Nové Noviny č. 7/0018. února 2000str. 12

Slabý výkon na body nestačil

Ostrava - K utkání 18. kola extraligy cestovali jičínští házenkáři do Ostravy, kde je čekal domácí celek Cress Ostrava. Trenéři Jičína nemohli pro nemoc počítat s kapitánem týmu Šteglem, naopak se do sestavy po zranění kotníku vrátil Straka. Hráči nastupovali do zápasu s cílem bodovat a prolomit tak sérii neúspěšných výsledků na severu Moravy.

Cress Ostrava - AGS HBC Jičín 34:23 (16:10)

Proti předešlému utkání se představili domácí v kompletní sestavě, tedy i s reprezentačním pivotem Štefanem, křídly Urbanem a Lukešem. Hned v první minutě zápasu vstřelil ostravský Zika úvodní branku a dal tím našim hráčům najevo, že to nebudou mít vůbec jednoduché. Josef sice z protiútoku vyrovnal, ale domácí poté skórovali třikrát za sebou a odskočili na 4:1.

Hráči Jičína se jenom těžko prosazovali proti pohyblivé obraně, a když už se jim to přece jenom podařilo, likvidoval jejich pokusy v pohodě chytající brankář Slabý. I v obranné fázi to u hostů skřípalo, a tak není divu, že byl ve 20. minutě stav 11:6 pro Ostravu. Jičínští se však nevzdali a Cvejn dvakrát v prostoru pivota snížil na rozdíl tří branek. Zbytečnými chybami v rozehrávce se ale hosté připravili několikrát o míč, čehož po vítězství prahnoucí domácí dokonale využili a čtyřbrankovou šňůrou zvýšili náskok na 15:8. Výsledný stav prvního poločasu byl 16:10.

Není divu, že o přestávce museli trenéři Jičína zvyšovat hlas a důrazně svým svěřencům domluvit. Ti byli odhodláni ještě se porvat o příznivý výsledek a pokusit se utkání zvrátit.

Ve 3. minutě druhé půle snížil nechytatelnou střelou kapitán Josef a zdálo se, že by Jičínští mohli zápas zdramatizovat. Rozjetá Ostrava však byla proti a během následujících deseti minut prakticky rozhodla utkání, neboť zvýšila na hrozivých 24:13. Od tohoto stavu se zápas pouze dohrával, hostující hráči se snažili výsledek alespoň trochu zkorigovat, ale vzhledem k velmi špatné obranné hře se jim to nepodařilo. Konečný výsledek 34:23 byl pro jičínské velmi nepříznivý a byl velkým zklamáním.

Přísnější měřítko snesou z hostujících hráčů pouze Josef a Cvejn, ostatní zahráli hluboko pod své možnosti. Nedařilo se brankářům, kteří to ale neměli za průchodnou obranou svých spoluhráčů vůbec jednoduché. Ani útočná fáze nebyla dobrá. Chyběla osobní statečnost v soubojích jeden na jednoho, snaha prosadit se a mnohdy i radost ze hry. V některých okamžicích nebylo znát, že se bojuje o extraligové body.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Řezáč - Josef (5), Cvejn (4), Mašát a Novotný (po 3), Babák a Kraus (po 2), Šopejstal (2/1), Kořínek a Pustka (po 1), Straka. Statistika utkání: Sedmičky - 6/5:2/1. Vyloučení - 5:5. Rozhodčí - Kohout a Dolejš. Sled branek - 4:1, 8:3, 11:8, 15:8, 16:10, 20:12, 24:13, 31:18, 34:23. Ostatní výsledky 18. kola: Plzeň - Fr. Místek 20:21, Náchod - Karviná 27:32, Zubří - Hranice 31:29, Zlín - Dukla Praha 19:22, Kopřivnice - Třeboň 22:20.

Černý víkend v extralize

Brno - Svá obě extraligová utkání mladších dorostenek prohrály novopacké sokolky minulý víkend v moravské metropoli. V sobotu to schytaly od perfektně basketbalově připravených hráček Žabovřesk a v neděli prohrály s posledním celkem extraligy Lachemou o osm bodů.

