Nové Noviny č. 12/0024. března 2000str. 3

Město a pošta zvažují výstavbu

Na proluce v centru Lázní Bělohradu, při vjezdu do Barákovy ulice, má v dohledné době vyrůst nová pobočka České pošty. Konečnou podobu a využití nového objektu by mohlo ovlivnit současné jednání mezi Českou poštou a zástupci města.

Lázně Bělohrad - Bělohradští radní, kteří už druhým rokem vyjednávají s Českou poštou o přemístění její pobočky ze stávajících prostor na náměstí, v současné době spolu s ní zvažují výstavbu nového domu.

Místo nevelké expozitury v proluce naproti radnici tak možná v krátké době vyroste vícepatrový dům s nájemními byty a s úřadovnou v přízemí. Pošta by díky této společné investici ušetřila a město by si rozšířilo bytový fond a oživilo horní část Raisova náměstí. "Zatím se s touto možností seznamujeme, žádné konkrétní rozhodnutí nepadlo," nechce prozatím zveřejňovat žádné podrobnosti bělohradský starosta Pavel Šubr, který tuto středu jednal se zástupci východočeského ředitelství pošt v Pardubicích.

"Město má zájem, aby pošta v dohledné době uvolnila prostory, které v současnosti užívá, a mohlo se tak začít s celkovou adaptací objektu," sdělil Šubr. Kanceláře se totiž nachází v domě na Třetí straně, který radnice v polovině roku 1998 koupila za více jak dva a půl milionu korun už se záměrem rozšíření bytového fondu města, případně zřízení domu s pečovatelskou službou. Letos byla podána žádost o dotaci na padesát bytů.

"V objektu, v němž jsou jak obydlené, tak i prázdné byty včetně nebytových prostor, je pošta zatím v nájmu a využívá jen nepatrnou část. Jakmile se odstěhuje a město bude mít dostatek peněz, přistoupí se k jeho rekonstrukci. Zásadní změnou projde především rozsáhlý dvorní trakt, při pohledu z ulice zůstane podoba domu zachována," doplnil zástupce starosty Václav Machek.

Aby městu vyšla vstříc, rozhodla se pošta postavit svou vlastní pobočku, za tímto účelem byl zbourán starý domek na rohu náměstí a Barákovy ulice. Kdy se v těchto místech začne s výstavbou a v jakém rozsahu se patrně rozhodne v nejbližších dnech.

(jn)


Návrat kvetoucích stromů do Hořic

Hořice - Navrátit do Hořic dřeviny, které jsou pro město typické, je cílem studie, kterou má k dispozici městský ekolog Aleš Kodydek. Při obnově veřejné zeleně, jejíž součástí je rekonstrukce Smetanových sadů, změna parkové úpravy na náměstí Jiřího z Poděbrad a výsadba nových stromů v ulicích města, je kladen důraz i na druhovou skladbu porostů. Aleje v Hořicích se mají v budoucnu odlišovat svou barevností, vzhledem a případně dobou květenství. Zatímco v centru města se nejčastěji objeví javory a lípy, v okolí mají převažovat ovocné stromy.

"Hořice byly v minulosti příznačné také tím, že po určitou část roku byly doslova utopeny v květech, ať už při pohledu od Chlumů nebo i při vjezdu do města. Tento charakteristický pohled na Hořice se budeme snažit v nejbližších letech opět navrátit," uvedl městský ekolog Aleš Kodydek.

Na svazích nad městem a poblíž vyhledávaných turistických cest se proto plánuje především výsadba třešní (ptáčnice), které budou kombinovány s planou hruškou. "Je to záměr, který se bude uskutečňovat v horizontu následujících deseti let. Ještě letos na jaře bychom chtěli provést výsadbu asi padesáti stromů podél Cesty legií u Masarykovy věže samostatnosti a od Klečkova k Josefu," poznamenal Kodydek. Doplnil, že se počítá s výsadbou i jiných porostů, ale třešně a hrušně mají být zastoupeny nejvíce.

