Nové Noviny č. 8/0025. února 2000str. 5

Nový majitel Šrámkovy vily

Jičín - Šrámkovu vilu čp. 610 z roku 1936 ve Štrauchově ulici na Čeřovce získalo město po úmrtí majitele formou bezúplatného převodu od Okresního úřadu Jičín.

Tento převod ze státu na obec byl podmíněn budoucím využitím nemovitosti pro sociální účely. Město v té době uvažovalo o její rekonstrukci na azylový dům s možností ubytování osmi osamělých matek s dětmi. V době realizace nákladných investičních celků (např. bazén) se však nepodařilo uvolnit potřebných 2,5 milionu korun na provedení generální opravy vily, a tak ji město jako nevyužitelnou vrátilo opět bezúplatným převodem okresnímu úřadu, respektive státu.

Okres pak na základě výjimky udělené Vládou České republiky a za předem daných podmínek, stanovujících především, jakým způsobem se může nemovitost prodat, nabídl vilu ve veřejné soutěži obálkovou metodou k odprodeji. Při tomto systému prodeje je vyhlášena minimální prodejní cena (znalecký odhad) a přihlášení soutěžící při dodržení předem daných "pravidel hry" předávají společně komisi obálky s jimi navrženými cenami, za které jsou ochotni obchod uskutečnit. Při splnění všech podmínek soutěže pak samozřejmě vyhrává nejvyšší nabídka.

Vlastní veřejná soutěž na prodej Šrámkovy vily se uskutečnila 3. listopadu loňského roku. Minimální "vyvolávací" cena odpovídala znaleckému posudku 880 tisíc korun. Soutěže se zúčastnilo celkem třináct zájemců, z nichž deset vyhovělo daným podmínkám a bylo zařazeno do seznamu soutěžících.

"Pravidla hry" bohužel soutěžícím neukládají složení ani minimální finanční jistiny, proto se v tomto případě stalo, že do minulého týdne ze soutěže odstoupilo již prvních pět zájemců. Vážným kupcem má snad být až v konečném pořadí šestý soutěžící, se kterým by měla být v těchto dnech sepsána kupní smlouva.

Minimální nabídka převyšující hranici úředního odhadu 880 tisíc korun byla 911 tisíc a nejvyšší pak 2 miliony 380 tisíc korun. Z toho vyplývá, že současný zájemce nabízí za Šrámkovu vilu cenu pohybující se zhruba někde uprostřed těchto dvou mezních hodnot.

(mar)


Soudnička - "Dobrodružství s nůžkami..."

Poté, co si za mřížemi odkroutil poslední trest odnětí svobody, se pan XY neměl špatně. A to i přesto, že po návratu z výkonu trestu nikde nepracoval. Ne, že by nemohl, byl zdravý jako řípa, ale zkrátka, měl ručičky dozadu a makat se mu nechtělo. Proč taky. K náplni jeho duchaprostého života mu stačilo občas sehnat drobný peníz na pivko a na "startovačky".

K nějakým těm kačkám vždycky nějak přišel. Když navštívil kurátora, pokaždé z něho dojemnými historkami nějakou korunu vypáčil. Onoho dne vyloudil "pětiklíště", tedy částku 500 Kč, kterou ihned mazal do hospody investovat. Tam se "zmazal", jak zákon káže. Vypil 12 piv a čtyři decky rumu.

Důkladně posilněn pak odjel do své rodné obce a přímo od autobusu se šel předvést do místní osvěžovny, kde "loupnul" další 3 piva a rum. Není proto divu, že po takovém množství alkoholu začal slušně blbnout. Sám tancoval s půllitrem tak vehementně, až nevěděl, kde je nahoře a kde dole, a tak sebou fláknul mezi vajgly a špínu hospodské podlahy. Nato se hlasitě dožadoval cigaret, ale žádná značka mu nebyla dost dobrá. Když mu číšník odmítl dále nalít, začal křičet. Když odmítl restauraci opustit, byl přítomnými hosty chycen za "flígr" a vyhozen. Ještě než k tomu došlo, stačil všem přítomným pohrozit zabitím a hrdelpodřezáním.

Když ho po zásluze z hospody konečně vyhodili, běžel domů pro nůžky a na jednoho z hostů si počíhal s tím, že si to s ním pěkně "krvavě" vyřídí.

To však netušil, že mezitím někdo o jeho vyhrožování informoval policii. A tak místo toho, aby pan XY mohl výhrůžky realizovat, skončil i s nůžkama v náručí policistů, kteří právě dorazili. Pak skončil i u okresního soudu, kde byl souzen pro trestné činy násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci podle § 197 a) a výtržnictví dle § 202 ods. 1. tr. zákona.

