Před odjezdem k lékaři si na jeho tel. nebo na tel. LSPP ověřte, zda si nevyměnil službu s kolegou.

Na 4 porce potřebujeme 60 dkg rybího filé, 10 dkg tuku, 8 dkg ovesných vloček, 2 vejce, 1 cibuli, sůl, kmín, pepř a polévkové koření.

Vločky předem namočíme na hodinu do vody nebo mléka. Rybí filé umeleme, smícháme s vločkami, přidáme sůl a koření, osmaženou cibuli a vše dusíme za občasného podlévání hovězím vývarem (z kostky). Když je ryba provařená a vločky měkké, vmícháme vejce a znovu vše krátce podusíme. Vhodnou přílohou jsou vařené brambory a kedlubnové zelí, jehož příprava je stejná jako v případě dušeného hlávkového zelí.

Dobrou chuť

Sletová zastavení

Jičín - I přes chladné počasí se v neděli 12. března uskutečnil výlet na Veliš. Sedmnáct účastníků ve věku od 4 do 60 let bylo spokojeno. Děti si na Veliši zahrály hru o historii hradu a vyluštěním rébusu zjistily nadmořskou výšku vrcholu. Výlet pak pokračoval přes Loretu (kde se konaly další hry) a Homoli zpátky do Jičína.

Cílem dalšího výletu, který se koná v neděli 19. března, je hrad Kumburk. Sraz je v 8.00 hodin před budovou vlakového nádraží a je třeba si s sebou vzít menší finanční obnos. Jaro klepe na dveře a láká k procházkám probouzející se přírodou. Přidejte se k nám.

(kov)

Pochod Českým rájem - putování za Rumcajsem

Jičín - Příští sobotu pořádá Klub českých turistů Jičín v pořadí již 34. ročník "Pochodu Českým rájem - putování za Rumcajsem".

Průběžný start a prezentace budou probíhat v sobotu 25. března od 6.00 do 10.00 hod. v přednáškové místnosti Valdštejnského zámku (vstup do muzea). Startovní lístky si však můžete zajistit již v pátek 24.3. od 16.00 do 21.30 hod. v sokolovně na Husově třídě.

Cíl pochodu je shodný s místem startu a bude uzavřen v sobotu v 19.00 hodin. Odměnou všem účastníkům bude radost z pohybu na čerstvém vzduchu a těm, kteří zaplatí startovné a projdou všemi kontrolami zvolené trasy do 19.00 hodin i barevný diplom s motivem Rumcajse od Radka Pilaře a čaj.

Trasy v délkách 50, 30, 21, 15, 8 a 5 km vybírejte podle svých sil a časových možností. Startovné pro trasy 5, 8, 15, 21 a 30 km je 10 Kč, pro trasu 50 km pak 20 Kč (pivo + přívěsek).

Trasa 50 km: Od zámku po červené Palackého ulicí do Holína a na Prachov k bývalému hotelu Český ráj. Odtud po modré k hotelu Pod Šikmou věží a dále po zelené do Maršova. Pak po vlastním značení přes Blata do Mladějova. Po červené na Nebákov a na rozcestí U Přibyla. Trasa pokračuje po žluté k Věžáku a po zelené na Hrubou Skálu. Odtud po červené na Vidlák a na Trosky a dále do Mladějova a na hrad Pařez. Pak po zelené k hotelu Skalní Město a po žluté ke kioskům na Prachově. Pokračujeme po modré na Brada, do Rybníčku a kolem rybníku Kníže zpět do Jičína.

Trasa 30 km: Od zámku po modré do lip, na Čeřovku, k Bílému Mlýnu a přes Kbelnici, Rybníček a Brada ke kioskům na Prachově. Dále po žluté k hotelu Skalní Město a po modré přes Hvozdec do Libuně. Odtud přes osadu Svatý Petr na Košov. Dále po červené na Tábor, do Kyjí a Železnice. Po červené pak přes Valdice do Jičína.

