Nové Noviny č. 15/0014. dubna 2001str. 2

Tělocvična bude mít hlediště

V současnosti za budovou novopacké základní školy v Komenského ulici buduje firma Východočeská stavební základy a v průběhu dubna až května se má zahájit montáž ocelové konstrukce budoucí sportovní haly, jejíž střecha bude mít profil do půlkruhu.

FOTO: jn

Nová Paka - Do Základní školy v Komenského ulici v Nové Pace proudí desítky miliónů korun. Jedna z největších investičních akcí v poválečné historii desetitisícového města výrazně mění vzhled a interiér školní budovy, těžištěm současných stavebních prací je ale výstavba nové sportovní haly v jejím zadním traktu.

Pro tento rok se počítá s výdaji nad čtyřicet miliónů korun, hrazených téměř výhradně ze státních peněz. Město se bude podílet zhruba dvěma a půl milióny. Zda se ovšem už letos podaří sportovní halu zprovoznit, je podle mínění novopacké radnice z finančních důvodů nadále otevřenou otázkou.

"Když se sečtou veškeré náklady, tak výstavba nové tělocvičny není na této škole tím nejdražším," upozorňuje novopacký starosta Petr Kuřík. K největším položkám se řadí například rekonstrukce střechy a sociálních zařízení. "V roce 1999 byla za plného provozu zahájena první etapa přestavby a dostavby školy. Jako první byla provedena rekonstrukce školní jídelny s kuchyní, která byla radikálně zmodernizována a dispozičně pozměněna," sdělil NN ředitel školy Josef Tůma. Například klasický výdej stravenek nahradily čipové karty.

Dalším krokem byla přístavba komplexu požárního schodiště v zadní části budovy. Odborníci podle ředitele zjistili, že objekt by po některých úpravách nesplňoval bezpečnostní kritéria z hlediska požární ochrany. "Součástí proskleného požárního schodiště je výtah pro tělesně postižené a zároveň bude vstupním prostorem do půdní vestavby, kde v rámci poslední etapy vznikne šest odborných učeben," doplnil Tůma.

Dodal, že prostory původní tělocvičny byly přepaženy v horizontále s tím, že ve spodní půlce haly je nyní nová centrální šatna pro šest set žáků a nad ní získala škola aulu, kabinet a sborovnu pro učitele prvního stupně. Harmonogram prací počítá například také s vybudováním nového bočního schodiště do Školní ulice a generální opravou inženýrských sítí.

Samotná sportovní hala se s areálem školy propojí prosklenou spojovací chodbou a svými parametry bude splňovat požadavky i pro pořádání mistrovských utkání v basketbalu. "Základní cvičební plocha má mít rozměry 42x24 metrů. Počítá se s tím, že se bude uměle přepažovat tak, aby mohly probíhat dva tělocviky souběžně. S výjimkou fotbalu se tu budou hrát všechny míčové hry," upřesnil Tůma.

Narozdíl od většiny podobných zařízení v blízkosti škol bude mít i hlediště pro diváky. Po stranách haly vzniknou dvě tribuny s kapacitou 150 sedadel. Vybavení největšího sportovního stánku ve městě má zahrnovat také posilovnu, případně i tenisový kurt a rehabilitační zázemí.

(jn)


Výherních automatů na Jičínsku ubylo, leckde i o polovinu

Hořice, Nová Paka, Jičín - Až několik desítek miliónů korun ročně jsou schopni lidé na Jičínsku naházet do výherních automatů. Třeba jenom na Pecce do blikajících přístrojů spadl za rok více než jeden milión. To už je slušný pytel mincí.

S výjimkou Jičína zatím jinde na okrese nesáhla zastupitelstva k radikálnímu opatření ve formě vyhlášky, která provozování heren vymezuje z centra, blízkosti škol, zdravotnických a sociálních zařízení a úřadů, byť jim to zákon umožňuje. I tak počet automatů na okrese v posledních dvou letech výrazně poklesl. Zlom nastal v roce 1998 se změnou výběru poplatků. Nejznatelnější redukcí prošly herny v Jičíně, kde se stav automatů snížil z bezmála sta na současnou ani ne polovinu. Také v Lázních Bělohradě došlo k jejich razantnímu úbytku, a to z 27 v roce 1997 na 11 v prvním pololetí 2000.

