Nové Noviny č. 10/0010. března 2000str. 16

Důležité výhry na hřištích soupeřů

Jičín - Vítězství na hřištích soupeřů se vždy cení. Zvlášť v případě, kdy jsou namočeni ve stejných kalných sestupových vodách. Pak je taková výhra k nezaplacení. To se o milém víkendu povedlo jičínským basketbalistům ve III. národní lize.

TJ AŠ Mladá Boleslav - BSK TJ Jičín 56:77 (22:40) Oba soupeři si byli dobře vědomi důležitosti utkání, a proto začátek zápasu probíhal ve znamení vzájemného oťukávání a hledání slabin. Oba soupeři se do 13. minuty tahali o vedení a bylo otázkou, kdo bude mít pevnější nervy. Za stavu 18:19 se hostům podařilo vstřelit v krátkém časovém odstupu dva koše za sebou, a to byla ta pověstná poslední kapka, která poslala domácí do kolen. Byla z toho sedmnáctibodová šňůra a stav 18:36 Jičíňáky dokonale uklidnil, zvláště když krátce po změně stran se jejich náskok zvýšil (22:45). Ve 29. minutě domácí sice ještě snížili na 35:47, ale na víc už neměli. V 32. minutě to bylo již 35:59 a v závěru hosté již taktovku z ruky nepustili. Jičínu tentokrát velice dobře zahrála podkošová dvojice bratrů Stěhulkových.

Body Jičína: O. Stěhulka 20, T. Brunclík 16, T. Banýr 11, D. Stěhulka 10, M. Banýr 6, M.Šatný 5, L. Vik 4, F. Tměj 2. Fauly: 21:18, tr. hody 19/14:23/15, trojky 4:2 (obě Brunclík). Rozhodčí: Gomola ze Slaného a Vážný z Kladna.

Sokol Sadská - BSK TJ Jičín 77:100 (36:46) Domácí sokolové dokázali vyhrát posledních pět utkání za sebou a značnou dávku sebevědomí jim pak ještě znásobila třicetibodová sobotní výhra s Libercem. Ujali se také hned z prvního útoku vedení, na které však Jičín vzápětí reagoval a skóre otočil. Pak chvíli na obou stranách vázla střelba (5.min stav 7:10), ale od 6. min. dostala hra spád. Na brejk Jičína ( z 9:10 na 9:16) ještě domácí odpověděli desetibodovou sérií (19:16), ale to už se opět začala hostům dařit hra přes dlouhé a do přestávky si nahráli desetibodový náskok. Po změně stran Sadská vsadila vše na útok, chybovala v obraně a toho v pohodě hrající hosté využili. Ve 30. minutě bylo skóre 44:74 a bylo prakticky rozhodnuto. Výsledek pečetil a "kilo" dal trojkou Maxa.

Body Jičína: T. Banýr 20, T. Brunclík 18, D. Stěhulka 16, M. Banýr 14, O. Stěhulka 12, L. Vik 9, Zd. Maxa 7, M. Šatný 4. Fauly 21:27, tr. hody 31/21:26:15, trojky 5:2 (T. Banýr, Maxa). Rozhodčí: Potjahajlo a Opava - oba ze Strakonic.

Doufejme, že tato cenná vítězství konečně dodají kolektivu potřebnou jistotu a klid a že si hráči Jičína zajistí ligovou příslušnost už v příštím kole (18. a 19. března), kdy na své palubovce hostí Benešov a Vyšehrad.

(kk)

Stovku sokolů dovršil Haratický

Nová Paka - až na nedoléčeného Bajera nastoupili sokolové minulý víkend ke dvěma utkáním oblastního basketbalového přeboru kompletní se všemi mladíky. Proti silné sestavě neměli soupeři sebemenší šanci na lepší výsledek.