Trasa 21 km: Od zámku Palackého ulicí, po hrázi rybníku Kníže do Holína a odtud dále na Prachov ke kioskům. Po modré se pak vracíme přes Brada na Bradačku, kde přejdeme na zelenou vedoucí přes Dílce do Železnice. Odtud do Valdic a lípami do Jičína.

Trasa 15 km: Je společná s předchozí trasou až na Bradačku, odkud jdeme po modré přes Rybníček do Kbelnice, kolem Bílého Mlýna a Zebína do Valdic a lípami do Jičína.

Trasa 8 km: Lípami do Čestného dvora, do Valdic, po modré kolem Zebína k Bílému Mlýnu, na Čeřovku a do cíle.

Trasa 5 km: Lípami do Čestného dvora a po žluté kolem Zebína na panelovou cestu k Čeřovce, do bývalého přírodního divadla a do cíle.

(red)

HÁZENÁ: mladší žáci vyhráli turnaj

Jičín - V sobotu 11. března se v jičínské sportovní hale uskutečnil turnaj mladších žáků v házené. Celé sportovní klání bylo opět velmi pečlivě připraveno výborem oddílu házené, mělo kvalitní obsazení a byla sehrána celá řada pohledných utkání.

V dobrém světle se představili mladší žáci Zárubova Praha, které vede bývalý jičínský hráč František Štika (trénuje zároveň svého syna). A právě utkání místních žáků AGS HBC Jičín A s tímto kolektivem bylo vyvrcholením celého turnaje.

Jednotlivé výsledky jičínských družstev: AGS HBC Jičín A - AGS HBC Jičín B 19:11, Náchod 20:7, Dvůr Králové 15:8 a Zárubova Praha 8:8. AHS HBC Jičín B - Zárubova Praha 8:17, Náchod 6:12 a Dvůr Králové 2:12.

Sestava AGS HBC Jičín A: Petr Císař - Dubský, Bareš (18), Šulc (12), Karban (4), Brykner (10), Michal Babák (3), Rychna (9) a Šebek (7). Sestava AGS HBC Jičín B: Bažant - Voňavka (1), Kříž (6), Sklenář, Křelina (3), Horyna (11), Michal Šolc (7) a Petr Šolc (2). Trenéry obou družstev jsou Dana Dudková, Jenda Dudek a Josef Křelina.

HOKEJ: elévové Jičína nejlepší

Choceň - V neděli sehráli elévové HC Jičín na ZS v Chocni rozhodující utkání s vítězem skupiny Jih, elévy HC Hlinsko. V normálním čase skončilo utkání nerozhodně 1:1, když branku Jičína vsítil Novotný. Rozhodovaly tedy samostatné nájezdy na branky, v nichž Jičínští zvítězili 2:1, a stali se tak nejlepšími elévy Východočeské ligy v sezóně 1999-2000 a jičínský Švandrlík byl vyhlášen nejlepším brankářem.

Obě družstva přípravek HC Jičín se rovněž zúčastnila turnaje o nejlepší přípravku I.VčL, který se hrál v Chocni již v sobotu. Družstvo B obsadilo nakonec celkově 3. místo a družstvo A, kterému citelně chyběl nejlepší střelec, Jakub Hušek, skončilo na 4. místě. Nejlepším družstvem I.VčL přípravek v sezóně 1999-2000 se stali domácí chlapci HC Choceň.

(mj)

Jičínský basketbal o tomto víkendu

III. liga muži: BSK TJ Jičín - BC Benešov (18.3. od 16.00 hod.)
BSK TJ Jičín - So Vyšehrad B (19.3. od 10.00 h.)

Zápasy hrané venku: Starší dorostenci jedou do Ústí nad Orlicí (utkání o 1. místo). Mladší žáci jedou do Rychnova, kde je čeká boj o titul přeborníka oblasti a o postup na mistrovství ČR. Mladší žákyně sehrají okresní derby v Hořicích.

(kk)

Máte zájem o JUDO?

Judisté přijímají do svých řad zájemce o tento olympijský sport. Chlapci a děvčata od 7 let se mohou hlásit každé úterý a pátek od 15.00 hodin ve sportovním areálu v tělocvičně judo.

