Nové Noviny č. 6/0011. února 2000str. 4

Jičínský Vkus slaví letos padesátiny

Prodejnu Vkusu najdete na Husově třídě v Jičíně.

Rok 1950 je rokem založení lidového družstva s tovární výrobou vlněného zboží. Slučováním s jinými menšími družstvy celek nabýval na velikosti a měnil se i charakter výroby. V roce 1956 byla do družstva začleněna pletařská provozovna v Libáni a v roce 1958 provaznické družstvo Drupo Semily. Název Vkus získal podnik 1. ledna 1966, měl 370 členů a rozlohou a rozsahem výroby patřil k největším v kraji.

V současné době firma zaměstnává 150 pracovníků a její současný roční obrat se pohybuje kolem 60 milionů korun. Společnost vytváří zisk, který je zpětně investován do rozvoje výroby, techniky a ekologie.

Kromě lehké dámské konfekce, která je pro družstvo nejdůležitější, tvoří výrobní program družstva rovněž čistírenství textilu, výroba profesního ošacení , ložní program, netkaný textil, a provoz střediska šicí techniky, které je servisní službou pro ostatní oděvní výrobce.

Lehká dámská konfekce přitom představuje asi 80 % z celkového ročního obratu družstva. Již několik let je zaměřena na ženy středního věku a větší velikosti. Mezi modely najdeme sukně, halenky, kostýmy a další lehkou konfekci, která se dá vzájemně kombinovat. Jako novinku představuje Vkus pro letošní jaro/léto kolekci oděvů pro mladé dívky. Jedná se o malé série výrobků převážně z úpletů, které by měly natrvalo rozšířit nabídku družstva. Jsou to převážně letní šaty, sukně a halenky. Vkus šije i profesní ošacení, jedná se hlavně o pracovní a zdravotní oděvy, jako jsou kombinézy, montérky, oblečení pro nemocniční personál, různé pracovní pláště, a podobně. Z ložního programu stojí za pozornost deky a polštáře určené pro alergiky, s výplní dutého PES vlákna. Co se týče zmiňovaného netkaného textilu, jedná se o oteplovací rouna do pracovního ošacení.

Podstatná část produkce výrobního družstva je tvořena v Jičíně, další střediska se nachází ve Vrchlabí a Hořicích v Podkrkonoší. Družstvo má i čtyři vlastní prodejny, dvě v Jičíně a po jedné v Hradci Králové a ve Vrchlabí. Vkus má v Jičíně i svůj vlastní velkoobchod a nově i tři dealery, kteří jezdí za obchodníky.

Vkus v.d. Jičín se pravidelně zúčastňuje v rámci společné expozice družstev mezinárodního veletrhu Styl v Brně, kromě toho se účastní i čtvrtletních kontraktů kontraktačních firem a dalších akcí doma a v zahraničí.

(red-PI)


Zkomírající výstavbu má oživit úprava čerpání hypotečních úvěrů

Jičínsko - Ve většině měst zatím marně hledají způsob, jak se odlepit od země s výstavbou nových bytů. Dosud nejrozšířenější forma financování se spoluúčastí státu a budoucích nájemníků se už ukazuje být nereálnou. Brzdí ji příjmové možnosti většiny domácností.

Více si vláda a úředníci slibují od nové úpravy, díky níž mohou čerpat hypoteční úvěr také obce a bytová družstva. Od letošního roku mají zákonné právo na čtyřprocentní státní podporu k hypotékám.

"To by snad mělo pomoci v mnohem větší míře začít s výstavbou bytů dostupných většímu okruhu lidí," míní Zdenek Prosecký z referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Jičín. "V minulosti se bytová výstavba prováděla družstevní nebo podnikovou formou, která ze sféry stavebnictví zmizela a odpovědnost zůstala na obcích. Ty mají možnost privatizovat bytový fond, který na ně byl převeden, a prostřednictvím dotačních titulů a finančního přispění budoucích nájemníků zahájit výstavbu bytů," poznamenal Prosecký.

Připustil, že při současné průměrné ceně bytu kolem jednoho miliónu korun a výši státní dotace 370 tisíc, nemají méně movité skupiny občanů na to, aby si mohly pořídit vlastní střechu nad hlavou. Státní podpora je nízká a města nechtějí použít své rozpočty k financování výstavby činžovních domů, situaci se snaží řešit nabídkou zainvestovaných pozemků. Zájem o tento způsob získání bydlení je ale stále okrajový, a v poslední době klesá.

Na Jičínsku se poptávka po státní podpoře na výstavbu nájemních bytů snižuje z roku na rok, v roce 1997 města a obce za tímto účelem čerpaly 60 miliónů, o rok později o polovinu méně a vloni 16 miliónů korun. "Když od státu získáme dotaci 370 tisíc na jeden byt, tak to už pomalu nestačí ani na hrubou stavbu, zbytek tedy musí být uhrazen z příspěvků budoucích nájemníků, a to je problém, protože lidé tolik peněz nemají," komentuje čerstvou zkušenost města hořický starosta Ladislav Vrba.

