Nové Noviny č. 6/0011. února 2000str. 2

Nízkoprahové centrum bylo zamítnuto

Jičín - Dotaci na projekt nízkoprahového centra, zaměřeného na sociální a hlavně protidrogovou prevenci, hodnotící komise složená z odborníků zamítla. S centrem se počítalo v nevyužitém objektu, který se nachází za Střediskem pro volný čas K-klub na Valdštejnově náměstí v Jičíně.

"Projekt nebyl podpořen především z toho důvodu, že podstatná část peněz z dotace měla být použita na investice stavebního charakteru. Objekt, aby mohl vůbec k něčemu sloužit, musí nejprve projít rekonstrukcí," řekl Martin Zajíček z jičínského K-klubu. Majitelem nemovitosti v rohu náměstí je město, a jak jeho starosta Jiří Liška potvrdil, náklady na opravu a adaptaci tamních prostor by přišly na několik set tisíc korun, které Jičín k dispozici nemá. "Stále však platí, že objekt je určen pro K-klub. V minulosti jsme se ho sice snažili nabídnout ke komerčnímu využití, ale nikdo se o něj nepřihlásil."

Přednosta okresního úřadu Jiří Vitvar se domnívá, že zamítnutí má ještě jeden důvod. "Problém spočívá v tom, že lidé z Meziresortní protidrogové komise obecně nepřejí tomuto typu center v místech, jako je Jičín. Na celou problematiku pohlížejí dost přísně, a zřejmě jsou přesvědčeni, že Jičín a další regiony takováto zařízení nepotřebují," uvedl Vitvar.

Tok peněz v rámci protidrogové politiky doznal zásadní změnu. Letos se totiž už neposkytují plošné dotace (ještě loni bylo mezi všechny okresy rozděleno 50 miliónů korun), ale veškeré prostředky jsou už přidělovány pouze na konkrétní projekty. Může se stát, že peníze z Meziresortní protidrogové komise budou nyní více zůstávat ve velkých centrech a jejich přísun do menších regionů se oproti minulým rokům podstatně sníží.

(jn)


Pokračuje privatizace městských bytů

Hořice - Přes tři sta bytů zprivatizovala v posledních pěti letech hořická radnice, ovšem vůbec nejmasivnější prodej bytů plánují v Hořicích až letos.

Do soukromých rukou mají přejít v následujících dnech tři velké domy na sídlišti Pod Lipou. Právě probíhající vlna privatizace, v níž radnice nabízí lidem hned 120 bytů najednou, což je zhruba třetina všech městem vlastněných bytů, bude zřejmě na delší dobu jedna z posledních. Nakolik se tempo prodeje zpomalí však zatím pracovníci úřadu nejsou schopni odhadnout.

"Předpokládáme, že se tři věžové domy na sídlišti podaří prodat ještě letos. Kupní smlouvy jsou až na několik výjimek připraveny. lidé postupně skládají peníze," sdělil tajemník radnice Jaroslav Vais. Připustil, že město si zřejmě některé obytné domy ve svém vlastnictví ponechá i nadále.

"Až současný prodej panelových domů skončí, zůstane nám zhruba ještě 230 bytů. Bude na zastupitelích, jaký další postup zvolí. Je potřeba zhodnotit jejich charakter a zvážit, zda si je město ponechá, anebo je rovněž nabídne k prodeji," řekl Vais. Mimo to radnice spravuje také čtyřiadvacet nebytových objektů s téměř šedesáti podnájemníky.

V desetitisícových Hořicích chtějí pokračovat také ve výstavbě nových bytů. Za uplynulé čtyři roky jich bylo dokončeno 92, zatím poslední dům se sedmadvaceti jednotkami byl zkolaudován koncem minulého měsíce. Přitom už druhým rokem odsouvá město realizaci dalších jedenatřiceti bytů, na které mu byla přiznána státní dotace.

Další výstavbu ovšem podle vedení radnice brzdí nedostatek zájemců. "Obávám se, že za stávajících podmínek nebude další výstavba bytů možná. Můžeme být rádi, že se nám nakonec podařilo prodat byty v právě dokončeném objektu v Přemyslově ulici. Náklady ve stavebnictví stoupají a s nimi rostou i nároky na výši příspěvku od budoucích uživatelů. Většina lidí ale nemá tolik peněz," poznamenal Vais.

(jn)


ZÁPISY DO PRVNÍCH ROČNÍKŮ ZÁKLADNÍCH ŠKOL a některých mateřských škol v Jičíně se uskutečnily v posledních pracovních dnech minulého týdne. První krok vstříc nastávajícím životním povinnostem učinilo na novoměstské "trojce" celkem 60 kluků a holčiček. Z celkového počtu budoucích prvňáčků požádalo dvanáct o odklad povinné školní docházky (8 chlapců a 4 děvčata), jehož opodstatněnost budou muset jejich rodiče v příštích dnech doložit lékařskými posudky. Ředitel III. Základní školy Miloš Vejvoda vidí výsledek zápisu jako uspokojivý a podle původních odhadů otevře začátkem září roku 2000 dvě první třídy. Do jejich lavic by mělo na Novém Městě usednout 22 kluků a 26 děvčat.

