Nové Noviny č. 14/007. dubna 2000str. 3

Jmenování dozorčí rady nemocnice

Jičín - Zároveň s oficiálním uvedením ing. Dany Kracíkové do funkce ředitelky Okresní nemocnice v Jičíně byla jmenována nová, sedmičlenná dozorčí rada tohoto okresního zdravotnického zařízení.

"Poslání dozorčí rady okresní nemocnice příliš nekoresponduje s funkcemi podobně se nazývajících orgánů například akciových společností," upřesňuje funkci rady jičínské nemocnice přednosta Okresního úřadu Jičín ing. Jiří Vitvar.

"V našem případě se jedná o dozorčí radu nemocnice, tedy příspěvkové organizace, jejímž zřizovatelem je Okresní úřad v Jičíně. Z tohoto důvodu je rada orgánem víceméně poradním. Jejím základním posláním by měl být kvalitní přenos informací z dění v okresní nemocnici mezi širokou veřejnost. Naší snahou bylo zajistit účast občanů na problémech nemocnice prostřednictvím zástupců obcí a měst, čemuž také mělo odpovídat i nové složení dozorčí rady.

Proto jsem k prvnímu dubnu jmenoval dozorčí radu Okresní nemocnice Jičín v tomto složení: Mgr. Vlastislav Matucha (zástupce starosty města Jičína), ing. Ivan Vondráček (ředitel Komerční banky a.s. Jičín), Mgr. Ladislav Vrba (starosta města Hořice), Petr Kuřík (starosta města Nová Paka), Zbyněk Smolík (starosta města Kopidlno), MUDr. Ĺudovít Popély (okresní zástupce Sdružení praktických lékařů ČR - Lázně Bělohrad) a PharmDr. Ivan Rybka (ředitel výrobního úseku Dental a.s. Jičín).

(red)


Dotace na výstavbu sportovišť

Jičín - V rámci celostátní podpory primární protidrogové prevence uvolní letos Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT ČR) 40 milionů korun na podporu výstavby a rekonstrukcí sportovních hřišť.

Tato částka bude po posouzení jednotlivých žádostí přerozdělena a formou dotací uvolněna na vybudování konkrétních veřejně přístupných sportovišť nebo na rekonstrukce a přestavby stávajících na víceúčelová, veřejná, celoročně přístupná dětem a mládeži k realizaci jejich neorganizovaných aktivit.

Dotace může být poskytnuta pouze na výstavbu nebo rekonstrukci hřiště, které je v majetku obce nebo města a není provozováno jako podnikatelská aktivita. Sportoviště, na které bude poskytnuta státní dotace, musí splňovat charakteristiku veřejného sportoviště celoročně bezúplatně přístupného všem dětem a mládeži v každý pracovní den v týdnu minimálně v odpoledních hodinách a v sobotu, neděli a o svátcích vždy po celý den. Dotace ze státního rozpočtu však nesmí přesáhnout 50% celkových pořizovacích nákladů na daný projekt.

Uzávěrka přihlášek je 12. května 2000 a žadatelé o dotaci je musí zaslat na adresu: MŠMT ČR, Karmelitská 7, 118 12 Praha 1 - samost. oddělení 52 - financování tělovýchovy a mládeže.

O bližší informace, případně podporu a pomoc při předkládání projektu, můžete požádat protidrogového koordinátora Martina Kracíka osobně v kanceláři na Okresním úřadu v Jičíně nebo na telefonu 0433/580 371.

(red)


SOBOTNÍ DĚTSKÝ KARNEVAL V "KULTURÁKU" připravili pracovníci jičínského Kulturního domu ve spolupráci s kolegy z K-klubu, střediska pro volný čas dětí a mládeže. Skvělé taškařice prokládané soutěžemi, tancem a celou řadou překvapení se zúčastnilo několik stovek místních i přespolních dětí rozdělených do dvou věkových kategorií. První část sobotního odpoledne byla věnována karnevalu nejmenších dětí do deseti let. K tanci hrál DJ Václav Kroulík a zábavným pořadem provázela Hana Krásenská. Po přestávce pak nastoupila generace "náctiletých", pro kterou organizátoři připravili diskotéku ze současné populární hudby. V obou částech programu pro děti a mládež vystoupili reprezentanti tanečních oborů kulturního domu a folklorního souboru Jičíňáček, kteří se svým vrstevníkům pochlubili výsledky své práce v zájmových organizacích. Děti se tedy v sobotu nenechaly vyvést aprílem a důstojně přivítaly poslední jaro tohoto tisíciletí.

FOTO: mar


Novopackou radnici ještě čeká nejedna horká chvilka

Nová Paka - Rodina Šamkových z Nové Paky se v minulých dnech stala zřejmě jednou z nejznámějších v republice. Nečekané popularity se dostalo i novopacké radnici, o takovou mediální pozornost však určitě nestála.