Obce sice mohou čerpat hypoteční úvěry, zpravidla však iniciativu přenechávají na dodavatelských firmách, případně sdruženích budoucích nájemníků. Jičínský starosta Jiří Liška připustil, že město plánuje výstavbu 100 bytů v lokalitě na Novém Městě. "Hledáme model financování, který by pomohl oživit investiční aktivitu. Zjišťovali jsme, jak postupují například ve Svitavách, ale i v jiných městech. V současnosti jednáme s firmou, která přišla s určitou nabídkou. Pokud se najdou zájemci, může se začít stavět okamžitě," řekl Liška. Radnice zatím není rozhodnuta, jakou kombinaci pro sdružení finančních prostředků zvolí. "Hypotéku si může vzít buď město, anebo firma, případně družstvo. Hypotéka je jiná forma úvěru, ale stále je to úvěr, a ten by v případě města byl spojen s jeho dalším zadlužením," poznamenal starosta. Město tak zřejmě poskytne připravené pozemky a peníze vloží budoucí nájemníci a firma prostřednictvím hypotečního úvěru, který bude později splácen z nájemného.

Obdobně bude zřejmě postupovat i radnice v Hořicích. Město aktualizovalo svou žádost o dotaci na jedenatřicet bytů, jejichž výstavba se pro nedostatek zájemců stále odkládá. "Jedna z variant řešení je, že město zajistí pozemky a státní podporu, a to ostatní bude na soukromé společnosti. Od jedné tu už takovou nabídku máme. Přesto se domnívám, že stavební spoření ani hypotéka mladé rodiny s dětmi vlastnímu bydlení nepřiblíží," poznamenal vedoucí úřadu města v Hořicích Jaroslav Vais.

V Nové Pace v současnosti probíhá výběrové řízení na dodavatele domu s čtyřiadvaceti byty. Pokud zájem nepoleví a město obdrží dotaci, mohl by vyrůst ještě jeden objekt. "Stavební firma si zajistí veškerý marketing, rozhodující je, aby získala dostatek zájemců o byty," řekl novopacký starosta Petr Kuřík. Na rozdíl od ostatních měst se v Nové Pace hypotečnímu úvěru nebrání, podle Kuříka se o něm bude diskutovat v souvislosti s dofinancováním přestavby bývalého internátu podniku SSAZ, kde od loňska vzniká 24 malometrážních jednotek, které bude město přidělovat sociálně potřebným. "Hypotéku jsme si v minulosti vzali už i na stavbu penzionu, díky nízkým úrokovým sazbám je dnes výhodnější, než stavební spoření," řekl Kuřík.

Obce v rámci republiky čerpaly u Českomoravské hypoteční banky úvěry v hodnotě téměř dvou miliard korun. "Na okrese Jičín jsme obcím půjčili už kolem 60 miliónů, většina našich klientů získala 4% úrokovou podporu od státu. Současná úroková sazba se pohybuje okolo 8,5%, státní podpora je zaručena, takže skutečný úrok by obce platily okolo 4,5%," sdělil vedoucí jičínské pobočky ČMHB Zdeněk Rychtera.

(jn)


Jak probíhá výběrové řízení na dodavatele veřejných zakázek

Jičín - Realizaci investičních stavebních akcí nejen městských a obecních úřadů obvykle provází celá řada "zaručených" informací zejména o tom, kterou stavební firmu, který kompetentní úředník preferoval, a kterou naopak v rámci veřejné soutěže svévolně poškodil. Jak probíhají výběrová řízení na dodavatele "městských stavebních prací" v Jičíně, jsme se zeptali vedoucího odboru investiční výstavby MěÚ Jičín ing. Jaroslava Havelky.

"Všechny povinnosti týkající se výběru firem, které pro obce stavební činnosti zajišťují, vycházejí ze Zákona o zadávání veřejných zakázek č. 199 z roku 1994. Zadavatelem stavebních investičních akcí za město Jičín je zpravidla tajemník městského úřadu. Ten také vypisuje výběrové řízení na dodavatele a určuje hodnotící komisi, která má podle rozsahu investice od tří až například do devíti členů. Paragraf 49 zmíněného zákona zároveň stanovuje minimální počet stavebních firem a společností, které jsme podle velikosti akce povinni oslovit.

