Nové Noviny č. 10/0010. března 2000str. 5

Město prodává stavební pozemky v Robousích

Jičín - V těchto dnech, až do 29. března, probíhá Městským úřadem Jičín vyhlášené nabídkové řízení na odprodej jedenácti stavebních parcel v katastrálním území obce Robousy. Pozemky leží vpravo od hlavní komunikace ve směru jízdy z Robous do Jičína (po hlavní silnici), v délce přibližně mezi fotbalovým stadionem SK Hošek Robousy a nově postavenou přízemní nemovitostí čp. 1 Dušana Horváta.

Součástí městem připravené stavební lokality jsou zainvestované a již realizované inženýrské sítě a v budoucnu i obslužná komunikace mezi jednotlivými nemovitostmi.

Stavební parcely jsou dle architektonické studie určeny k zástavbě izolovanými rodinnými domy, označeny číslicemi od 1 až 11 a jejich výměry budou upřesněny geometrickým plánem (hovoří se o 500 až 800 metrech čtverečných). Jedním z kritérií pro úspěšné vyhodnocení nabídkového řízení je akceptování nejnižší nabídkové ceny 350 korun za 1 m2 parcely a zahájení výstavby rodinného domku nejpozději do jednoho roku od odkoupení stavebního pozemku. V případě, že by se tak nestalo, odstoupí město Jičín od smlouvy a na parcelu uplatní předkupní právo.

Další povinností pro budoucí majitele pozemků v Robousích je dodržení limitů staveb pro zastavění území, zakotvených v architektonické studii vypracované ing. arch. Pavlem Benešem a provedení kolaudačního řízení stavby nejdéle do tří let od vydání stavebního povolení.

Bližší informace o typech rodinných domů a celé stavební lokalitě poskytne odbor územního plánování a rozvoje města, respektive jeho vedoucí ing. Ondřej Bodlák přímo v kanceláři na Městském úřadě v Jičíně, anebo na tel. 0433/545 150, 151. Písemné nabídky označené názvem "RD Robousy" předejte nejpozději do 29. března 2000 v zalepené obálce do podatelny Městského úřadu v Jičíně. Součástí nabídky musí být číslo předmětné parcely (výkres visí na úřední vývěsní desce před MěÚ na Žižkově náměstí) a cenová nabídka v zapečetěné obálce (min. 350 Kč/m2).

(mar)


Možnost jak dosáhnout úplného středního vzdělání

Nová Paka - Systém našeho školství, ostatně podobně jako i v jiných vyspělých státech, umožňuje prostupnost mezi jednotlivými školami. Toto by měla znát naše veřejnost, zvláště žáci devátých tříd, kteří při výběru své budoucí profese nejsou ještě zcela orientováni na budoucí profesi a ani jejich výsledky ze základní školy nejsou takové, aby zaručovaly úspěšné zvládnutí studia zakončovaného maturitou.

Jedna z možností prostupnosti naší vzdělávací soustavy je nástavbové studium na tříleté učební obory. Někteří rodiče jsou si plně vědomi přísloví "řemeslo má zlaté dno", anebo chtějí zachovat kontinuitu své profese a své děti hlásí do tříletých učebních oborů. Jiní přihlašují do učebních oborů ty své ratolesti, jejichž výsledky na základní škole jim dávají velmi malé předpoklady pro úspěšné zvládnutí studijního oboru. Tři roky učení před dospělostí mohou pro mnoho učňů znamenat velký zlom. Chlapec nebo dívka si může oblíbit učební obor, začne se zajímat o školní práci a praktickou výuku v dílnách, začne být i úspěšný, což ho motivuje do další práce. Rodiče a samotný učeň stojí před otázkou, co dál. A právě nástavbové studium dává možnost po vyučení studium dokončit úplné střední vzdělání s maturitní zkouškou. Ani touto zkouškou dospělosti jejich studijní dráha nemusí končit, protože po úspěšné maturitě mohou začít studovat a později úspěšně zakončit i studium na vysoké škole.

