Nové Noviny č. 6/0011. února 2000str. 14

Házenkáři získali body výhrou nad Kopřivnicí

Jičín - Po dvouměsíční přestávce pokračovala extraliga házenkářů kompletním 17. kolem. Jičínští přivítali v prvním utkání v roce 2000 na domácí palubovce celek z dolních pater tabulky, KH Kopřivnice.

AGS HBC Jičín - KH Kopřivnice 21:18 (11:9)

Naši hráči nastoupili do utkání s cílem diktovat tempo hry a trpělivou nátlakovou házenou získat dostatečný náskok, který by přinesl do jejich hry tolik potřebný klid. To se bohužel nepodařilo, a tak museli celý zápas bojovat především sami se sebou, aby vydřeli povinné dva body.

V úvodu zápasu si ani jeden tým nevypracoval výraznější náskok a v 15. minutě 1. poločasu byl stav utkání 5:4 ve prospěch domácích. Potom Jičínští přitlačili soupeře do defenzivy, jejímž výsledkem bylo vedení 7:4 a později 9:6. V těchto fázích se dařilo na straně domácích především Mašátovi a Novotnému, kteří se dokázali individuálně prosadit proti hostující obraně. V brance prokázal své umění Řezáč, jenž mimo jiné kryl dvě sedmičky kopřivnických házenkářů. Nutno poznamenat, že i naši hráči neproměnili řadu brankových příležitostí, což je připravilo o výraznější náskok. Deset sekund před koncem 1. poločasu za stavu 11:8 nařídili rozhodčí proti domácímu družstvu sedmimetrový hod a navíc dost přísně vyloučili Jana Josefa. Kopřivničtí sedmičku proměnili a stanovili tak konečný stav prvního poločasu na 11:9.

O přestávce burcovali jičínští trenéři své svěřence, nabádali je k většímu důrazu především před brankou soupeře a apelovali na stoprocentní koncentraci hráčů při zakončování vyložených šancí.

Úvod druhého dějství vyšel lépe hostům, kteří využili početní převahu a stanovili skóre na 11:11. Domácí se stále nemohli dostat do tempa a hráli poněkud zakřiknutě a křečovitě, a tak není divu, že ve 40. minutě utkání byl stav nerozhodný 13:13. K ofenzívě pak zaveleli Mašát, který dvakrát skóroval střelou ze střední vzdálenosti a Doman, jenž vystřídal v brance Řezáče. Především jejich zásluhou získal Jičín vedení 15:13, které dokázal vzápětí zvýšit na 17:14. Kopřivnickým se sice podařilo snížit, ale závěr utkání zvládli Jičínští bez větších problémů a nakonec zvítězili 21:18.

Co k utkání dodat? Především to, že domácí svým výkonem určitě neoslnili. Byla na nich patrná dvouměsíční extraligová pauza, hráli křečovitě a bojácně. Hostujícím hráčům trochu nahrávali nepřesní a úzkostliví rozhodčí, kteří tolerovali jejich pasivní hru v útoku. Jičínští trenéři, hráči, ale i diváci ve sportovní hale tak mohli být spokojeni pouze s výsledkem, nikoli s předvedenou hrou.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Doman - Mašát a Babák (5), Novotný (4), Kraus a Cvejn (2), Šopejstal 2/2, Štegl 1/1, Josef, Kořínek a Pustka.

Statistika utkání: sedmičky 6/3:4/2, vyloučení 3:7, červené karty 0:1, sled branek - 2:2, 7:4, 9:6, 11:8, 11:11, 13:13, 17:14, 20:16, 21:18. Rozhodčí: Dušek a Bubeníček. Diváků: 800.

Ostatní výsledky 17. kola: Dukla - Zubří 21:20, Karviná - Ostrava 36:14, Fr. Místek - Zlín 29:13, Třeboň - Plzeň 18:27, Hranice - Náchod 36:22.

K dalšímu utkání nastoupí házenkáři Jičína v sobotu 12. února 2000 na hřišti Cress Ostrava.