(jn)


Mikroregiony nabízejí prostor k těsné spolupráci

Kopidlno, Libáň - Podobný osud spojuje v posledních letech Kopidlno a Libáň, které spolu sousedí hranicí svých katastrů. Oběma sídlům se podařilo s ročním odstupem získat zpět statut města.

Společně s okolními obcemi se jako dvě největší centra stanou také zakládajícími členy nového mikroregionu, který jejich vztahy ještě více upevní. Prvním společným krokem obou měst je přivedení plynu, kvůli kterému se už začátkem roku ustanovilo volné sdružení obcí v trojúhelníku Kopidlno - Libáň - Rožďalovice za účelem získání státní dotace.

"V rámci nového mikroregionu, který bude zčásti kopírovat hranice bývalého libáňského soudního okresu, se pokusíme prosadit také další projekty. Začátkem měsíce se uskutečnilo první informativní setkání. Do obcí, které na schůzce neměly své zástupce, jsme poslali dopisy," uvedl libáňský starosta. V krátké době se má sejít ustavující výbor, kde by se mělo rozhodnout o názvu mikroregionu, jeho logu a také určit, kde bude mít sídlo. Libáň a Kopidlno přitom nespojuje jen snaha prostřednictvím vznikajícího sdružení získat peníze z Evropské unie, ale už dnes vidí výhody v těsné spolupráci.

"Zatím je to pouze úvaha, ale mohli bychom například společně provozovat jedny komunální služby, které by měly na starosti místní komunikace v celé oblasti. Stejně tak se nabízí, abychom vzájemně využili vlastní řemeslníky, protože většinu prací jsme dnes nuceni zadávat firmám. K dispozici máme třeba výsuvný žebřík, pravidelně musíme platit za jeho prověření a přitom ho využijeme jen párkrát do roka. To jsou jen některé věci, na kterých bychom mohli společně v rámci mikroregionu výrazně ušetřit," připouští Šesták.

Jeho kopidlenský kolega Zbyněk Smolík se této myšlence nebrání. "Určitě to však nebude v nejbližší době, nejprve bychom se museli dohodnout, za jakých podmínek by takové komunální služby fungovaly," doplnil Smolík. Uvedl také, že rozhodující pro budoucí činnost uskupení obcí, které má mít kolem deseti tisíc obyvatel, je jeho územní celistvost. "Ničemu by neprospělo, kdyby uvnitř mikroregionu zůstala bílá místa," poznamenal Smolík.

(jn)


Novopacké zastupitelstvo schválilo rozpočet

Nová Paka - Po zahájení prvního veřejného zasedání zastupitelstva v letošním roce, seznámila odcházející vedoucí finančního odboru Zdeňka Kalfařová přítomné s hospodařením města za uplynulý rok. Zmínila se o kladném rozdílu, který byl vytvořen vyšší účelovou dotací na výstavbu tělocvičny u ZŠ. Samozřejmě zvýšená dotace se objevila i ve vydání, kde město překročilo výrazněji proti původnímu rozpočtu i plánované finance o 1,6 mil. na sociální dávky.

