Nové Noviny č. 9/003. března 2000str. 3

Vybavili pracovníky mobilními telefony

Jičín - Mobilními telefony je od koncem minulého roku vybavena většina z deseti referátů Okresního úřadu Jičín včetně kanceláře přednosty. Úředníkům má usnadnit jejich komunikaci s kmenovým pracovištěm, například při výjezdu do terénu nebo při mimořádných událostech.

Tak shrnuje ve svém zdůvodnění výhody investice do bezdrátového spojení přednosta Jiří Vitvar. "Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější verze mobilních telefonů, které jsou nadále majetkem úřadu, nikoliv zaměstnanců, a až na výjimky je obdrželi jen vedoucí referátů," upřesnil Vitvar. Dodal, že prvních pět přístrojů OkÚ zakoupil už v roce 1997 po povodních a s odstupem dvou let se rozhodl přistoupit k rozšíření jejich počtu.

"Řekl bych, že co do počtu mobilních telefonů patříme mezi instituce, které jsou vybaveny spíš méně. Předností je především rychlé spojení s vazbou na úřad při práci v terénu. Výrazně to usnadňuje práci například zaměstnancům pozemkového nebo živnostenského úřadu. Pokud si potřebují ověřit nějaké údaje, tak nemusí hledat pevnou linku. Výhodou je i rychlá dosažitelnost lidí v krizových situacích," uvedl přednosta.

Prakticky stálou pohotovost drží pracovníci referátu civilní obrany a v době nebezpečí povodní i dalších referátů.

(jn)


Mladí lidé mají o myslivost zájem

Žáci základních škol si mohli minulý týden prohlédnout tradiční výstavu trofejí v mysliveckém domě v Jičíně.

Kacákova Lhota - Na území okresu Jičín dnes působí na pět desítek mysliveckých sdružení, která obhospodařují honitby o celkové rozloze 67 tisíc hektarů.

Honitby se dělí na takzvané vlastní a společenstevní. Ve vlastní honitbě podle Františka Šindeláře, hospodáře Mysliveckého sdružení Jestřáb Kacákova Lhota, zpravidla hospodaří Lesy České republiky a společenstevní honitby, které patří různým společenstvům, jsou pronajímány jednotlivým mysliveckým sdružením. Ta si podle Šindeláře na nezájem o členství z řad mladých lidí stěžovat nemohou.

"Naopak. Mezi mladými lidmi je možná až překvapující zájem. Do letošního náboru se přihlásilo sedmadvacet uchazečů, kteří nejprve absolvují vzdělávací kurz ze sedmi předmětů a osmiměsíční praxi u mysliveckých sdružení, a jednadvacátého října je čekají závěrečné zkoušky z myslivosti," uvedl Šindelář. Doplnil, že pokročilejší se mohou dále vzdělávat a složit státní zkoušku pro myslivce z povolání, kteří pak najdou uplatnění například ve funkci mysliveckých hospodářů nebo jako zaměstnanci Českomoravské myslivecké jednoty.

(jn)


Drobná zvěř z přírody mizí

Jičínsko - Spatřit bažanta nebo zajíce ve volné přírodě bude možná za pár let vzácný a ojedinělý úkaz. Jejich stavy jsou už dnes dramaticky nízké a stále klesají.

Bohužel odpověď na otázku, co je příčinou tohoto znepokojujícího jevu, se zatím nepodařilo nalézt, stejně tak ani recept, jak tento sestupný trend zvrátit. "Z hlediska množství zvěře v okrese Jičín spokojeni být v žádném případě nemůžeme, protože drobná zvěř z přírody v podstatě mizí. To se nyní týká zejména zajíců," říká předseda Okresního mysliveckého spolku Jičín Josef Ulrych. "I když v roce 1998 svitla naděje, že by jejich stavy mohly jít po několika letech přece jen nahoru, loňská sezóna nás znovu přesvědčila, že je to jen zbožné přání," dodal.

Příroda se sice z některých negativních zásahů moderní civilizace dokáže s přispěním člověka dříve či později vzpamatovat, ale ukazuje se, že v některých případech tomu tak není. Odborníci zatím nepřišli na způsob, jak drobnou zvěř podpořit. Podle Ulrycha to ovšem není jen problém České republiky, ale celoevropský.