S nástavbovým studiem mají dlouholetou zkušenost v novopacké Integrované střední škole, kterou prošlo za uplynulých dvacet let velký počet maturantů. V posledních letech se zde zaměřili na studium nástavbového studia dálkovou formou. Toto nástavbové studium je tříleté, zakončené maturitní zkouškou. Konzultace studentů jsou jednou za čtrnáct dní. Na závěr každého pololetí se posluchači tohoto nástavbového studia podrobují zkouškám z jednotlivých předmětů. Přijímací zkoušky do prvého ročníku se nekonají. Škola tak umožňuje všem nastoupit do prvého ročníku, kde úspěšnými zkouškami na konci pololetí mají možnost potvrdit svoje další setrvání v této škole. Přijat bude každý, kdo splňuje podmínky studia, to je vyučení ve strojírenském nebo elektrotechnickém oboru.

Jako každým rokem, tak i letos otevírají v novopacké ISŠ dva studijní obory. Pro vyučené v oborech, souvisejících s elektrotechnikou, je to obor "Elektrotechnika", pro strojaře zde vyučují obor "Provozní technika". V obou těchto typech studií, mimo běžných všeobecně vzdělávacích předmětů, je zde možnost výběru mezi anglickým a německým jazykem. Studenti absolvují i předměty jako psychologie, základy práva, elektrotechnika, ekonomika, obsluha počítačů, elektrická měření a automatizace. Ve třetím ročníku mají možnost si studenti vybrat jeden ze dvou stěžejních volitelných předmětů, a to číslicovou techniku pro toho, kdo se chce zabývat slaboproudem nebo elektrické stroje a přístroje pro zájemce o silnoproud.

Učitelé této školy neskrývají, že uvedené tříleté studium je náročné, ale na druhé straně téměř dvacítka maturantů každým rokem naznačuje, že se toto studium při vynaloženém úsilí dá zvládnout. Že i letos se připravují studenti nástavbového studia na zkoušky dospělosti, dokázali druhý únorový pátek absolventským plesem ISŠ, kde byli šerpováni. Vyplněné přihlášky do tohoto studia musí zájemci dostat do 15. března na adresu školy - ISŠ, Kumburská 846, Nová Paka.

Míla Pour


JIČÍN: schválený rozpočet města na rok 2000

Návrh rozpočtu města byl 6. března schválen zastupitelstvem jako vyrovnaný se zdroji financování provozních a investičních aktivit ve výši 224 755 000 Kč. Tyto zdroje jsou tvořeny především příjmy města a financováním z dalších zdrojů, jako jsou zůstatky volných finančních prostředků, sdružené prostředky, úvěry a dary. Příjmy vymezují možnosti provozních a investičních výdajů města v roce 2000.

Schválený rozpočet počítá s daňovými příjmy ve výši 94 348 000 Kč a s příjmy z vlastní činnosti v celkové částce 46 896 000 Kč.

Kapitálové příjmy jsou tvořeny příjmy z prodeje pozemků a nemovitostí města, příjmem z doplatku za prodej akcií VČE a doplatkem finanční spoluúčasti bytového družstva na výstavbě bytového domu v Ruské ulici čp. 571. Tyto příjmy mají dosáhnout výše 21 915 000 Kč. Dalšími zdroji financování města jsou běžné a kapitálové dotace v částce 31 607 000 Kč.

Aby bylo možno finančně pokrýt dalšími zdroji investiční a provozní výdaje, je vedle použití zůstatku finančních prostředků z minulého roku ve výši 11 500 500 Kč, plánováno čerpání úvěru 9 000 000 Kč na částečné financování výstavby multifunkčního domu v Tylově ulici. Na tuto investici by měly být dále získány sdružené finanční prostředky od budoucího nájemce ve výši 9 488 000 Kč. Celková částka financování pak tedy činí 29 988 500 Kč.

Provozní a investiční výdaje města Jičína jsou pak plánovány ve výši finančních zdrojů na jejich pokrytí 224 755 000 Kč. V oblasti místního hospodářství jsou největší výdaje plánovány na provozní příspěvek pro MěBP Jičín a TS Jičín - 47 100 000 Kč. Nejdůležitějšími investicemi v této oblasti jsou dokončení rekonstrukce velkého bazénu sportovního areálu a investiční dotace TS Jičín na doplatek nákladů spojených s rekonstrukcí skládky komunálního odpadu Lipec (celkem 20 830 000 Kč). Celkové výdaje místního hospodářství - 67 930 000 Kč.

V oblasti dopravy jsou plánovány výdaje pouze na opravy chodníků a komunikací v celkové výši 500 000 Kč. V oblasti vodního hospodářství je v plánu investic 4 647 000 Kč na dokončení kanalizace v průmyslové zóně u Hradecké ulice, kanalizace a vodovodu v Popovicích a kanalizace v Textilní ulici.

