Logo NN

Nové Noviny č. 10/0010. března 2000str. 1

Vlakové nádraží čeká rekonstrukce

Jičín - Provoz osobní vlakové dopravy bude v prázdninových dnech značně pozměněn, důvodem je rekonstrukce nádraží Železniční stanice v Jičíně, ke které má dojít v letních měsících letošního roku.

O akci, financované Správou dopravních cest Hradec Králové, informoval NN přednosta stanice Josef Tippelt. Uvedl, že rekonstrukční práce se uskuteční v červnu a červenci, v této době bude osobní nádraží uzavřeno. "Budeme se snažit, aby oprava, která se bude týkat především kolejových svršků a výhybek, měla co nejmenší dopad na cestující," sdělil Tippelt v reakci na poznámku, že dopravu po trati využívá právě o prázdninách řada turistů, směřujících do Českého ráje.

Vlaky přijíždějící do Jičína ve směru od Kopidlna budou směrovány do protilehlého nákladového nádraží v sousedství areálu společnosti AGS, a spoje na Turnov budou nahrazeny autobusy. Z důvodu zajištění bezpečnosti cestujících bude nákladní doprava přes léto omezena, například vagony s pískem ze Střelečského lomu odpraví z Mladějova přímo na Turnov.

"Státní rozpočet už byl sice schválen, ale ani dnes ještě nevíme jistě, zda slíbené peníze na opravy železničního svršku na jičínském nádraží skutečně dostaneme," uvedl Jan Diviš, přednosta královéhradecké správy tratí. Připustil, že letos je pravděpodobná oprava kolejí směrem na Hradec Králové, směr na Turnov bude podle Diviše z finančních důvodů odložen na příští rok.

Součástí chystaných prací má být i zpevnění nástupiště a obnovení odvodnění podél trati a s tím související přemístění některých stožárů. "Kolejiště už dožívá, o tom, že je jeho stav nevyhovující, svědčí i maximální rychlost souprav. Ty se mohou pohybovat nejvýš dvacet kilometrů v hodině, na jiných místech je však rychlost vyšší," vysvětluje Tippelt.

(jn)


Přivedení plynu si obce musí zaplatit z rozpočtů

Libáň/Běchary - Zplynofikování jihozápadního cípu okresu Jičín má šanci jedině tehdy, když se obce spojí a společně zažádají o státní dotaci.

Východočeská plynárenská přivede plyn do spodní části okresu od Jičína, a to k hranicím Libáně a Kopidlna. "Distribuční společnost finančně zajistí pouze vysokotlak, středotlak a rozvod po obcích si budeme muset zaplatit z našich rozpočtů," říká starosta Běchar Rostislav Vodák. Přitom jen v samotných Běcharech je rozvod plynu odhadován na 3,7 miliónu korun. "Obce, ve kterých žije méně jak tisíc obyvatel, na dotaci nemají nárok. Takových je ale většina, do projektu jsou zapojeny například Vršce, Židovice, Cholenice. Minimální výdaje dosáhnou dvou milionů korun, ale zpravidla to každou obec přijde na dvojnásobek," dodal Vodák.

"V trojúhelníku měst Kopidlno, Libáň a Rožďalovice vzniklo sdružení obcí za účelem získání dotace," uvedl vedoucí stavebního úřadu v Libáni Josef Radušek. "Vysokotlak bude od Jičína přiveden k Libáni a někde u Únětic bude odbočkou pokračovat ke Kopidlnu. Do Rožďalovic povede středotlak přes Křešice a Psinice," upřesnil Radušek.

Starosta Libáně Jan Šesták vyzval vedení okolních obcí, aby se včas rozhodlo, zda se plynofikace zúčastní. "Potřebujeme vědět, kdo se napojí, protože podle toho budeme do země pokládat trubky o příslušné kapacitě. Nerad to říkám, ale pokud teď někdo zaváhá, tak se plynu nedočká," poznamenal Šesták.

