Nové Noviny č. 16/0021. dubna 2000str. 3

Část kasáren přechází do majetku města

Slavnostního aktu podpisu smlouvy o převodu objektů bývalých kasáren v lípách se v pondělí 10. dubna zúčastnil starosta města Jičína MVDr. Jiří Liška (vpravo) a zástupce Ministerstva obrany České republiky pplk. ing. Josef Lachman.

FOTO: mar

Jičín - Mezi jičínskou radnicí a Ministerstvem obrany České republiky byla podepsána smlouva o bezúplatném převodu části objektů bývalých kasáren v lipách na město Jičín. Konečné znění smlouvy podepsal starosta města Jičína MVDr. Jiří Liška a plk. ing. Miloslav Vyplašil, ředitel odboru správy majetku MO ČR, kterého při slavnostním aktu zastupoval pplk. ing. Josef Lachman, pracovník majetkové sekce MO ČR.

"Nyní bude podepsaná smlouva předána Ministerstvu financí ČR, odkud by měla být během jednoho až dvou měsíců odeslána na jičínský katastrální úřad. Teprve po jejím zaevidování se město Jičín stane oficiálním vlastníkem celého prostoru kasáren s výjimkou pěti budov, ve kterých bude i nadále sídlit Územní vojenská správa Jičín a nemovitosti č. 16 převedené nedávno do majetku Okresního soudu," komentoval podpis smlouvy jičínský starosta Jiří Liška.

Co se pak změní ve vztahu města k historickým objektům bývalých vojenských kasáren?

"Tímto krokem na město Jičín přecházejí zejména povinnosti. Při podpisu smlouvy jsem velmi intenzivně vnímal pocit mimořádného okamžiku. Musíme si uvědomit, že po sto deseti letech z Jičína definitivně odchází armáda, nepočítáme-li tedy vojenskou správu," dodal Jiří Liška.

"S převodem objektů kasáren v lípách souvisí i ukončení činnosti vojenského cvičiště pod Zebínem a střelnice v Bradlecké Lhotě. V případě cvičiště dojde zřejmě k jeho bezúplatnému převodu do majetku organizace, která v tomto prostoru bude nadále provozovat zájmovou sportovní činnost. Střelnici užívá Český myslivecký svaz a Policie České republiky. Na prostory bývalé výkrmny prasat v Libosadu jsou v současnosti uplatňovány restituční nároky," upřesnil Josef Lachman.

Smlouva o převodu kasáren je podmíněna desetiletým obdobím, během něhož město Jičín nemůže objekty prodat ani je zastavit, může je ale pronajmout, a to i ke komerčním účelům. Objem finančních prostředků města potřebných k realizaci postupných rekonstrukcí stávajících objektů, ke zbourání některých dožilých staveb a k otevření prostoru veřejnosti je však limitován městským rozpočtem, který s těmito investicemi v letošním roce nepočítá.

(mar)


Objem vyplacených dávek stoupá

Kopidlno, Jičín - Do sociální záchranné sítě se dostává stále více občanů. Tento trend alespoň naznačují čísla ze statistiky o sociální podpoře státu, určené domácnostem k zajištění jejich základních osobních potřeb.

Lídrem na Jičínsku v negativním smyslu slova je Kopidlno. Ročně na tamní radnici vyplatí lidem, kteří se ocitnou mezi příjemci dávek, přes čtyři milióny korun, což je v přepočtu na obyvatele nejvíc ze všech měst v okrese. Například ve srovnatelné Sobotce je na letošní rok pro tyto účely počítáno s polovičními výdaji.

Okresu bylo letos přiděleno kolem 50 milionů korun na výplaty sociálních dávek, z toho okresní úřad přerozdělí nejméně 13 milionů, ostatní peníze jsou určeny pověřeným obecním úřadům. "Rok od roku se suma těchto peněz zvyšuje, jedná se o celorepublikový jev. Nepodílí se na něm jen nezaměstnanost, dalším faktorem je také zvýšení hranice životního minima," líčí situaci Iva Kordová z OkÚ Jičín.

