Nové Noviny č. 8/0025. února 2000str. 12

Pohádkové noviny uspořádaly koncem minulého týdne v jičínské knihovně jednu z řady dalších praktických dílen pro děti. Robert Smolík a Lukáš Bílek tentokrát s dětmi vyráběli papírové balóny, které pak následující den v parku u Lodžie zkoušeli plnit horkým vzduchem.

FOTO: jn


Vyučování v čajovně - proč ne?

Už J.A. Komenský chtěl pro žáky vyučování pestré, názorné, zajímavé. Zkusily jsme tedy v rámci učiva o stravovacích službách navštívit se studenty druhého ročníku Masarykovy OA specializovanou stravovací provozovnu - čajovnu Džaku manželů Novotných. Návštěvu jsme si předem domluvily - vždyť postarat se najednou o více než 30 hostů nebývá právě jednoduché. V domluvený čas na nás v prostorách čajovny čekali nejen usměvaví a přívětiví majitelé čajovny, ale i pěkné a trochu tajemně svíčkami osvětlené prostředí čajovny, ze kterého se linula tichá orientální hudba a vůně stoupající ze zapálených vonných tyčinek.

Díky majitelům firmy se zde mnozí studenti vůbec poprvé seznámili s historií pěstování čaje a jeho zpracování, s druhy čajů a způsoby jejich přípravy, dozvěděli se i mnoho dalších zajímavostí o této rostlině, jejím pěstování a zpracování. Poutavý výklad doprovázela ochutnávka vybraných druhů čajů, z nichž mnohé naši studenti ochutnali v životě poprvé. Poznali, že posezení v čajovně s přáteli, spolužáky, známými, se může stát příjemně stráveným časem. Majitelé firmy se jim snažili vysvětlit základní myšlenku svého podnikání - že čaj, to není jen po tisíciletí známý nápoj, ale že jeho správné pití s sebou nese i určitý životní styl. Chtěly bychom tímto způsobem poděkovat majitelům čajovny za nevšední, téměř dvouhodinové, velmi příjemné, poutavé a pro studenty v mnohém poučné sezení. Myslíme si, že nejen nám, ale i našim studentům je po návštěvě v jejich čajovně jasné, že její provozování je pro ně velkým koníčkem a láskou.

V. Veselá, Z. Blažková - učitelky MOA Jičín


Rozumět znamená pomáhat

"Chci mluvit o životě. A poněvadž jsem dětský psycholog, taky o dětství a o tom, co jsem si z něho odnesl. A o lidech, s nimiž jsem se setkal - o lidech obyčejně neobyčejných." To jsou slova prof. Zdeňka Matějčka v úvodu, nedávno vydané knihy Naděje není v kouzlech. Hluboká moudrost, pravda na stránkách této knihy, ale především fakt, že jsem matkou handicapovaného dítěte, mě přivedl 16. února do Městské knihovny na přednášku pana profesora. Mé očekávání se naplnilo - byla jsem svědkem moudrého povídání našeho významného dětského psychologa, odborníka na slovo vzatého a člověka nadmíru laskavého. Chci se s vámi o některé myšlenky podělit.