Gambrinus BŠM Žabovřesky - Sokol Nová Paka 88:28 (40:12)

Nadupané domácí basketbalistky byly daleko lepší ve všech činnostech souvisejících s basketbalem a novopackým sokolkám uštědřily lekci, na kterou jistě dlouho nezapomenou. Utkání se vyvíjelo naprosto jednoznačně s průběžným zvyšováním rozdílu po celý zápas. O velmi účinné obraně mladé zálohy jednoho z nejlepších celků Evropy svědčí i výčet střelkyň sokolek. Nejúspěšnější Matoušová vstřelila pouhých sedm bodů. Nedařily se ani trestné hody. Matoušová 7,1x3,0,4, Fejfarová 6,4/2,1, P. Jislová 4,0,3, Purtíková 4,2/0,2, Krauseová 2,0,2, Knapová 2,0,0, Jónová 1,2/1,0, Podrazilová 0,0,2, T. Jislová 0,0,1, Šírová 0,0,0,. Trestné hody 12/9:10/3, trojky 4:1, fauly 15:15.

Lachema Brno - Sokol Nová Paka 50:42 (22:19)

Po celkem vyrovnaném prvém poločase, kdy ale sokolky pouze dotahovaly, se podobná situace opakovala v prvých minutách druhé části hry. Ještě v 8. minutě druhého poločasu byl stav vyrovnaný 26:26. Zde domácí dorostenky odskočily na 36:28 a tento osmibodový rozdíl již do konce zápasu neprohospodařily. Sokolkám se velmi málo dařilo a většina se na hřišti trápila. Střelecky se částečně prosadila jedině Purtíková a žákyně se střídavým startem Tereza Jislová, za bojovnost a vytrvalost snese uznání Matoušová, která odehrála plných osmdesát minut dvou víkendových utkání. Purtíková 12,6/4,4, T. Jislová 10,9/5,3, P. Jislová 7,2/1,1, Matoušová 5,1x3,0,3, Fejfarová 4,4/0,3, Krauseová 4,0,3. Trestné hody 13/8 (61,5%):21/10 (47,6%), trojky 0:1, fauly 17:14.

Příští utkání hrají packé dorostenky ve své sokolovně v sobotu 26. února se Strakonicemi a o den později s celkem pražských Kompresorů.

(bas)

Kuželkářský turnaj

Jičín - V neděli 6. února skončil závěrečnými deseti zápasy 24. ročník čtyřčlenných družstev neregistrovaných mužů a žen. Na závěr uspořádali pořadatelé 2. ročník Prestige Cup 2000, na kterém se sešlo 16 nejlepších družstev, která během turnaje docílila nejlepšího průměru, ať hrála v kterékoliv lize. A opět zcela zaplněná kuželna SKK Jičín v lipách viděla velice zajímavé, ale také dosti překvapivé jednotlivé zápasy. O velmi dramatickém průběhu turnaje svědčí například hra týmu AGS Jičín, který nastupoval do turnaje až se 13. průměrem, ale celý kolektiv se vypjal k vynikajícímu výkonu a až do posledního kola byl dokonce v čele soutěže. Nakonec hráči AGS Jičín skončili na druhém místě se ztrátou pouhých tří kuželek. O vítězství Natexu A rozhodl až úplně poslední pokus v soutěži.

Vítězný tým převzal poté z rukou předsedy oddílu Ladislava Křivky krásný pohár pro vítěze. První čtyři družstva získala upomínkové ceny a rovněž byl odměněn i nejlepší jednotlivec. Stal se jím zcela nečekaně a určitě zaslouženě František Štěrba, který spolu s Josefem Crhou odpracovali stovky hodin v průběhu celého turnaje. Všichni startující se shodli na jednom: pořádat tento závěrečný turnaj každý rok.

HC Jičín si vede dobře

Hokej II.VčL: HC Jičín - Spartak Polička 7:3 (4:0,1:2,2:1)

Od prvních minut zápasu, za stálého deště, šli domácí za vítězstvím, i když první branku do sítě hostů dával až v končící 7. minutě Pěnkava po přihrávce Valentina. Přesně o minutu později šel střelec úvodního gólu na trestnou lavici za běžný přestupek a další domácí Surma se šel svlékat za nesportovní chování. Trestnou lavičku hostí ve stejném čase zahříval Vaňák. Domácím se při hře čtyři na čtyři podařilo podruhé skórovat Peřinou. Třetí gól Jičína přidával v 11. minutě opět Pěnkava. Autorem čtvrtého gólu, který padl v přesilové hře byl Šír.