Zimní turnaj FK Turnov

Turnov - Nepřízeň počasí nedovolila o uplynulém víkendu odehrát 4. kolo. Turnaj tedy pokračuje tuto sobotu zápasy 5. kola: v 9.15 hodin se Železnice utká s Jizeranem Doubrava, od 11.30 hodin hraje Pěnčín s Lomnicí a od 14.15 hodin hostí domácí Turnov vedoucí Košťálov. V neděli jsou na pořadu zápasy skupiny B.

(pk)

Liberec si odvezl velmi cenné body

Jičín - Minulou sobotu odstartovala druhá polovina třetiligové soutěže basketbalistů. Jičínský kolektiv ztratil drahocenné body v samém začátku bojů o přežití se stejně ohroženým celkem Liberce.

BSK TJ Jičín - VSK Slávia TU Liberec 59:67 (37:36)

Oba soupeři od první minuty dávali svým počínáním na hřišti najevo, jak je pro ně výsledek tohoto zápasu důležitý. Hrálo se hodně nepřesně, chyběl klid v zakončování akcí, a tak všichni přítomní v hledišti vycítili, že budou opět svědky spíše dramatu, než pohledného sportovního zážitku. Domácí se sice ujali vedení 4:0 ve 2. minutě, ale to je nijak neuklidnilo - soupeř jim navíc nedal nic zadarmo, a tak se hrála až do 10. minuty (17:18) přetahovaná. Následné tři minuty přinesly domácím sedmibodovou šňůru a vypadalo to, že přece jen začínají přebírat iniciativu. Bohužel jen do 18. minuty, kdy během několika vteřin hosté otočili na 33:34. Do přestávky se to sice ještě jednou otočilo, ale po změně stran začali lépe vysokoškoláci a ve 26. minutě vedli už 41:46. Pak přišlo šest minut, kdy vyhecovaní domácí přidali na bojovnosti, a to se projevilo na skóre 55:48. Jenže následovaly dvě "hrubice", které Liberec potrestal a znovu se chytil. Jičíňáci místo chladné hlavy začali dokonale zmatkovat. Jako mávnutím proutku odešla všem i fyzička a ze vší snahy zbylo doslova trápení. Bezhlavé pobíhání jednotlivců bez jakékoliv koncepce a systému usnadnilo hostům zvládnout koncovku bez větších problémů a dovést zápas k vítěznému konci.

Za Jičín: M.Banýr 19, T. Brunclík 13, T. Banýr 11, D. Stěhulka 9, Vl. Vik 5, O. Stěhulka a M. Šatný po 1. Fauly: 24 - 32. Trestné hody: 41/19 - 30:21. Trojky: 1 (T.Banýr) - 1 (Šviha). Pro 5OCH nedohráli bří Stěhulkové a T. Banýr na straně jedné - R. Pospíšil a T. Vykypěl a pro diskvalifikující chybu L. Šviha, všichni z Liberce. Rozhodčí Lunga (Hradec Králové) a Cibulka (Pardubice) výkonem zapadli do úrovně utkání.

Co dodat? Byl to nejslabší výkon za poslední dva roky. Je škoda, že tento výpadek přišel v utkání se stejně postiženým soupeřem, který rázem získal tříbodový náskok mezi adepty na sestup. Pro příznivce je snad jedinou útěchou to, že hůře jak v sobotu už hrát nelze.

(kk)

Pozemkáři pátí

Praha - Posledním turnajem, sehraným v sobotu 5. února v Praze, ukončili mladší žáci zimní "pozemkářskou" halovou sezónu 1999-2000. Zúčastnilo se jí 11 družstev pozemních hokejistů, celá byla sehrána ve sportovních halách v Praze a jičínští pozemní hokejisté v ní obsadili celkově pěkné páté místo. Jakub Drozen byl jediným zástupcem HC 1953 Jičín, který odehrál všechna utkání a spolu s Vítkem Šupitarem nastříleli většinu z rozhodujících branek. Výsledky: HC 1953 Jičín - Prezident Praha (2:1), Slavia Praha"A" (2:3), Praga Praha (0:5), Mnichovice (1:0), Hostivař Praha (4:0), Hradec Králové (0:1), Praha Kbely (5:2), Praga Praha "B" (2:1), Slavia Praha "B" (0:0), Bohemians Praha (1:3).