Bažant se ve volné přírodě už téměř nevyskytuje, jediným řešením je jeho umělý odchov a následné vysazování do revírů. "Na okrese jsou ještě místa, kde se nachází, ale se situací ze sedmdesátých let se to vůbec nedá srovnávat." Narozdíl od drobné stoupl v poslední době počet černé zvěře, stavy srnčí jsou stabilizované.

"Pravdou je, že už staří myslivci, naši předchůdci, říkali, že kde je černá, není drobná, ale v tom skutečná příčina problému nebude. Jedna z nich je zcela určitě v tom, jak jsme se chovali k našemu okolí, protože dary na ochranu přírody v podobě hnojiv s poloměrem rozpadu padesát a více let každopádně zanechávají nějaké stopy. Tady bych řekl, že se to projevilo především na snížené reprodukci. Zajíčci dnes místo čtyř či pěti mladých mívají stěží jedno nebo dvě. Rozhodující úlohu má také zemědělství, protože šíře záběru některých souprav dosahuje i čtrnáct metrů a zajíc má pak jen minimální šanci utéct a ztráty jsou vysoké," vysvětluje předseda okresního mysliveckého spolku.

Ani přemísťování a křížení zajíců ke kýženému úspěchu nevedou, tyto snahy jejich populaci zatím neoživily.

(jn)


Výběrové řízení: ředitel nemocnice

Jičín - Přednosta Okresního úřadu v Jičíně ing. Jiří Vitvar vyhlásil (dneškem počínaje, tedy 3.3.2000) v souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 247/93 Sb. o výběrovém řízení na vedoucí funkce ve zdravotnických organizacích a zařízeních v působnosti MZ okresních úřadů a obcí výběrové řízení na obsazení funkce ředitele Okresní nemocnice v Jičíně.

Kvalifikační předpoklady k účasti v řízení jsou: vysokoškolské vzdělání lékařského, ekonomického nebo právního směru, zkušenost s řízením pracovního kolektivu, organizační schopnosti a znalosti v oblasti ekonomiky zdravotnictví.

K písemné přihlášce musí uchazeč připojit: ověřený doklad o dosaženém vzdělání, stručný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních, čestné prohlášení ve smyslu zákona č. 451/91 Sb., v platném znění a vyplněný osobní dotazník (SEVT 30 102 9).

Přihlášku s požadovanými doklady musí uchazeč doručit nejdéle do 17. března 2000 na adresu: Okresní úřad Jičín, kancelář přednosty, Havlíčkova 56, 506 14 Jičín.

Již dva a půl roku je řízením okresní nemocnice pověřena ing. Dana Kracíková, které jsme v souvislosti s výše uvedenými řádky položili pouze jedinou krátkou otázku. Zúčastníte se výběrového řízení? Stejně krátce pak zaznělo: "Zatím vám nedám jednoznačnou odpověď, v každém případě ale svoji účast zvažuji."

Pro dokreslení uplynulého (dvou a půl letého) období je nutné ve zkratce konstatovat, že v jičínské nemocnici došlo k několika velmi významným skutečnostem: Především byl stabilizován pracovní kolektiv, a to zejména kádr lékařů. Ekonomické výsledky zdravotnického zařízení se z "červených čísel" dostaly téměř na nulu. Byl postaven, zkolaudován a zprovozněn pavilon "A" a zároveň byla zahájena výstavba části "B" pavilonu operačních oborů. Okresní nemocnice Jičín v uvedeném období úspěšně absolvovala hned několik výběrových řízení na celé spektrum poskytované lůžkové péče, čímž obhájila zejména právo na svoji další existenci.

(mar)


Záchranné a výcvikové základny CO spadají nově pod Armádu ČR

Jičín - Velitel sil územní obrany brigádní generál Vladimír Sova inicioval v minulých dnech setkání s přednosty okresních úřadů České republiky. V rámci pracovní schůze uskutečněné v Kutné Hoře byly nejprve vysvětleny organizační změny, ke kterým došlo v rámci nového zařazení záchranných a výcvikových základen armády.