Do druhé třetiny nastoupili hosté s cílem snížit nepříznivý stav. To se jim podařilo v začátku 24. minuty, ale jičínští hráči o 62 sekund později opět zvyšovali. Spartak se nedal a v 28. minutě přidal druhou branku. Do konce druhé třetiny se stav nezměnil a teprve až v 50. minutě zvyšoval Peřina na 6:2. V začátku 52. minuty přidal D. Charypar sedmou branku. Hosté již stačili jen snížit v 54. minutě na konečných 7:3.

Branky Jičína: 2x Pěnkava, Peřina a Šír, 1x D. Charypar, as. 2x Pěnkava, D. Charypar a Valentin, 1x Novotný a Zezulka. Vyloučení: 6+1xOK (Surma): 6, využití 1:0. Ve 43. minutě Stříteský neproměnil trestné střílení. Rozhodčí: T. Paděvět - Kis a Zitko. Diváků 120. Sestava HC Jičín: Skákalík - Valentin, Stříteský, Dušek, Šír, Pěnkava, Surma, Zezulka, Fadrhons, Vraštil, Jansta, Peřina, Šoltys, D. Charypar a Novotný.

Hokej II.VčL: HC Nový Bydžov - HC Jičín 4:7 (1:4,0:1,3:2)

Zhruba 60 příznivců jičínského hokeje přijelo do Nového Bydžova povzbudit své mužstvo v předposledním utkání soutěže. Hráči se jim za to odměnili získáním důležitých dvou bodů, a protože vedoucí Náchod prohrál ve stejném čase v Opočně, dostali se Jičínští do čela tabulky a čeká je už jen poslední zápas na domácím ledě právě s Opočnem.

První branka padla do sítě domácích až v 11. minutě z hole Valentina. Za necelou minutu zvýšil Stříteský, který v polovině 15. minuty zvýšil na 0:3. Na obě branky mu přihrával Pěnkava. Za dalších 42 vteřin D. Charypar zvýšil z přihrávky svého bratra Tomáše. Domácí snížili půl minuty před koncem první třetiny gólem do šatny. Do druhé třetiny se nastupovalo po lijáku, který způsobil, že se hrálo na krupičkovatém ledě. V této třetině padla jen jedna branka, a to opět do branky domácích z hole Pěnkavy. Na začátku třetí třetiny se šel předčasně svléknout jičínský Peřina. Teprve ve 49. minutě se měnilo skóre zásluhou Šíra. Pak přišli ke slovu domácí, kteří v 51. minutě snížili při hře 4 na 4. Za necelé dvě minuty využili domácí přesilovky ke vstřelení třetího gólu. Sedmý gól Jičína dal v 57. minutě Pěnkava. Domácí stačili ještě 19. vteřin před koncem upravit na konečný stav.

Branky Jičína: 2x Pěnkava a Stříteský, 1x Valentin, D. Charypar a Šír, as. 3x Pěnkava, 1x Šír, T. Charypar a Stříteský. Vyloučení: 3: 8 +1xOK (Peřina), využití 1:1. Rozhodčí: Morávek - Kynčl a Hejduk. Sestava HC Jičín: Skákalík - Valentin, Stříteský, Novotný, Švancar, Zezulka, Bretl, Pěnkava, Dušek, Peřina, Šír, T. Charypar, D. Charypar, Šoltys, Vraštil, Jansta, Fadrhons.

(mj)

Jičínský basketbal v únoru:

Sobota 19. února - Minižáci hrají doma s Náchodem, mladší žákyně s Jiskrou Jaroměř a muži s BC Nikol Chrudim. Jičínští dorostenci hrají v Jaroměři. Neděle 20. února - Muži hostí na domácí palubovce kolektiv BK Pelhřimov. Sobota 26. února - Mladší žáci hrají doma se Sokolem Hradec Králové, do Pardubic zajíždí žákyně.

(kk)

Fotbalový pohár putoval do Trutnova

Jičín - V sobotu hostil jičínský sportovní areál 9 týmů okresních výběrů Východočeského kraje dvanáctiletých fotbalistů. Halový turnaj měl rozhodnout, kdo se v této kategorii stane přeborníkem V.č. kraje pro rok 2000. K favoritům se překvapivě řadil i výběr okresu Jičín, který v loňském roce šokoval vítězstvím v kategorii jedenáctiletých.

