Nové Noviny č. 8/0025. února 2000str. 18

Jičínští hokejisté vybojovali účast v I. VčL

Hokej II. Včl: HC Jičín - SK HC Opočno 9:3 (3:0, 5:1, 1:2)

Jičín - Středeční utkání a vítězství s dlouholetým rivalem z Opočna rozhodlo o definitivním 1. místě v tabulce II. Vč. ligy ledního hokeje, a tím o přímém postupu do nejvyšší Východočeské hokejové soutěže.

Poprvé po několika letech nastoupili Jičínští k utkání ve stoprocentní sestavě. Na ukazateli byla druhá minuta, když vedoucí branku domácích dal D. Charypar z přihrávky Šoltyse. Ten v polovině 8. minuty přidal druhou branku, přihrával mu T. Charypar. Třetí se do listiny střelců zapsal Stříteský, který v 16. minutě první třetiny využil přihrávky Duška (14.2. mu bylo 39 let) a Pěnkavy. S tímto startem se šlo také poprvé do šaten. O přestávce se 480 divákům představila nejmladší hokejová generace HC Jičín, úspěšní elévové a také přípravka "B". Hra pokračovala. Už ve 22. minutě zvýšil Šoltys z přihrávky T. Charypara a využil tak právě probíhající přesilovku. Poté přišli ke slovu hosté, kteří snížili rovněž v přesilovce, to už byla 27. minuta. Těsně za polovinou utkání dal pátou branku do sítě hostí nejúspěšnější jičínský střelec D. Charypar z přihrávky svého bratra Tomáše a Novotného. O minutu později zvýšil sám Peřina. Za další minutu zvyšoval v přesilovce T. Charypar po přihrávce Novotného. Sérii čtyř gólů během necelých čtyř minut zakončil Peřina z přihrávky Šíra, když opět využil přesilovku. To už na ledě chyběl zraněný T. Charypar. Dalších téměř 13 minut se hrálo bez gólů. Poslední gól do sítě hostí a celé soutěže jičínských mužů vsítil Petr Vraštil ve 48. minutě, který se tak jako poslední z celého mužstva konečně zapsal do listiny střelců. Přihrávali mu Šír s Bretlem. Ani za stavu 9:1 se ale hosté nevzdávali. Druhou svoji branku dali z trestného střílení v 53. minutě. Na začátku 57. minuty stačili ještě upravit na konečných 9:3. V dramatickém závěru diváci viděli šest vyloučených, z toho pět domácích. Když zazněla závěrečná siréna, zůstala většina diváků na svých místech, aby se podělila s hráči o radost z vítězství a z postupu do vyšší soutěže.

Branky Jičína: 2x D.Charypar, 2x Novotný a Šír, Šoltys, Pěnkava, Bretl. Vyloučení: 11+1xOT+1 DT: 6+1x5OK. Využití 3:1. Střely na branku: 55:44. Rozhodčí: Stránský, Vízek, Sehnoutka. Sestava HC Jičín: Šíma (Skákalík) - Švancar, Stříteský, Novotný, Bretl, Zezulka, Valentin, Dušek, Pěnkava, Fadrhons, D. a T. Charyparovi, Peřina, Šír, Surma, Šoltys, Jansta a Vraštil.

(mj)

Ženský basketbal

Nová Paka - V sobotu 26. února ve 14.00 hodin přivítají novopacké sokolky v zajímavém utkání 2. ligy žen pražskou Slovanku. V minulých utkání sokolky doma vyhrály 68:60 a v Praze prohrály 94:79. V posledním utkání packé hráčky porazily Stěžery o 12 bodů, přičemž Slovanka se stejným týmem o 12 bodů prohrála. Packé basketbalistky potřebují v tomto utkání vyhrát. V jejich sestavě visí otazník nad Ivetou Urbanovou (výron), naopak uzdravená by měla být Fejfarová.

6.Slaný17116771:137018

Výsledky posledního dvoukola: Benešov - Slaný 70:43, Stěžery - Nová Paka 59:71, Hradec Králové - Slovanka Praha 78:73, Stěžery - Slovanka Praha 61:49, Hradec Králové - Nová Paka 84:55.

(bas)

Basketbal: drama se šťastným koncem

Jičín - V 3. lize basketbalistů hostili hráči Jičína o minulém víkendu třetí Chrudim a šestý Pelhřimov.