Některé rodiče nějaká síla postavila před neočekávanou a snad jednu z nejsložitějších životních situací - narodil se jim človíček, čas však ukázal, že jiný než ti druzí. Narození postiženého dítěte znamená pro rodiče velký šok. Ve svém dítěti už před narozením vidí rodiče své pokračovatele, dědice svých schopností. Do dětí vkládají všichni své naděje a očekávají od nich splnění svých snů a přání. Otřes je vystřídán obranou, sice zdravými, ale naprosto neracionálními mechanismy. Takovou formou obrany je naprosté popření skutečnosti. "Není to pravda, to musí být omyl!" Jiným obranným mechanismem je hledání viny a viníka. Je v něm prvek agrese, který je projevem úzkosti. Tato agrese bývá přeložena navenek. Vinen je někdo jiný, manžel, manželka, lékař, zdravotnictví, doba... Agrese plynoucí z úzkosti však může být přeložena i dovnitř ve formě prožitku vlastní viny, sebeobviňování. Teprve po této obranné fázi přichází zpravidla vyrovnání, tj. přijetí situace jaká je, dítěte jaké je. Obranné mechanismy zdaleka nejsou jen věcí rodičů, ale i celé společnosti. Mají-li se rodiče realisticky vyrovnat se svou situací, musí se s ní vyrovnat i jejich společenské okolí. Co tedy pomáhá k vyrovnání a přijetí dítěte? Ptát se. Důkladné poučení o podstatě postižení dítěte, o tom, jak vznikl a jaký bude pravděpodobný další vývoj. Ne neštěstí, ale úkol. Uvědomění si skutečnosti ne jako neštěstí, ale jako životní zkoušky a úkolu, na jehož zvládnutí se dá cílevědomě pracovat. Obětavost ano, ale ne obětování. Obětovaný člověk není dobrým vychovatelem, ani společníkem. Aby to mohli všichni vydržet, je nutná dělba práce v rodině a vydatná celospolečenská pomoc. Jistota budoucnosti. Vědomí, že o jejich dítě je postaráno na dnešní úrovni vědy a na dnešním stupni organizačních možností, a že je tedy zajištěna i jeho budoucnost. Dítě netrpí. Dítě žije svůj dětský život s radostmi i starostmi. Nejsme sami. Lidé s postiženým dítětem se často izolují nebo jsou izolováni, neboť znají zvláštní zkušenosti a zvláštnost izoluje, vylučuje z hlavního proudu. Nejsme ohroženi. S postiženým dítětem máme menší jistotu ve svém postavení, jsme citlivější na všechny poznámky lidí, zranitelnější, vnímavější. Chraňme si manželství, rodinu. Rodiče často zanedbávají vztahy mezi sebou. Je třeba, aby oni byli v lepší duševní kondici, aby žili plným lidským životem, aby dítěti mohli dát sebe jako šťastného a vyrovnaného člověka.

Laskavá slova pana profesora utichla, slova, která pro mě, ale i pro maminky s podobným osudem nebyla pouhými prázdnými slovy, ale nahlas vyřčeným zmapováním několika posledních let, která se zadrhla někdo v zúženém hrdle. A proto bychom měli mít radost i z mála, i z toho co se zdá být všední a obyčejné. I za to, pod čím se hroutíme, bychom měli být vděčni - osudu, přírodě, Pánu Bohu, či jakkoliv nazýváme to, co není z nás a co nemáme ve své moci. Vždyť bolest je výzva, výzva k cestě. K cestě, na níž však bílým šátkem mávat nebudeme.

Irena Bílková


Veřejné zastupitelstvo již začátkem března

Jičín - V pondělí 6. března se od 16.00 hodin na malém sále Kulturního domu na Husově třídě uskuteční v tomto volebním období sedmé, v roce 2000 pak první veřejné zasedání městského zastupitelstva.

I přes státní rozpočtové provizorium bude v průběhu schůze schválen návrh rozpočtu města na rok 2000, z jehož celkových plánovaných příjmů 224 755 000 korun tvoří státní dotace pouhých 31 607 500 korun.

Jedním z bodů programu bude i znovuotevření problému žádosti novopacké Jednoty o odprodej a pronájem pozemků pro rozšíření samoobsluhy na Holínském prostředí. V této více než dvouleté kauze stojí nyní na opačných stranách pomyslné barikády proti sobě 36 občanů nesouhlasících s rozšířením prodejny a 804 lidí ze stejné městské čtvrti naopak požadujících její rekonstrukci. Na posledním veřejném zasedání 15.12.1999 hlasovali zastupitelé ve prospěch menšiny, což pobouřilo většinu. Jak bude volený orgán zvedat či nezvedat ruce začátkem března, se dá pouze odhadovat.

