Nové Noviny č. 7/0018. února 2000str. 4

Podaří se navázat na tradice dobrovolných hasičů?

Jičín - Velitel Záchranného hasičského sboru v Jičíně (ZHS) ing. Jan Lejsek obeslal městský úřad přípisem s upozorněním, že Jičín figuruje mezi některými městy a obcemi jičínského okresu, které neprovozují vlastní zásahovou jednotku sboru dobrovolných hasičů.

Ze zákona je za tento nedostatek odpovědna obec, proto radnici již po několikáté vyzývá k aktivnímu přístupu v řešení tohoto problému a k zajištění náboru dobrovolníků z řad jičínské veřejnosti. Organizací vzniku jednotky byl v těchto dnech pověřen místostarosta Vlastislav Matucha, u kterého se mohou zájemci o členství hlásit osobně nebo na telefonu 0433/545 101. Město Jičín přispívá na činnost ZHS ročně finanční částkou 100 000 korun. V případě, že by neumělo jednotku dobrovolníků vytvořit, navrhuje velitel ZHS zvýšit tento roční příspěvek na rovný jeden milion korun.

Podle vyjádření vedoucích pracovníků ZHS je v objektu hasičské zbrojnice v Dělnické ulici uložena část technického vybavení pocházející z dob, kdy ve městě byla zásahová jednotka dobrovolných hasičů ještě aktivní. Nákup výstroje a ochranných prostředků nových dobrovolníků by však muselo financovat město, stejně tak jako jejich výcvik, školení a podobně. Jednotka by měla mít minimálně devět členů v čele s velitelem a mimo běžné spolupráce s profesionálními hasiči by měla zajišťovat například propagaci požární ochrany, různé preventivní prohlídky a další činnost, vyplývající z organizačních směrnic jednotek dobrovolných hasičů.

Při pohledu do minulosti zjistíme, že po zničujících požárech, které Jičín postihly několikrát v době mezi lety 1457 a 1840, byla protipožární služba ve městě zajišťována prostřednictvím jednotlivých cechů. Po jejich zániku byl na valné hromadě 3.7.1870 ustaven "Hasičský odbor tělocvičné jednoty Sokol". Prvním školeným cvičitelem dobrovolných hasičů se stal pan Lochman, který však byl pro své nepřístojné chování záhy funkce zbaven.

4.12.1870 se jičínští hasiči objevili na veřejnosti poprvé v krojích (uniformách) a 31.7.1871 byly místodržitelským výnosem pod č. 41.104 potvrzeny stanovy "Hasičského odboru Sokola". Pak však vznikly mezi sokolskou jednotou a hasičským odborem nechutné spory a četná nedorozumění o placení příspěvků, které vedly až k oddělení hasičského odboru od tělocvičné jednoty a k utvoření samostatného sboru. Hejtmanství však prohlásilo odloučení za neplatné. Časopis Krakonoš (23.9.1872) poukazuje "na odsouzení hodnou řevnivost osobní, která vedla k tomuto zatímnímu odloučení".

Zastupitelstvo pak na svém zasedání 25.9.1872 rozhodlo odbor rozpustit a zřídit nový sbor. Tři dny nato vydala rada provolání slovutným spolkům a jičínským občanům, aby podporovali zřízení sboru. Bude-li prý zapsáno nejméně 60 členů, sestaví se komise k vypracování stanov a k volbě prozatímních hodnostářů. 24.11.1872 byl ze 75 členů utvořen samostatný "Sbor dobrovolných hasičů". Od roku 1937 byla sboru přidělena služba protiletecké obrany a zvýšena samaritánská služba. V roce 1940 měl jičínský sbor 64 aktivních, 560 přispívajících a 6 čestných členů. Jeho zakládajícím členem byl továrník V. Knotek. Po reorganizaci hasičstva patřil jičínský sbor k devatenácté okresní hasičské jednotě (OHJ 19).

V současnosti ve městě figuruje organizace Sboru dobrovolných hasičů ve formě členské základny a přispěvatelů, praktická zásahová jednotka však v Jičíně schází.

(mar)


Političtí vězni na Hradě

Praha - Minulý týden ve středu se na pozvání prezidenta republiky Václava Havla zúčastnilo osm set politických vězňů setkání na Pražském hradě, aby si připomněli 10. výročí vzniku své konfederace. Nechyběli zde ani delegáti našeho okresu, včetně předsedy okresní pobočky Vratislava Číly.