Trestním příkazem byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání pěti měsíců. Pan XY trest přijal, aniž by podal opravný prostředek, a tak zase půjde tam, kde je zvyklý a odkud se před nedávnem vrátil.

(RYŠI)


Daňový kalendář na březen

Středa 8. března Pojistné - záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc únor 2000, záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc únor 2000.

Pondělí 27. března Daň z přidané hodnoty - daň a daňové přiznání za měsíc únor 2000, spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc únor 2000.

PONDĚLÍ 31. LEDNA - DAŇ A DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ ZA ROK 1999, měsíční záloha na daň za měsíc březen 2000 nebo čtvrtletní záloha na daň za I. čtvrtletí 2000, uložit na příslušném FÚ plnou moc pro daňového poradce nebo advokáta, bude-li zpracovávat a předkládat daňové přiznání.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Neplaťte víc, než musíte

Naše společnost provádí investiční akce různého charakteru. Nakupuje nové stroje, ale zároveň též provádí reorganizace stávajících strojů, při které dochází k přemísťování strojů z jedné haly do druhé, nebo na jiné místo v rámci téže haly. Aby toto přemístění bylo uskutečněno, musí se odmontovat i jiné stroje, které se dočasně umístí na jiné místo. Po tomto přemístění dojde k odpojení elektroinstalace přemísťovaného stroje, k jeho přemístění a zacelení otvoru, který zůstane v podlaze, a k znovuzapojení elektroinstalace. Jedná se v tomto případě o běžné relevantní výdaje, anebo jde o výdaje investiční, popř. technické zhodnocení?

Dle ust. § 29 odst. 3 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, vstupní cenu majetku zvyšuje technické zhodnocení v tom zdaňovacím období, kdy je uvedeno do užívání. Co se považuje za technické zhodnocení, říká ust. § 33 téhož zákona. Jedná se o dokončené nástavby, přístavby, stavební úpravy, vestavby, definované dle zák. č. 50/1976 Sb., stavební zákon, dále pak rekonstrukce a modernizace majetku, pokud převýšily u jednotlivého majetku v úhrnu za rok částku Kč 40 tisíc.

Při přemísťování strojů z haly nebo v téže hale, odmontování strojů apod., jak je uvedeno v dotazu, zcela jistě nedochází ke změně účelu či technických parametrů nebo k rozšíření vybavenosti či použitelnosti, a tím tedy ani k rekonstrukci či modernizaci. Totéž platí v případě nemovitosti. Zásah do budovy, tj. zacelení otvoru, nelze též chápat jako stavební úpravu ve smyslu příslušných ustanovení stavebního zákona. Z výše uvedeného vyplývá, že se jedná o relevantní náklady, a nikoli technické zhodnocení strojů nebo budovy, tedy investiční výdaje.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


Zájemců o dění ve městě zřejmě stále ubývá

Na posledních Hovorech s radnicí se sešlo asi třicet občanů zajímajících se o dění ve městě. Na jejich otázky odpovídali zástupci města ve složení (zleva) Pavel Nožička, Petr Volf, Jiří Liška, Vlastislav Matucha a Peter Bareš. Do záběru se již nevešli ředitelé MěBP Pavel Bílek a TS Čeněk Strašík.

Jičín - Spolek občanů a přátel města Jičína byl založen v roce 1990. Sdružuje širokou veřejnost a zejména pak všechny obyvatele, respektive jičínské patrioty, kterým není současnost, ale ani budoucnost našeho krásného města lhostejná.

V pořadí deváté Hovory s radnicí, pořádané spolkem již tradičně začátkem kalendářního roku, se letos uskutečnily v důstojném prostředí Porotního sálu zámku na Valdštejnově náměstí. Nesly se bohužel v duchu nepříliš velkého zájmu veřejnosti, zato radnice byla tentokrát v silné sestavě, zastoupena starostou Jiřím Liškou, místostarostou Vlastislavem Matuchou, tajemníkem MěÚ Peterem Barešem, radními Petrem Volfem a Pavlem Nožičkou a dále řediteli MěBP Pavlem Bílkem a TS Čeňkem Strašíkem.

Podvečerní pořad moderoval jako vždy předseda spolku Petr Krupka, který ve dvouhodinovém programu požádal představitele města zhruba o pětatřicet odpovědí na písemné dotazy, několik dalších pak bylo položeno živě přítomnými účastníky setkání.