V případě investiční akce v hodnotě od 100 tisíc do 2,5 milionu korun nám zákon ukládá obeslat zadáním soutěže minimálně tři stavební firmy. U akce, jejíž hodnota se pohybuje od 2,5 do 20 milionů korun, je to pak minimálně pět firem. Aby se zamezilo zmíněným spekulacím, je naší snahou vyzvat k účasti vždy raději více firem, než nám zákon přímo ukládá. Posouzení jednotlivých nabídek provádí každý člen komise samostatně na speciálních, k tomu určených formulářích. K jejich komisionálnímu vyhodnocení (ze zapečetěných obálek) pak dochází za přítomnosti všech účastníků výběrového řízení a veškerá dokumentace se na našem odboru zakládá."

Zejména menší místní stavební firmy se cítí být tak trochu odsouvány do pozadí za některé větší, především přespolní konkurenty. Mají možnost i ony se výběrových řízení účastnit?

"Jak jsem již uvedl, ze zákona jsme povinni oslovit určitý počet firem. Přitom se také snažíme kvalifikovaně odhadnout, zda vyzvaná firma bude schopna investiční akci bez vážnějších problémů realizovat. Musím však připustit, že oslovení všech stavebních firem v okrese, kterých je několik desítek, by bylo určitě nad naše síly.

Rozhodně se však nebráníme aktivnímu vstupu neoslovených stavebních firem do městem vypsaných výběrových řízení. Jejich zástupci se při dodržení stanovených zákonných pravidel mohou o zařazení do soutěže ucházet a případně se jí i zúčastnit. U menších stavebních firem však zájem o získání větších investičních akcí nepředpokládám, ty své zakázky získávají většinou právě od vítězů výběrových řízení, jako jejich subdodavatelé."

Investiční akce nad 20 milionů korun jsou zadávány formou veřejné obchodní soutěže (naposled v roce 1996 Domov důchodců na Novém Městě). V loňském roce bylo Městským úřadem v Jičíně vypsáno celkem 32 výběrových řízení na dodavatele investičních akcí, z nichž žádná nepřesáhla hodnotu 20 mil. Kč.

(mar)


NÁZORY ČTENÁŘŮ

Otevřený dopis ředitele Jednoty občanům Holínského předměstí

Vážení občané Holínského předměstí! Nejsem zastáncem řešení problémů prostřednictvím novin, ovšem otevřený dopis Evy a Oldřicha Štěpových a Dagmar Paličkové zveřejněný v NN 28. ledna mě donutil názor změnit a některé informace opakovaně vysvětlit.

Citovaná nevyhovující dopravní situace je řešena výstavbou parkoviště a zpevněných ploch nákladem téměř 600 tis. Kč. Tato investice SD Jednoty Nová Paka (dále jen SD JNP) zůstane městu, a proto bylo navrženo užívání pozemků formou nájemního vztahu. I tím si zároveň město zachovalo možnost ovlivňování činnosti prodejny, resp. zachování prodeje potravin a ne zřízení skladu lahvovin, jak byla veřejnost mylně informována článkem v Novinách Jičínska ze dne 15.12.1999. V územním řízení se k problematice budoucího dopravního řešení lokality po vybudování parkovacích ploch pro zákazníky v počtu 24 míst vyjádřil dopravní inspektorát OŘ P ČR v Jičíně.

SD JNP již 2 roky usiluje o zlepšení kultury prodeje a prostředí okolí prodejny. Vše je řešeno projektovou dokumentací, ale zatím nebylo umožněno tyto záměry realizovat. Domnívám se, že městská rada schválila prodej pozemků SD JNP již v červenci roku 1998. Chtěl bych jenom připomenout, že v poslední době je skutečně řada prodejen různých obchodních firem uzavírána. Je to důsledek rostoucí konkurence. Další využití takto uzavřených objektů je různé - herna (Havl. Brod), truhlářství, zámečnictví... V roce 1999 SD JNP kontaktoval i zájemce z Jičína, který chtěl objekt odkoupit pro provozování herny. To pouze na vysvětlení, že tyto případy již nastaly, a to dokonce i v našem okrese.

Domnívám se, že se to zatím netýká prodejny v Prachovské ulici. Jsem přesvědčen, že po vysvětlení všech nejasností, i záměrně zkreslovaných, dojde ke správnému rozhodnutí. Před vydáním územního rozhodnutí, týkajícího se přístavby prodejny a stavby parkoviště, byla vyžádána stanoviska všech dotčených orgánů a institucí. Bylo zpracováno porovnání současného dopravního zatížení zásobováním s navrhovaným řešením, které je podstatně příznivější.

Na základě vypracované projektové dokumentace a všech vyjádření a stanovisek bylo MěÚ Jičín vydáno územní rozhodnutí. Referátem regionálního rozvoje OkÚ Jičín bylo zamítnuto odvolání proti tomuto rozhodnutí, které prostřednictvím manželů Štěpových podali Josef a Alena Vítovi, a to z důvodu, že nebyly shledány nedostatky, pro které bylo třeba rozhodnutí měnit či rušit. V rámci přezkumu rozhodnutí nebyl zjištěn ani nesoulad návrhu se schváleným územním plánem. Protože SD JNP nemá k dotčeným pozemkům vlastnické ani jiné právo, mohlo být územní rozhodnutí vydáno pouze se souhlasem vlastníka těchto pozemků, kterým je město Jičín. Tento souhlas města byl udělen.