S nejmenším míčkem

V divizi stolních tenistů hrál v závěrečném utkání Jičín A se Sokolem Hradec Králové 9:9. V konečné tabulce tak skončil na předposledním 9. místě.

Stolní tenis družstev žáků

Jičín - V neděli 19. března bude od 8.30 hodin na pěti stolech v herně stolního tenisu ve sportovním areálu v lípách probíhat turnaj play off družstev žáků okresního přeboru v pingpongu pro sezónu 1999-2000.

Účast v turnaji si v průběhu dlouhodobé soutěže vybojovala družstva TTC Veliš, TJ Jičín, Sokol Stará Paka a Jiskra Hořice, která se střetnou systémem každý s každým o konečné pořadí v okresním přeboru družstev sezóny 1999-2000.

Takto vypadá tabulka po dlouhodobé soutěži, kdy se turnajově střetlo všech 14 družstev v pěti termínech, systémem každý s každým.

Kuželky: I. liga dorostenců

Jičín - Minulou sobotu se uskutečnilo na kuželně v lipách předposlední 9. kolo tříčlenných družstev I. ligy dorostenců. Říká se, že jičínské dráhy patří mezi ty těžší, ale nejlepší družstva dorostenců z celé České republiky dokázala v Jičíně podat velmi dobré výkony. Tým PSJ Jihlava právě zde vytvořil dosud nejlepší výkon (tříčlenného družstva), když jeho hráči dokázali shodit 1296 kuželek. A pod vedením Ládi Křivky podali výborné výkony i jičínští dorostenci a také oni překonali o tři shozené kuželky dosavadní nejlepší výkon domácího dorosteneckého družstva z roku 1990. Sestava Jičína: František Oborník - ještě žák (406), Pavel Kříž (415) a Petr Streubel (412). Součet výkonů dává nový nejlepší výkon 1233 shozené kuželky (dosud 1230).

Úroveň letošního ročníku soutěže má velmi vysokou úroveň, a poněvadž sestupují poslední tři kolektivy, bude mezi nimi i družstvo Jičína.

10.Břidličná116923

Závěrečné kolo letošního ročníku I. ligy dorostenců se koná v sobotu 25. března v Jirkově.

(fk)

Dvě cenná vítězství novopackých sokolek

Slaný/Benešov - Dvě velice cenná vítězství ze Slaného a Benešova si přivezly minulý víkend novopacké sokolky. Zatímco výhra ve Slaném nad posledním celkem tabulky byla více méně povinností, vydřené vítězství v Benešově je velice cenné. Novopacké basketbalistky nastoupily v obou utkáních pouze v osmi, bez nedoléčených Ivety Urbanové, Vaníčkové, Řehákové, Knapové a Čapkové.

BC Slaný - Sokol Nová Paka 46:72 (19:45)

Sokolky začaly osobní obranou s odstupováním, kterou potom hrály celý zápas. Prvý trojkový pokus domácí basketbalistky Farské skončil úspěšně a domácí dostal do vedení. Na koni byly basketbalistky ze Slaného naštěstí jen do stavu 6:4, který signalizoval ukazatel zároveň se čtyřmi minutami odehraného utkání. Od této chvíle to byly sokolky, které diktovaly tempo. Postupně v 7.minutě vedly 14:8, o tři minuty déle již 24:10 a v 15. minutě přidaly dalších sedm bodů a upravily na 29:12. Další šňůra do devatenácté minuty již vše vyřešila a sokolky se radovaly o poločase z vedení o dvaadvacet bodů. Do deváté minuty druhé dvacetiminutovky se novopackým basketbalistkám podařilo ještě zvýšit na maximální čtyřiatřicetibodový rozdíl. Poměrně vysoké vítězství si osm sokolek odvezlo za velice ukázněnou a chytrou hru ve třech čtvrtinách utkání. Pod oběma koši se dařilo všem třem pivotmankám Nývltové, Havlíkové a Urbanové. Střelecky v prvém poločase, kdy vstítila sedmnáct bodů, byla na výši Pavla Kalendová. Vynikající hru předvedla Lucie Fejfarová. Zvláštní kapitolou byl rozhodčí Anton, který svými výroky ovlivnil již prosincové utkání, když nechal domácí zvítězit o bod. Svůj špatný výkon v sobotním zápase dotvrdil vymyšlenou technickou chybou, kterou udělil Lucii Fejfarové za údajné nesportovní chování. Jeho kolega Votava pískal dobře.

