Nové Noviny č. 13/0031. března 2000str. 2

Zájem firem o výstavbu bytů

Jičínsko - Rekordní počet žádostí o státní dotaci na podporu bytové výstavby zaznamenal v letošním roce okresní úřad. Stavební boom ve městech pomáhají nastartovat především firmy, které se tak snaží čelit trvalému poklesu zakázek ve stavebnictví.

"V letošním roce přišlo opravdu nebývalé množství žádostí. Od měst a obcí jsme obdrželi požadavky na dotace v celkové výši přes 110 miliónů korun," uvedl Zdenek Prosecký z referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Jičín. Pokud by ministerstvo vyhovělo všem uchazečům, znamenalo by to, že se ještě letos jenom na Jičínsku zahájí bytová výstavba v hodnotě převyšující tři sta miliónů korun, protože dotace pokryjí zhruba třetinu nákladů. "To je ovšem velmi nereálné, protože žádosti o dotace předloží i ostatní okresy v republice, a tolik peněz ve státním rozpočtu zase není," upozorňuje Prosecký.

Například okresní město plánuje letos výstavbu 170 nájemních bytů, což je víc, než kolik se v Jičíně postavilo za několik posledních let dohromady. V Lázních Bělohradě předložili požadavek na 62 bytů. Nejdál pokročili v Nové Pace, kde už byla ve výběrovém řízení určena firma, která má postavit bytovku se čtyřiadvaceti jednotkami. Co je příčinou zvýšených aktivit většiny radnic? Především nabídka firem, které městům zajistí kompletní služby od prvotního marketingu až po založení družstva nájemníků.

"Pardubická společnost CZ stavební holding nám nabídla kompletní služby. Tvrdí, že je schopna sehnat zájemce, kterým pak pomůže se založením družstva a získání hypotečního úvěru. Pokud by se neobjevila, tak bychom do ničeho takového v žádném případě nešli," připouští bělohradský starosta Pavel Šubr.

Bělohrad není jediný, do výstavby podobným způsobem vstupují i ostatní města. Jejich vkladem je obvykle pozemek a státní dotace, která dnes včetně výdajů na infrastrukturu činí 400 tisíc korun na byt. "Příspěvek budoucích uživatelů se bude pohybovat kolem 200 až 250 tisíc korun v případě bytů menší velikosti. To už je přece jen dostupnější částka, kterou mohou lidé naspořit například ze stavebního spoření. Zbylé náklady se uhradí z hypotečního úvěru, který by pak postupně spláceli formou zvýšeného nájemného, které může být v prvních deseti letech symbolické," doplnil Šubr.

"Obracejí se na nás silné stavební společnosti, kterým jde především o to, aby získaly práci. Firmy zajistí hypoteční úvěr, který pak převedou na družstvo. Pokud postaví třeba padesát bytů a třetina z nich zůstane neobsazených, jsou schopni to ustát a třeba rok hledat zájemce, které mohou oslovit i v jiných regionech," poznamenal tajemník jičínské radnice Peter Bareš.

(jn)


VZPOMÍNKA NA KARLA MOORA Jen s několikatýdenním odstupem odhalili v Lázních Bělohradě druhou pamětní desku. Po válečném letci Bohumilu Liškovi byla na Raisově náměstí v sobotu odhalena pamětní deska se jménem Karla Moora, od jehož úmrtí právě včera uplynulo 55 let. Bělohradský rodák byl uznávaným skladatelem první poloviny dvacátého století. Slavnosti se zúčastnil také Moorův osmdesátiletý syn Karel (vpravo), který po otci zdědil hudební geny a působil jako dirigent v olomouckém divadle. O životě a díle Karla Moora promluvil bělohradský učitel Zdeněk Prchal (vlevo).

FOTO: jn


Hrady a zámky přivítají zítra první letošní návštěvníky

Jičínsko - Brány historických sídel se po zimní přestávce zítra opět otevřou, a přivítají tak první letošní turisty a zájemce o českou minulost.

