Nové Noviny č. 9/003. března 2000str. 4

Platíte si reklamu před obchodem?

Jičín - V souvislosti s vystoupením cirkusu Paradox se jako vždy při podobných akcích vzedmula vlna nevole některých místních občanů, poukazujících na "zaplavení" okresního města poutači s plakáty, jejichž umístění se jim zdá chaotické a v podstatě "divoké".

Opak je však v tomto případě pravdou. V první řadě je potřeba říci, že umístění cirkusů, ale i kolotočů a jiných podobných atrakcí povoluje odbor kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Jičíně. Jeho pracovnice spolu s vydáním povolení zároveň provozovateli atrakce fakturují finanční částku za zvláštní užívání veřejného prostranství na základě Městské vyhlášky č. 1/95 o městských poplatcích. Stejná vyhláška ukládá odboru místního hospodářství MěÚ schvalovat a inkasovat poplatky za umístění reklamních zařízení na veřejných prostranstvích území města Jičína.

V konkrétním případě "cirkusových" poutačů, instalovaných většinou na sloupech pouličního osvětlení, se jedná o přechodné umístění reklamního zařízení, za které by měl jeho vlastník městu zaplatit 2 koruny (1 kus/m2) denně.

Při umístění ostatních reklamních zařízení (i přenosných!) na veřejných prostranstvích, kterými se rozumí místní komunikace, chodníky, náměstí, vnitroblokové spojovací cesty, tržiště, parky, veřejná zeleň, jakož i další prostory přístupné každému bez omezení, platí opět výše zmíněná městská vyhláška. Majitel tohoto reklamního zařízení (např. "áčka" před provozovnou a pod.) musí opět požádat město o povolení a před jeho používáním uhradit příslušný poplatek. V případě jednoho kusu klasického "áčka" zaplatíte městu 1000 Kč/rok (do 6 měs.- 500 Kč, do 10 dnů - 100 Kč) za vydání správního rozhodnutí (povolení) a 300 Kč ročně místního poplatku (při dvou pak 2 600 Kč atd.). Při žádosti o prodloužení povolení i na další rok zaplatíte již pouze 300 Kč ročního místního poplatku za jeden kus reklamy.

K dnešnímu dni je na veřejných prostranstvích města Jičína povolena instalace celkem 40 reklamních zařízení. Zda má majitel poutače řádně zaplaceny správní a místní poplatky, je povinna kontrolovat městská policie.

(mar)


Problémy činnost bezprostředně neohrožují

I letos se mohou milovníci koní těšit na závody v parkuru a drezůře, které se uskuteční v areálu jezdeckého oddílu TJ Start Hořice.

Hořice - Jezdecký oddíl v Hořicích, který od sedmdesátých let vystupuje pod názvem Tělovýchovná jednota Start, prochází sice složitým obdobím, ovšem zastavení činnosti, jak se někteří obávají, podle jeho zástupců v žádném případě nehrozí.

To je uklidňující zpráva pro některé "koňaře" v okrese, mezi nimiž se v poslední době o situaci v Hořicích, kde je po Hradci Králové druhý nejstarší jezdecký oddíl ve východočeském regionu, často diskutuje. Ohrožena není ani tradice oblíbených parkurových a drezurních soutěží, i letos se uskuteční minimálně čtyři závody.

"Bohužel stejně jako v řadě jiných sportovních organizací, tak i v TJ Start se potýkáme především s nedostatkem peněz. Jen na udržení areálu Na Závisti v chodu, potřebujeme ročně zhruba 300 tisíc korun," říká Zdeněk Tomášek, dlouholetý činovník oddílu. Situaci však navíc komplikují dosud nedořešené majetkové vztahy k pozemkům.

"Původně jsme sídlili v místech, kde dnes stojí zdejší kino, později jsme si svépomocí vybudovali tento areál, který dnes dosahuje několikamiliónové hodnoty. V té době se na hranice pozemků tak nehledělo a většina věcí se zpravidla řešila ústní dohodou. Po listopadu se situace změnila a část pozemku, který sloužil jen jako výběh, jsme vrátili majitelům, kteří se o něj přihlásili v restituci. Ti nás ale žalují také o vydání pozemku, na kterém stojí naše hala. Není to ale jediný problém, ten další se týká území, které dříve patřilo podniku ZEZ Hořice, s nímž jsme měli dohodu o jeho užívání. ZEZ ovšem jako podnik v minulých letech skončil a přešel pod Karosu Vysoké Mýto, která se s námi soudí o výši nájmu," rekapituluje Tomášek současné problémy, které jsou řešeny právní cestou.

