Nové Noviny č. 8/0025. února 2000str. 2

Prodejem bývalého nevěstince získají prostředky na nákup nového zařízení

Bývalý "vykřičený" dům Moluška z roku 1914 bude po zpracování znaleckého posudku a vydání souhlasu Vlády České republiky na prodej. Zda ve vile čp. 168 Na Vrchách bude opět provozována původní živnost se tak dozvíme až v příštích měsících.

Jičín - Vila "Moluška" čp. 168 Na Vrchách byla postavena v roce 1914, rok po tom, co městský stavební pozemek zakoupila její majitelka Kateřina Soumarová. V roce 1933 domek zdědila Božena Fialová, od které ho v roce 1937 získal Josef Rudkovský.

"Moluška" spolu se sousedními vilami čp. 169 a 167 patřily mezi vyhlášené jičínské nevěstince, které sem byly rozhodnutím městské rady z dubna roku 1910 postupně přemístěny z Nového Města, kde se jejich nemravná obchodní činnost setkala s obrovskou nevolí tamních slušných obyvatel. Aktivity všech tří veřejných domů byly na základě zákona o potírání pohlavních nemocí a výnosem zemské správy politické z 9. října 1923 ke stejnému datu ukončeny.

15. března 1984 prodala "Molušku" Ilona Velková Zemědělskému stavebnímu sdružení ve Valdicích. Pozdější Agropodnik závod 3. Valdice ji pak hospodářskou smlouvou odprodal dosud poslednímu majiteli, kterým je od roku 1988 Okresní nemocnice Jičín. Úmyslem tehdejšího vedení zdravotnického zařízení bylo vilu rekonstruovat na čtyři bytové jednotky pro bydlení zaměstnanců OÚNZ.

K tomu však z finančních důvodů nikdy nedošlo, a proto současné vedení nemocnice nechalo v těchto dnech na zmíněnou nemovitost vypracovat znalecký posudek, načež požádá Vládu České republiky o povolení možnosti převodu majetku státu na jiné osoby. Jinak řečeno, požádá o souhlas k prodeji neupotřebitelného státního majetku formou veřejné soutěže.

Vláda pak v případě souhlasného stanoviska určí podmínky, za kterých bude "Moluška" prodána dalšímu majiteli. Tak, jako v mnoha jiných podobných případech, bude zřejmě preferována veřejná soutěž formou obálkové metody, ve které případní zájemci nabízejí finanční částky nad "vyvolávací" hodnotu nemovitosti stanovenou znaleckým odhadem.

Podle vyjádření ředitelky okresní nemocnice ing. Dany Kracíkové, je o "Molušku" značný zájem již v těchto dnech a organizace se ji bude snažit prodat ještě v průběhu tohoto roku. Ředitelka zároveň doufá, že se finanční prostředky získané prodejem "Molušky" vrátí ze státního rozpočtu zpět okresní nemocnici například v podobě investičního příspěvku k zakoupení některého nového zdravotnického přístroje.

(mar, Okresní archiv)


Nemocnici chybí peníze na nutné investice

Jičín - Zřejmě marně budete dnes v České republice hledat instituci, která nemá nebo neměla vážné problémy se sestavením vlastního finančního rozpočtu pro rok 2000. Okresní nemocnici v Jičíně se rovněž nevyhnuly, a tak rozhodně netvoří žádnou "světlou výjimku".

Ředitelka zdravotnického zařízení ing. Dana Kracíková hovoří o potřebě minimálně 30 milionů korun, kterými by se daly alespoň teoreticky pokrýt jeho nejnutnější současné investiční výdaje. "Tolika penězi však samozřejmě disponovat nebudeme," podotýká Dana Kracíková.

