Nové Noviny č. 15/0014. dubna 2001str. 3

Turisty chtějí po Českém ráji rozvážet autobusy

Libošovice, Sobotka - Neobvyklou službu pro turisty se rozhodly zavést obce, které leží v srdci Českého ráje. V prázdninovém období chtějí návštěvníky rozvážet autobusy, které jim mají pomoci rovnoměrně rozložit nápor turistů v této exponované oblasti.

"Typický letní návštěvník Českého ráje obvykle zavítá jen na nejznámější místa, jako je Hrubá Skála nebo Trosky, které jsou během sezóny přelidněny. A přitom tady máme řadu i jiných atraktivních přírodních lokalit a památek, které stojí za to vidět. Bohužel lidé, kteří k nám přijíždějí poprvé, o nich příliš neví. Právě to bychom chtěli změnit," vysvětluje starosta Libošovic a místopředseda mikroregionu Český ráj Josef Ort, proč se uvažuje o kyvadlové dopravě.

Zástupci mikroregionu se na jejím zavedení chtějí dohodnout se společností ČSAD Semily. Schůzka byla naplánována na tento týden. Pokud se obce s dopravcem na spolupráci dohodnou, tak by na 60 kilometrů dlouhé svozové trase mezi Turnovem a Sobotkou měly jezdit dva autobusy proti sobě. "Připraveno bude několik zastávek, například u Plakánku, odkud pak mohou jít návštěvníci několik kilometrů pěšky a na dalším místě znovu nasednout," dodal Ort.

Za iniciativou starostů stojí snaha rozmístit turisty v co nejširším území Českého ráje a oživit celý region. "S tím pochopitelně souvisí i další služby, jako jsou penziony a hotely a v konečném důsledku i zaměstnanost, protože pracovních příležitostí tady je minimum," konstatuje starosta. Mikroregion Český ráj se sídlem ve Vyskeři sdružuje deset obcí, sedm ze Semilska a tři z Jičínska - kromě Libošovic také Mladějov a Újezd pod Troskami. K nim by se měly v dohledné době připojit ještě Sobotka a z Mladoboleslavska Osek.

Lidé dnes tráví dovolenou aktivně a i v tomto ohledu jim chtějí obce vyjít vstříc chystanými trasami pro pěší a cyklisty. Jasnou představu už mají i Sobotečtí. "Rádi bychom obnovili některé osvědčené stezky, například ze Sobotky do Nepřívěce, aby se opět mohlo chodit volnou přírodou. Stejně jako v minulosti, kdy se lidé procházeli úvozy po hlinito-kamenitých cestách s výhledem do krajiny, které bohužel po nástupu kolektivizace z polí zmizely," dodává sobotecký starosta Petr Hejn.

(jn)


Když se moderní informační věk snoubí s historií

Nová Paka - Jak se změnil život obyvatel Nové Paky za posledních sto let? Odpovědět na tuto otázku si může každý sám. K exurzi do historie podkrkonošského města vybízí výstava v galerii Suchardova domu. Ještě do neděle si návštěvníci tamní expozice mohou prohlédnout stovky fotografií a dobových pohlednic, které připomínají atmosféru minulých let.

Spolu s pracovníky muzea se o výstavu zasloužili pánové Josef Tomáš a Richard Geisler, který vzácné obrazové dokumenty převádí do digitální podoby. "Před půl rokem jsem dokončil kroniku našeho rodu. A abych ji mohl doplnit rodinnými fotografiemi, kterých jsem shromáždil ohromnou spoustu, pořídil jsem si skener a díky němu jsem mohl skloubit část textovou a obrazovou. Kronika byla hotová, a tak jsem hledal způsob, jak nákladné vybavení dál využít. Pustil jsem se proto do zaznamenávání starých fotografií s motivy města," vzpomíná Geisler, který si tím zároveň našel vhodného koníčka na penzi.