BSK TJ Jičín - BC Nikol Chrudim 69:64 (33:36)

Jičínští hráči začali dobře a brzy získali náskok 6:0, který do 13. minuty zvýšili až na 25:14 a nic nenasvědčovalo, že by mohli mít nějaké problémy. Ty však nastaly a nutno říci, že za značného přispění domácích. Chvilkovou nepozornost v obraně zaplatil Jičín třemi trojkami, soupeř se chytil a do přestávky skóre otočil ve svůj prospěch. Po změně stran průběh utkání připomínal střetnutí s Libercem před čtrnácti dny. Naštěstí 13. minuta přinesla (stav 46:52) zvrat. Zvýšená bojovnost domácích přinesla ovoce a ve 36. minutě už vedli 55:54 a začalo drama. Následné tři minuty se soupeři střídali v jednobodovém vedení, za stavu 63:64 M. Šatný proměnil dva trestné hody a O. Stěhulka košem přes hlavu zvýšil na tříbodový rozdíl (67:64). Ve snaze rychle náskok stáhnout se dopustili hosté chybné přihrávky a pak, aby se dostali zpět k míči, museli faulovat. Jejich snahu ale trestal v závěrečných vteřinách opět M. Šatný.

Body Jičína: M. Banýr 25, T. Brunclík 11, T. Banýr 10, O. Stěhulka 7, Vl. Vik 6, Zd. Maxa a M. Šatný po 4 a D. Stěhulka 2. Fauly: 17:26, tr. hody 28/17:14/8, trojky 0:4.

BSK TJ Jičín - BK Pelhřimov 89:64 (40:33)

Soupeř přijel (už tradičně) jen se šesti hráči, ale i tak dokázal pořádně kousat. Domácí sice brzy vedli 6:0 a viditelnou převahu si udržovali až do stavu 33:18 (13.min.). V osudné 13. minutě se dopustili řady nepřesných přihrávek a hosté se chytili a upravili skóre na 35:31. Přestávka Jičíňákům zřetelně prospěla a po návratu na palubovku uklidnil situaci "Gejza" Vik šestibodovou šňůrou. Od té chvíle začal bodový rozdíl znovu narůstat až na 64:46. Pak opět nastal zvrat a během tří minut to bylo už jen 65:57. A znovu to byla 13. minuta (druhé půle), která změnila průběh utkání. Úspěšnou šňůru hostí přetrhl Maxa a když na hráče Pelhřimova začala dosedat i únava, vyzněl závěr zápasu zcela jednoznačně.

Body Jičína: T. Banýr 20, M. Banýr 14, Vl.Vik 13, D. Stěhulka a M. Šatný po 10, Zd. Maxa a T. Brunclík po 7, O. Stěhulka 6 a J. Šindelář 2. Fauly: 18:19, tr. hody: 22/16:16/7, trojky 5:3. Oba zápasy s přehledem řídili rozhodčí Rozsypal (píská I. ligu) a Kadečka.

V příštím kole (4.-5. března)jedou hráči Jičína do Mladé Boleslavi a Sadské.

(kk)

Mladí pačtí chodci přivezli tři medaile

Praha - Dvě zlaté a jednu bronzovou medaili přivezli mladí novopačtí chodci z víkendového halového mistrovství ČR v Praze. O nejvyšší počty se zasloužil Radek Pařízek v juniorech a Jiří Chaloupka, ač ještě žák v dorostenecké kategorii, když oba zvítězili v chůzi na 5000 m. V juniorech ještě potvrdil kvalitu packé chodecké školy další závodník Ondřej Vondrouš ziskem bronzové medaile.

Dramatický byl průběh chůze na 5000 m v kategorii juniorů. Velkého favorita a reprezentanta ČR, novopackého Pařízka, dva rozhodčí neoprávněně dvě kola před koncem diskvalifikovali a po protestu novopacké výpravy museli pořadatelé vypsat nový závod. V tomto druhém závodě šli již Radek Pařízek spolu se svým klubovým kolegou Vondroušem pouze na vítězství bez ohledu na čas. Jiří Chaloupka zvítězil v dorostencích v čase 23:56.

Mistrovství se zúčastnily ještě další dvě novopacké atletické naděje. V sobotu skončil Jan Pajurek kategorii juniorů výkonem 671 pátý ve skoku dalekém a v té samé kategorii vrhnul v neděli Michal Tlapák šestikilogramovou kouli na značku 14,13, což mu bohužel stačilo jen na bramborovou medaili.

(bas)

HÁZENÁ: bojovný výkon na Karvinou nestačil

Jičín - V předehrávaném utkání 19. kola extraligy házené hostil celek AGS HBC Jičín vedoucí tým soutěže, HCB Karvinou. Domácí chtěli odčinit špatný výkon z předešlého zápasu v Ostravě a pokusit se o překvapení v podobě zisku alespoň jednoho bodu s největším kandidátem na zisk mistrovského titulu. Hráči Jičína nastoupili v kompletní sestavě, tedy i s uzdraveným Šteglem v roli kapitána.