Když už si radní v Nové Pace oddechli, že sehnali odpovídající ubytování pro romskou rodinu, která už více jak deset let obývá dům, který se může každým dnem sesypat jejím početným členům na hlavu, přišlo rychlé vystřízlivění. Záměr zakoupit z městských peněz pro Šamkovy nemovitost v Ústí nad Labem se ocitl v několik dní trvající palbě sdělovacích prostředků, jejichž prostřednictvím se roztočila spirála nejrůznějších prohlášení. Kauza tak začala žít svým vlastním životem. "Po celou dobu té kampaně se objevovaly zkreslené informace," prohlásil rezignovaně místostarosta Nové Paky Miroslav Pitra.

"Naší snahou nebylo stěhovat rodinu Šamkových zrovna do vzdáleného Ústí. Naopak bychom uvítali, kdyby se pro ně podařilo sehnat ubytování přímo v Nové Pace. Peníze za dům by nám totiž mohli třeba i po malých částkách splácet. Naše předchozí nabídky Šamkovi odmítali a jiný objekt v okolí jsme pro ně už nesehnali," vysvětluje Pitra. Dodal, že hlavní důvod, proč rodinu zažalovali za neplacení nájmu, byl rozpadající se dům. Samotná měsíční činže přitom činila šedesát korun. "Potřebovali jsme soudní rozhodnutí, jinak bychom je z nebezpečného domu nemohli vystěhovat. Musíme jim ale sehnat náhradní ubytování."

Radnice se obrátila na romského koordinátora, který oslovil své kolegy v jiných regionech. A touto cestou zprostředkoval patrový domek v Ústí. "Zajistili jsme kontakt na osoby, které jsou ve výkonu trestu, aby spolu s dalšími nájemníky mohli podepsat předběžnou kupní smlouvu," doplnil Michal Císař z Okresního úřadu Jičín.

Sami Novopačtí připouštějí, že to není nejideálnější řešení. Stejným způsobem se snaží čelit podobným problémům i jiné obce. Na Jičínsku byl nedávno případ opačný. Dobrovický cukrovar se snažil zbavit nájemníků ze své ubytovny tím, že si vyhlédl zchátralý objekt přímo v centru Mlázovic. Tamní radnice však byla rychlejší.

Rodina Šamkových bydlela původně v ubytovně Velvety. Její vedení se však rozhodlo objekt zrekonstruovat a požádalo vedení tehdejšího národního výboru o náhradní ubytování. Začátkem devadesátých let byla ale část majetku Velvety vrácena v restituci a v dočasném přístřeší dnes dvacetičlenná rodina už zůstala.

Místostarosta odmítá názor, že by zastupitelstvo rozhodnutím o nákupu téměř čtyřsettisícové nemovitosti poškodilo město. "Objekt v Lomnické ulici je už 15 let určen k demolici. Pokud se zbourá, tak získáme zpět do rozpočtu peníze za uvolněnou parcelu," konstatuje Pitra.

(jn)


DÍVKA ROKU 2000 Vítězkou oblastního kola soutěže Dívka roku 2000 v Domě kultury Koruna v Hořicích se minulou sobotu stala Petra Mičková z Poličky. Druhá mezi 13 až 15-letými dívkami skončila Markéta Podloucká ze Svitav a na třetím místě se umístila Kateřina Kusá z Cerekvice nad Loučnou. Finále soutěže se koná 10. června v Ostravě.

FOTO: jn


Domluva radnice s veřejností

Jičín - V rámci pravidelného zasedání městské rady byl po velmi krátké době od nedávného rozhodnutí opět otevřen veřejností stále kritizovaný nadměrný pohyb dopravních prostředků pěší zónou Husovy třídy.

Posledním a doposud platným přijatým řešením je důslednější kontrola automobilů vjíždějících do pěší zóny, kterou na základě informací z městského úřadu mají denně provádět alespoň dva městští policisté. Po čtrnáctidenních zkušenostech však policisté poslední rozhodnutí městské rady zpochybnili, a proto byly opět znovu posuzovány poznatky z provozu na pěších zónách v Hradci Králové, Praze a v Liberci. Městská rada nakonec akceptovala negativní připomínky policistů a rozhodla provoz na pěší zóně omezit, respektive ho zpřísnit změnou stávajícího dopravního režimu.

Před vyslovením dalšího, v pořadí již několikátého rozhodnutí, které by mělo následně schvalovat červnové veřejné zasedání městského zastupitelstva, bude podle slov vedoucích představitelů radnice svolána schůzka s obyvateli a podnikateli z Husovky. Městský úřad v zájmu hladkého průběhu tohoto vzájemného setkání vyzývá obě strany, aby si pro jednání na radnici zvolily své zástupce, kteří pak požadavky svých kolegů přenesou na město a opačně. Možná by bylo moudré k účasti na tomto setkání přizvat i zástupce široké veřejnosti, tedy chodců, kterým je pěší zóna určena především. Společně by pak měli dojít ke konkrétnímu, snad již konečnému rozhodnutí, které bude přijatelné všem stranám tohoto zbytečně se vlekoucího problému.

Než bude jakékoliv řešení přijato městským zastupitelstvem, bude v pěší zóně nadále členy městské policie prováděn zpřísněný dozor.

(mar)


Nové Noviny