Nové Noviny č. 10/0010. března 2000str. 3

Opravy silnic a mostů nejisté

Jičínsko - Silničáři zatím netuší, které rekonstrukce s výjimkou velkých mostů na obchvatu Jičína, budou v letošním roce na komunikacích okresu profinancovány.

O osudu většiny silničářských akcí se rozhodne až podle aktuálního stavu a možností státní kasy. Hledají se i jiné zdroje, už několik let se na financování dopravní infrastruktury v České republice podílí Evropská rozvojová banka, jejím prostřednictvím se i letos na Jičínsku mají realizovat některé práce.

"Kromě generální opravy mostu přes údolí Cidliny u Čejkovic se plánuje rekonstrukce mostů v Žereticích ve směru na Vysoké Veselí, v Bašnicích ve směru na Sukorady a také ve Vitiněvsi, kde už ocelová konstrukce mostu dožívá," uvedl vedoucí referátu dopravy OkÚ Jičín Pavel Benda.

Souvislejší opravy komunikací se letos podle ředitele Správy a údržby silnic Jičín Zdeňka Pavlíčka připravují na frekventované silnici mezi Konecchlumím a Ostroměří a rovněž úsek silnice I/35 ze strany od královéhradeckého okresu směrem na Milovice, z toho na okrese Jičín se obnova povrchu vozovky uskuteční v délce zhruba dvou kilometrů. Ze silnic II. třídy má reálnou naději na opravu úsek od Vinic na Hořicku směrem k Bašnicím a Sukoradům.

"Technický stav silnic se rok od roku zhoršuje. Svůj díl viny na tom mají nedostatečné souvislejší opravy, na které chybí peníze," říká náměstek ředitel SÚS Jičín Karel Charousek. Ani letos nebude situace lepší, na údržbu a opravy se dostane méně, než by bylo potřeba. Odborový svaz pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství přitom Peltrámův úřad varuje před zhroucením silničního hospodářství. V havarijním stavu je zhruba třetina silnic a řada mostů.

Silničáři proto spoléhají na Státní fond dopravy, který má začít působit už letos. Peníze do fondu by měly plynout z výnosů silniční daně, z prodeje dálničních známek nebo i z části spotřební daně z pohonných hmot.

(jn)


JIČÍNSKÝ STAROSTA JIŘÍ LIŠKA se zúčastnil dalšího z mnoha jednání, předcházejících plánované kompletní rekonstrukci obou silničních mostů jižního obchvatu okresního města. K té by mělo dojít v průběhu příštího roku a měla by přijít minimálně na padesát milionů korun, uvolněných ze státního rozpočtu. Zatím nejčastěji diskutovaným problémem zůstává způsob vedení náhradní komunikace podél stávajícího obchvatu. Hovoří se i o možnosti výstavby vozovky, která by pak mohla trvale zůstat jako obslužná pro lokalitu sídliště Nové Město Jih. Přestože životnost obou mostů byla původně stanovena na minimálně osmdesát let, ve skutečnosti jsou ve velmi špatném technickém stavu po pouhých dvaceti letech od jejich zprovoznění.

FOTO: mar


Rozšíření prodejny dostalo zelenou

Jičín - Šestnáct z osmnácti přítomných členů městského zastupitelstva vyjádřilo v rámci pondělního veřejného zasedání souhlas s prodejem a pronájmem městských pozemků potřebných k rozšíření samoobsluhy SD Jednota Nová Paka na Holínském předměstí. Nejvyšší městský orgán tak revokoval své rozhodnutí z 15.12. loňského roku, kdy žádosti Jednoty nevyhověl. Jedním z důvodů pondělního rozhodnutí byl i tlak místních obyvatel, kteří více než osmi sty hlasy rozšíření obchodu podpořili.