Prakticky jedinými příjmy TJ Start jsou příspěvky od několika desítek členů oddílu, převážně dětí. "Něco nám dá na činnost tělovýchova a také město. Žádný větší zdroj příjmů ale nemáme," doplnil. Vedení oddílu stojí před otázkou, kde sehnat peníze na nutné investice do objektů, které už vyžadují víc, než jen běžnou údržbu. Jednou z možností je, že by celý areál převzalo město, které by se pak o něj staralo.

Podobnou nabídku na převzetí sportovišť už vloni předložila hořická radnice TJ Sokol Jiskra, ta však tento návrh zatím odmítá. "Nemohu mluvit za současné vedení našeho oddílu, ale myslím si, že narozdíl od Jiskry bychom toto řešení za určitých podmínek přijali," připouští Tomášek.

(jn)


Obce založily další mikroregion - Lázeňsko

Jičínsko - Po mikroregionech Český ráj, Podhůří, Podchlumí a Na rozhraní vznikl na okrese Jičín další celek pod názvem Lázeňsko. Obce se sdružují s cílem společného prosazování zájmů svých území, a aby v budoucnu mohly čerpat peníze z fondů Evropské unie.

Zakladateli posledně jmenovaného mikroregionu jsou zástupci Lázní Bělohradu, Miletína, Pecky, Staré Paky a řady menších obcí v nejbližším okolí těchto center.

Nejdál zatím pokročilo seskupení Český ráj se sídlem ve Vyskři na Turnovsku. "Bez mikroregionů nemáme v budoucnu prakticky žádnou šanci, jak zajistit rozvoj těchto území. Je to hlavní podmínka, abychom se přiblížili Evropské unii a dosáhli na peníze z jejich fondů," říká starosta Libošovic Josef Ort, který je místopředsedou mikroregionu Český ráj. "Vloni se nám podařilo například získat státní dotaci na počítačové vybavení s přístupem na internet, který je už dnes nezbytností," dodal Ort.

Stejný cíl mají i ostatní obce, které se zpravidla sdružují na základě přirozené spádovosti, nezřídka i přes hranice okresů. Takto vytvořené celky se nyní zaměřily na zpracování strategie rozvoje svých území a další podrobné analýzy tak, aby byly připraveny absolvovat složitou agendu evropské "patnáctky". Projekt bude mít letos na podzim vyhotoveno například šestnáct obcí, sdružených v "Podchlumí". Získat administrativní zkušenosti v praxi jim má umožnit i předvstupní program Sapard, na němž by se měly naučit, jakým způsobem se čerpají peníze ze strukturálních fondů EU.

"Je potřeba, abychom vzájemně mezi sebou našli společnou řeč a určili si hlavní priority a problémy, které nás trápí," poznamenala peckovská starostka Hana Štěrbová v reakci na vznik mikroregionu Lázeňsko. Starosta Libáně Jan Šesták je přesvědčen, že tyto celky musí mít co největší. "Bude rozdíl, zda předloží projekt mikroregion s jedním nebo s osmi tisíci obyvatel, ten větší bude mít určitě větší šanci," míní Šesták.

Zatímco v jiných místech vznikají mikroregiony bez ohledu na hranice okresu, Stará Paka se naopak připojila k "Lázeňsku", aby nezůstala odříznuta od svých nejbližších sousedů na Jičínsku. "Mohli jsme se spojit s obcemi ve směru na Jilemnici, ale to nám nebylo doporučeno. "Spolupráce by se zbytečně komplikovala, protože bychom zasahovali do jiného okresu i kraje," uvedl staropacký starosta Jaroslav Fišera.

(jn)


Opatření na křižovatce u Holína

Jičín - V minulých dnech se na městském úřadě uskutečnilo jednání zástupců všech dotčených institucí (město, okres, projektant, SaÚS a DI), které mělo vyústit v okamžité přijetí konkrétních opatření, vedoucích ke lepšení současného stavu křižovatky Koněvovy ulice s obchvatem města u Holína.

Setkání odborníků bylo městem vyvolané po další tragické nehodě, při které zde ve středu 9. února zahynuli dva lidé. I přes pět mrtvých za jeden a půl roku provozu této křižovatky ji odborníci považují za řádně označenou a z hlediska legislativy a bezpečnosti silničního provozu za řádně zajištěnou.

