistů páté až šesté kategorie předsedá prof. Antonín Moravec z Prahy. Po prezentaci účastníků, která proběhne v 8.30 - 9.30 ve vestibulu budovy MKS, bude houslová soutěž Josefa Muziky slavnostně zahájena ve velkém sále v 9.45 hodin. Vyhlášení výsledků houslové soutěže včetně ocenění, mají pořadatelé z novopackého MKS připraveno co nejdříve po skončení soutěže, přibližně v 18 hodin. Po celodenním houslovém maratonu se vítězové všech kategorií rozloučí s publikem svým závěrečným koncertem. Novopacká houslová soutěž Josefa Muziky je veřejná a přístupná v obou sálech přátelům houslových tónů po celý den.

(ur)


Novopacké sdružení Open Art

Nová Paka - Občanské sdružení Open Art, které je známé především jako organizátor v České republice ojedinělého festivalu alternativní kultury Muzika Paka, udělalo rozhodný krok, jímž na sebe upozornilo i v mezinárodním měřítku.

Open Art se dodatečně akreditoval na shromáždění Evropské divadelní sítě, konané v minulých dnech v pražském divadle Archa. Význam spočívá už v tom, že shromáždění navštívili lidé z celého světa a z domácích byla Nová Paka kromě Prahy, Brna a Liberce jediným zástupcem z "malých" regionů. Přispělo k tomu patrně i loni v Nové Pace vzniklé divadelní uskupení Theatre de l'art brut, hájící nezávislou scénu, jenž na červen ohlásilo již druhou premiéru. Představení má název Blahodárné území aneb Čest divokým hodnotám.

"Shromáždění, jehož hostitelem byla Archa, se netýkalo jenom divadel, ale i tance, hudby, performance a dalších vesměs alternativních a avantgardních forem, které se vzájemně překrývají. Z českých zástupců tam přednášeli například pánové Skála z formace B.K.S. nebo Hanák z divadla Sklep," informoval NN o mezinárodním setkání Ivo Chocholáč z novopackého sdružení Open Art.

Kromě přednášek měli účastníci možnost shlédnout i představení několika umělců a souborů, mimo jiné ruského Teatr Novogo Fronta či jihočeského souboru Continuo, který navazuje na tradici pouličního a lidového divadla a nedávno s úspěchem absolvoval turné po Koreji. Shodou okolností oba soubory viděli diváci i v Nové Pace na předešlých ročnících Muziky Paky.

"Shromáždění Evropské divadelní sítě je setkáním divadelníků a organizátorů nejrůznějších akcí a workshopů. Díky tomu se podařilo navázat spoustu zajímavých kontaktů, které nám pomohou v dalších letech obohatit nejen náš festival, ale i my sami jsme nabídli spolupráci jiným organizátorům," shrnul Chocholáč. V této souvislosti naznačil, že by se v budoucnu mohl v Nové Pace uspořádat například taneční nebo divadelní workshop.

(jn)


V Nové Pace se opět zpívalo

Nová Paka - Do budovy novopackého gymnázia a SPgŠ se ve středu 12. dubna sjelo na 250 zpěváčků a zpěváků, aby se představili porotám při již 5. ročníku pěvecké soutěže "Novopacký slavíček". Soutěžilo se v pěti kategoriích sólového zpěvu a ve třech kategoriích vícehlasů, a to od dětí předškolního věku až po dospívající a dospělé. Každý ze soutěžících zazpíval jednu lidovou a jednu umělou písničku. V průběhu celé soutěže tak zaznělo postupně na 450 písniček.

Jak nám sdělila zakladatelka a hlavní organizátorka soutěže Alena Matějovská, "Slavíček" se za pět let své existence dostal do povědomí milovníků zpěvu i daleko za hranicemi našeho okresu. "Přijela k nám početná výprava z Havlíčkova Brodu, dále zpěváci z Pardubic, Semil, Trutnova, Turnova, Jablonce nad Nisou a dalších vzdálenějších míst. Někteří se k nám vracejí každý rok, máme tedy již mezi soutěžícími své staré známé. Jako příklad za všechny bych jmenovala Petru Zelingerovou ze 4. ZŠ Jičín, která absolvovala všech pět ročníků a za rok prý určitě přijede znovu. A které písničky znějí nejčastěji? Z těch umělých jsou to především skladby autorů Uhlíře a Svěráka a v posledních ročnících také písně z českých muzikálů. Celá soutěž by nemohla být realizována bez pochopení a pomoci sponzorů. Z těch nejvýznamnějších bych jmenovala Velkoobchod nábytek Petra Militkého z Nové Paky, Keramika Kuřátkovi z Valdic, Vazačský kroužek dětí při ZŠ Kopidlno, MÚ Nová Paka a mnoho dalších," řekla mimo jiné Alena Matějovská.