Setkání bylo zahájeno bohoslužbou ve Svatovítské katedrále, kterou celebroval arcibiskup Hradecké diecéze Otčenášek za přítomnosti dalších kněží, mezi kterými byl i jičínský vikář Josef Němec. Při mši, která byla zasvěcena obětem komunismu, arcibiskup Otčenášek vzpomněl hrůzy komunistických koncentráků, které sám prožil. Po bohoslužbě se přítomní přesunuli do Španělského sálu Pražského hradu, kde ve svém projevu prezident republiky Václav Havel zdůraznil, že je nutné neustále připomínat politikům i veřejnosti nebezpečí totality pro demokracii. Václav Klaus upozorňoval na otevřené i skryté socialisty, kteří s rozpaky přijímají směřování České republiky a usilují o změnu vývoje. Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný ve svém vystoupení zdůraznil důležitost neustálého připomínání krutosti komunismu, hlavně mládeži. Za omluveného předsedu vlády Miloše Zemana přečetl zdravici senátor Julius Musial. Po kulturní vložce, kde mimo jiné přednesl svojí báseň spolutvůrce filmu Bumerang a sám politický vězeň Jiří Stránský, se odebrali přítomní do Rudolfova sálu, kde při pohoštění probíhal mezi jednotlivými zúčastněnými ještě přibližně hodinu volný rozhovor. Při tomto jednání, kterého se již prezident pro naléhavé státnické povinnosti nezúčastnil, obklopilo nejvíce politických vězňů Václava Klause, který s nimi mimo jiné rozmlouval i o současné situaci v naší republice.

Vratislav Číla nám ke středečnímu setkání řekl, že byl se všemi přítomnými velice poctěn pozváním na Pražský hrad, a dodal, že i dnes, po již poměrně dlouhé době, je zapotřebí neustále připomínat minulost, aby se již vícekrát nemohla opakovat.

(ur)


Ronal výrobcem kol pro Mercedes

Ředitel jičínského Ronalu ing. Jiří Hnízdo může být s prací svého kolektivu spokojen. Závodu zbývá projít certifikačním řízením Mercedesu, načež se stane dodavatelem litých kol pro všechny nejvýznamnější výrobce automobilů na celém světě.

Jičín - Současným majitelem společnosti Ronal, zabývající se zejména výrobou litých kol k osobním automobilům, je skupina vlastníků z Lucemburska a Švýcarska. Ronal patří spolu s Hayes Weels a BBS mezi tři největší výrobce litých kol na světě, přičemž má na světových trzích devatenácti a na evropských dokonce čtyřiadvacetiprocentní výrobní podíl. Jičínský závod je největším z devíti samostatných podniků Ronalu a v moderních provozech zaměstnává celkem 550 lidí z Jičína a jeho okolí.

"Roční výrobní kapacita našeho závodu se pohybuje kolem 1,8 milionů kol. Pomalu se na ni dostáváme již od října loňského roku, od kdy vyrábíme přibližně 150 tisíc kol měsíčně," uvádí ředitel jičínského Ronalu ing. Jiří Hnízdo.

"Jako novinku připravujeme doplnění technologie a rozšíření sortimentu zboží o výrobu šroubovaných dvoudílných litých kol pro osobní vozy, což je poslední konstrukční šlágr automobilky Volkswagen. Spolu s náběhem této výroby přijmeme dalších zhruba 50 lidí, čímž se početní stav našich zaměstnanců ustálí na šesti stech.

Na vrchol našeho společného snažení se dostáváme i v oblasti sortimentu výroby zboží z pohledu odběratelů. Litá kola dodáváme přibližně patnácti světovým výrobcům automobilů, počínaje škodovkou, již jmenovaným Volkswagenem, přes Saab, Audi, Fiat, Ford, Nissan, Toyotu, Opel, Peugeot a další. Posledním auditem, kterým projde náš závod v příštích dnech, se staneme certifikovaným výrobcem kol pro automobilový koncern Mercedes.

Po tomto posledním vývojovém kroku naší firmy si budeme moci říci, že se nám během několika málo let podařilo otevřít východoevropský závod, který na základě provedených auditů může udržovat přímý kontakt se zmíněnými odběrateli a dodávat tak výrobky všem nejvýznamnějším automobilkám na světě. Pak již budeme procházet pouze pravidelným udržovacím systémem auditů, kterými bude ověřována kvalitativní úroveň naší výroby podle norem a požadavků jednotlivých odběratelů.