Zjednodušeně řečeno, prvním lednovým dnem roku 2000 byly záchranné a výcvikové základny převedeny z podřízenosti Hlavního úřadu Civilní ochrany České republiky (dříve součást Ministerstva obrany ČR, dnes nově Ministerstva vnitra ČR) pod Armádu České republiky a jejich velitelem se stal generál Sova.

Vojáci pěti záchranných a výcvikových základen se tak stali součástí vojsk územní obrany státu s jednotným velením.

"Záchranné a výcvikové základny v Kutné Hoře, Jindřichově Hradci, Rakovníku, Bučovicích a v Olomouci jsou v podstatě pěti vojenskými útvary se speciálním zaměřením na civilní ochranu jak v době válečného konfliktu, tak samozřejmě v době míru," uvádí přednosta OkÚ Jiří Vitvar k současnému postavení vojenských záchranných jednotek.

"Všech pět útvarů je vybaveno speciální záchrannou technikou (hasební, vyprošťovací, přepravní a pod.) a v době míru pomáhají především v momentech, kdy stálé složky integrovaného záchranného systému (zdravotníci, hasiči, policie) nestačí z nejrůznějších důvodů vlastními silami zajistit bezpečnost lidí nebo nemohou či neumějí zamezit velkým materiálním škodám, vznikajícím například v souvislosti s přírodními kalamitami.

V praxi pak má přednosta okresního úřadu v případě nezvladatelné situace pravomoc pozvat záchrannou a výcvikovou jednotku k zásahu na území okresu. V našem případě je to konkrétně jednotka z Kutné Hory. Podle rozsahu havárie lze povolat záchranáře základní jednotky zhruba patnácti mužů, disponující asi čtyřmi kusy techniky s půlhodinovým limitem opuštění útvaru, až po celou základnu, která je s veškerou technikou schopna vyjet do čtyřiadvaceti hodin.

V teoretické části našeho setkání se hovořilo zejména o konkrétních zkušenostech s pomocí těchto vojenských jednotek například při povodních na Moravě a na Rychnovsku v letech 1997 a 1998 nebo při nedávných sněhových kalamitách na Českomoravské vysočině, kde velmi efektivně zasahovala záchranná a výcviková základna z Bučovic.

V našem okrese jsme měli možnost vidět vojenské záchranáře z Kutné Hory v loňském roce v rámci výcvikové akce v Sobotce, kde provedli ukázkovou asanaci rodinného domku," dodává přednosta OkÚ Jiří Vitvar.

(mar)


Prodej akcií

Jičín - Městská rada na základě doporučujícího stanoviska finanční komise Městského úřadu Jičín předkládá zastupitelstvu návrh ke schválení odprodeje akcií České spořitelny a.s..

Město vlastní 15 tisíc kusů cenných papírů ČS a.s., jejichž aktuální kurs je 226,70 korun za jeden kus. Jejich prodejem by si vylepšilo letošní poměrně napnutý městský rozpočet o 3,4 milionů korun. Finanční komise MěÚ zároveň doporučuje odprodej těchto akcií formou vstupu do sdružení měst a obcí vlastnících akcie České spořitelny a.s., a to zejména vzhledem k tomu, že vstupní poplatek činí pouhých 3 tisíce korun.

Komise rovněž doporučuje schválit odprodej posledního balíku akcií, které město v současnosti vlastní. Jedná se 408 kusů cenných papírů společnosti ČSAD BUS Semily a.s. v současném kursu 200 korun, tedy o celkovou finanční hodnotu 81 600 korun. O možnosti odprodeje cenných papírů obou akciových společností bude městské zastupitelstvo hlasovat na svém veřejném zasedání, které se uskuteční 6. března na malém sále Kulturního domu Jičín od 16.00 hodin.

Město Jičín v nedávné minulosti již odprodalo akcie VČE a.s. a VČP a.s., dnes se tedy rozhoduje prodat poslední cenné papíry České spořitelny a.s. a ČSAD BUS Semily a.s.. Důvodem je především skutečnost, že se městu v pozici akcionáře nedařilo chod těchto akciových společností nikterak ovlivňovat.

(mar)


Nové Noviny