Tradičně nejnavštěvovanější památkou na Jičínsku je starobylý hrad Kost, který sezónu zahájí rytířskými turnaji. "O víkendu budou návštěvníky vítat také trubači na hradním nádvoří," sdělil Jiří Brandýský, správce kulturních památek rodiny Kinských. Dodal, že historický mobiliář byl jako každý rok doplněn o nové exponáty. V interiéru hradu byla například rozšířena výstavní síň. "Instalovali jsme zde velkoplošné vitríny se sbírkou minerálů a drahých kamenů z Českého ráje. V přízemí věže na posledním nádvoří je nová expozice zbraní a obohacena byla také černá kuchyně," líčí některé změny Brandýský.

Kaple svaté Anny, do které se ze zámku z nedalekého Vlčího pole přestěhují varhany a oltář z konce 17. století, bude v červenci vysvěcena litoměřickým biskupem. O prázdninách se na Kosti uskuteční také pravidelné noční prohlídky a až do podzimu zde mohou návštěvníci zhlédnout tradiční rytířské turnaje.

Výraznou a také nákladnou (200 tis. Kč) proměnou v rámci posezónní údržby prošel peckovský hrad, kde se zítra koná i svatební obřad. "Po více než třiceti letech je expozice radikálně pozměněna, interiér nyní odpovídá době Kryštofa Haranta," oznámil kastelán Jiří Červenka a dodal, že její slavností otevření se uskuteční v polovině května. Prohlídkový okruh doplnila nová výstava sakrálních předmětů, soch a obrazů v bývalé Kafkově síni.

V posledních letech návštěvnost harantovského sídla stoupá a velký podíl na tom má i expozice hrdelního práva s mučírnou ve sklepení hradu. Své stálé místo zde mají také kulturní pořady. "Jako každý rok chystáme řadu koncertů, divadel a šermířských klání," konstatuje Červenka.

Zámek ve Starých Hradech už tradičně otvírá sezónu vernisáží. První dubnový den bude ve 14 hodin zahájena výstava tří výtvarníků: Adély Rozinkové, Zdeňka Legnera a Bohuslava Vágnera. Vedle galerie v gotických prostorách si mohou návštěvníci prohlédnout expozici o historii a rekonstrukci objektu a pracovny Elišky Krásnohorské, Aloise Jiráska a Jaroslava Vrchlického a v dohledné době možná i Jaroslava Foglara. Během sezóny se zde vystřídá několik výstav a začátkem srpna se uskuteční "Týden poezie". "Vloni navštívilo Staré Hrady téměř 5 tisíc lidí, po několika letech tak opět začal zájem o Staré Hrady stoupat," poznamenal vedoucí zdejšího literárního archivu Karol Bílek.

Naopak kastelánka soboteckého zámku Humprecht Dagmar Faměrová musela program doprovodných akcí zredukovat. "Naplánovali jsme několik pořadů, ale městské zastupitelstvo nám mimo údržby a oprav nechce poskytnout ani korunu navíc. To, co bychom si představovali, si prostě z finančních důvodů dovolit nemůžeme. Zájem a podpora města je minimální," říká s trpkostí Faměrová. Uvedla, že během sezóny se uskuteční pár výstav a nočních prohlídek. Správa zámku nyní šetří peníze na obnovu kletovaných omítek v přízemí, které byly v 70. letech injektáží poškozeny.

Nedávno zrekonstruovaný zámek v Dětenicích, který má soukromého majitele, je rovněž přístupný veřejnosti. "Průběžně však bude otevřen pouze od července do srpna, mimo prázdninové období je potřeba se předem objednat. Deseti až patnáctičlenné skupinky se mohou hlásit na telefonním čísle (02/61225592)," vzkazuje Petr Jindrák, správce dětenického zámku.

(jn)


PRVNÍ LETOŠNÍ MANÉVRY Tradiční vojenská historická jednotka c. k. 73. pěší pluk Württemberg uspořádala minulý víkend první letošní manévry v Železnici. Účastníci prověřovali především sestavu povelů. V polovině dubna uspořádají "šestašedesátníci" Ostrostřeleckou soutěž na Zebíně.