(jn)


Výstavba bytů

Nová Paka - Na svém pondělním zasedání schválila novopacká rada na návrh výběrové komise firmu CZ Holding Pardubice pro zajištění výstavby čtyřiadvaceti bytových jednotek v ulici Petra Bezruče, tj. v prostoru lokality pod starou čističkou odpadních vod. Dle podmínek vítězná firma musí zajistit dokumentaci pro územní řízení, provedení projektové dokumentace včetně zajištění povolení stavby, marketing zajištění zájemců o byt, zajištění financování stavby, celkové organizační zajištění výstavby včetně stavebních prací. Město se na této výstavbě bytových domů bude podílet částkou 320 tisíci Kč na jednu bytovou jednotku a 80 tisíci Kč na infrastrukturu pro jednu bytovou jednotku. O tyto částky Nová Paka zažádala Ministerstvo pro místní rozvoj. Výstavba má být zahájena v září letošního roku. Velikost jednotlivých bytů se bude odvíjet od požadavků zájemců o toto bydlení.

(ur)


ÚŘEDNÍCI ZE MNĚ UDĚLALI BEZDOMOVCE, prohlašoval Josef Adamec, původně ze Sekeřic, v průběhu své středeční protestní akce před Městským úřadem v Jičíně. "Přestupková komise MěÚ Jičín mně za údajné vkročení na sousedův pozemek dala pokutu 500 Kč. Soused pak za fyzické napadení, poškození plotu, stromu a podobné aktivity pokutu nedostal. Moje stížnost z roku 1997 nebyla vůbec projednána. Policie mně nechrání, ba naopak. Zákon by měl platit pro každého. Jeden soused si postaví hnojiště, druhý pak septik neizolovaný do mého pozemku a sedm metrů od studně s pitnou vodou vypouští odpadní vody. Já platím soudy, pokuty, soudní znalce, advokáty, deset let se to táhne a náprava žádná. A to prosím máme demokracii. Ale já se nedám, já to tak nenechám a půjdu třeba až do Hradce." Tak veřejnosti prezentoval svůj léta se vlekoucí problém Josef Adamec toho času z Rakova.

FOTO: mar


OTUŽILCI NA PARDOUBKU Už podeváté se ve studené vodě přírodního koupaliště Pardoubek uskutečnil finálový závod Mistrovství České republiky v zimním plavání. Voda měla v den konání závodů - minulou sobotu po poledni - tři stupně Celsia. Na trati 750 m zvítězil G. Rost z Prostějova (4. J. Cogan Nová Paka), Veteráni: 1. M. Moravec z Brna, v kategorii muži nad 60 let (500m) 1. V. Pácl z Prahy. Ženy 500 m: 1. D. Zbořilová z Náchoda, veteránky: 1. V. Riegerová z Českých Budějovic, Veteránky nad 60 let: 1. S. Bustrmannová z Kamenického Šenova.

FOTO: jn


Nejasnosti blokují obnovu rybníka

Vysoké Veselí - Posledních pět let usiluje obec o obnovu bývalého rybníka Kukle. Vysokoveselský starosta Luboš Holman přitom tvrdí, že hlavní překážkou je "nešťastně" formulovaný zákon o půdě.

"Zatím bezvýsledně usilujeme o státní pozemek s rozlohou zhruba čtyř hektarů. V letošním roce čekáme na verdikt Pozemkového fondu České republiky, kam jsme naši žádost už před několika lety postoupili," řekl starosta. Jediný problém, který by v této souvislosti mohl podle něj nastat, spočívá v blízkosti případného staveniště rybníka od chráněné přírodní památky Veselský háj a Smrkovník.

"Pokud bychom zasáhli do ochranného pásma území stability ekologie krajiny, způsobilo by to zřejmě komplikace. Osobně se však domnívám, že rybník zdejší přírodě pomůže, protože by zadržoval dostatek vody v okolní krajině," říká starosta.