Jednota v příštích dnech požádá o vydání stavebního povolení, pak by měly být zahájeny stavební práce, realizované až na výjimky za běžného provozu prodejny. Jejich dokončení se předpokládá ještě v tomto roce. "Byl bych rád, kdyby výstavba probíhala v klidu, bez zbytečných emocí. Osobně věřím, že s bezprostředními sousedy se na některých jejich požadavcích dohodneme. Nesmějí však samozřejmě být v rozporu s vydaným územním rozhodnutím." Uvedl po verdiktu zastupitelstva předseda Jednoty ing. Miroslav Chudoba.

Občané žijící v sousedství samoobsluhy se pak vyjádřili v tom smyslu, že jako účastníci stavebního řízení mají zákonné možnosti pro vznesení občansko-právních námitek. Tohoto práva zřejmě hodlají využít a některé požadavky budou prosazovat".

(mar)


PETICE: zastřešení zimního stadionu

Nová Paka - Bruslařský klub v Nové Pace odstartoval před několika dny kampaň za zastřešení zimního stadionu. Záměr, s nímž se obrátil na radnici, podpořilo v petici svým podpisem i několik stovek novopackých občanů.

"Vzhledem k blížícímu se desetiletému provozování zimního stadionu v Nové Pace, k jeho dosavadnímu využití ze strany veřejnosti, škol, firem, podniků a místních sportovních oddílů ledního hokeje a krasobruslení vás žádáme o zahájení jednání o jeho zastřešení," stojí v prohlášení TJ Bruslařského klubu zaslaného na městský úřad.

Starosta Nové Paky Petr Kuřík uvedl, že zastřešení zimního stadionu v tuto chvíli "není na pořadu dne". Iniciativa klubu přišla v době, kdy vrcholí "boj" o vyrovnaný rozpočet na rok 2000, který měl ještě před několika dny téměř třicetimilionový deficit.

Této skutečnosti si je vědom i jeden z činovníků klubu Bohumil Šmika, zároveň však tvrdí, že stavba zastřešení nemusí městskou pokladnu zatížit nad únosnou mez. "Město by ve spolupráci s námi mohlo požádat o finanční spoluúčast ČSTV, případně Český svaz ledního hokeje, který tyto aktivity podporuje. Mohlo by si vzít například i úvěr," poznamenal Šmika. Doplnil, že klub obdržel nabídku na zakrytí ledové plochy v ceně 11,184 milionů korun, která je velmi lákavá a byla jedním z hlavních impulzů.

Diskuse o investicích do zimního stadionu se už delší dobu vedou i mezi sportovní veřejností v sousedním Jičíně. Naproti tomu v blízké Lomnici nad Popelkou už rekonstrukci dožívajícího stadionu v letošním roce schválili včetně výstavby zastřešení. Přitom argument, zdůvodňující zastřešení, je pokaždé stejný. Střecha přinese úspory na provozních výdajích, zkvalitní se služby, odpadnou nevyužité hodiny z důvodu kalamitních situací a zvýší se využitelnost sportovního stánku i mimo zimní období.

(jn)


Peníze na velké akce nebudou

Jičín - I přes ekonomickou soběstačnost, tedy dobré hospodářské výsledky minulých let, bude mít Městský bytový podnik Jičín v roce 2000 problémy s financováním svých vlastních aktivit.

Byťáku se totiž z rozpočtu města nevrátí celý jeho loňský výdělek z pronájmu městských bytů (21,8 mil. Kč), ale pouze 17,2 miliony korun, proto bude muset s největší pravděpodobností odložit celou řadu plánovaných, finančně nákladnějších akcí.

Ze 6 894 000 korun, které jsou v letošním rozpočtu MěBP Jičín určeny k nejnutnějším opravám městských domů a městského bytového fondu, bude například jeden a půl milionu korun investován do oprav střech a 1,9 milionu korun na další nátěry oken. V domech čp. 906 a čp. 907 na sídlišti U Trati by měly být kompletně vyměněny radiátory za celkových 250 tisíc Kč. V domech čp. 541 až 544 na novoměstském sídlišti Na Jihu budou provedeny rekonstrukce vodorovných sklepních rozvodů studené a teplé užitkové vody.

