Nové Noviny č. 17/0028. dubna 2000str. 2

NEJLEPŠÍM DÁRKEM DÍTĚTI JE ČAS, KTERÝ MU VĚNUJETE... Velikonoční prázdniny ozdobilo krásné jarní slunečné počasí. Někdo se vypravil s dětmi na výlet do přírody, jiný je nechal doma dívat se na televizi. Někteří rodiče a děti využili ve čtvrtek 20. dubna možnosti strávit tvořivé dopoledne v Městské knihovně v Jičíně. Dětské oddělení s přilehlou tvůrčí dílnou nabídlo pestrou paletu výtvarných dovedností motivačně věnovaných Velikonocům. Se soustředěným zaujetím si děti i dospělí zdobili vajíčka různými druhy koření, barevnými výstřižky vytvořili kohoutka a slepičku, z těsta upečených ptáčků vznikla malá jarní zahrádka, z vrbových proutků lze vykouzlit nápadité ozdoby do bytu nebo obléknout krasličky drátkem. Pozvání k příjemně strávenému dopoledni přijali i rodiče a děti, kteří spadají do kompetence sociálního odboru Okresního úřadu v Jičíně. Znovu se potvrdila známá zkušenost, že kdo si hraje - nezlobí, ale s chutí pracuje a tvoří.

(ap) FOTO: mar


"Jednosměrka" před II. ZŠ

Jičín - Přemístěním dvou autobusových zastávek (od 1.4.2000) z úseku Husovy ulice mezi křižovatkami s Vrchlického a Tyršovou ulicí došlo k částečnému zklidnění dopravy i v technicky již řadu let nevyhovující Fügnerově ulici. Spokojenost s výsledky tohoto kroku vede odborníky k dalším opatřením, která by měla údajně pohyb vozidel před II. základní školou ještě omezit a zároveň zvýšit počet parkovacích míst v centrální části města.

V první řadě se uvažuje o "zjednosměrnění" tohoto úseku Husovy ulice, přičemž se do něho bude vjíždět pouze ve směru od bývalé světelné křižovatky. Aby však nebyl omezen obousměrný pohyb cyklistů touto zónou, bude před Domem s pečovatelskou službou instalována svislá dopravní značka "zákaz otáčení motorových vozidel", v Tyršově ulici "zákaz odbočení vlevo" a ve Fügnerově ulici značka "zakazující odbočení vpravo", v obou případech tedy myšleno odbočování do Husovy ulice. Tímto opatřením se městská komunikace před "učitelákem" stane jednosměrnou.

Druhým krokem bude vyznačení šikmých parkovacích míst po obou stranách ulice, čímž se jejich počet zvýší ze současných 60 až na 87. Město samozřejmě počítá s vymezením několika stání pro tělesně postižené automobilisty a zřejmě i pro podnikatele z pěší zóny.

Radnice zároveň v příštích dnech dořeší zpoplatnění parkování v této části města. Hovoří se například o zakoupení dalšího parkovacího automatu nebo o pronajmutí parkoviště soukromému podnikateli. Všechna výše uvedená rozhodnutí městské rady však musí schválit příští veřejné zasedání městského zastupitelstva, protože se stanou nedílnou součástí nové městské vyhlášky "o provozu na pěší zóně Husovy ulice".

(mar)


Zemědělci věří, že se loňský "černý" rok nebude opakovat

Bašnice, Mlázovice - Černý rok. Tak označuje většina zemědělců na Jičínsku předchozích dvanáct měsíců. Podepsala se na něm neustále se prohlubující krize celého agrárního sektoru. Zejména nízké farmářské ceny jak u rostlinných, tak živočišných produktů, které nepokrývají výrobní náklady.

Loňské tržby v zemědělství v porovnání s minulým rokem klesly v průměru o 25 procent. Ceny se začaly hroutit už před několika lety, zvlášť když se čeští rolníci musí vyrovnánat s neúnosně liberálním prostředím, které u nás vzniklo v důsledku Asociační dohody s Evropskou unií. Její kritici napříč všemi svazy v odvětví jí vytýkají, že ochrana domácího trhu je ve srovnání s okolními reformujícími se zeměmi nesrovnatelně slabší.

"Těžko můžeme konkurovat zahraničním prvovýrobcům, když jim na činnost z velké části přispívá stát a k tomu ještě dotuje jejich vývoz," reprodukuje pohled na déle trvající situaci i za své kolegy předseda Zemědělského družstva v Bašnicích Josef Matyáš. Spolu s tlakem obchodních řetězců tak vzniká klima, které negativně postihuje stále větší část agrárníků. Takřka o holé přežití dnes bojuje řada podniků i soukromě hospodařících rolníků. Mnohým z nich se nedostávají peníze na pohonné hmoty.