"Plán investic proto musíme upravit do reálných čísel. Na straně příjmů předpokládám příspěvek šesti milionů korun od Okresního úřadu Jičín. Z našeho vlastního rozpočtu na rok 2000 můžeme do kolonky investic přesunout maximálně 14 milionů korun. Z potřebných třiceti milionů se tak dostáváme na dvě třetiny, tedy na dvacet milionů, kterými budeme umět pokrýt pouze nejnutnější investiční akce. Samozřejmě do letošního plánu investic nemocnice nepočítám přibližně 60 milionů korun poskytnutých přímo ze státního rozpočtu na výstavbu části "B" pavilonu operačních oborů," dodává Dana Kracíková.

Plán investic jičínské nemocnice na rok 2000 je v podstatě dlouhým seznamem názvů celé řady více či méně nákladných zdravotnických přístrojů, které věkově "dožívají", a proto je bezpodmínečně nutná jejich obměna. Nejdůležitější letošní akcí je nákup a výměna kobaltového ozařovače radioterapeutického oddělení. Nemocnice však také nutně potřebuje novou "záchrankovou" sanitku rychlé lékařské pomoci a zároveň finanční prostředky na připravovanou změnu stávajícího systému manipulace a podávání stravy pacientům na nový, tak zvaný "tabletový systém". Neméně nutná je instalace nového moderního informačního systému. Hematologicko-transfuzní oddělení potřebuje nový analyzátor, rentgenologické oddělení ultrazvuk...

A tak bychom se mohli postupně pročíst seznamem celé řady přístrojů a zařízení, které je v okresní nemocnici potřeba vyměnit nebo jimi vybavit nově zřizovaná pracoviště.

Vedení nemocnice v případě velmi nutné výměny "dožívajícího" kobaltového ozařovače (9,5 milionů korun) zvažuje oslovení okolních měst, obcí i okresů a zároveň možnost organizace veřejné sbírky, která by jeho včasné zakoupení pomohla realizovat.

(mar)


STAVBA NOVÉHO PLOTU A CHODNÍKU mezi pavilonem "A" operačních oborů Okresní nemocnice v Jičíně a ulicí Čsl. armády (lipovou alejí) v těchto dnech po zimní přestávce opět pokračuje. Byla zahájena již na podzim loňského roku a kompletně má být dokončena do konce měsíce března. Stavbu plotu z betonových prefabrikátů a klasického pletiva provádí trutnovská stavební společnost BAK a.s. v rámci výstavby nové části nemocnice. Pracovníci BAKu zároveň provedou kompletní rekonstrukci chodníku, jehož povrchem bude zámková dlažba. Celá akce probíhá po dohodě a se souhlasem města, nemocnice, BAKu a zástupců referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Jičíně.

FOTO: mar


Libosad pod křídla TS

Sedličky - V rozpočtu Technických služeb města Jičína na letošní rok figuruje kolonka s částkou 300 tisíc korun určených na celoroční pravidelnou údržbu nově upravených ploch Libosadu.

Technické služby tak přebírají dílo vytvořené za poslední dva roky jičínskou společností Viscaria. Ta provedla rekultivace zelených ploch jak pod železniční tratí, tak v prostoru před objektem Valdštejnské lodžie.

Město tedy prakticky přebírá odpovědnost za správu dalšího svého rekonstruovaného majetku. Ta bude spočívat samozřejmě zejména v jeho technické údržbě, tedy sekání luk, odstraňování náletových plevelů a v odborné péči o nově vysázenou květenu, dřeviny a v jejich pravidelném zalévání.

Vzhledem k tomu, že pracovníci Technických služeb zajišťují údržbu městské zeleně v nepravidelných časových termínech během celého dne a dle potřeby i o sobotách a nedělích, lze předpokládat, že jejich častá přítomnost v Libosadu alespoň částečně omezí řádění zlodějů. Ti totiž s přehledem rozkrádají vysázenou zeleň i v zimních měsících kdy je její bezpečné přesazení téměř nerealizovatelné. Z peněženek nás všech pak bude na jaře zakoupena zeleň nová, kterou pracovníci TS dosázejí za rozkradenou.