Pakliže město odsouhlasí prodej a pronájem pozemků Jednotě, a ta Evě a Oldřichu Štěpovým (zplnomocněným zástupcům majitelů s obchodem sousedící nemovitosti v Novoveského ulici čp. 322, patřící Aleně a Josefu Vítovým) nezaplatí jimi požadovanou přiměřenou finanční náhradu za znehodnocení nemovitosti a zahrady, dostane problém další rozměr. Jak Štěpovi uvedli v dopise Jednotě ze dne 13.10.1999 a nám v minulých dnech telefonicky potvrdili, chtějí dohodou o finanční náhradě předejít vznesení občansko-právních námitek takového charakteru, které by při stavebním řízení vedly stavební odbor MěÚ Jičín k tomu, že by je s nimi odkázal na občanský soud. "Pokud by nedošlo k dohodě o finanční kompenzaci, zcela jistě bychom možnosti obrátit se na soud využili, což by pro Jednotu představovalo odklad zahájení výstavby do rozhodnutí soudu, což v současné době představuje minimálně dva roky," uvádějí Štěpovi.

Z těchto slov jednoznačně vyplývá, že problém rozšíření, či nerozšíření samoobsluhy na Holínském předměstí nebude zřejmě ke všeobecné spokojenosti vyřešen ani po pondělním rozhodnutí zastupitelstva.

(mar)


Rodiče mohli sledovat výuku svých dětí

Nová Paka - Ve středu 16. února odpoledne umožnila učitelka novopacké základní školy v Husitské ulici Anna Zukalová nahlédnout rodičům dětí své třídy 3.A do průřezu vyučovací hodiny českého jazyka. Ukázková hodina byla zaměřená převážně na vyjmenovaná slova za použití alternativních forem práce. "Toto setkání mělo rodičům umožnit sledovat činnost dětí při vyučování a ukázat jim zajímavosti metodiky, kterou používám. Rodiče zde mohli vidět tvůrčí pózu dětí v práci s literaturou nebo encyklopedií, který udělaly za dobu své školní docházky. V dětech vzbudila tato ukázková hodina ještě větší aktivitu než při normálním vyučování, protože se chtěly rodičům pochlubit se svojí školní prací a způsobem získávání tvůrčích vědomostí. Ukázkovou hodinu jsem orientovala na odpoledne, protože vím, že dopoledne se rodiče velmi nesnadně uvolňují ze zaměstnání a chtěla jsem toto zajímavé setkání pokud možno umožnit všem zájemcům," řekla nám iniciátorka tohoto zdařilého setkání s rodiči.

Ukázková hodina českého jazyka poodkryla rodičům rozmanité a velice zajímavé metody výuky, které žáčky a žákyně vtahováním do problému velice upozorňují a aktivizují. Děti rodičům například ukázaly, že se dá "psát" i bez pera, kdy jim byl čten diktát a ony se zamhouřenýma očima signalizovaly do tvaru "V" zdviženými pažemi tvrdé "Y". Otcové a mamky se zde seznámili i se způsobem chvilkového, ale velmi účinného odreagování dětí, které ukázaly jak je možné s textem s porozuměním pracovat, text pochopit, následně ho reprodukovat a prakticky užívat. Zajímavý přístup ve výuce má paní učitelka k dyslektikům, kterých mezi naší nejmenší populací přibývá.

V učebně i na chodbě si mohli rodiče prohlédnout slohové práce, ve kterých měly děti za úkol napsat příběh za použití co nejvíce zatím probraných vyjmenovaných slov, což učí porozumění významu těchto slov a jejich užití při psaní.

Toto nahlédnutí rodičů do školní práce dětí jistě u mnohých z rodičů poněkud pozměnilo pohled na dnešní vyučování, které by na místo tradičního poskytování hotových poznatků a memorování mělo směřovat k tvůrčímu myšlení, kdy by se děti měly samy pod dohledem a za pomoci učitele učit vyhledávat informace a tyto získané poznatky třídit, ověřovat a uplatňovat v praxi. Středeční odpoledne ukázalo, že metody výuky paní učitelky Zukalové tento trend respektují.