AGS HBC Jičín - HCB Karviná 20:27 (7:13)

Od úvodních minut utkání bylo zřejmé, že do Jičína přijel v současnosti patrně nejlepší český tým. Toho se však domácí nezalekli a ve 2. minutě se ujali vedení brankou Straky ze sedmimetrového hodu. Karviná ovšem ihned z protiútoku vyrovnala. Jičínští to měli proti rozjetému soupeři, který praktikoval agresivní obranu se dvěma vysunutými hráči, velmi těžké, přesto se jim dařilo držet krok.

Na konci 7. minuty byl stav nadějný 2:2, ovšem poté třemi brankami po sobě odskočili Karvinští na 5:2. Domácí neskládali zbraně a v 16. minutě dokázali Šteglem snížit na 4:6. Hosté ale neznervózněli a naopak ukázali, v čem je jejich síla. Aktivní obranou přinutili naše hráče k chybám, které dokázali po rychlých kombinacích potrestat a pět minut před koncem poločasu vedli již rozdílem sedmi branek v poměru 12:5. Jičínští nepřestali bojovat, v útoku se snažili prosadit především větším pohybem hráčů bez míče a překvapivou přihrávkou do volného prostoru vybídnout spoluhráče ke skórování. V poslední minutě prvního poločasu stanovil Mašát střelou z prostoru spojky stav na 7:13 z pohledu Jičína.

V kabině povzbuzovali domácí trenéři hráče, snažili se je přinutit k aktivní hře a apelovali na to, aby jejich svěřenci bojovali až do samotného závěru utkání i za nepříznivého stavu.

Házenkáři Jičína si vzali slova trenérů k srdci a hned z první akce druhého poločasu skóroval z křídla Kraus. Poté vyloučili rozhodčí dvakrát za sebou domácího hráče, čehož zkušená Karviná využila ke svému uklidnění a zvýšila své vedení na 17:9. V následujících dvanácti minutách střídavě skórovali střelci obou družstev, a tak byl stav deset minut před koncem 14:22. Potom využili spolupráce s Babákem Cvejn a Kořínek a upravili na 16:22. V závěru utkání se pokusili Jičínští osobní obranou na nejnebezpečnější hráče hostů Brůnu a Radčenka přinutit soupeře k chybám a utkání zdramatizovat. V současné době výborně hrající Karviná to však nepřipustila a ukázala, proč je v čele naší nejvyšší házenkářské soutěže a nakonec zaslouženě zvítězila 27:20.

Při hodnocení tohoto zápasu je nutné pochválit domácí hráče za bojovnost a houževnatost, se kterou vzdorovali velmi kvalitnímu protivníkovi. Je škoda, že jičínští házenkáři nepřistoupili podobně i k utkání v Ostravě, protože by v tom případě nebyli bez šancí na bodový zisk. Všichni příznivci a funkcionáři házené si mohou přát, aby se hráči prezentovali podobným výkonem, který předvedli v duelu s Karvinou, i ve zbývajících třech utkáních základní části a vybudovali si tak nadějnou výchozí pozici před zápasy play-off.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Řezáč - Babák (4), Kořínek a Štegl (po 3), Straka (3/2), Cvejn a Pustka (po 2), Josef, Mašát a Kraus (po 1), Novotný. Statistika utkání: Sedmičky - 3/2:3/2. Vyloučení - 4:4. ČK - 1:1. Rozhodčí - Libánský a Konečný. Sled branek - 2:1, 2:5, 4:9, 7:13, 9:17, 14:22, 19:24 a 20:27.

V dalším extraligovém utkání se představí jičínští házenkáři na půdě dlouholetého rivala celku HC Stamp Náchod. Střetnutí se uskuteční v sobotu 26.2.2000 od 17.00 hodin. Zájemci, kteří by chtěli utkání zhlédnout, mohou cestovat společně s hráči a funkcionáři AGS HBC Jičín. Odjezd autobusu je v den zápasu, tedy zítra ve 14.30 hodin od venkovního hřiště házené v lípách.