Vedení měst si uvědomuje rizika, které vášeň pro chrastící mince doprovází. Na radnicích však zůstávají realisty, tvrdí, že automaty úplně vymýtit nelze, proto prosazují kompromis, který jim zajistí mnohdy ne právě zanedbatelný příjem peněz do obecních rozpočtů. Odborníci, ale i veřejné mínění upozorňují, že hráčství je nebezpečné podhoubí kriminality. O "regulačním" opatření jako má Jičín další radnice zatím jen uvažují.

"Naposledy před dvěma roky byla tehdejšímu zastupitelstvu v Hořicích předložena vyhláška, která by výherní automaty z náměstí odstranila," sdělil starosta Ladislav Vrba. "Nebyla přijata a sami zastupitelé tehdy prohlásili, že jim automaty v centru města nevadí. Od té doby jsem nečinil kroky, abych to změnil. Navíc firma, která nyní opravuje jeden z patrových domů na náměstí a má výherní přístroje v nabídce, adaptuje první poschodí, kde mají být ubytovací kapacity, které Hořice potřebují. Bylo by těžké jim teď říct, že automaty na náměstí končí, když právě na základě rozhodnutí zastupitelstva objekt koupili a v přízemí otevřeli restauraci," míní starosta. "Raději bych ovšem automaty z centra odsunul," dodal.

Jejich počet přitom v Hořicích v poslední době mírně narostl. "Před několika lety jich bylo nad 40, po zavedení místního poplatku v roce 1998 se jejich počet začal snižovat a nyní se blíží k číslu padesát," sdělila vedoucí finančního odboru Hana Lánská. V letošním roce zde odhadují příjem do pokladny města kolem 1,7 miliónu korun. V Nové Pace podle vedoucí finančního odboru Moniky Pušové bylo před třemi lety 52 výherních přístrojů, z nichž město utržilo 1,2 miliónu. Vloni jich bylo v provozu o dvacet méně, přitom příjem do rozpočtu zůstal přibližně stejný.

V Jičíně letos úředníci vydali čtyřiačtyřicet povolení, což je podstatně méně než před pár lety. "Vyhláška, kterou zastupitelé schválili, našla odezvu a automaty se podařilo vytlačit na periferii města. Pokud vím, tak v nejbližším okolí přijali takové opatření ještě v Mladé Boleslavi," vysvětluje Věra Dudková z MěÚ Jičín s tím, že do pokladny města odvedou herny zhruba 1,6 miliónu korun.

Provozovatelé odvádějí obcím správní poplatek, z něhož polovina směřuje do státní kasy, a místní poplatek. Většina obcí využívá jeho horní hranici, 20 tisíc z jednoho přístroje ročně. Od letošního března musí herny odvádět i část z výtěžku na veřejně prospěšné účely do místních rozpočtů. "Těmi se rozumí sociální, zdravotní, sportovní, ekologické, kulturní a nebo jiné veřejně prospěšné účely," vysvětluje Hana Lánská.

(jn)


ZÁCHRANA KOSTELA V CHODOVICÍCH Architekt Libor Sommer v současnosti zpracovává stavebně historický průzkum kostela sv. Bartoloměje v Chodovicích. Výsledný materiál bude základním podkladem pro žádost o státní dotaci z ministerstva kultury na opravu této chodovické dominanty, která je v havarijním stavu.

FOTO: jn


Květinový stánek je na prodej

Jičín - Majitelka květinového stánku, instalovaného již několik let údajně nevhodně uprostřed Husovy třídy, na což v minulosti mnohokráte upozorňovali především zástupci Spolku občanů a přátel města Jičína, nesplnila smluvní podmínky dané městem Jičínem.

Z tohoto důvodu s ní nebyla nadále prodloužena smlouva o pronájmu dosud komerčně užívaného městského pozemku a město dokonce rozhodlo o přemístění stánku na jiné, vhodnější místo. Ve spolupráci s veřejností byl nakonec schválen návrh o jeho posunutí před nedalekou restauraci Řáholec. V případě, že by majitelka květinového stánku tento návrh akceptovala, musela by se samozřejmě nejprve dohodnout s vlastníkem soukromého pozemku patřícího k restauraci.

Podle posledních dostupných informací z radnice však majitelka stánku řeší nastalou situaci jeho prodejem. V podstatě by tak ale měla neoprávněně užívaný městský pozemek, na kterém doposud stánek stojí, okamžitě vyklidit.