Sokol Nová Paka - Jiskra Litomyšl 120:76 (59:44) Úvod utkání nevypadal na to, že se střetly celky z různých konců tabulky. Domácí měli na palubovce velice omlazený celek v sestavě Vondráček, Gottštein, Sedlák, Haratický a Celjak sice v 5. minutě vedli 16:11 a v 8. minutě 25:14, ale náskok celkovým vystřídáním v 11. minutě téměř ztratili (27:25). Za čtyři minuty bylo již vše jinak a díky několika trojkám byl stav 41:33. Osmibodový náskok se jim do konce poločasu podařilo zdvojnásobit. Ve druhém poločase domácí pokračovali ve spanilé jízdě a bylo jen otázkou času, kdy dovrší stovku. To se povedlo dvěma úspěšnými trestnými hody v 15. minutě druhé části Haratickému. Domácí vystřídali všech dvanáct hráčů, kteří k utkání nastoupili a všichni se dokázali střelecky prosadit. Nejvíce zatížili konto hostí Lukeš, Gottštein a Nádvorník. Až do svého odchodu (5OCH) podával velmi dobrý výkon i Vondráček. Sokolům se dařila i střelba trojek (celkem 13), a to ještě Nádvorník, který byl z této mety úspěšný třikrát byl na hřišti necelých deset minut, podobně jako Celjak, který dal dvě trojky a pro zranění v druhém poločase nenastoupil.

Lukeš 28,5x3,3/3,4, Gottštein 21,6/3,3, Nádvorník 18,3x3,1/1,0, Celjak 10,1x3,1/0,0, Vondráček 10,2x3,0,5, Sedlák 7,1x3,0,2, Jisl 7,4/1,2, Sekot 6,2/2,0, Link 4,4/2,3, Haratický 4,4/4,0, Jirutka 3,3/1,1, Tomášek 2,0,1. Trestné hody 28/17:25/12, trojky 13:4, fauly 21:22, 5OCH 1 (Vondráček 37.min.):2, technické chyby 1 (Vondráček):0.

Sokol Nová Paka - Vysoké Mýto 102:81 (53:36) Úvodní minuty patřili hostům, kteří ve 4. minutě vedli 10:4. V 10. minutě se již radovali z vedení 17:12 domácí, ale hráči z města, kde se v roce 1891 hrál prvý basketbal v Čechách, se nechtěli vzdát. Domácím se nedařilo náskok zvyšovat (stále rozdíl 5 bodů), až teprve závěrečných 5 minut první půle znamenalo zvrat v utkání. Sokolové ujeli o dalších 12 bodů a o přestávce se mohli radovat ze sedmnáctibodového náskoku. V prvních osmi minutách druhé části hosté snížili na rozdíl třinácti bodů, ale úsek mezi 8. a 16. minutou přinesl konečný zlom v utkání. Sokolové ujeli na 98:63 a bylo rozhodnuto. Bohužel svoji reputaci ztratili sokolové v posledních čtyřech minutách zápasu, kdy svými chybami umožnili hostujícímu celku vyhrát poslední část utkání 18:4 a snížit tak konečný rozdíl na přijatelných 21 bodů. I v tomto zápase se vedlo novopackým mladíkům. Zvlášť se dařilo Sedlákovi, standard podal Vondráček, přidali se Link, Jirutka a Sekot. Prvý poločas podal i dobrý střelecký výkon Nádvorník.

Sedlák 19,1x3,4/4,0, Nádvorník 17,1x3,8/6,1, Link 13,7/7,1, Vondráček 12,1x3,5/3, Jirutka 10,0,0, Lukeš 9,1x3,0,4, Jisl 6,4/0,0, Sekot 6,0,5, Celjak 4,1/0,2, Gottštein 4,0,2, Haratický 2,0,4. Trestné hody 29/20:28/16, trojky 4:3, fauly 22:23, 5OCH 1(Sekot ve 28.min.):1. K příštím utkáním zajíždí sokolové o víkendu 18. a 19. března do Chocně a Rychnova.

(bas)

Jičín v základní části obsadil sedmé místo

Jičínský extraligový házenkář Aleš Babák (uprostřed s číslem jedenáct) vstřelil v minulém týdnu tři branky týmu Jiskry Třeboň a další tři pak doma v utkání proti favorizovanému mužstvu Frýdku-Místku.

Jičín - V závěrečném kole základní části extraligy házené hostilo naše družstvo druhý celek tabulky, SKP Radegast Frýdek-Místek. Jediným cílem domácích bylo vítězství, které by zaručovalo nejhůře šesté místo po základní části a větší naděje v boji o účast ve federální lize. Oba týmy nastoupily v nejsilnějších sestavách, dala se tedy očekávat pohledná a dramatická házená.

AGS HBC Jičín - Rad. Frýdek-Místek 23:28 (9:12).