"Jednu z hlavních položek městského rozpočtu tvoří dotace na sociální dávky. Začínali jsme ani ne na dvou milionech, a letos to je už 4,2 milionu korun. Z pověřených úřadů jsme na tom v okrese nejhůř," říká s trpkostí starosta Kopidlna Zbyněk Smolík. Zdánlivé zvyšování objemu peněz v městské pokladně by vyměnil za oživení podnikatelských aktivit v regionu, protože na jeho stagnaci se rozhodující měrou podílí nezaměstnanost, v níž právě Kopidlensko drží dlouhodobě primát. "S pracovními příležitostmi je to špatné, místo k nárůstu došlo v loňském roce naopak k jejich dalšímu poklesu," poznamenal Smolík.

Kopidlno a další města se možná nevyhnou tomu, že budou muset stejně jako v loňském roce výplaty dávek vykrýt po určitou dobu z vlastních rozpočtů. Do jisté míry to připouští i vedoucí okresního referátu sociálních věcí. "I když je výchozí suma větší než vloni, už teď mám obavu, že peníze nebudou stačit. Potřebovali bychom také personálně posílit úřady, protože ze sociálních pracovníků se prakticky stali distributoři peněz, a na další činnost jim nezbývá čas," posteskla si Kordová.

V republice dnes třetina populace pobírá dávky. Z pohledu odborníků tento stav podporuje i současný rozdíl mezi minimální mzdou a životním minimem, což je pro řadu lidí demotivující prvek. Problém je i s adresností dávek. Odhaduje se, že až 20 procent obyvatel je dostává neoprávněně. Jen na okrese Jičín bylo vloni podle Kordové na státní sociální podpoře vyplaceno čtvrt miliardy korun. Tyto peníze se na rozdíl od dávek sociální pomoci nepromítají do rozpočtu OkÚ, neboť mu je poskytuje přímo Česká národní banka.

(jn)


První kapr

Jičín - Na všech sportovních rybnících v České republice spravovaných Českým rybářským svazem byla po čtyřech a půl měsících zimní přestávky zahájena v neděli 16. dubna v šest hodin ráno sportovní rybářská sezona roku 2000. Místní organizace v Jičíně sdružuje přibližně 450 členů, samostatně hospodařících na patnácti větších či menších chovných rybnících. Z nich je rybí plůdek po odchytu přemisťován do jiných chovných rybníků k dokrmení a "mírové" ryby pak do rybníků sportovních, mezi které v našem případě patří jičínský Kníže, Dvorce, Lužany, Radim, Dřevěnice a v Jinolicích Němeček s Oborským. V letošním roce byl prvním sloveným hospodářským rybníkem Oborák v Libosadu (v březnu - násadový lín a kapr) a minulou sobotu také rybník ve Starém Místě. Z něho byl rybí plůdek přemístěn jak do Oboráku, tak do nedalekého hospodářského rybníku v bývalém valdickém statku. Jedním z prvních nedělních úlovků na Knížeti byl kapr (47 cm), který se nachytal na návnadu jičínského Vladimíra Zugara.

(mar)


Setkání spisovatelů se čtenáři

Středeční besedy v jičínské knihovně se zúčastnili (zleva) redaktorka nakladatelství Amulet Karolína Hejduková, básník Ivo Štuka, spisovatelka dr. Ilona Borská a obchodní ředitelka nakladatelství Amulet dr. Jana Růžičková.

FOTO: mar

Jičín - Ve středu 12. dubna zavítala do jičínské knihovny spisovatelská manželská dvojice v doprovodu zástupců mladého nakladatelství Amulet.

Za tajemnou zkratkou IBIŠ se ukrývá spisovatelka Ilona Borská a básník Ivo Štuka. Společně napsali řadu knih pro děti i dospělé. Paní Borská je širší čtenářské veřejnosti známá také svými knihami z oblasti literatury faktu, například v pěti vydáních vyšlé Doktorky z Domu Trubačů, Příběhem staršího bratra či pohnutým životním příběhem zakladatele dětské léčebny v Luži-Košumberku s názvem Kdo byl Hamza.

Básník Ivo Štuka vydal před nedávnem například půvabnou knížku veršů pro nejmenší čtenáře Abecedník. V dopolední besedě kladly děti přítomným hostům nejrůznější otázky. V bleskové anketě na téma "kde nejraději čtete" zjistila Karolína Hejduková, redaktorka nakladatelství Amulet, které se soustřeďuje na tvorbu pro děti, že děti čtou nejen v posteli a ve vaně, ale i venku na stromech a v lese, v autě či na záchodě. Opravdový zájem zvídavých čtvrťáků svědčil o tom, že čtení knih je navzdory škarohlídským prognózám stále nedílnou součástí našeho života.