Dne 14.10.1999 byl SD JNP doručen dopis manželů Štěpových, ve kterém se na nás obracejí s návrhem pokusu o dohodu ve věci plánovaného rozšíření naší prodejny. Kromě bodů, které byly vyřešeny již v územním řízení, zde uvádějí, že považují za vhodné dohodnout se na finanční náhradě, která by kompenzovala jim vzniklou újmu v souvislosti se zmiňovanou přestavbou. Poměrně obsáhlá pasáž citovaného dopisu zahrnuje podrobný popis jejich nemovitosti včetně výčtu všech součástí k této nemovitosti náležejících i uvažovaných stavebních záměrů pisatelů, to vše detailně, zřejmě jako pádný argument pro dosažení vstřícného stanoviska k poskytnutí blíže nespecifikované finanční náhrady ze strany SD JNP. O dalším postupu manželů Štěpových, pro případ, že by k této dohodě nedošlo, mluví následující doslovná citace jejich dopisu. "Pokud by nedošlo k dohodě o finanční kompenzaci, zcela jistě bychom možnosti obrátit se na soud využili, což by pro vás představovalo odklad zahájení výstavby do rozhodnutí soudu, což v současné době představuje minimálně 2 roky."

A tady mám za to, že dřívější i později prezentované výhrady proti celé akci, apelující na zájmy široké veřejnosti, bezpečnost zákazníků a spokojenost hrajících si dětí, se mezi řádky o finanční kompenzaci manželům Štěpovým poněkud ztrácejí. Pokud je mi známo, další podepsaná občanka pod dopisem ze dne 28.1.2000 Dana Paličková se jinak než svým podpisem o celou záležitost dosud osobně nezajímala a finanční vyrovnání rovněž nepovažuje pro svoji osobu za potřebné.

Nakonec opakuji několik faktů. Rekonstruovaná prodejna by disponovala prodejní plochou 500 m2 (dvojnásobek současných), skladová plocha se zvětší o 100 m2. Nový pokladní systém umožní rychlé odbavení zákazníků, dojde k propojení s obslužným úsekem, kde bude možno prezentovat širší nabídku zboží. Bezbariérový vstup s elektronicky ovládanými vstupními dveřmi umožní pohodlnější nákup. Není pravdou, že nedojde ke změně sortimentu. Větší prodejní plocha a s tím odpovídající vybavení umožní pestřejší nabídku pečiva, vybavení velkokapacitní chladicí přístěnnou vitrínou umožní širší nabídku chlazeného zboží, především pak mléčných výrobků. Totéž platí i pro zboží mražené, uzeniny, maso atd.

Co se uzavření prodejny týká, musím opravit názor pisatelů otevřeného dopisu, protože správce řetězce uvedený typ prodejny uzavřít může, neboť současná prodejna nesplňuje jím dané parametry. Prodejna ovšem je a zůstane v majetku SD JNP. V současné době je provozována na výjimku správce řetězce. SD JNP je samostatným právním subjektem a jedním z pěti zakládajících členů řetězce Coop Diskont, proto mě překvapuje, že autoři dopisu mají více informací o tomto řetězci, než naši pracovníci, kteří citovaný řetězec zakládali.

Jak jsem již uvedl, nejsem zastánce řešení problémů pomocí medií, proto navrhuji a slibuji všem, kteří chtějí objektivní informace, že jim je poskytnu formou doložených faktů a ne dohadů. Tuto možnost jsem nabídl rovněž členům zastupitelstva a nabídka nadále platí. Je vhodné se seznámit se stanovisky orgánů státní správy, ale neustálým zpochybňováním jejich závěrů zpochybňujeme i práci odborníků těchto orgánů a v podstatě samotné principy průběhu všech investičních akcí v Jičíně a jeho okolí.

V závěru i já chci vyjádřit víru, že naše prodejna zůstane otevřena. Ale otevřena s realizací dobrých myšlenek, které máme. A dobré myšlenky by měly zvítězit. V každém čase, v každém městě. Ty naše mají sloužit všem zákazníkům bez rozdílu. Vám, občanům Holínského předměstí, kterým sousedské vztahy jistě nenaruší existence moderní prodejny i těm, kteří se budou na Holínské předměstí za nákupy rádi vracet a třeba obdivovat nejen kouzelný Český ráj.

Ing. Miroslav Chudoba, předseda SD Jednota Nová Paka


Nové Noviny