Body Nová Paka: Pavla Kalendová 21,1x3,4/4,5, Nývltová 13,8/5,0, Fejfarová 13,1x3,0,2, Petra Kalendová 9,2/1,3, M. Urbanová 8,4/4,4, Havlíková 6,5/2,1, Doubravská 2,0,3, Horáčková 0,0,0. Trestné hody: 23/16 (69,5%), 18/10 (55,5%). trojky 2:4, fauly 18/24, pět osobních chyb 1 (Pavla Kalendová ve 36. min.)/1, technické chyby 0,1 (Fejfarová).

BC Benešov - Sokol Nová Paka 55:60 (26:25)

Oba celky nastoupily nekompletní, ale sokolky vycítily, že mají tentokráte šanci, zvláště když se ujaly vedení trojkou a dvojkou sester Kalendových na 5:2. Domácí basketbalistky během necelé minuty vyrovnaly, ale sokolky opět odskočily na 10:5 a ve 12. minutě se již za stavu 10:17 radovaly z náskoku sedmi bodů. Domácí postupně náskok sokolek snižovaly a do klaksonu oznamujícího poločas se jim podařilo zvrátit skore o jeden bod ve svůj prospěch. Na druhý poločas si sokolky věřily, protože v předcházejících zápasech proti tomuto soupeři byly vždy lepší než v prvé dvacetiminutovce. V 5. minutě již vedly 33:28, ale bohužel ještě nestačily odrazit nápor domácích hráček. Basketbalistky z Benešova vedly ještě ve 13. minutě 45:41. Naopak v 15. minutě se již radovaly ze dvoubodového vedení sokolky. Dvoubodové vedení 54:52 si nedaly vzít a do konce zápasu díky téměř stoprocentnímu proměňování trestných hodů ho ještě zvýšily na pět bodů.

Utkání rozhodla perfektní střelba trojek, která se sice až do desáté minuty druhé poloviny nedařila, ale za zbývající minuty jich nastřílely pět a těchto patnáct bodů, spolu s body z vynikající střelby trestných hodů, jim nakonec zajistilo vítězství. V 17. minutě musela pro pět osobních chyb opustit hřiště Pavla Kalendová a o minutu později Fejfarová. Střelecky se opět blýskly, zvláště ve druhém poločase, sestry Kalendovy, výborný výkon podala podobně jako v sobotu rozehrávačka Fejfarová. I když měly sokolky výpadek hlavně ve střelbě z pod koše, vyrovnaly to trojkovými pokusy a výbornými trestnými hody. Trojek daly ze dvanácti pokusů šest a trestných hodů rovněž ze dvanácti pokusů - deset.

Body Nová Paka: Pavla Kalendová 21,2x3,6/5,5, Petra Kalendová 13,3x3,2/2,3, Fejfarová 9,1x3,0,5, Doubravská 6,0,4, Nývltová 5,4/3,2, Urbanová 4,0,4, Havlíková 2,0,2, Horáčková 0,0,0. Trestné hody: 30/14 (46,7%):12/10 (83,3%), trojky 2:6, fauly 15:26, pět osobních chyb 0:2 (Kalendová ve 37 min., Fejfarová ve 38. min.). Rozhodčí Ticháček a Vocl.

Vyhranými dvěma zápasy o uplynulém víkendu dosáhly sokolky již osmi vítězství. Příští utkání budou utkáními pravdy. Sokolky hostí v sobotu 25. března Hradec Králové a o den později Stěžery.