K dopravním nehodám zde totiž podle policejních statistik dochází zejména po hrubém porušení dopravních předpisů ze strany řidičů, a to ať nedodržením stanovené rychlosti jízdy po komunikaci obchvatu (40 km/h) nebo nedáním přednosti při výjezdu z Koněvovy ulice na obchvat.

Jediným současným opatřením, na kterém se všichni přítomní společně shodli, bude zdůraznění stávajícího dopravního značení křižovatky. Dojde k výměně svislých dopravních značek za větší dálničního typu, k jejich doplnění o značku zvýrazňující tvar křižovatky a k provedení vodorovného značení před hranicí křižovatky "zebrou" a trojúhelníkem upozorňujícím na povinnost dání přednosti v jízdě vozidlům jedoucím po obchvatu.

Tato opatření budou v podstatě jedinými, k jejichž realizaci v příštích dnech dojde. S žádnými dalšími aktivitami, například s rekonstrukcí křižovatky na kruhový objezd, se v dohledné době nepočítá.

(mar)


Plakáty vylepuje KD Jičín

Jičín - Výlepovou službu v okresním městě zajišťují již řadu let vlastními silami pracovníci Kulturního domu Jičín na Husově třídě. Provádějí výlep plakátů a jiných písemných materiálů na 20 propagačních tabulích rozmístěných po celém území města Jičína.

Plakáty a ostatní materiály jsou vylepovány na plakátovací plochy pravidelně v pondělí, proto do kanceláře kulturního domu musí být předány nejpozději do 16.00 hodin předchozího pátku. Při mimořádném výlepu mimo uvedený termín se k částce za výlep připočítává paušální poplatek 200 korun.

Od prvního ledna platí tento nový ceník za výlep plakátů: Formát A 4 - 20x30 cm (1 týden - 8 Kč, 2 týdny - 11 Kč, 3 týdny - 14 Kč, 4 týdny - 18 Kč). A 3 - 30x42 cm (1 - 13 Kč, 2 - 16 Kč, 3 - 19 Kč, 4 - 23 Kč). A 2 - 42x60 cm (1 - 15 Kč, 2 - 18 Kč, 3 - 21 Kč, 4 - 25 Kč). A 1 - 60x85 cm (1 - 20 Kč, 2 - 25 Kč, 3 - 30 Kč, 4 - 40 Kč). A 0 - 85x1180 cm (1 - 30 Kč, 2 - 35 Kč, 3 - 40 Kč, 4 - 50 Kč).

(red)


Neplaťte víc, než musíte

Podnikatel - fyzická osoba se rozhodne poskytnout peněžní dar soukromému lékaři. Z ustanovení § 15 odst. 8 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, vyplývá, že tento dar je limitován dolní hranicí, musí přesáhnout 2% ze základu daně nebo činit minimálně 1000 Kč a jeho horní hranice činí nejvýše 10% ze základu daně.

1. U podnikatele dárce proběhne daňové vypořádání daru z hlediska daně z příjmů až v jeho daňovém přiznání, jak se řeší problematika daně darovací?

2. Jak proběhne vypořádání daru u příjemce?

Obecně podle § 5 zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, je poplatníkem daně darovací vždy nabyvatel, tedy obdarovaný. Dárce může uplatnit ustanovení § 15 odst. 8 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, pouze tehdy, je-li schopen prokázat, že byl dar poskytnut a že dar byl poskytnut fyzické osobě, která provozuje např. zdravotnické zařízení. Tady je nejvhodnější zajistit darovací smlouvu či jiný doklad, na kterém obdarovaný potvrdí přijetí daru i skutečnost, že je osobou provozující zdravotnické zařízení. Takový doklad pak slouží dárci též k doložení oprávněnosti odpočtu základu daně podle ust. § 15 odst. 8 zák. č. 586/1992 Sb. Pokud je obdarovaným soukromý lékař, není dle § 3 odst. 4 písm. a) zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, takový obdržený dar předmětem daně z příjmů.

