Nové Noviny č. 14/007. dubna 2000str. 11

Regiony, euroregiony, mikroregiony

Region je území, na kterém se uskutečňuje řada, zpravidla více či méně organizovaných aktivit. Regiony zde byly odjakživa ve formě obcí, okresů, oblastí, krajů, zemí, světadílů... Proč je jim nyní věnována taková pozornost?

Důvodem je možnost přístupu k novým informacím, které nám umožňují porovnávat a nutí nás přemýšlet nad správností mnoha našich dosavadních aktivit. Co nás ovlivnilo nejvíce? Patrně kontakty se současnou Evropou a většinové rozhodnutí směřovat do ní. Současná Evropa se totiž stále více stává Evropou regionů a v našich podmínkách dostávají regiony na vyšší úrovni novou podobu ve formě krajů. V každém regionu provádí někdo a nějakým způsobem regionální politiku. Ta evropská má přesně specifikované základní cíle a řadu principů, kterými se řídí. Nelze je zde všechny vyjmenovat a podrobně popisovat, alespoň některé však nelze opominout.

Předmětem regionální politiky je změna rozmístění ekonomických aktivit v daném území a mezi obecné cíle patří zejména zmenšení rozdílů životní úrovně v jednotlivých regionech a předcházení novým disproporcím. Pro realizaci takové politiky platí mnoho principů. Například všechna opatření a pravomoce mají být vykonávány na tom nejnižším stupni správy, umožňující jejich realizaci nebo výkon, regionální politika je i určitým projevem solidarity silnějšího a bohatšího se slabším a chudším. Důležitá je také spolupráce všech partnerů - hospodářských, sociálních, regionálních, místních, nevládních apod.

Nemusíme je ani všechny znát a stačí nám na to tradiční český "selský" rozum. Chceme-li řešit jakýkoliv problém, musíme ho nejprve analyzovat a řešit systémově. Můžeme tak činit buď sami a jen na území svého regionu, nebo s dalšími partnery a v širším území. Pokud jsme schopni řešit je pouze vlastními silami (zejména z ekonomického hlediska), můžeme většinou postupovat podle vlastních představ. Chceme-li svoje prostředky (většinou nedostatečné) zvětšit a postupovat účinněji a v širších souvislostech, musíme respektovat pravidla toho, kdo nám takové prostředky poskytuje. Není to tedy otázka nějakého nátlaku, ale dobrovolného aktu na základě nového poznání. Vývojem se postupně dospělo k tomu, že problémy se lépe řeší na větším území a účastní-li se tohoto procesu co nejvíce partnerů. Proto se začaly obce, podnikatelé, nevládní, neziskové a další organizace sdružovat. Vznikají celky na základě různých podnětů a je těžké se v tomto procesu orientovat, protože sami účastníci používají nejednotnou terminologii a mnohdy shodné nebo podobné názvy.

Jaký je tedy současný stav na našem okrese? Náš okres patří do nového Královéhradeckého kraje spolu s okresy Hradec Králové, Náchod, Rychnov n. Kn. a Trutnov. Všechny tyto okresy, kromě jičínského (nezájem obcí) jsou zapojeny do euroregionu Glacensis. Jeho cílem, stejně jako ostatních, zasahujících na území České republiky, je přeshraniční spolupráce.

Dalším typem jsou turistické regiony. V jejich případě je prioritním hlediskem goegrafická poloha. Náš okres spadá podle rozdělení České centrály cestovního ruchu do dvou turistických regionů: Český ráj a Východní Čechy. Problém je v tom, že jejich území není zcela přesně vymezeno. Na území turistického regionu Český ráj působí Sdružení Český ráj se sídlem v Turnově. Jeho členy jsou z našeho okresu města a obce Jičín, Sobotka, Libáň a Železnice (tedy velmi malý počet) a Okresní hospodářská komora (také s malým počtem podnikatelů). Na části území turistického regionu Východní Čechy, v turistické oblasti Podzvičinsko, vzniká Sdružení Podzvičinsko. Patří k němu města a obce z oblasti Miletína, Lázní Bělohradu, Pecky a další ze sousedního okresu Trutnov. Smyslem těchto sdružení je společná podpora cestovního ruchu.