S jarními pracemi na polích se myšlenky upírají na nejbližší měsíce. Mezi ty, kteří věří, že letošní rok bude lepší než předchozí, patří předseda bašnického družstva ing. Matyáš. "Doufám, že se loňský rok nebude opakovat. Letos očekáváme stabilizaci v mléce, i když hrozí nebezpečí, že přetlak této komodity na trhu, může vyvolat snížení poptávky ze strany zpracovatelů. V rostlinné výrobě se zatím příznivě jeví stav ozimu, přijatelné výnosy by mohly být u potravinářské pšenice, kde očekáváme cenu 3,5 tisíc korun za tunu. I u vepřového by mohly být ceny v rozumné hladině," přemítá Matyáš.

Do vývoje na trhu s cukrem se má ve prospěch pěstitelů promítnout zvýšená poptávka spotřebitelů. Cukrovka by tak podle jeho slov mohla být zajímavým artiklem, za příznivých klimatických podmínek očekávají v Bašnicích její výnos 55 a více tun z jednoho hektaru.

"Tyto prognózy jsou minimem toho, co bychom si přáli. Některé ukazatele tento vývoj alespoň naznačují. U vstupů naštěstí není tak dramatický nárůst cen, jejich výši ovlivňuje i konkurenční prostředí mezi obchodními organizacemi. Obrovskou úlevu přinese i vratka spotřební daně z nafty," shrnul Matyáš. Loňský rok zakončilo bašnické družstvo se ziskem v řádu několika stovek tisíc korun, což byl podle jeho předsedy nejhorší hospodářský výsledek v uplynulé dekádě. Nad vodou ho mimo jiné držel i příznivě se vyvíjející obchod s ovocem a zeleninou.

Ve ztrátě naopak skončila Zemědělská a. s. Mlázovice. Ta ovšem před lety vsadila na živočišnou výrobu, kde je dopad cenové "války" podstatně tvrdší a komplikuje splácení úvěrů, nutných na obnovu technologií. Například u mléka došlo meziročně k propadu o jednu korunu na litr, cena masa klesla o téměř třetinu. "U nás je problém v tom, že zhruba osmdesát procent tržeb tvoří živočišná výroba, především vepřové a mléko. Propady cen se proto u nás promítají velmi tvrdě," konstatuje ředitel ing. Václav Dobeš. "Loňský rok byl katastrofální." V Mlázovicích si raději vůbec nepřipouštějí, že by se mohl opakovat.

Dobeš je stejně jako jiní nespokojen s tím, jaké má stát celní bariéry. "Ceny jdou stále dolů, bohužel ochrana našeho trhu před vysoce dotovanými produkty z ciziny je mizivá. Pro spotřebitele je to samozřejmě pozitivní jev. Ale jak dlouho vydrží?" upozorňuje Dobeš.

I Agrární komora připouští, že ochrana vnitřního trhu je velmi špatná, prakticky nulová. "Naši zemědělci jsou konfrontováni s produkty Evropské unie, kde jsou dotace nesrovnatelně vyšší. Pro české výrobce je to nekalá konkurence, která ohrožuje jejich existenci," poukazuje na nerovné podmínky ing. Jaroslava Nekvasilová z Okresní agrární komory Jičín.

(jn)


V Nové Pace opisují bibli

Nová Paka - Úryvky z evangelia svatých apoštolů zahájili předminulý týden v pátek v obřadní síni na radnici starosta města Petr Kuřík a další přítomní hosté ruční opisování bible, které pokračuje každý pátek v prostorách novopacké městské knihovny.

První akce svého druhu v České republice vzešla z iniciativy České biblické společnosti a postupně by se do ni mělo podle organizátorů zapojit v několika městech přes deset tisíc lidí.

"Smyslem tohoto projektu je připomenout význam bible pro současnou společnost. Snad si při tom lidé uvědomí, jak je a hlavně jak byla vzácná v době, když se psala ještě ručně," říká Bohdan Čančík, kazatel novopacké Jednoty bratrské, který tuto neobvyklou událost v Nové Pace zajišťuje.

Počínaje 14. dubnem a pak vždy každý po sobě následující pátek bude zřejmě až do konce července opisování bible pokračovat v novopacké městské knihovně. Tam může přijít každý, kdo má zájem přispět několika větami z písma svatého do budoucího svazku knih, s jejichž vydáním se počítá v příštím roce. "Lidé opisují text na připravené speciální archy, které budou posléze svázány do šesti knih. Sedmý svazek bude obsahovat listy se jmény těch, kteří se do psaní v průběhu několika měsíců zapojili," sdělil Čančík.

Dodal, že ručně psaná bible ve všech svazcích má být nakonec vystavena jako unikát v Domu bible, který se bude v dohledné době stavět z peněz získaných ze sbírky v Praze.

Česká biblická společnost byla založena v roce 1920 a je součástí 135 biblických národních společností, které zajišťují například překlady bible do stovek nejrůznějších jazyků celého světa, misijní aktivity a řadu dalších projektů.