Přijatý dar určený na financování zdravotnického zařízení je navíc dle § 20 odst. 10 zák. č. 357/1992 Sb. osvobozen od daně darovací. Pro účely doložení oprávněnosti nároku na osvobození od daně darovací lékař musí být schopen doložit, že dar byl skutečně použit pro financování zdravotnického zařízení, tedy nikoli např. pro jeho soukromé účely.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Jičínská transfuzní stanice registruje 2 015 dárců krve

Jičín - V úzké spolupráci s hematologicko-transfuzním oddělením (HTO) Okresní nemocnice v Jičíně a se stejným oddělením Fakultní nemocnice v Hradci Králové zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže v Jičíně pravidelné oceňování bezpříspěvkových dárců krve.

Oceňování dárců krve pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže v Jičíně vždy jednou ročně. Oceňování dárců krve plaketou prof. MUDr. Jana Janského probíhá již tradičně v rámci třech slavnostních setkáních, organizovaných podle počtu odměňovaných bezpříspěvkových dárců krve.

Bronzovou plaketu získává dárce za 10, stříbrnou plaketu za 20 a zlatou za 40 bezpříspěvkových odběrů krve.

Na slavnostních setkáních jsou dárci oceňováni nejen příslušnou plaketou, ale i medailí, dárkem, květinou a drobnými propagačními předměty věnovanými sponzory OS ČČK Jičín. Oceňování je vždy zakončeno slavnostní večeří nebo jiným vhodným občerstvením.

Po dosažení zlaté plakety prof. MUDr. Jana Janského může dárce získat další ocenění v případě, že pokračuje v darování tak vzácné a nenahraditelné tekutiny, jakou krev je. Za 80, 120 a 160 odběrů krve se oceňuje bronzovým, stříbrným a zlatým křížem, které předává Úřad ČČK v Praze celostátně s pozváním prezidenta republiky.

V roce 1999 bylo na jičínském HTO registrováno celkem 2 015 dárců krve, přičemž nově získaných přibylo v témže roce 125. Bylo provedeno celkem 3 362 odběrů krve. Během roku 1999 neuskutečňovalo HTO v Jičíně odběry plazmy.

Vedle oceňování dárců krve zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže i nábor nových dárců krve a vhodným způsobem se podílí na propagaci dárcovství krve.

(OS ČČK)


Finance: městský bytový podnik

Jičín - Městský bytový podnik Jičín vykazuje v příjmové straně návrhu rozpočtu okresního města pro tento rok 21,8 milionu korun, což je proti roku 1999 nárůst o 2,47 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že jsou jeho příjmy tvořeny především nájemným z bytových a nebytových prostor v majetku města, avizuje tato skutečnost přibližnou výši předpokládaného letošního zdražení nájmů (zhruba o 8%), ke kterému dojde opět prvního července.

Podle vyjádření ředitele MěBP Jičín ing. Pavla Bílka jsou současné celostátní úvahy o deregulaci nájemného v roce 2002 prezentovány zatím pouze v hrubých rysech. Nelze proto v tuto chvíli fundovaně říci, jak dramaticky se tyto změny promítnou ve vztahu města Jičína k obsahům peněženek nájemníků jeho bytů a nebytových prostor. Vzhledem k tomu, že jičínský MěBP je na rozdíl od stejných příspěvkových organizací celé řady jiných měst v České republice ekonomicky zcela soběstačný, odhaduje Pavel Bílek, že růst nájemného v Jičíně bude probíhat zřejmě pozvolna jako doposud (průměrně o 8% ročně).

I přes dobré výsledky bude mít v letošním roce jím řízená organizace problémy s financováním vlastních investičních akcí. Vzhledem k velmi "napnutému" rozpočtu města na rok 2000 se totiž byťáku z městské pokladny nevrátí celý jeho "výdělek" (21,8 mil. Kč), ale pouze 17,2 milionu, tedy o 4,6 mil. Kč méně. Podle vyjádření vedoucího finančního odboru MěÚ Jičín Milana Köstingera pomohou tyto finanční prostředky v letošním roce k dofinancování ztrátových městských organizací, kterými jsou například Aqua Centrum nebo Dům pro seniory na Novém Městě. Milan Köstinger však zároveň připustil možnost, že se tyto peníze v případě příznivé ekonomické situace mohou v průběhu roku vrátit MěBP formou příspěvku města na realizaci některé z konkrétních investičních akcí.

Přesto bude muset bytový podnik v tomto roce s největší pravděpodobností upustit od některých méně důležitých akcí. Zůstane mu pouze na běžnou údržbu, dlouhodobě plánované opravy několika dožilých střech a rekonstrukci horizontálních rozvodů vody ve sklepích některých panelových domů.

(mar)


Nové Noviny