Daleko zajímavější bylo jednání okolo nového rozpočtu na letošní rok. Radní Jan Nádvorník předložil pozměňovací návrh na snížení dotací Bruslařskému klubu a zastupitel Jan Hejtman navrhl snížení plánované položky u vnitřní správy a takto získané peníze převést do technických služeb pro zakoupení multikáry. Po kratší diskuzi, ve které mimo jiné pracovník městského úřadu Jiří Šafář obhajoval nutnost rozpočtové položky pro vnitřní správu nebyly pozměňovací návrhy obou navrhovatelů přijaty. Největší investice města, kanalizační sběrač ve výši 11 mil. Kč a hala základní školy ve výši 42,4 mil. Kč jsou účelově dotovány. Beze změny nechali navrhovatelé i částku 1,1 mil. Kč na zavedení plynu ve Vrchovině a 0,1 mil. Kč jako příspěvek města na zavedení vody do části Heřmanic. Navržený rozpočet nakonec zastupitelstvo schválilo čtrnácti hlasy. Dále se zastupitelé zabývali návrhem změn územního plánu. V balíku změn se většinou jednalo o drobnější změny veřejné zeleně, plochy pro výrobu, sklady, apod. Při tomto jednání byl vznesen dotaz jaké pozemky může navrhnout město při podnikání. Starosta Petr Kuřík mluvil o lokalitě v prostoru mezi Studénkou a sídlištěm, v blízkosti silnice Jičín - Nová Paka. "Problém je v tom, že když se dozvěděli podnikatelé, kteří se o tuto zónu zajímali, o připravovaném obchvatu, jejich zájem do doby pokud nebude určena konečná trasa, ochabl. Do kopcovitého terénu se podnikatelům nechce," uzavřel svůj vstup starosta. Diskutovalo se i o povinnosti napojení některých objektů na teplou vodu z teplárny. Přednesený návrh územního plánu ing. Řehákem a doplněný architektkou Věrou Blažkovou, byl všemi šestnácti přítomnými zastupiteli schválen. Zástupce starosty Miroslav Pitra přednesl dále návrh rady na půjčky z Fondu rozvoje bydlení. Zastupitelé bez problému schválili všech 14 navrhovaných žadatelů a dále schválili i některé drobnější prodeje, koupě a výměny pozemků. Neprošel jedině návrh na bezplatné předání pozemků, které město dostalo z Pozemkového fondu, ležícího v blízkosti rozvodny. Zastupitelé poté schválili tento pozemek odprodat za odhadní cenu. V závěrečné diskuzi vystoupil mimo jiné radní a sládek novopackého pivovaru Daniel Váša, který seznámil zastupitelstvo s konkursem, do kterého poslali novopacký pivovar dva z jeho věřitelů. "Problém je dosud v nevyřešeném sporu s Fondem národního majetku a starými závazky v hodnotě 36 mil. Kč, které na nás byly převedeny v době privatizace. Pivovar produkuje, správce konkursní podstaty Milan Jelínek z Hradce Králové se nestačil divit, když viděl plné nádvoří tahačů a nákladních aut, které zde byly odbavovány, včetně zásilky do USA. Nedlužíme ani za mzdy, sociální a zdravotní pojištění řádně platíme," ukončil svůj diskuzní příspěvek Daniel Váša. Na závěr ohlásil starosta Petr Kuřík další veřejné zasedání zastupitelstva na pondělí 16. června.

(ur)


Salon jičínské fotografie se blíží

Jičín - Studenti Lepařova gymnázia za organizační pomoci odboru kultury Městského úřadu Jičín pořádají ve dnech 8. a 9. dubna v jezuitské koleji na Náměstí Svobody přehlídku amatérské fotografie. Expozice pod názvem "Salon jičínské fotografie", má být historickým ohlédnutím i aktuální sondou do každodenního života našeho města.

Organizátoři by rádi představili nejen díla z archivu města i okresního muzea, ale také snímky dokumentující nejrůznější akce a události, zejména z činnosti klubů, souborů a sdružení.

Pokud máte zájem se této události aktivně zúčastnit, pořadatelé vás prosí o zapůjčení maximálně tří fotografií se stručným popiskem. Všechny materiály budou řádně zaevidovány a po skončení výstavy vráceny majitelům. Fotografie budou vystaveny ve folii, přesto u cenných historických originálů budou zajištěny kvalitní kopie. Součástí přehlídky bude i anketa "Nejzajímavější jičínská fotografie roku 2000". Materiály shromažďuje Jiří Veselý v Okresním muzeu a Galerii Jičín (tel. 0433/532 204). Vzhledem k výše uvedenému termínu akce předejte fotografie nejpozději do 30. března.

Organizátoři věří, že se jim touto první akcí podaří vzbudit zájem o jednu z nejvýznamnějších památek ve městě.

(red)


Nové Noviny