Ve všech městských bytech v Jičíně by mělo v průběhu roku 2000 dojít k celoplošné výměně vodoměrů teplé užitkové vody. V rozpočtu MěBP jsou i kolonky s finančními prostředky k plánovaným nátěrům plechování střech, balkonů a oken a k malování vnitřních společných prostor některých městských domů. V průběhu příštích měsíců budou probíhat i zákonem stanovené "tříleté" periodické revize plynových spotřebičů (karmy, sporáky, topidla). Zhruba 300 tisíc by mělo být investováno do plánované údržby a oprav výtahů.

V tomto výčtu však ještě schází finanční prostředky určené k výměnám zařizovacích předmětů bytů, na které mají nájemníci po určitém čase nárok (vany, umyvadla, WC mísy, sporáky a pod.), na běžné havárie a na každodenní opravy a údržbu domů a bytového fondu. Kdybychom pak k těmto investicím připočítali všechny další celoroční náklady na provoz Městského bytového podniku Jičín, dojdeme k výslednému číslu 17,2 milionů korun, což je jeho celková výše letošního rozpočtu.

(mar)


Novou primářkou novopacké léčebny je od konce února Milada Frýbová

Nová Paka - V čele primariátu Léčebny dlouhodobě nemocných v Nové Pace stojí od konce února MUDr. Milada Frýbová, která uspěla v nedávném výběrovém řízení.

Novopacká LDN pro ni není neznámé prostředí, pracuje zde už od roku 1992. Jak sama říká, do konkurzu se přihlásila, protože splňovala kvalifikační předpoklady. "S kolektivem spolupracovníků bych chtěla navázat na předchozí a myslím, že úspěšnou práci léčebny, která má v Nové Pace dlouhou tradici," uvedla krátce po svém jmenování nová primářka. Na okrese jsou v současnosti dvě zařízení, která se specializují na dlouhodobou péči, kromě Nové Paky je LDN od roku 1997 také v Hořicích, poté co tamní nemocnice přišla o akutní lůžka. Kapacita hořického zařízení má 110 lůžek, v Nové Pace jich je zhruba polovina (65).

"Současná kapacita obou LDN je pro okres Jičín dostatečná, navíc Hořice zčásti plní svou funkci i pro region Hradec Králové. O potřebě těchto zařízení svědčí i to, že mají stále plnou obložnost. Využití lůžkového fondu v Nové Pace je dlouhodobě nad hranicí devadesáti procent," upřesnila Frýbová.

Doplnila, že v novopacké LDN převažují z medicínského hlediska pacienti, kteří jsou hospitalizováni z důvodu doléčení akutních stavů, zaměřuje se také na rehabilitační péči. Průměrná doba strávená na lůžku je padesát až sedmdesát dní. "V současné době se uplatňuje tendence, aby dražší služby byly plynule nahrazovány levnějšími. To znamená, že drahá akutní péče je nahrazována levnější péčí ústavní a ta pak péčí domácí poskytovanou profesionály a v konečné instanci i péčí laickou ze strany rodiny. Takovéto následné propojení je i naším cílem," vysvětluje primářka.

Z hlediska demografických statistik vyplývá, že v České republice překročilo věkovou hranici 65 let už více jak 12 procent populace. Význam těchto ústavních zařízení proto bude v následujících letech stoupat. "Je potřeba si uvědomit, že pro lidi, kteří jsou závislí na některých zdravotnických úkonech, je ústavní pobyt jediným a mnohdy optimálním řešením. Bylo zjištěno, že dlouhodobou ústavní geriatrickou péči vyžaduje pět až sedm procent obyvatel nad 65 let věku," upozorňuje dr. Frýbová.

Do budoucna se počítá s tím, že LDN přejde pod Novou Paku jako zdravotně - sociální zařízení, které by mělo navazovat na sociální služby města. V areálu bývalého paulánského kláštera dnes vedle léčebny funguje také oddělení rehabilitační s 33 a psychiatrické s 21 lůžky. Přímo v areálu je také chirurgická, rehabilitační a psychiatrická ambulance a interna. "Tím je zajištěna dostupnost některých základních vyšetření," podotýká primářka.

(jn)


Nové Noviny