Pozemkový fond - pracoviště Jičín však vidí příčiny neúspěchu obce v něčem jiném. "Zákon o prodeji státní půdy má svá jasně daná kritéria a do nich se ve Vysokém Veselí nevejdou," sdělila NN Helena Knězáčková, vedoucí příslušného úřadu Pozemkového fondu. Obec může pozemek získat nejen tím, že ho od státu koupí, ale i bezúplatným převodem. "V takovém případě by musela doložit, že ho použije pro veřejně prospěšnou stavbu. Obnova rybníka však v územním plánu obce není zahrnuta vůbec," tvrdí Knězáčková.

S jejím vyjádřením ale Holman nesouhlasí. "Obnova rybníka je do územního plánu z roku 1995 zapracována, není sice nazvána jako veřejně prospěšná stavba, ale je v něm," poznamenal Holman. Na vybudování vodní plochy je v obecní kase půlmilionová rezerva, starosta ale věří, že se obci podaří získat dotaci z Programu revitalizace krajiny.

(jn)


Pro někoho je "kabel" příliš drahý

Jičín - Stoupající ceny služeb akciové společnosti Kabel Plus Východní Čechy vedou stále větší počet z 2 900 uživatelů účastnických "zásuvek" v Jičíně k úvahám o zrušení smluv s tímto "dodavatelem" kabelového televizního vysílání.

Vypovědět smlouvu je jistě věc jednoduchá, avšak problémem, zejména na sídlištích se starší zástavbou, zůstává fakt, že původní televizní kabelové rozvody v jednotlivých domech využívá právě Kabel Plus. Zároveň s "kabelovou euforií" byly bohužel v mnohých případech zrušeny jak společné televizní antény, tak i konstrukce k jejich instalaci.

Pro město tak vzniká velmi nepříznivá situace, kdy uživatelé televizí vypovídají smlouvy s Kabelem Plus a protože nemají jinou možnost, bez svolení majitele domů (v našem případě MěBP Jičín) "ověšují" balkóny, pláště domů a jejich střechy svými vlastními televizními anténami. Městský bytový podnik v Jičíně se proto snaží zabránit šíření této "východní" kultury, kterou můžeme pamatovat například z dob pověstného "kachláku" na Novém Městě a snaží se najít schůdnou cestu, jak nájemníkům městských bytů pomoci.

Podle vyjádření ředitele MěBP ing. Pavla Bílka již došlo k jednání se zástupci akciové společnosti Kabel Plus o možnosti společného využívání stávajících rozvodů po domech. "Kde to půjde se zřejmě se současným provozovatelem rozvodů dohodneme. V případě většího zájmu jsme tedy připraveni na nastalou situaci reagovat. Tam, kde již antény nejsou, by musely být samozřejmě instalovány nové s odpovídajícími zesilovači, anténními svody a podobně. Tuto investiční akci však nemáme v letošním rozpočtu, a tak by se na její realizaci museli finančně spolupodílet i žadatelé o instalaci společné televizní antény. Při sečtení všech nákladů by měl podíl na jednoho účastníka dělat částku zhruba 720 korun, s možností jejího splácení po třiceti korunách měsíčně po dobu dvou let. Tato částka by byla pravidelně hrazena spolu s běžnou měsíční úhradou nájemného. Znovu ale upozorňuji, že k těmto krokům přistoupíme pouze v případě většího počtu zájemců." Dodal Pavel Bílek.

Prvními domy, kam se zřejmě v příštích dnech společné televizní antény opět vrátí, by měly být paneláky čp. 880 až 883 na sídlišti Pod Lipami. Tam by pak měli mít nájemníci možnost výběru mezi kabelovou televizí, nebo příjmem televizního signálu pomocí společné antény (ne společně!). Ve druhém případě by tedy sledovali ČT 1, ČT 2, Novu a Primu za běžný koncesionářský poplatek 75 Kč/měs. + 30 Kč/měs. (po dobu dvou let) za společnou anténu.

(mar)


Nové Noviny