(mar)


Jičín na Holiday World 2000

Praha - Zhruba v polovině měsíce února se na pražském výstavišti v Holešovicích uskutečnil v pořadí již devátý ročník veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2000. Možnosti cestování a nabídky s ním spojených aktivit zde na deseti tisících metrech čtverečných výstavních ploch prezentovalo 879 zástupců regionů, měst, obcí a turistických kanceláří ze 68 zemí střední Evropy.

Jičín zde mimo jiné delegáty zastupovala vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu městského úřadu Eva Zatloukalová.

"Letos byl Jičín prezentován v rámci Sdružení Český ráj na společném stánku s Euroregionem NISA v Průmyslovém paláci, který se stal centrem dění celého veletrhu.

Z toho se dá usuzovat, že naši společnou expozici navštívila během čtyř výstavních dnů většina z celkových 52 tisíc návštěvníků. Největší zájem jak odborné, tak laické veřejnosti byl především o novou mapu cykloturistických tras Českého ráje, pak samozřejmě o turistické okruhy, seznamy a propagační materiály ubytovacích zařízení a jejich kapacit, dále o kulturní památky, ale i kulturní a sportovní akce.

Zajímavostí jistě je, že ze zahraničních zájemců o aktivní pobyt v České republice převažovaly cestovní kanceláře ze zemí bývalého Sovětského svazu," uvedla v krátkosti Eva Zatloukalová k úspěšné prezentaci Jičína a Českého ráje na Holiday World 2000.

Na příštím, desátém ročníku, by měl Jičín vystavovat opět společně s Euroregionem NISA v rámci Sdružení Český ráj a jeho nabídka na stánku by měla být rozšířena o některé další propagační materiály turistických, kulturních i sportovních možností nejen našeho krásného města, ale i turisticky velmi přitažlivé krajiny Českého ráje.

(red)


Brusiči diamantů: sliby a odklady

Jičín - Prapodivné chování jihoafrické společnosti Alliona se zřejmě pomalu začne stávat černou noční můrou především pro zástupce města, kteří jejím představitelům v loňském roce prodali 32 893 metrů čtverečných městských pozemků za symbolickou cenu jedné koruny za metr.

Společnost, s oficiální adresou sídla v Jičíně v ulici Smiřických 108 (I. ZŠ Jičín), kde nesídlí, koupila pozemky v průmyslové zóně města za masokombinátem s úmyslem na nich postavit moderní závod (za 12 mil. USD) na zpracování diamantové suroviny, který měl zaměstnat okolo osmi set lidí, z nichž větší část měly tvořit ženy. Poslední jednání s představiteli Alliony se na Městském úřadě v Jičíně uskutečnilo 15. prosince loňského roku. Přítomen tehdy byl i jeden z údajných iniciátorů "jičínského" projektu Jihoafričan Roger Lappeman, který zástupce MěÚ ujistil, že do 20. ledna 2000 bude na stole Stavebního úřadu ležet žádost o vydání územního rozhodnutí.

Potom ale jakoby se po všech Jihoafričanech slehla zem a do dnešního dne je město pouze telefonicky pražským právním zástupcem Alliony ujišťováno, že je vše v pořádku. Mezitím však bylo přislíbeno několik dalších termínů k předložení žádosti o vydání územního rozhodnutí, které je před následným vydáním stavebního povolení prvním zákonným momentem, vedoucím k budoucímu zahájení výstavby.

Do uzávěrky tohoto vydání NN se však Alliona neozvala, a tak nezbývá než doufat v to, že se situace v příštích dnech vyřeší. Smlouva o prodeji městských pozemků Allioně pamatuje zřejmě na všechny eventuality, proto obsahuje i článek podmiňující zahájení výstavby jičínského závodu nejpozději do konce roku 2000. V případě, že v uvedeném termínu Alliona výstavbu nezahájí, bude nucena pozemky vrátit městu zpět do jeho vlastnictví.

(mar)


Nové Noviny