(mar)


Finanční příspěvky na podporu okresní kultury

Jičín - Velmi zajímavou kapitolou schváleného rozpočtu Okresního úřadu Jičín na rok 2000 je - "Kultura". V této rozpočtové kapitole figuruje finanční částka 8,118 milionu korun určených na podporu provozu některých okresních kulturních organizací, pořádání kulturních festivalů a na pomoc při záchraně kulturních památek, soch a církevních kulturních památek.

Okresní muzeum a galerie Jičín - 4,31 mil. Kč. Městská knihovna Jičín (pro její celookresní funkce) - 1 mil. Kč. Publikace (Renezance vých. Čech) - 50 tisíc Kč.

Kulturní památky: Červená Třemešná (ohradní zeď) - 40 tisíc Kč, Slatiny (zámek Milíčeves) - 85 tisíc Kč, Pecka (kašna) - 45 tisíc Kč, depozitář (zaplynování) - 3 tisíce Kč, fotodokumentace památek - 10 tisíc Kč, příspěvky soukromníkům - 200 tisíc Kč.

Kulturní památky - sochy: Sobčice (sv. J. Nepomucký) - 30 tisíc Kč, Nová Paka (sochy na náměstí) - 45 tisíc Kč, Libošovice (J. Nepomucký a sv. Donát) - 35 tisíc Kč, Sedliště (Kalvárie) - 30 tisíc Kč, Hřídelec (kříž) - 30 tisíc Kč, Hořice (sv. Václav a sv. Gothard) - 45 tisíc Kč, Miletín (K.J. Erben) - 30 tisíc Kč.

Církevní kulturní památky: Konecchlumí (kostel) - 400 tisíc Kč, Chyjice (kostel) - 800 tisíc Kč, Červená Třemešná (kostel) - 100 tisíc Kč, Nadslav (kostel) - 90 tisíc Kč, Chomutice (kostel) - 100 tisíc Kč, Úlibice (kostel) - 200 tisíc Kč, Lázně Bělohrad (kostel) - 100 tisíc Kč, Mlázovice (kostel) - 125 tisíc Kč, Kopidlno (kostel) - 50 tisíc Kč.

Festivaly a soutěže: Dopravné pro postupující z okresních kol (Impuls) - 6 tisíc Kč, Hořice (Hořické hudební slavnosti, Jazz Nights, Sympozium) - 32 tisíc Kč, Nová Paka (Muzika Nová Paka, talentovaní houslisté) - 24 tisíc Kč, Jičín (soutěže ve sportovním tanci) - 15 tisíc Kč, Jičín (město pohádky, doprava dětí) - 13 tisíc Kč, Sobotka (Šrámkova Sobotka, LS + přednášky) - 15 tisíc Kč, Lázně Bělohrad (Slavnosti písní a tanců) - 25 tisíc Kč, Mlázovice (6. ročník historického dobývání) - 5 tisíc Kč, Vysoké Veselí (Vackovo Vysoké Veselí) - 7 tisíc Kč, Miletín (Erbenovy dny) - 5 tisíc Kč, Kopidlno (Mladé Hilmarovo Kopidlno) - 11 tisíc Kč, Staré Hrady (Týden poezie) - 7 tisíc Kč.

(red)


Psalo se...

PARNÍ LÁZNĚ (Krakonoš 9.2.1913) Parní lázně budou prý v neděli uzavřeny! Vzhledem k tomu, že dělnictvo, pro které neděle je vyhrazena, lázně za nepatrný poplatek 50 hal. nepoužívá, budou nejspíše v neděli vůbec uzavřeny. Jest nepochopitelno, že nenajde se v širších vrstvách ani 20 lidí, kteří by ve volném nedělním čase věnovali 50 hal. na zdravou a každému prospěšnou parní lázeň. Před 14 dny byl návštěvník jeden, před týdnem tři!! Dnes na prvém místě je pivo, politické štvanice atd.

BEZÚČELNÁ REKLAMA (Krakonoš 23.2.1913) Bezúčelná drahá reklama lázní. Nákladem městské obce v Jičíně byly pořízeny před nedávným časem drahé smaltované tabulky, doporučující městské parní lázně. Reklama tato byla by sice účelná, ale potřebovala by vhodného použití. Tabulky byly však připevněny na vývěsní tabule mezi plakáty! Dnes zmizely i tyto. Obecní lepič při své moudrosti drahou reklamu, která mezi plakáty stejně jest bezúčelnou - zalepil. Tabulky jsou pohřbeny a již delší dobu očekávají vysvobození.

(vybrala Há)


Nové Noviny