Přál si, aby z výsledků jeho práce měli potěšení i jiní. Začal tedy ze svého bohatého archivu přispívat do místního měsíčníku Achát, kde se fotografie objevují v pravidelné příloze. Část z této kolekce také tvoří jádro současné výstavy v Suchardově domě. Její jednotlivé části jsou řazeny po desetiletích. "Za poslední měsíce se mi podařilo nashromáždit tisíce obrázků, tady na výstavě jich je asi dvacetina z celkového počtu. V příštích letech by se mohly pořádat tématické výstavy, narozdíl od té současné, která je pojata velice široce. Na začátku století zde působila řada fotografů, kteří nám zanechali velké bohatství," vysvětluje Geisler.

Město podle jeho slov zaznamenalo na přelomu století velkou proměnu. "Například náměstí, jak ho známe dnes, do té doby neexistovalo. V minulém století bylo poloviční, původně bylo přepaženo několika domy s podloubím a kostel stál v boční ulici. Ve třicátých letech se zbourala stará radnice, náměstí se postupně přestavělo, až získalo nynější ráz."

K historii Nové Paky má Richard Geisler velmi blízký vztah. Jeho předci se tu usadili už před více jak dvěma sty lety. "Až ke mně to byl kontinuálně lékárenský rod, snad šest generací po sobě. Tím prvním byl lékárník z valdického kláštera, který přišel do Nové Paky v roce 1775, když v místním paulánském klášteře tehdejší lékárník umřel," prozradil Geisler.

(jn)


Údržbu Libosadu převzaly TS

Sedličky - Za účasti zástupců Městského úřadu Jičín a společnosti Viscaria byla pracovníkům Technických služeb města Jičína oficiálně předána údržba nově rekultivovaných a osázených ploch lesoparku Libosad.

V příštích dnech by zde mělo dojít k úpravám cest v prostoru štěpnice a horního parteru mezi kolejemi ČD a lodžií. Zároveň budou naroubovány vzrostlé podnože jabloní, čímž vznikne nejpočetnější sbírka šlechtěných odrůd těchto okrasných ovocných dřevin v naší republice.

Do konce května by tak měla být proinvestována poslední část finančních prostředků poskytnutých na regeneraci Libosadu Státním fondem životního prostředí České republiky. Tento příspěvek činil celkem 3,6 milionu korun, z nichž město Jičín zaplatilo svůj dvacetiprocentní díl 720 tisíc korun. Na základě uzavřených smluv má být v květnu celá akce ukončena a v průběhu měsíce srpna ve spolupráci s fondem životního prostředí vyhodnocena podle původně schváleného projektu.

Vzhledem k tomu, že v zimním období někteří naši spoluobčané rozkradli z nově osázených záhonů přes šedesát sazenic tisů, řadu sazenic kalin a dokonce i několik již vzrostlých dubů, podalo město Jičín v těchto dnech trestní oznámení ze spáchání trestného činu krádeže na neznámého pachatele.

(mar)


Zjišťují stav městských domů

Hořice - Patrový objekt v Žižkově ulici, který odmítl jeden z oslovených podnikatelů, chtějí hořičtí radní opětovně nabídnout Výzkumnému ústavu Praha - Ruzyně.

"Potencionální zájemce, který projevil přání si dům č. p. 611 pronajmout, od svého záměru ustoupil, nemovitost tak opět zůstává nevyužita. Rada rozhodla, že ji ještě jednou zkusíme nabídnout výzkumnému ústavu, zda by sem nechtěl přestěhovat odborné pracoviště z Holovous," informoval NN starosta Ladislav Vrba.

V případě, že ústav své dosavadní stanovisko nezmění, hodlá město budovu využít pro vlastní účely. "Nabízí se několik variant, mohli bychom sem například přestěhovat Dům dětí a mládeže, který dnes sídlí v naprosto nevyhovujících prostorách, nebo bychom mohli se státním příspěvkem objekt adaptovat na nájemní byty."

Radní na posledním jednání diskutovali také o ostatních domech v majetku města. "Necháme prověřit jejich skutečný technický stav a zároveň odhadnout náklady na případné rekonstrukce. V Hořicích máme tři takříkajíc pomníky, které jsou v neutěšeném stavu. Ve spolupráci s investičním oddělením je necháme prověřit a musíme rozhodnout, co s nimi," doplnil Vrba. Naznačil, že se uvažuje i o prodeji, například rohového domu naproti sokolovně.