Odpolední literární setkání bylo určeno široké veřejnosti. Malá účast posluchačů nic neubrala na otevřené srdečnosti přítomných autorů. Prodejní výstava knih z produkce nakladatelství Amulet pokračuje. Zveme příznivce dobrých dětských knih k prohlídce, případně k jejich nákupu do Městské knihovny v Jičíně.

(ap)


Dopravní soutěž mladých cyklistů

Jičín - Ve středu 10. května od 9.00 hodin proběhne v prostoru dětského dopravního hřiště Na Tobolce "Okresní kolo dopravní soutěže mladých cyklistů, žáků základních škol okresu Jičín".

Zúčastnit se ho mohou školní družstva žáků 5. až 8. ročníků základních škol ve dvou kategoriích: I. kategorie - 5. a 6. ročník (3 chlapci a 3 děvčata), II. kategorie - 7. a 8. ročník (2 chlapci a 2 děvčata). Soutěžit se bude opět ve znalostech pravidel silničního provozu (testem), v jízdě na dětském dopravním hřišti podle pravidel silničního provozu, jízdě zručnosti, technických dovednostech a v poskytování první pomoci.

Stravování (oběd) zajišťuje pořadatel, stejně tak jako autobusovou dopravu účastníků. Odjezdy budou školám sděleny písemně nebo telefonicky.

Čitelně vyplněné přihlášky musí školy zaslat nejpozději do 27. dubna na adresu: BESIP - Vegricht, Palackého 696, 293 01 Mladá Boleslav, tel. 0326/733 792.

Stejná soutěž, avšak pro školní družstva žáků zvláštních škol okresu Jičín, proběhne na stejném hřišti o den dříve, v úterý 9. května 2000 od 9.00 hodin. Opět ve dvou kategoriích zde mohou startovat družstva: I. kategorie - 5. a 6. ročníků (3 chlapci a 1 dívka), II. kategorie - 7. a 8. ročníků (3 chlapci a 1 dívka). Pořadatel zajistí oběd, soutěžící přijedou veřejnými dopravními prostředky, přičemž jim bude uhrazeno jízdné. V tomto případě škola potvrdí účast telefonicky nebo písemně (na výše uvedenou adresu nebo tel. číslo), a to nejpozději do 2. května.

Pořadatelem dopravní soutěže mladých cyklistů okresu Jičín je Komise BESIP při referátu dopravy OkÚ, Školský úřad, Dopravní inspektorát Policie ČR, SSPoŠ Altman s.r.o., Domy dětí a mládeže v Hořicích a Nové Pace, autoškola Hlaváček Jičín a oblastní spolek ČČK.

(red)


Tělocvikáři v roli žáků

Jičín - Okresní rada Asociace školních sportovních klubů připravila pro své členy-kantory praktický seminář zaměřený na zvládnutí u nás dosud neobvyklé, ale zřejmě pro školní tělesnou výchovu přínosné hry zvané korfbal.

Nevíte, co je to za hru? To prakticky nevědělo ani 16 účastníků, tělocvikářů základních a středních škol. Hra je stará přes sto let a od jejího vzniku je baštou tohoto sportu Holandsko, kde je registrováno na 100.000 hráčů. Jedná se o jedinou sportovní kolektivní hru, která vytváří stejné podmínky pro zapojení dívek i chlapců. Hrají smíšená osmičlenná družstva, tvořená 4 hráči a 4 hráčkami. Pravidla umožňují zapojit se všem, zrovnoprávňují chlapce i dívky a zabraňují "nadvládě" fyzicky vyspělejších a agresivnějších členů družstva. Vítězí přehled, schopnost kombinovat, dát koš. To je jediná spojka s košíkovou. Pravidla rovněž rovnoměrně zapojují hráče do rolí útočníků a obránců. Neexistuje tedy specializace mezi hráči.

Po praktické části semináře, vedeného lektorem, následovalo zhlédnutí videozáznamu z utkání holandské ligy, výklad pravidel a beseda. Celkově lze říci, že nová hra účastníky zaujala. Bude záležet jen na nich, zda se korfbal na našich školách zabydlí, či nikoliv. Dle názoru zúčastněných se může jednat o perspektivní hru.

(zap)


Nové Noviny