Turnaj byl rozehrán ve třech tříčlenných skupinách, z nichž vždy první dva vítězné kolektivy postupovaly do finálové šestice. Jičínský tým, vedený trenéry Jaroslavem Matějkou a Milanem Votrubcem, podlehl v prvním zápase celkově druhému výběru Pardubicka 3:5 (2 Brett, Mach), ale v rozhodujícím duelu s výběrem Chrudimi zvítězil 4:3 (2 Chvalina, 2 Brett). Výběr jičínského okresu, složený z 5 hráčů SK Jičín, 3 hráčů Ji. Hořice, po jednom z Jičíněvse, Robous a Nové Paky, vedl již 4:0, pak ale chrudimští fotbalisté snížili na 4:3 a ze zápasu udělali drama.

Ve finálové skupině jičínský výběr porazil Hradec Králové 4:2 (3 Brett, Henke), přestože v tomto utkání prohrával již 0:2. Také remíza s celkově třetím Náchodem byla cenná. Na konečných 1:1 v tomto střetnutí vyrovnal Ondra Brett, který se s osmi góly stal nejlepším střelcem turnaje. Porážka s vítězným Trutnovem 1:3 (Henke) tolik nemrzela. Trutnov prošel totiž celým turnajem (7 zápasů) bez porážky, pouze s jednou remizou. Zato prohra s výběrem Ústí nad Orlicí 1:2 (Mach) byla zbytečná.

Výběr okresu Jičín obsadil 4. místo z 9 účastníků. Nádherné poháry pro první tři celky získaly týmy: 1. Trutnov, 2. Pardubice a 3. Náchod. Na dalších místech se umístily: 4. Jičín, 5. Hradec Králové, 6. Ústí nad Orlicí, 7. Svitavy, 8. Rychnov a 9. Chrudim.

Za fotbalovou komisi V.č. kraje byl na turnaji přítomen trenér starších žáků SK Hr. Králové pan Brož, předseda Komise mládeže pro V.č. kraj Jaroslav Kratochvíl a pan Cach, který si zde vyhlížel mladé fotbalisty pro krajský výběr, dlouhodobě hrající župní přebor. Ceny pro nejlepšího brankáře, střelce a hráče turnaje věnoval PN PRESS Hradec Králové a společně s poháry je předával předseda OFS Jičín František Materna a již zmíněný Jaroslav Kratochvíl.

Další turnaj o přeborníka Východočeského kraje okresních výběrů, tentokrát v kategorii jedenáctiletých, se uskuteční opět v jičínském sportovním areálu 5. března 2000. Startovat by zde mělo 10 výběrů, dosud se nepřihlásil pouze OFS Semily.

(J.V.)

V okresním derby byl lepší Jičín

Jičín - Basketbalový oblastní přebor mladších žákyň měl na pořadu odložená utkání ve kterých se ve sportovním areálu (12.2.) představila děvčata z Hořic.

BSK TJ Jičín - Jiskra Hořice 52:25 (22:6,14:6,14:4,2:9)

Body Jičína: A. Smolíková 15, Bílková 10, Spáčilová, Š. Dubská a Víznerová po 6, Boháčková 5, Jirešová 4. Body Hořic: Kuglerová 11, Skokanová 6, Prokešová, Draštíková, Lukešová a Vodnárková po 2. Fauly 11:15, tr. hody 8/2:2/1, trojky 0:0.

SK TJ Jičín - Jiskra Hořice 77:8 (32:0,12:0,24:4,9:4)

Body Jičína: A. Smolíková 21, Š. Dubská 17, T. Bílková 14, Horáčková 8, Spáčilová 6, Víznerová 5, Boháčková 4, Jirešová 2. Body Hořic: Kuglerová 8, Prokešová 2. Fauly 17:7, trestné hody 10/3:6/0, trojky 0:0.

(kk)

Úspěch volejbalistů Dřevěnice

Jičín - V oblastním přeboru volejbalistů hrála Dřevěnice s Turnovem a proti silnému soupeři se jí povedl husarský kousek. Po hladké prohře v prvním utkání 0:3, prohrávala v odpolední odvetě 0:2 na sety a 14:19 a přesto se jí podařilo vyhrát v poměru 3:2 (tie-break 15:10). Hořice mají domácí utkání s VK Hradec Králové odloženo. Další výsledky: Broumov - Hronov 0:3 a 0:3, Vrchlabí-Police 3:2 a 3:2 a Jaroměř-Slávie Hr.Králové B 3:1 a 3:2.