FOTO: jn


Tradiční symposia končí, jak dál?

Hořice - Hořická radnice spolu s gremiem mezinárodního sochařského symposia stále hledá způsob, jak navázat na každoroční pracovní setkání sochařů, která budou v letošním roce ve stávající podobě ukončena.

Jedna z variant navrhuje, že se tato tradiční akce zachová například v podobě studentských symposií a výsledná díla mladých umělců pak pořadatelé využijí při výzdobě samotného středu města. Až dosud se totiž sochy zhotovené během symposia instalovaly výhradně v přírodní galerii moderního umění na svahu Gothardu.

"Od loňska máme novou architektonickou studii historického jádra města, která využívá toho, co je pro Hořice příznačné, tedy i možnost instalace kamenných plastik. A právě toho bychom chtěli využít. Nabízí se nám tím totiž jedna z možných variant, jak pokračovat v sochařských symposiích," sdělila NN hořická místostarostka Zdenka Vaškovová. Podobné akce jsou velmi nákladné, a proto se podle ní město bude snažit vycházet z toho, aby si příští sochařský festival sám na sebe alespoň z části vydělal.

Naznačila, že se mimo jiné uvažuje o pořádání studentských setkání. "Mohli bychom začínajícím autorům zadat například vyhotovení pěti soch a některé z nich potom formou dražby nabídnout zájemcům. Výtěžek by se mohl použít na financování dalšího ročníku. Není možné spoléhat se stále jen na sponzory nebo dotace a granty. Bylo by to určitě jedno z možných řešení," poznamenala Vaškovová.

Dodala, že ať už budou další ročníky symposia pokračovat v jakékoliv formě, sochařská díla budou instalována na místech, která se teprve určí a není vyloučeno, že se objeví i v historickém jádru města.

(jn)


Nové směry v bytové politice

Jičín - Městská rada rozhodla počínaje 1. dubnem přenést odpovědnost za budoucí technický stav nově přidělovaných městských bytů na nájemníky. Se všemi příštími uživateli městských bytů bude sepsána dohoda o zajišťování veškerých oprav v bytech jejich vlastními finančními prostředky. V souladu s tímto rozhodnutím byl zároveň Městský bytový podnik Jičín pověřen úpravou textu budoucích nájemních smluv.

Město se tedy distancuje od investic do oprav technických závad, ke kterým dochází takzvaně za dveřmi bytů, přestože vznikají na zařízení v majetku města. Od dubna tak budou zřejmě zvýhodněni noví nájemci městských bytů v dobrém technickém stavu, naopak smůlu budou mít nájemci věkově starších, tedy méně kvalitních bytů, ve kterých bude k technickým závadám docházet samozřejmě častěji. Otázkou je, zdali nájemci "poruchových" bytů budou disponovat vlastními finančními prostředky k odstranění závad, za což doposud nesl odpovědnost majitel domu, respektive bytu.

Může se tak snadno stát, že městský bytový fond tímto rozhodnutím ztratí nejen na kvalitě, ale v souvislosti s jejím zhoršením samozřejmě i na hodnotě. U všech doposud uzavřených nájemních smluv se dosavadní vztah majitele domů k technickému stavu bytů nemění.

Další zajímavou novinkou je návrh sociální a bytové komise MěÚ Jičín, ve kterém se hovoří o novém smluvním způsobu přidělování městských bytů. Rovněž od prvního dubna by měla být při prvním přidělení bytu s nájemcem sepsána smlouva o nájmu bytu na dobu určitou, v našem případě konkrétně na jeden rok. Po uplynutí této lhůty bude na nájemníka vypracován "znalecký posudek" a po jeho komisionálním vyhodnocení dojde v lepším případě k prodloužení nájemní smlouvy na další pětileté období. "Zlobivý" nájemník tuto šanci mít nebude, naopak s největší pravděpodobností dojde k jeho vystěhování z bytu bez další náhrady.

(mar)


Nové Noviny