Náš podnik se tak stává třetím závodem Ronalu, který dosáhl takto špičkové úrovně výroby a na základě provedených certifikací může zajišťovat výrobu a dodávky největším světovým automobilkám," dodává Jiří Hnízdo.

(mar)


Spekulace s pozemky posunuje výstavbu

Takto má vypadat nový závod Ronalu na výrobu sprchových koutů při pohledu z mostu jižního obchvatu města. Zahájení výstavby však již dva měsíce brzdí spekulanti s šestadvaceti metry čtverečnými nevyužitelných pozemků.

Jičín - Zahájení výstavby nového závodu Ronalu na výrobu koupelnových doplňků (sprchových koutů), který by měl v první fázi zaměstnávat přibližně 70 pracovníků, z toho polovinu žen, je již o dva měsíce odloženo.

Projektová dokumentace byla řádně zpracována a na základě 46 kladných vyjádření a odborných posudků byla na MěÚ Jičín podána žádost o vydání územního rozhodnutí. Tento zákonný akt předchází vydání stavebního povolení i v případě plánované výstavby závodu Ronalu vpravo od výpadovky směrem na Popovice.

Patřičnými dokumenty pak byli obesláni všichni účastníci územního řízení. Mezi nimi i majitelé 26 čtverečných metrů (cca 1 x 26 m) pozemků, sousedících se stavební parcelou Ronalu. A právě tito vlastníci nedali pozitivní vyjádření k výstavbě závodu, čímž celou akci pozastavili. Vzhledem k tomu, že šestadvacet metrů dlouhá "nudle", evidovaná v katastrální mapě jako manipulační plocha, která je součástí ochranného pásma vysokotlakého plynovodu a nedá se tedy v podstatě nijak využít, zdálo se být toto rozhodnutí tak trochu nesmyslné.

Ale to pouze do chvíle, kdy bylo vedení Ronalu osloveno právním zástupcem majitelů, který jejich jménem nabídl zmíněných šestadvacet metrů "bodláčí" ochotně k odprodeji. Jako přívažek by však Ronal musel odkoupit dalších 4 000 čtverečných metrů nevyužitelných pozemků, ležících kdesi za obchvatem města směrem na Popovice. Suma sumárum pak pražští majitelé s "kořeny" v Jičíně požadují rovný jeden milion korun. V případě, že Ronal oba zcela nepotřebné pozemky nekoupí, nedají majitelé souhlasné stanovisko k vydání územního rozhodnutí. Jinými slovy, pakliže Ronal nepřistoupí na jejich spekulační podmínky, budou dělat problémy.

V těchto dnech by mělo na městském úřadě proběhnout druhé smírčí jednání (k prvnímu se majitelé pozemků nedostavili), jehož výsledkem by v horším případě mohlo být další posunutí termínu výstavby továrny za 100 milionů korun. Pak by zřejmě následovala různá odvolání, soudní jednání, administrativní tahanice a třeba i rozhodnutí majitelů Ronalu připravovanou výstavbu v Jičíně zastavit a přemístit ji jinam. Město by pak přišlo o sedmdesát pracovních míst a pravidelné daňové příjmy do své pokladny.

(mar)


O poslední symposium je mezi sochaři nebývalý zájem

Hořice - Tradice hořických sochařských symposií, která se v příměstském lomu U Josefa pořádají už od roku 1966, se letos uzavře.

V pořadí šestnáctý ročník je proto poslední příležitostí pro umělce, kteří až dosud o účast buď nepožádali, a nebo nebyli v minulých letech pořadatelskou komisí vybráni. Gremium pod vedením předního českého sochaře Vladimíra Preclíka už dříve oznámilo, že symposia v roce 2000 skončí, alespoň v té podobě, v jaké nyní probíhají. "Řada sochařů nás kontaktovala, mají zájem být zastoupeni v této prestižní sbírce. Uvědomují si, že letošní rok je poslední," potvrdil ředitel hořického muzea a člen gremia Václav Bukač.

Přihlášeno je už několik zájemců: Jiří Marek, Čestmír Suška, Čestmír Mudruňka, Pavel Mika, Václav Fiala a ze zahraničních Lubomír Purdeš ze Slovenska, Zoltán Pál z Maďarska, Simon Moller z Velké Británie a J. Goméz z Argentiny.