Ve výdajích na školství a vzdělávání představují největší položku výdaje na provoz předškolních zařízení a škol. V oblasti investic je jedinou položkou dostavba tělocvičny III. ZŠ (1 500 000 Kč). Celkové výdaje do školství a vzdělávání činí 22 555 000 Kč.

Výdaje v oblasti kultury jsou orientovány především na podporu financování činnosti kulturních zařízení města - kulturního domu, knihovny, Biografu Český ráj, městského informačního střediska (MIC) a Jičínské regionální televize. V investičních výdajích se předpokládají nejvyšší výdaje spojené s úpravou prostor pro MIC a opravu stropů Valdštejnského zámku a pokračující opravou Valdštejnské lodžie, které by měly být částečně uhrazeny formou státní dotace. Výdaje na kulturu činí celkem - 13 989 000 Kč.

V oblasti práce a sociálních věcí jsou v provozních výdajích zahrnuty dávky sociální péče, na které je poskytována dotace ze státního rozpočtu, výdaje na provoz Služeb seniorům města Jičína a Pečovatelskou službu. V investičních výdajích je položka pro azylový dům ve výši 300 000 Kč. Celkové výdaje v oblasti práce a sociálních věcí - 30 935 000 Kč. Na správu městského úřadu a na městskou policii jsou plánovány výdaje ve výši 24 817 000 Kč.

Investiční výdaje na výstavbu města činí celkem 24 600 000 Kč. Jsou zde zahrnuty výdaje na výstavbu multifunkčního domu v Tylově ulici, výdaje na budování infrastruktury města a výdaje na projekty a studie.

Ve výdajích na financování oblasti územního plánování a rozvoje města je počítáno se získáním kvalitních podkladů pro rozhodování a řešení problematiky v této oblasti, v souladu s možnostmi současné výpočetní techniky. Dále jsou v této oblasti zahrnuty výdaje na investiční činnost při budování infrastruktury pro průmyslovou zónu v Hradecké ulici a výdaje spojené s výkupem důležitých pozemků od soukromých vlastníků. Výdaje v oblasti územního plánování a rozvoje města činí 9 750 000 Kč.

Výdaje za oblast všeobecné pokladní správy zahrnují splátky jistin a úroků na úhradu závazků vyplývajících z čerpání úvěrů a půjček, plnění daňových povinností ze strany města (daně z převodu nemovitostí, daně z příjmů obce a pod.), příspěvky města právnickým a fyzickým osobám, finanční výdaje spojené s vedením účtů, výdaje spojené se získáním územních a katastrálních podkladů, znaleckých posudků, výdaje na pojištění majetku a odpovědnosti města a podobně. Tyto výdaje představují celkem částku ve výši 25 032 000 Kč.

Na výdajové straně rozpočtu města Jičína na rok 2000 je pak tedy dohromady 224 755 000 korun.

MěÚ Jičín


JIČÍN: plnění rozpočtu za rok 1999

Rozpočet města byl v průběhu roku 1999 upraven. Celková částka plánovaných zdrojů financování a plánovaných výdajů se zvýšila z 279 962 000 na 305 223 000 Kč.

Celkové příjmy města včetně použití dalších zdrojů financování byly 300 593 282,83 Kč, což představuje plnění upraveného rozpočtu na 98%. Daňové příjmy a místní poplatky činily 91 043 017,64 Kč (98%), příjmy z vlastní činnosti 40 878 285,65 Kč (104%), kapitálové příjmy 29 162 042 Kč (124%) a příjmy z dotací dosáhly výše 104 126 917,54 Kč (109%). Celkové příjmy města byly naplněny na 265 210 262,83 Kč (106%). Financování dosáhlo výše 35 383 000 Kč (65%), přičemž nedošlo k využití zůstatku z roku 1998, který bude použit letos.

Celkové výdaje města v roce 1999 dosáhly výše 299 317 718 Kč (98%). V oblasti místního hospodářství - 86 880 229 Kč (99%). Největší částky byly poskytnuty příspěvkovým organizacím města - Městskému bytovému podniku, Technickým službám Jičín a samozřejmě na rekonstrukci bazénu. V oblasti dopravy byla největší investicí stavba komunikace v průmyslové zóně na Větrově. V "dopravě 1999" figuruje číslo 5 766 089,60 Kč (114%). Největší investicí v oblasti vodního hospodářství bylo vybudování kanalizace v průmyslové zóně na Větrově za 15 513 660,10 Kč. Celkem provozní a investiční výdaje v této oblasti činily 17 380 802,60 Kč (93%).