(ur)


Město zřejmě prodá akcie ČS

Jičín - Podobně jako vzniklo sdružení majitelů akcií VČE a.s. a VČP a.s., bylo před nedávnem v Plzni založeno sdružení měst a obcí vlastnících akcie České spořitelny a.s..

Tyto subjekty se v předchozích případech spojily, aby mohly společně realizovat odprodej velkého počtu cenných papírů, jejichž hodnota byla v některých případech vyšší, než kdyby byly prodávány v menším počtu jednotlivými majiteli.

Město Jičín nyní dostalo podobnou nabídku. Po zaplacení vstupního poplatku se může stát členem sdružení vlastníků akcií České spořitelny a.s., jejichž cílem by mělo být prodat cenné papíry nejvyšší nabídce dosud neznámého investora (potichu se hovoří o rakouské Erste Bank). Město je vlastníkem balíku akcií ČS a.s., jehož orientační hodnota dosahuje přibližně tří milionů korun. V případě výchozího kurzu 200 korun za jednu akcii, disponuje Jičín patnácti tisíci akciemi České spořitelny.

Případný vstup do sdružení, s úmyslem akcie odprodat, však musí i přes doporučení městské rady nejprve zvážit a odsouhlasit městské zastupitelstvo. Je také možné, že se město rozhodne prodat cenné papíry samostatně, čímž se vyhne platbě vstupního poplatku do sdružení a nechá si volné ruce pro možnost vlastního obchodování.

(mar)


Špatný stav chodníků

Jičín - Ze znění vyhlášky o udržování čistoty a schůdnosti chodníků ve městě (zejména v zimních měsících) zjednodušeně řečeno vyplývá, že tam, kde chodník přiléhá k nemovitosti, je za jeho úklid odpovědný její majitel. Kde je mezi chodníkem a nemovitostí například pás zeleně, odpovídají za jeho úklid pracovníci Technických služeb města Jičína.

Za technický stav všech chodníků, kterých je v Jičíně přes sedmdesát kilometrů, odpovídá Městský úřad Jičín, který zadává jejich rekonstrukce většinou stavebním firmám a jejich údržbu pak zajišťují Technické služby ze svého provozního rozpočtu.

Když ale dojde k situaci, kdy je rozpočet města napnutý doslova k prasknutí jako letos, a celá řada důležitých investičních akcí musí být odložena, nebudou pravděpodobně vyslyšeny ani nářky a stížnosti občanů města, klopýtajících po jeho rozbitých chodnících.

Na dokončení některých již zahájených rekonstrukcí chodníků (např. v Konecchlumského ulici) má město v rozpočtu na rok 2000 vyčleněno 500 tisíc korun. Pro představu uvádíme, že celková oprava 100 metrů běžného chodníku stojí přibližně 250 tisíc korun.

Technické služby v tomto roce disponují společnou částkou 200 tisíc korun na opravy všech městských chodníků a komunikací v Jičíně, o kterých jste v mnohých případech přesvědčeni, že si rozhodně alespoň "zaplácání" asfaltovou živicí zaslouží.

Podle vyjádření ředitele TS ing. Čeňka Strašíka má jím řízená organizace pouze na to, aby opravila chodníky v doslova kritickém stavu. Hromada živice za 200 tisíc korun bude obrazně řečeno zpracována do měsíce srpna. V případě, že se město potom rozhodne opravit nekterý z dalších rozbitých chodníků, bude muset ředitel TS sáhnout do jiného šuplíčku a odebrat část finančních prostředků určených například na údržbu městských sportovních zařízení.

V poslední době se také stává, že městské komunikace "rozvrtají" správci v nich vedoucích inženýrských sítí, kteří po realizaci svých zájmů silnici už jen tak "zaplácají" hlínou se štěrkem a město, starej se! A město se fakticky asi moc nestará a k nápravě je nenutí. Jako příklad lze uvést "tankodrom" ve východní části Lidického náměstí nedaleko Veselky.