"Z minulých let tu máme také přihlášky sochařů, které jsme nemohli z důvodu finančního omezení zařadit," poznamenal Bukač. Připustil, že ani letos nebude pravděpodobně rozpočet nijak vysoký, přesto se počítá s "rekordní" účastí sedmi až osmi sochařů, kteří svými díly doplní dnešních jedenaosmdesát kamenných plastik, rozesetých v parku nad městem. Kdo se zařadí po bok předních autorů, jejichž díla zdobí vrch Gothard, kde se nachází unikátní přírodní galerie pod širým nebem, se rozhodne už na přelomu února a března. Už dnes je jasné, že zájem ze strany sochařů, kteří chtějí být zastoupeni v prestižní sbírce současného světového sochařství, převyšuje možnosti pořadatelů.

I přes svůj význam se symposium s finančními problémy potýká už několik let. Nízký rozpočet pořadatelům v minulých letech často svazoval ruce při výběru umělců, řadu jich museli odmítat, šetří se i na doprovodných akcích a na propagaci. Minulý rok pomohla například firma Kámen Ostroměř, která věnovala pískovec, a Nadace Český fond umění 50tisícovým grantem. Loňského symposia se zúčastnila čtveřice Zdeněk Hůla (Zeměkoule - název plastiky), Josef Andrle (Kolotoč), Peter Roller (Túžba) a Stefan Schluz (Hříbě).

Oblíbená pracovní setkání sochařů v Hořicích letos končí, což je mimo jiné zdůvodňováno i tím, aby park nebyl přeplněn. V nadcházejících letech se město soustředí na kultivaci sbírky a tím i celého parku, který patří ke světovým unikátům. Studii zpracovává v Hořicích známý architekt Jan Kerel. "Připravuje se také zhodnocení výsledků v podobě obsáhlejší publikace," upozornil Bukač. V jaké podobě se na dosavadní tradici naváže, však neprozradil.

Mezinárodních sochařských symposií, která měla v letech 1970 až 1988 nucenou odmlku, se zatím zúčastnilo 40 zahraničních a 32 českých sochařů z 16 zemí tří kontinentů.

(jn)


Záchodky bude dál provozovat město

Jičín - Městská rada se na svém jednání vrátila k nedávno otevřené otázce pronájmu veřejných záchodků, provozovaných městem Jičínem v Havlíčkově ulici. K původní myšlence vedla zřejmě nespokojenost města s ekonomickými výsledky tohoto sociálního zařízení, které v praxi vykazuje zhruba dvousettisícovou roční ztrátu, pravidelně "dotahovanou" z rozpočtu jejich provozovatele, kterým jsou Technické služby města Jičína. Po zvážení všech okolností pak městská rada svým posledním rozhodnutím od navrhovaného pronájmu "domečku" nalepeného z pravé strany na jičínskou radnici ustupuje.

"Toalety jsou ve velmi špatném technickém stavu, takže jsme se rozhodli neměnit současný stav. Zároveň je nám jasné, že se perspektivně musí celý problém řešit stavebními úpravami. Objekt nemá základy, je tedy porušena jeho statika a odborníci považují za nejjednodušší řešení jejich zbourání. Postavení nových záchodů by však město přišlo na milion korun. Nejspíš tedy dojde k úpravám jejich interiérů a k radikálnějšímu řešení se vrátíme až v příštích letech." Uvedl k současným problémům tolik potřebného zařízení starosta města Jiří Liška.

(mar)


Tábor v "káčku"

Jičín - K-klub, středisko pro volný čas dětí a mládeže, pořádá v období jarních prázdnin (od 6. do 10.3.) příměstský tábor pro děti 1. až 6. tříd základních škol.

Tábor bude zahájen v pondělí 6. března okolo 9.00 hodiny v budově K-klubu na Valdštejnově náměstí a ukončen v pátek 10. března v 16.00 hodin tamtéž.

Připravovaný program pro děti je velmi bohatý. Je v něm mimo jiné zahrnuta návštěva divadla Drak v Hradci Králové, klenotnice v Nové Pace, projížďka na koních v Robousích a v případě pěkného počasí i celodenní výlet po Českém ráji a řada dalších akcí.

Jeden den příměstského tábora bude po celkovém vyčíslení stát 130 korun, což na celý týden činí 650 korun. V této částce je zahrnuto vstupné na všechny připravované návštěvy kulturních institucí, návštěva divadla, jízdné a každodenní oběd ve Smíchovské restauraci v Palackého ulici.

Své dítě můžete přihlásit přímo v kanceláři K-klubu na Valdštejnově náměstí čp. 99 v Jičíně, nebo telefonicky na čísle 0433/523 451.

(gal)


Nové Noviny