Úvod vyšel Jičínu na jedničku. První rychlou branku vstřelil Kořínek, druhou nekompromisní ranou Novotný a domácí vedli 2:0. Zkušený moravský tým však nezpanikařil a na konci deváté minuty vedl 3:2. Rozhodčí byli na naše hráče mnohem přísnější a několikrát darovali soupeřům míč poté, kdy jejich reprezentační brankář vyrazil střelu domácích tak, že se dotkla sítě nad jeho brankou. V takových případech se vždy píská míč rozhodčího (rozskok), v sobotu tomu tak nebylo. I přes některé podivné výroky arbitrů domácí hráči bojovali a dostali se opět do vedení 5:4 a 6:5.

Pak přišlo přísné vyloučení Cvejna a hosté otočili na 8:6 v jejich prospěch. Vzápětí vstřelil již svou pátou branku v zápase Novotný a snížil na 7:8. V příštích chvílích dokonali své galapředstavení rozhodčí. Nejprve poslali na dvě minuty podruhé Cvejna a poté udělili nepochopitelně červenou trenérovi Barešovi za zcela běžnou gestikulaci, kterou na druhé straně od kouče hostů velkoryse přehlíželi. Domácí tak hráli téměř dvě minuty o čtyřech, což Frýdek-Místek využil k zisku čtyřbrankového náskoku 7:11 a 8:12. Poslední branku prvního poločasu vsítil Kraus a upravil na 9:12.

V začátku druhé poloviny utkání snížili domácí na 10:12 a později na 11:13. Dvě branky rozehrávače Frýdku Kováře pak znamenaly vedení hostů 15:11. Jičínští ale nedarovali svému soupeři nic zadarmo a v rozmezí čtyř minut brankami Babáka, Kořínka a Krause zkorigovali na 14:15. V těchto fázích byl Jičín na koni a zdálo se, že se schyluje k překvapení. Dokonce mohli dvakrát vyrovnat, ale Kořínek nastřelil pouze břevno a Babák svoji příležitost trestuhodně zahodil. Naopak soupeř z protiútoku skóroval a stav na 14:16. Jičínští házenkáři se nadále snažili a udržovali protivníka na dostřel poměrem branek 17:19.

O vítězi utkání rozhodly chvíle okolo dvacáté minuty druhého dějství, kdy se hostům podařilo třikrát rozvlnit síť za solidně chytajícím Řezáčem a odskočit tak na rozdíl pěti branek 17:22. V posledních minutách zápasu se snažili naši házenkáři alespoň snížit náskok soupeře. Podařilo se jim to zásluhou Krause a Babáka, kteří dali po dvou brankách a upravili tak na 21:25. Moravané rychle odpověděli třígólovou šňůrou a zvýšili na 21:28. Poslední minuta patřila jičínským Krausovi a Mašátovi, kteří určili výsledku konečnou podobu 23:28 ve prospěch Frýdku-Místku.

I přes prohru sehráli domácí s druhým celkem tabulky vyrovnanou partii a ukázali, že jejich forma má vzrůstající tendenci. V dobrých výkonech pokračoval především Novotný, ve druhé půli se dařilo i Krausovi. Všichni hráči si však zaslouží pochvalu za ohromnou vůli po vítězství a za hezký sportovní zážitek. Střetnutí se hrálo ve vynikající atmosféře, za kterou házenkáři všem přítomným divákům děkují.

Sestava s branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Doman - Novotný (7), Kraus (5), Babák (3), Kořínek a Mašát (po 2), Švarc (2/2), Josef a Cvejn (po 1), Štegl, Straka. Statistika utkání: sedmičky - 3/2:1/1, vyloučení - 3:10, červená karta - 1:1, rozhodčí - Poláček a Pešta, sled branek - 2:0, 2:3, 6:5, 7:11, 9:12, 11:13, 14:15, 17:22, 19:25, 21:28, 23:28. Další výsledky: Náchod - Třeboň 28:17, Plzeň - Zlín 29:23, Ostrava - Hranice 29:24, Kopřivnice - Zubří 21:32, Karviná - Dukla Praha 30:25.

Jičínští házenkáři obsadili po základní části extraligy 7. místo a ve čtvrtfinále, které se hraje na tři vítězná utkání, se střetnou opět s Frýdkem-Místkem, neboť ten skončil v dlouhodobé části na druhém místě. První dva souboje se uskuteční tento víkend ve Frýdku-Místku, třetí a případný čtvrtý zápas sehrají oba týmy 18. respektive 19. března v Jičíně.