Provozní výdaje v oblasti školství - 19 229 696,98 Kč. Největší investicí byla dostavba tělocvičny III. ZŠ za 20 136 879,05 Kč. Celkem do školství - 40 848 008,65 Kč (94%). V oblasti kultury dosáhly výdaje výše 12 182 575,59 Kč. Největšími položkami byly příspěvky na provoz příspěvkových organizací v oblasti kultury a na opravy Valdické brány a Valdštejnské lodžie.

Výdaje v sociální oblasti - 57 474 338,55 Kč (113%). Na výplaty státních sociálních dávek bylo vynaloženo 12 847 828 Kč. Největší výdajovou položkou bylo dokončení výstavby domova důchodců. Výdaje na provoz městského úřadu a rekonstrukci jeho sídla - 31 211 818,15 Kč (96%). Na výstavbu města bylo vynaloženo 27 067 146,94 Kč (84%). Nejvíce peněz stály výkupy pozemků v souvislosti s budováním průmyslové zóny na Větrově. V oblasti územního plánování a rozvoje města činily výdaje - 562 986 Kč (42%).

V poslední výdajové oblasti města - všeobecné pokladní správě bylo vynaloženo celkem 19 943 722,92 Kč. Tato oblast zahrnuje výdaje na úhrady úroků a splátek jistin poskytnutých úvěrů a půjček městu, výdaje na úhradu daňových povinností města (daně z příjmu, daně z nemovitostí), příspěvky města na veřejně prospěšnou činnost, sport a podobně.

Financování města v roce 1999 příznivě ovlivnila poskytnutá záloha z prodeje akcií VČE. Díky tomuto původně neplánovanému zdroji se podařilo zajistit bezproblémové financování provozních a investičních potřeb města.

(red)


K DALŠÍ VÁŽNÉ DOPRAVNÍ NEHODĚ na křižovatce Koněvovy ulice se silničním obchvatem města u Holína došlo v pondělí 28. února v 6.40 hodin. Dvaapadesátiletý řidič Wartburgu 353.1 Tourist s pražskou SPZ z Kořenova vyjížděl z města směrem na Mladou Boleslav. Podle vlastního vyjádření se nemohl zorientovat v dopravním značení, přičemž se najednou ocitl v křižovatce, aniž by respektoval provoz vozidel jedoucích po hlavní komunikaci obchvatu. V tu chvíli zleva přijížděla škodovka s jičínskou SPZ a padesátiletým řidičem z Vidonic u Pecky za volantem. Ten již nestačil na nenadálou situaci reagovat a čelně narazil do zadní části levého boku Wartburgu a zcela nekompromisně ho poslal na střechu. Projíždějícím automobilistům se pak naskytl jistě otřesný zážitek při pohledu na auto koly vzhůru, z jehož útrob se rozbitými okny draly ven cáry zkrvaveného masa. Naštěstí se však jednalo asi o tři sta kilo hovězího, které řidič převážel z Kořenova do Prahy. Majitel půlky krávy a jednoznačný viník dopravní nehody neměl sice řidičský průkaz, zato měl téměř promili zbytkového alkoholu v krvi, za což mu bude jistě řidičák na nějaký čas odebrán. Při pondělní nehodě, která se tentokrát obešla bez zranění jejích účastníků, vznikly na obou vozidlech společné škody za 25 tisíc korun. Tiskový mluvčí jičínských policistů Jiří Valter k nehodě vtipně dodal: "Pokud řidiči nebudou respektovat dopravní značení a budou řídit pod vlivem alkoholu, tak situaci na této křižovatce nevyřeší ani tunel."

FOTO: mar


Zajímavé knihy U Pašků

Macourek, Born Žofka. Malá opička si ví vždycky rady. Albatros Kč 159,-

Steklač Dáda a spol. Dáda a spol. je dívčí parta. Svými zájmy, problémy i sny se nijak neliší od svých třináctiletých vrstevnic. Amulet Kč 129,-

Bremnessová Bylinář. Zdraví, krása a radost. Fortuna Print Kč 349,-

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


Nové Noviny