Nejlepší střelci: Jakub Drozen (8 gólů), Vít Šupitar (7), Dan Krupička (1), Roman Jór (1). Sestava: Jakub Syrovátko - Jakub Hofrichtr, Jakub Drozen, Dan Krupička, Vít Šupitar, Martin Stýblo, Martin Gill, Lukáš Bílek, Vladimír Toráč, Roman Jór, Tomáš Franc. Trenéři: Roman Táborský (Jiří Drzen a Josef Hlaváč).

Celková tabulka: 1. Slavia Praha "A" (26 bodů), 2. Bohemians (26), 3. Hradec Králové (23), 4. Praga "A" (22), 5. Jičín (16), 6. Hostivař (13), 7. Kbely (13), 8. Mnichovice (8), 9. Praga "B" (6), 10. Prezident (4), 11. Slavia "B" (1).

(red)

DESÁTÝ ROČNÍK SERIÁLU CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽE V TÁHLOVÉM HOKEJI se v sobotu 5. ledna uskutečnil v jídelně 4. základní školy v Jičíně. Jubilejní ročník, stejně tak jako všech deset předchozích organizačně i drobnými cenami podpořil generální sponzor soutěže Cios Osenice. Letošního ročníku turnaje sehraného v Jičíně se zúčastnila špička táhlových hokejistů z celé České republiky. Ze sedmdesáti startujících si nejlépe vedl Jan Dryák z Prahy. Na druhém místě skončil Aleš Horčička z Holic a na třetím pak Pavel Plešák z Plzně. Bramborovou medaili si z Jičína odvezl pardubický Roman Vondrouš a konečně pátou příčku obsadil František Suchý z Plzně.

Kuželkářský PRESTIGE CUP

Jičín - Dnes od 14.30 hodin začíná PRESTIGE CUP 2000, kterého se zúčastní 16 nejlepších účastníků 24. ročníku turnaje neregistrovaných čtyřčlenných družstev mužů a žen v kuželkách. Kriteriem pro účast byl celkový dosažený průměr během celého turnaje.

Jednotlivé zápasy turnaje PRESTIGE CUP 2000: Ve 14.30 hodin nastoupí družstva AGS Jičín - Silnice Jičín B a Tatra Jičín - Tenis Jičín A. V 16.30 hodin nastoupí družstva Domácí potřeby Vávra - ČSAD Jičín A a Šutr-man Hořice - Telecom Jičín A. V 18.30 hodin nastoupí družstva Natex Jičín B - ZS Podůlší a Japimex Jičín - Rento Jičín. Ve 20.15 hodin nastoupí družstva Silnice Jičín A - Natex Jičín A a Cihelna Staré Místo A - JVZ Elektro. Ve 22.00 hodin by mělo být slavnostní vyhlášení. Přijďte se podívat na nejlepší kolektivy letošního 24. ročníku neregistrovaných v kuželkách.

(fk)

Absolutní nástřel překonán

Litomyšl - V posledních lednových dnech se jičínští sportovní střelci zúčastnili Velké ceny Vertexu a.s. Litomyšl, kde dosáhli značných úspěchů.

V disciplině VzPu 40 v kategorii do 16 let se Lukáš Hlavatý (360 bodů), Václav Haman ml. (356 bodů) a Jan Smíšek (350 bodů) umístili na 3. až 5. místě. Ilona Hamanová ve sloučené kategorii ženy+juniorky+starší dorostenky pak získala 2. místo nástřelem 380 bodů.

V disciplině VzPu 60 v kategorii muži+junioři obsadil Václav Haman s 558 body 7. místo. Největší sportovní úspěch slavil v neděli Václav Haman ml. v disciplině VzPuOML 30, když svým výsledkem 300 bodů! z 300 možných dosáhl absolutního nástřelu, který na těchto terčích nebyl dosud pokořen. Zároveň tím byl překonán i republikový rekord, který však nemůže být uznán, protože rekordy se uznávají pouze na Mistrovství České republiky. Ani další naši střelci si nevedli špatně.

Petr Gotvald (286 bodů) se umístil na 4. místě, následován Přemyslem Kubátem (281 bodů - 9. místo) a Michalem Barcalem (269 bodů - 11. místo).

Nezbývá než popřát hodně dalších podařených závodů a úspěch na Mistrovství České republiky roku 2000.