Kromě nich vznikají často i na území více okresů mikroregiony. Jejich cílem by mělo být společné řešení více problémů - zpravidla ekonomický rozvoj, lidské zdroje, infrastruktura, životní prostředí, zemědělství, venkov a také cestovní ruch. V rámci okresu působí nebo vznikají mikroregiony Podchlumí a Rozhraní, spolu s obcemi sousedních okresů pak Český ráj (bohužel název shodný s názvem sdružení, zaměřeného na cestovních ruch, takže dochází k mnoha nedorozuměním), Podhůří a Lázeňsko. O ustanovení mikroregionů uvažují i další obce. Tato sdružení by ale měla usilovat o to, aby jejich území tvořilo souvislý celek, protože na rozdíl od sdružení pro rozvoj cestovního ruchu by měly mít zpracovány vlastní strategie rozvoje mikroregionů, na které mají v budoucnu navázat již konkrétní projekty usilující o získání podpory z předstrukturálních a později strukturálních fondů EU.

Mnoho účastníků "mikroregionálních procesů" v nich vidí bohužel zejména anebo dokonce jen možnost získání peněz. Hlavním smyslem je však získání zkušeností, aby jejich současní aktéři nebo nástupci byli dobře připraveni na vstup do Evropské unie a uměli využívat možností, které souvisí s budoucím čerpáním financí z fondů EU. Termín mikroregion bychom měli používat pouze pro skutečné mikroregiony a ne tam, kde se jedná o aktivity, zaměřené výhradně nebo především na podporu cestovního ruchu.

Dr. Čestmír Jung, referát regionálního rozvoje Okresního úřadu Jičín.


SVATÁ ANNA Jedním z vrchů lemujících jičínskou kotlinu je 358 metrů vysoký čedičový kužel Vyskeřské vrchoviny Svatá Anna. Je jedním z mála čedičových suků v okolí Jičína, který nebyl poškozen těžbou tolik žádaného kamene. Vrch je chráněným územím, které je porostlé listnatým lesem, jemuž dominuje dub. V jeho podrostu nalezneme význačné teplomilné druhy rostlin. Na vrcholu byla vystavěna roku 1670 hrabětem J.A. Schlikem kaple sv. Anny, pravděpodobně podle návrhu architekta J. A. Mathey, jako centrální rotunda. Pro úplnost si jen připomeňme, že sv. Anna se svým manželem sv. Joachimem nemohla mít děti. Teprve ve vysokém věku vyslyšel Bůh její modlitby a obdařil jí dcerou Marií, matkou Ježíše Krista. Její kult dosáhl v českých zemích největší obliby v 15. a 16. století. V té době patřilo křestní jméno Anna k nejběžnějším. A samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že sv. Anna byla také patronkou horníků. Dnes většina z nás zná tento vrch pouze jako nevýrazný, kadeřemi stromů zahalený kopeček na obzoru. Pro ty, které ani předchozí řádky nenalákaly k nedělnímu výletu, přinášíme fotografii rotundy skrývající se v listoví stromů. Jejím autorem je Vladimír Pešek.

(to)


Společný koncert

Hořice - Večer 30. březen patřil v Hořicích nevšednímu koncertu, a to všem třem státním hudebním školám okresu Jičín. Představily se talentované děti z Nové Paky, Hořic i Jičína a bylo samozřejmě co poslouchat. Příčná i zobcová flétna, violoncello, housle, klavír, akordeón i zpěv - krásný koncert a pohlazení na duši v dnešním uspěchaném světě. Škoda jen malého zájmu veřejnosti, určitě si tahle akce, pořádaná ředitelkou ZUŠ Hořice Zdenkou Vaškovovou, zasloužila větší pozornost obyvatel Hořic. Ale navzdory tomu účinkující odměnil dlouhý aplaus a příště určitě přijdou zase.

Katarína Kalvodová


Psalo se před lety

PAN ŘEDITEL JAKO STYLISTA (Pokrokové listy 1910) "Čas" dne 7. ledna v rubrice "Páté přes deváté" píše: " Z jičínské střední školy dostali jsme ukázku slohového umění, jímž vládne pan principál. V oběžníku oznamoval žákům: Drátkem, kterým jsou sešity sešívány, jest možno poraniti se, jak se již stalo; proto veleslav. c. k. zem. školní rada nařídila, by žactvo si kupovalo jen sešity sešívané nití. Kupujte si a žádejte jen sešity nití sešívané. Příštím škol. rokem nebudem žádných sešitů užívati, které budou drátkem sešité. Všichni žáci musí míti příštím rokem sešity, sešívané nití a nikoliv drátkem. Drátkem sešívané sešity tedy nekupujte.

Je to slohová perla, co? Profesoři češtiny na onom ústavě měli by dát svým žákům výstrahu, opováží-li se některý jednu a touž myšlenku tolikrát přežvykávat, jako pan ředitel, opováží-li se některý tak nejapně svazovat větu s větou, že bez milosti dostane pětku. Říká se, že zemská školní rada navrhuje na ředitelská místa ne vychovatele, nýbrž písaře. Snad, ale písaře mizerné."

(vybrala Há)


Nové Noviny