(mar)


Probíhá rekonstrukce buněk

Čejkovice - Pracovníci Stavokomplexu Hořice a.s. provádějí v těchto dnech částečné rekonstrukce "buňkoviště" u čistírny odpadních vod v Čejkovicích. Osmnáct stavebních buněk po královéhradecké firmě Techingstav s.r.o. koupilo město Jičín v loňském roce spolu s příslušnými pozemky za 472 462 korun.

Snahou radnice je dalším předpokládaným nákladem 319 tisíc korun vytvořit objekt poskytující přechodné ubytování deseti ženám a šestnácti mužům. Sociální zařízení města má mít údajně statut podobný ubytovnám typu "F" a jeho správcem bude nadále Městský bytový podnik Jičín.

V ubytovně jsou tři pokoje pro ženy a tři pro muže, oddělená sociální zařízení, společná prádelna, společenská místnost, kuchyňka a místnost pro správce zařízení. Kdo jím bude, jak bude fungovat a kolik hodin denně, se dosud zatím neví. Větší investice do vybavení interiérů se nepředpokládají vzhledem k tomu, že nemovitost byla odkoupena i s částečně použitelným inventářem.

Za zmíněných 319 tisíc korun budou do konce tohoto měsíce provedeny nejnutnější opravy a úpravy ubytovny tak, aby splňovala předem dané požadavky zejména hygieniků a hasičů. Od března by pak zřejmě mělo toto sociální zařízení v majetku města začít sloužit jeho prvním přechodným obyvatelům.

Každá z místností "buňkoviště" je vytápěna elektrickými akumulačními kamny, ohřev teplé užitkové vody je zajišťován elektrickým bojlerem a celé ubytovací zařízení bude obehnáno novým plotem s několika řadami ostnatého drátu. Město předpokládá jeho ztrátový provoz a je připraveno zařízení dotovat zhruba půl milionem korun ročně.

Otázkou zůstává, jak se podaří udržet režim a předem stanovená pravidla provozu této ubytovny. Rozhodně by neměla nastat podobná situace, ke které došlo v pěti holobytech v Soudné. Ty měly totiž původně sloužit rovněž jako přechodné, nebo chcete-li dočasné ubytování občanů s bytovými problémy. Současní obyvatelé zde však spokojeně žijí již několik let.

(mar)


Metaři po nás uklidí

Jičín - Spolu s každoročním táním sněhu v ulicích města se i letos pomalu začíná zvedat vlna nevole vůči majitelům psů, kteří z pohledu některých občanů neplní své povinnosti spojené s odstraňováním produktů, jimiž jejich chlupatí kamarádi pravidelně znečišťují veřejná prostranství.

Loňská akce městského úřadu se zelenými igelitovými pytlíky se příliš nevydařila, stejně tak nikam nevede zvyšování místních poplatků ze psů, ani pravomoce městských policistů ohodnotit každý "kousek" zanechaný na chodníku blokovou pokutou.

Proto se za velmi zajímavý dá považovat názor ředitele Technických služeb města Jičína ing. Čeňka Strašíka, který si je všech aspektů tohoto problému vědom, a proto se snaží hledat možnost jeho vyřešení z druhé strany, tedy ze strany města. Prvním krokem má být aktivnější přístup sedmi městských metařů, kteří by podle ředitele měli z velké části komunální úklid po psech, kuřácích a všech dalších znečišťovatelích veřejných prostranství zvládnout. V případě, že se v příštích městských rozpočtech najdou volné finanční prostředky, bude Čeněk Strašík iniciovat zakoupení mechanického "likvidátora" psích výkalů.

V příjmové straně letošního rozpočtu města je 300 tisíc korun místních poplatků ze psů. Proč tedy neinvestovat právě tyto prostředky, které sdružují v městské pokladně majitelé psů? Na základě demokratických principů by pak mělo město uvažovat o stanovení poplatků i všem dalším majitelům zvířat, venčených spolu se psy na veřejných prostranstvích. Pokutu by pak městský policista měl vymáhat i na kuřácích, kteří nedopalky znečišťují veřejná prostranství s úmyslem a zcela záměrně.

(mar)


Nové Noviny