Pouze heslovitě se teď pokusme přiblížit některé odpovědi: Bytová výstavba - ve městě se připravuje výstavba asi 100 bytových jednotek. Kasárna v lípách - dosud nedošlo k faktickému převodu na město, veškeré iniciativy se zde mohou dít pouze se souhlasem Armády ČR. Aqua Centrum - kritika práce zaměstnanců bude řešena ředitelem Technických služeb. Hotel Praha - o prodej se již několik let marně snaží jeho majitel Česká spořitelna.

Dluh bývalého nájemce Hotelu Start - společnost Dakura dluží městu téměř jeden milion korun, případ se stále řeší. Rekonstrukce zámeckého parku - je připraven projekt, nejsou peníze. Vstup do zámku z ulice Smiřických - připravuje odbor investiční výstavby MěÚ. Vila "Moluška" Na Vrchách - majetek Okresní nemocnice Jičín, toho času na prodej. Zahrada kasáren - úpravu celé lokality pod hřištěm na Čeřovce zajišťují v těchto dnech Technické služby.

Zastřešení zimního stadionu - všichni odpovědní vědí, že je to zejména z ekonomického hlediska nutné, na realizaci však nejsou peníze. Bezpečnost zimního stadionu - je zabezpečena takovým způsobem, že by nemělo dojít k úniku čpavkových náplní. Cidlina Na Tobolce - letos má být provedena rekonstrukce vodního toku. Jezuitská kolej - není smysluplné využití, nejsou peníze na její rekonstrukci. Přestavba autobusového nádraží - dosud nejsou vyjasněny majetkové vztahy s ČSAD.

Stěhování Technických služeb do Textilní ulice - pouze v úvahách, nejsou peníze. Květinový stánek na Husovce - hledá se jeho jiné umístění. Nevzhledný pozemek před Discont Plus na Husovce - soukromý, město nemá možnost zasahovat. Opravy chodníků - pouze vyspravení některých havarijních případů, nejsou peníze. Allanovy sady - budou na prodej jako pozemky pro výstavbu rodinných domků. Divadlo na Čeřově - město samo nebude aktivně do problému vstupovat, nejsou peníze ani vážný zájemce o jeho provozování.

Šrámkova vila - v současné době ji prodává Okresní úřad Jičín. Holubi - pravidelný odchyt zajistí Technické služby. Zpřístupnění židovského hřbitova - město nemá možnost zasahování, hřbitov patří židovské obci. Výstavba rodinných domků na Čeřovce - problémy s výkupem soukromých pozemků, město zatím od záměru upustilo.

Z části odpovědí jednoznačně vyplývá, že po létech realizace nákladných investičních akcí v Jičíně (bazén, domov důchodců, tělocvičny a pod.) nastává období obrazně řečeno odpočinkové. V tomto roce se město bude věnovat zejména změně systému financování bytové výstavby a vlastní realizaci výstavby přibližně jednoho sta bytových jednotek.

(mar)


Z bloku Policie ČR

Rybníček - Do dvojspřeží zapřažený kůň se splašil 13.2. v dopoledních hodinách u obce ve chvíli, kdy byl povoz předjížděn osobním vozidlem Ford Siera. Splašený kůň druhého natlačil na fordku, přičemž došlo ke střetu. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a škoda byla odhadnuta asi na 5 tisíc korun. Alkohol v krvi vozky, koně i řidiče byl dechovou zkouškou vyloučen.

Jičín - Trestného činu zpronevěry se dopustil 27 letý zaměstnanec místní a.s. Sazka tím, že prostřednictvím online terminálu obstarával sázkové služby. Koncem roku přijal od sázejících 19 tisíc korun, které neodvedl a použil je pro svoji potřebu.

Slatiny - Ve dnech 11. až 14. února ukradl dosud neznámý zloděj z násypky objektu společnosti Agro v obci Slatiny 90 q ječmene odrůdy Nordus. Jmenované organizaci způsobil škodu přibližně 50 tisíc korun.

Hořice - Ze spáchání trestného činu porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému označení původu, byli v těchto dnech obviněni dva místní obchodníci. V průběhu ledna byli kontrolou přistiženi při prodeji napodobenin textilních výrobků Adidas, Nike a HH Helly Hansen.

Jičín - Po rozbití skleněné výplně okna se v noci na 16.2. vloupal do herny na nádraží ČD neznámý zloděj. Vykradením hracích automatů a jejich poškozením způsobil majiteli škodu za 24 tisíc korun.

Jičín - Dosud neznámý zloděj se 17.2. vloupal do restaurace Anděl na Valdštejnově náměstí. Odtud ukradl potraviny, tabákové výrobky a alkohol, vše za 16 tisíc korun.

(tm)


Nové Noviny