Pačtí hokejisté sestupují

Hokej I. Včl: BK Pivovar Nová Paka - SK Třebechovice 0:7 (0:2, 0:2, 0:3)

Nová Paka - Poslední šance novopackých hokejistů udržet se v I. Východočeské hokejové lize nevyšla. Zkušený soupeř nenechal nic náhodě a od počátku utkání forčekoval ve třech hráčích v útočné třetině, čímž zcela naboural domácím rozehrávku. V první třetině měl soupeř z Třebechovic patnáct pokusů, z nichž byl úspěšný pokus Hlouška a Dostálka. Domácí se dostali pouze ke dvěma pokusům, což bylo zoufale málo. Ve druhé třetině se hra mírně zlepšila, i když začala nešťastně soupeřovou využitou přesilovou hrou. V půli utkání měli podobnou příležitost domácí. Nervozita svazovala hráčům ruce v založení útoků i při přechodu středního pásma. Do finálních akcí pohyblivě hrající soupeř útočníky pouštěl výjimečně. Snaha u hráčů byla, ale ani druhá přesilová hra nebyla vzápětí využita. Když byl vyloučen domácí Štulák, podařilo se soupeři vsítit čtvrtou branku a bylo předčasně o výsledku rozhodnuto. Přesto domácí hráči nesložili zbraně a do třetí třetiny šli s cílem o nemožné, ale třetí řada inkasovala s každým pobytem na ledě a pak už odmítla hrát, takže závěr utkání odehrálo deset hráčů, kteří ještě jednou obdrželi branku. Vysoký výsledek si soupeř zasloužil a Novou Paku odsoudil po premiérovém ročníku zpět do II. VčL.

Branky: M. Hloušek 2, P. Hloušek 2, O. Dostálek 2 a Orság. Vyloučení: 5:6, využití: 0:1. Rozhodčí: Brandejs - Machačka, Horák. Diváků: 200. Střely na branku: 15:40. Sestava BK: Klik 85,1% (Tomeš) - Karban, J. Křížek, Štulák, Rezek - Nedomlel, Pavlů, P. Křížek - Kolovratník, Czurilla, Vondrák - Ženíšek 40'Sucharda, Rychlovský, Horák.

Hokej I. VčL: Stadion Kutná Hora - BK Pivovar Nová Paka 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Utkání začalo po sněhové přeháňce. S překvapením začali hosté aktivně. Hlavně první řada si počínala zkušeně. Obránci Křížek s Karbanem měli najednou dostatek prostoru pro založení protiútoku. V přechodu středního pásma si počínali hráči hbitě a zastavovali je až zákroky výborně chytajícího domácího gólmana Huška. Bohužel pro hosty nedokázali útočníci ani jednou dopravit kotouč za jeho záda. Pavlů nastřelil horní tyčku. Hosté využili Paroubkem samostatný únik. Druhá část se více povedla domácím, i když první řada hostí dál zlobila. Dvěma brankami Becka a Smitky se dostali do tříbrankového vedení. V poslední části byla hra více na hokejkách Novopackých, ale úspěšný byl pouze Pavlů, který předtím ještě nastřelil tyč. Do dvou vyložených šancí se dostal P. Křížek, ale Huška nedokázal překonat. Poslední slovo měl domácí Socha.

Branky: Paroubek, Beck, Smitka, Holoubek a Socha - Pavlů, as. Nedomlel. Vyloučení: 4:4. Rozhodčí: Stránský - Sehnoutka, Prchal. Diváků: 300. Střely na branku: 48:30. Sestava: Klik 90,6% - Karban, J. Křížek, Rezek, Štulák - Nedomlel, Pavlů, P. Křížek - Kolovratník, Czurilla, Rychlovský.

(bš)

Pokorný Mistrem republiky

Jičín - Lubomír Pokorný z týmu Sport Relax Jičín se o minulém víkendu stal halovým Mistrem České republiky v běhu na 3 kilometry. Jak závod probíhal, jsme se zeptali přímo vítězného Lubomíra.

"Po startu se běželo velice rychle, každý ze závodníků si chtěl vybudovat dobrou pozici, což je na krátkém halovém oválu velmi důležité. Každá dvoustovka se běžela okolo 32 sekund. Potom se zvolňovalo, nikomu se nechtělo závod tahat.

Mezičas na 1 500 metrů byl 4.13 minut. Kontroloval jsem si druhou pozici a poslední kilometr jsem začal stupňovat. Nasazené tempo se mnou vydržel pouze můj největší soupeř Nejedlý, ostatní pomalu odpadávali. Do cílové rovinky jsme finišovali společně a mně se nakonec podařilo závod o pověstná prsa vyhrát. Druhou půlku tratě jsem běžel za rovné 4 minuty. Celkový čas 8.13 minut není sice nejlepší, ale tak už to na velkých závodech bývá. Běží se na umístění, nikoli na čas. Jsem rád, že se mi podařilo zvítězit a že jsem ostatním dokázal, že i v amatérských podmínkách se dá kvalitně trénovat a dobře se na závod připravit.

Na podzim jsem ukončil profesionální kariéru v Dukle Praha. Nyní prodávám v jičínském Sport Relaxu na Husovce. Touto cestou bych chtěl také poděkovat mému zaměstnavateli Járovi Tišerovi, který mně vychází všemožně vstříc a v mé současné sportovní aktivity podporuje."