A jak to tedy nakonec dopadlo? V kategorii nejmladších porotu nejvíce zaujali: Eva Doležalová, Ondřej Derevlanyj a Svatopluk Sýkora (všichni MŠ Valdice), Jiří Junek (MŠ Klubíčko Lomnice n/P), Daniel Stopka (2.MŠ Nová Paka) a Radek Říha (2.MŠ Jičín). První místa v dalších kategoriích obsadili: 1. a 2. třída - Aneta Žitníková (ZŠ Lomnice n/P) a Ivana Tůmová (1.ZŠ Jičín), 3. až 5. třída chlapci - Lukáš Hlaváček (ZŠ Skřivany) a Pavel Hvězda (ZŠ Vysoké Veselí), dívky - Lucie Obstová (SZUŠ Havlíčkův Brod) a Tereza Joklíková (ZŠ Hostinné), 6. až 9. třída - Vendula Chmelíková (Gymnázium Hostinné), dospívající a dospělí - Iva Šramlová (OA Trutnov), vícehlasy mladší školní věk - Karolína Burdová a Lucie Obstová (SZUŠ Havlíčkův Brod), vícehlasy starší školní věk - Kateřina Zigová, Anna Kamlerová a Soňa Votočková (ZŠ Stará Paka), vícehlasy dospívající a dospělí - Linda Dostálková, Jana Milanová, Renáta Kliková a Aneta Šmidrkalová (ZUŠ Nový Bydžov).

(zap)


Kulturní akce v Lázních Bělohradě

Lázně Bělohrad - Ke každoročnímu měření sil v oborech divadelních, tanečních, zpěvu, recitaci a dalších kulturních aktivitách se do Lázní Bělohradu sjeli 5. dubna žáci východočeského regionu ze SOU a ISŠ v působnosti MZVŽ. Akce se zúčastnili studenti ze Světlé nad Sázavou, Vysokého Mýta, Poličky, Kladrub, Vysokého nad Jizerou a Lázní Bělohradu.

V konkurenci více jak sedmdesáti účastníků získali zástupci domácího SOU Lázně Bělohrad dvě ocenění. Jednak za divadelní vystoupení v MJF a jednak za zpěv Lucie Pundrové. V hodnocení učilišť pak skončili Bělohradští na druhém místě za SOU z Poličky.

Jako nejlepší samostatné vystoupení byl hodnocen "Africký balet" připravený a nacvičený ISŠ ze Světlé nad Sázavou. V originálně pojatém tanečním vystoupení účinkovali dívky i chlapci v zajímavých vlastnoručně vyrobených kostýmech. Tanečních vystoupení se letos sešlo opravdu hodně a o zpěv také nebyla nouze. Hrou na hudební nástroj se dnes zabývá zřejmě méně mladých lidí, ale sólisté na housle a harmoniku, kteří na soutěži vystoupili, byli vskutku obdivuhodní. Nejlepší z předvedených vystoupení byla vybrána na celostátní přehlídku Zájmové umělecké činnosti mládeže, která se uskuteční v Jeseníku.

Soutěž doprovázela výstava rukodělných a uměleckých prací, která zahrnovala širokou škálu výtvorů od prací kovářských a technických přes výšivky, fotografie, modely strojů a vozidel, práce se dřevem, sušenými květinami až po lahůdkářské výrobky oboru kuchař-číšník, kterými se představili hostitelé z Bělohradu.

(red)


Vychází nová hvězda

Popovice - V sobotu 8.dubna se v popovické hospodě představila jičínská kapela První Hoře. Se svou alternativní hudbou, v níž se mísí tvrdá rocková melodie spolu se španělskými, potažmo mexickými rytmy, zaujala bezpochyby všechny přítomné. Jako první kapela večera vystoupili Ja ty a on, následovaná Full moon party. Po skupině První Hoře se měl představit ještě Jirka Fiala se svými básnickými performacemi. O zážitek však diváky připravila básníkova nepřítomnost.

Seskupení První Hoře vzniklo před čtyřmi roky a jeho stěžejní postavou je šestnáctiletý Milan Kudyn. Nechtějí se se svou muzikou nikomu přibližovat či někoho napodobovat. Podobnou hudbu budete hledat opravdu těžko. Svědčí o tom i to, že by mezi pět stálých členů chtěli přibrat pro rockové kapely neobvyklé nástroje, flétnu či violoncello. V létě bude První Hoře natáčet CD a vše nasvědčuje tomu, že jejich hvězda bude stále stoupat vzhůru. Malý háček tu ovšem je. Skupina ztratila své dosavadní prostory ke zkoušení a pokud byste nějaké místo mohli poskytnout, neváhejte. Bylo by škoda bránit v rozletu nadějné jičínské skupině.

(zap)


Zajímavé knihy U Pašků

Bichlerová Lásky a sňatky Habsburků

Praschl Milostné příběhy a události kolem sňatků habsburského rodu

Brána Kč 168,-

Davenportová Údolí rozhodnutí

Příběh lásky přinášející největší oběti.