(jn)


Význam odbytových družstev spočívá v jejich síle

Bašnice, Mlázovice, Jičín - Zemědělské podniky v okrese včetně těch nejlepších se loni potýkaly s dramatickým propadem tržeb téměř u všech komodit. Přílišný důvod k optimismu nemá ředitelka Okresní agrární komory v Jičíně ing. Jaroslava Nekvasilová ani s výhledem pro tento rok.

"Letošní rok se nebude o mnoho lišit od toho předchozího, očekává se, že ceny zůstanou na přibližně stejné úrovni. Výnosy by snad mohly být vyšší, podmínky jsou pro to příznivé," říká Nekvasilová.

O zrovnoprávnění vztahu mezi prvovýrobci, zpracovatelským průmyslem a obchodní sítí, na jehož současný stav doplácí především první skupina, usilují odbytová družstva. Ta ovšem stále naráží na řadu potíží, jejich pozici oslabují nedostatečné kompetence a s tím souvisí i stále značná roztříštěnost zemědělců prakticky ve všech výrobních odvětvích.

"V odbytovém družstvu producentů ovoce a zeleniny se už pozitiva projevila, především díky němu máme záruku, že výrobek prodáme. Družstvo se díky společnému postupu dokáže protlačit i do velkých obchodních řetězců, dokonce nakupuje i jablka, která na náš trh přichází zvenčí," podělil se o svou zkušenost předseda ZD Bašnice Josef Matyáš.

Opakem jsou mlékařská obchodní družstva. "Ta jsou zatím slabší, stále je mnoho dílčích dodavatelů a síly se tím tříští. Jejich činnost se dosud nepodařilo sladit, zájmy členů se různě přelévají a řada z nich má navíc vlastnické vztahy k samotným zpracovatelským podnikům," poznamenal Matyáš.

Od ledna příštího roku se chystá přejít pod mlékařské družstvo jeden z významných producentů na Jičínsku, Zemědělská a. s. Mlázovice. "Prodej mléka si ještě letos zajišťujeme sami. Vloni bylo na přípravu vstupu málo času, naším cílem je se zapojit v lednu 2001," sdělil ředitel Václav Dobeš. Dodal, že přínos pro podnik má i odbytové družstvo Agropork, které vyvíjí tlak na zpracovatele masa. Agropork v současné době pokrývá zhruba čtyřicet procent produkce masa, což je ale stále nedostatečné.

To, že stále velká část farmářských podniků vystupuje v rámci svých obchodních aktivit samostatně, je zčásti vinou i nedostatečných pravomocí samotných odbytových družstev. "Zemědělci jsou ochotni postupovat jednotně v případě nepříznivého vývoje cen, Agropork je toho důkazem. Pokud se však situace začne lepšit, síla odbytových center klesá a přestávají fungovat. Družstvům chybí především kompetence, ale v tom by jim měl pomoci stát vytvořením určitého legislativního rámce," připouští Nekvasilová z OAK Jičín.

(jn)


Hasiči: Dny otevřených dveří

Jičín - Pro všechny požárníky v celé České republice je rok 2000 významný zejména skutečností, že se v jeho průběhu bude rozhodovat o podstatných legislativních úpravách, důležitých pro další rozvoj a koncepci činnosti na úseku požární ochrany a celého integrovaného záchranného systému. Poslední rok druhého tisíciletí je zároveň rokem konání jubilejního 10. ročníku mezinárodního veletrhu PYROS.

Pro členy Hasičského záchranného sboru okresu Jičín je pak ještě navíc rokem oslav 30. výročí založení profesionální požární ochrany v okrese Jičín a 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Jičíně.

Obě "kulatá" výročí si profesionální i dobrovolní hasiči připomenou spolu s řadou významných hostí v rámci slavnostního shromáždění, které se uskuteční v zasedací místnosti Hasičského záchranného sboru v Jičíně dne 25. května od 10.00 hodin.

V rámci oslav těchto výročí připravili hasiči okresu Jičín pro širokou veřejnost "Dny otevřených dveří". Na centrální požární stanici v Jičíně a na stanici v Hořicích se budou požárníci veřejnosti věnovat 1. května od 8.00 do 17.00. V Nové Pace pak bude otevřeno ve dnech 1. až 6. května rovněž v časech od 8.00 do 17.00 hodin.

Zájemci si ve všech třech případech budou moci prohlédnout veškerou moderní techniku a technické prostředky používané požárníky nejen k hašení požárů, ale třeba i k likvidaci ekologických havárií a zajišťování technických pomocí například v případech vyprošťování zraněných osob z vraků havarovaných automobilů.

Na Pace budou "Dny otevřených dveří" navíc zpestřeny výstavkou dlouholetého dobrovolného hasiče Josefa Tauchmana. Ten návštěvníky místní požární stanice seznámí s celou řadou historických uniforem, technických pomůcek, písemností a relikvií vztahujících se k výkonu práce požárníků, jejichž zásluhou byly v loňském roce na jičínském okrese uchráněny materiální hodnoty za téměř 119 milionů korun.

(mar)


Nové Noviny