(jn)


V TĚCHTO DNECH BYLA ZAHÁJENA ZÁSTAVBA volného rohu ulic Tylovy a Nové třípatrovým domem, který by zde do jara roku 2001 měla přibližně za 20 milionů korun postavit stavební společnost IPS a.s. Praha. V současné době jsou spoluinvestory výstavby Živnostenská pojišťovna a.s. a město Jičín, které intenzivně hledá dlouhodobého nájemce, kterému by své závazky spojené s výstavbou přenechalo. V suterénu domu bude jedenáct podzemních automobilových stání, v přízemí a v prvním patře pak kancelářské prostory. Druhé patro je z poloviny rozděleno opět na kanceláře a do druhé části je situován byt 3+1. Ve třetím patře je pak již pouze jedna bytová jednotka. Zemní práce na staveništi v současné době dodavatelsky zajišťují pracovníci trutnovské stavební společnosti BAK a.s..

FOTO: mar


Setkání podnikatelů z oblasti cestovního ruchu

Jičín - Před dvěma lety byla uzavřena smlouva o spolupráci mezi Okresním úřadem v Jičíně (OkÚ) a Okresní hospodářskou komorou v Jičíně (OHK). Letos byly zvoleny nové orgány OHK a jejím předsedou se stal Richard Toman. Byla obnovena činnost sekce cestovního ruchu, který nepochybně patří mezi priority rozvoje regionu, a je mu proto věnována zvýšená pozornost.

OkÚ i OHK se účastní činnosti Sdružení Český ráj se sídlem v Turnově, zaměřené na rozvoj cestovního ruchu v oblasti regionu Českého ráje. Tyto aktivity budou nadále podporovat i ve sdruženích dalších turistických oblastí (Podzvičinsko, Podkrkonoší a pod.). Prezentaci našeho regionu zabezpečoval doposud s podporou starostů obcí především OkÚ, přičemž podnikatelské sféry stály stranou.

Rozšířením základny OHK o členy z oblasti podnikání v cestovním ruchu byly vytvořeny předpoklady pro nové formy vzájemné spolupráce a vzájemného partnerství při propagaci a prezentaci tohoto druhu podnikání. Proto OkÚ Jičín a OHK Jičín svolávají na 10 hodinu dne 18. dubna do malé zasedací místnosti OkÚ setkání podnikatelů z oblasti cestovního ruchu. Aktivní zájem by měli projevit zejména majitelé či provozovatelé motelů, chat, ubytoven, kempů, ale i poskytovatelé dalších služeb (půjčovny a opravny aut, odtahové služby, cestovní kanceláře a pod.).

Bude se zde hovořit o prezentaci okresu na příštích veletrzích a výstavách cestovního ruchu, o propagačních materiálech a o činnosti OHK a jejím významu v procesu regionálního rozvoje. Budou podány informace o plánu činnosti Sekce cestovního ruchu OHK v roce 2000 a o přípravě vydání katalogu "Nabídky služeb turistům a návštěvníkům okresu Jičín". Diskutovat se bude také o dalších možnostech vzájemné spolupráce mezi OkÚ a OHK. Úterní schůzka naváže na již uskutečněná setkání s majiteli a provozovateli hotelů a motelů.

(red)


VALDŠTEJNOVI ZEDNÍCI BY SE ASI STYDĚLI, kdyby jejich dílo vydrželo pouhou jednu jedinou zimní sezónu. Zaměstnanci kolínského Geosanu se však zřejmě ani nediví. Jejich loňská práce na dvouramenném schodišti valdštejnské lodžie se během několika málo měsíců začíná rozpadat doslova před očima. Stavební dozor kolínské firmy ing. Javůrek nám v jedné větě k celé záležitosti sdělil pouze to, že pro něho nejsme partner pro jednání a že nám tudíž nemá vlastně ani co říci. Celou věc prý již projednal s majitelem nemovitosti, tedy Městským úřadem v Jičíně, a s námi se tedy nemá o čem bavit. Pracovníci investičního odboru MěÚ Jičín však věděli pouze o několikaminutovém nic neřešícím rozhovoru se zástupcem Geosanu. Celou věcí se však budou nadále zabývat. Inu, když se spiknou větry s deštěm, pak se dílo nedaří.

FOTO: mar


Nové Noviny