BBart Kč 299,-

Kronika 20. století

Chronologické uspořádání, třídění podle let a měsíců.

FortunaPrint Kč 2990,-

NABÍZÍME:

CD - Tučný - Dvorana slávy * MD - Adams Bryan - Best of me

MC - Izer - Vysílá studio Izerka

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


Bratrům Krausovým bude odhalena pamětní desku

Bratři Krausové se narodili v Ohavči a svým osobním nasazením v bojích druhé světové války přispěli k osvobození naší vlasti od fašizmu. Vlevo na fotografii je Josef, vpravo pak jeho o rok mladší bratr Stanislav, Čestný občan města Jičína.

FOTO: Jan Podlipný

Jičín - Městská rada souhlasí s předloženým návrhem členů místní organizace Svazu bojovníků za svobodu umístit na budovu I. základní školy v ulici 17. listopadu pamětní desku bratrům Stanislavu a Josefu Krausovým. Oba tuto školu navštěvovali, oba prožili podobný osud válečných veteránů západních front druhé světové války. Plukovník pěchoty v.v. Stanislav Kraus (narodil se 8.10.1912, zemřel 30.10.1996) z Holína byl navíc Čestným občanem města Jičína, přičemž Josef stál tak trochu v pozadí (již před válkou totiž žil v Praze - Kbelích), je proto veřejnosti méně známý i přesto, že Holín a rodnou Ohaveč velmi často navštěvoval.

Josef Kraus se narodil 20. července 1911 v Ohavči. Vychodil 5 obecných tříd v Ostružně a 3 roky měšťanské školy v Jičíně. V roce 1927 se vyučil nožířem. V říjnu 1931 nastoupil vojenskou prezenční službu u pěšího pluku č. 22 v Jičíně a v Josefově. V dubnu roku 1933 byl v hodnosti četaře přijat k vojsku a po dvou letech přidělen do Prahy - Kbely jako zbrojíř. V roce 1938 odešel k ZLS 1, ke zbrojnímu oddělení jako civilní zaměstnanec vojenské správy, kde pracoval až do okupace jako zástupce V. oddělení (zástupce vojenské správy).

Ve dnech 27. a 28. července 1939 přešel Josef Kraus ve skupině letců polské hranice v prostoru Vyšná Lhota, kde byli zadrženi polskými financi a odvedeni na stanici v Ligotce Kameralne. Po prezentaci u čs. vojenské skupiny v Krakově odjel do polského přístavu Gdyně, odkud 17.8.1939 odplul lodí "Castelholm" do Francie. V Paříži pak byl 22.8.1939 přijat jako soldat do cizinecké legie.

Po výcviku u bombardovacího letectva byl ve funkci zbrojíře povýšen do francouzské hodnosti caporal. Z Bordeaux pak 19.6.1940 odplul do Anglie, kde byl měsíc nato přidělen k NO. 310. SQ RAF Duxford jako Fitter/Armouver a ustanoven velitelem zbrojní skupiny. V říjnu 1940 byl povýšen na rotného, postupně pak až na podporučíka letectva v záloze (březen 1945). 2.7.1944 byl přidělen k NO. 145 Wing H.Q. - Armourer duties. Ve funkci "velitel zbrojíř" se pak s touto anglickou jednotkou jako jeden z prvních Čechů přeplavil přes "kanál" a aktivně se zúčastnil bojů ve Francii a Belgii.

Svoji válečnou pouť ukončil u NO. 145. Wing na polním letišti v německém Lingenu. V červenci roku 1945 se vrátil do vlasti s 311. čs. bombardovací peruti a přistál na ruzyňském letišti v Praze. Až do roku 1948 pak působil ve funkci učitele zbraní u VLA v Hradci Králové. V hodnosti štábního kapitána pak byl v roce 1950 odvelen na dovolenou a brzo na to z armády vyhozen. Pracoval na nákladovém nádraží Praha - Žižkov (odd. ovoce - zelenina), potom až do důchodu v "Palu" Kbely. V roce 1965 byl částečně rehabilitován a povýšen na majora letectva v záloze.

Josef Kraus zemřel na selhání srdeční činnosti 7.8.1972 v nemocnici v maďarském Siófoku. Teprve v červnu roku 1991 byl politicky a morálně rehabilitován a povýšen na plukovníka letectva in memoriam. Za svého života byl vyznamenán: čs. válečným křížem 1939, čs. medailí za chrabrost, čs. medailí za zásluhy II. stupně, čs. pamětní medailí Francie a Velké Británie, britským vyznamenáním M.B.E. (uděleno v roce 1945, avšak komunisté nedovolili jeho oficiální předání), vyznamenáním 1939-45 Star, France & Germany Star, Defence Medel a War Medal.

Oběma válečným hrdinům a významným osobnostem našeho regionu by měla být pamětní deska na I. ZŠ v Jičíně odhalena ještě v podzimních měsících tohoto roku.

(mar)


Nové Noviny