FOTO: mar


Pozemky pro rodinné domky

Jičín - Na základě posledního jednání starosty města Jičína MVDr. Jiřího Lišky s majitelem přibližně šesti hektarů pozemků v Hradecké ulici, místním občanům známých pod názvem Allanovy sady, dojde na žádost městské rady ke změně územního plánu této lokality města.

Vilém Allan (* 1915) totiž upustil od svého původního záměru vybudovat na parcelách mezi Hradeckou ulicí na Větrově a zahrádkářskou kolonií nad rybníkem Hádkem vlastní provozovny lehkého průmyslu a domky pro jejich zaměstnance. Přesto se tak s největší pravděpodobností stane, ale již ne zřejmě s aktivní účastí Viléma Allana.

Městská rada proto po dohodě s majitelem pozemků pověřila vedoucího odboru územního plánování a rozvoje města MěÚ Jičín ing. Ondřeje Bodláka provedením změn územního plánu. U hlavní silnice by tak mohly být postaveny další objekty soukromých společností (dnes Kento s.r.o., za několik týdnů např. Opel Syrovátko s.r.o. Vrchlabí) a z větší části parcel, směrem k zahrádkářské kolonii, se stanou pozemky pro výstavbu přibližně padesáti rodinných domků.

Prodej komerčně využitelných parcel podél Hradecké ulice zprostředkovává již v těchto dnech aukční a realitní kancelář Didaktik v.o.s. na Husově třídě, jejíž pracovníci budou s největší pravděpodobností po změně územního plánu nabízet i pozemky určené k výstavbě rodinných domků.

(mar)


Přeměna expozice OMaG v Jičíně na Muzeum hry

Jičín - Městská rada vyjádřila souhlas s provedením stavebních úprav v Okresním muzeu a galerii Jičín, které přímo souvisejí s předloženým návrhem postupné strategické přeměny jeho stávajících expozic na tak zvané Muzeum hry.

"V očekávaném novém územně správním členění státu dojde k organizačním změnám u všech okresních muzeí," vysvětluje ředitel muzea Jaromír Gottlieb své záměry. "V případě OMaG Jičín může nastat situace, kdy zůstane regionálním muzeem oblasti Jičínska pod vyšším územně správním celkem Hradec Králové, anebo se stane městským muzeem Jičína. Nastávající období je tedy pro naši instituci zcela klíčové.

Muzeum se musí prosadit jako organizace současného územního rámce, nemělo by se tedy stát muzeem pouze městského rozsahu. Jeho obory archeologie, historie, etnografie a přírodovědné oddělení by měly být nadále činné v celé oblasti. Přitom je však nutné jej profilovat vlastní specializací nad rámec úzce vlastivědného zaměření.

Nevlastníme žádnou unikátní sbírku, žádný jedinečný soubor, který kolegové v jiných muzeích uvádějí slovy - a toto je nej... Jičínské muzeum představuje spíše klasickou prezentaci vývoje oblasti, což však v mnoha ohledech nepostačuje. Z toho vyplývá, že je nanejvýš potřebné začít obyvatelům území Jičínska poskytovat takové služby, aby měli důvod muzeum navštěvovat opakovaně. Těmto návštěvníkům, i širokému spektru rekreantů a turistů, kteří do oblasti každoročně přicházejí, nabízet prostřednictvím své profilace hodnotné a stále přitažlivé projekty. Jde přitom o využití sbírkového fondu, který je podstatou vlastivědného regionálního muzea, a tak vlastně o úkol, jak vlastivědným muzeem, avšak zcela jinou formou, zůstat.

Cílem přeměny současného stavu na Muzeum hry je vytvoření prostředí, které bude napomáhat integritě rodiny a kultivacím osobností, v němž lze hodnotným způsobem trávit volný čas. Bude usilovat o to, aby vedle jednorázové návštěvy se postupně uplatňovala i opakovaná, několikadenní návštěva v rámci konkrétních déletrvajících programů.

Hra bude jičínským muzeem rozvíjena ve dvou rovinách. Jako prostředek, kdy pomocí hry a herních situací budou zpřístupňována klasická témata a jako cíl, kdy se hra stane předmětem poznání, přičemž skrze ní budou přiblíženy reálie doby a prostředí.

Proměna muzea by měla být realizována ve dvou etapách. První z nich je Muzeum hrou, v níž je hra prostředkem. Během této doby se bude muzeum opírat o své strategické partnery, tvořit interaktivní prezentace a získávat sbírkový fond specializovaného Muzea hry. Ve druhé etapě bude využíváno sebraného fondu a změní se programová nabídka, v níž sama hra, vedle jiných témat bude objektem poznání." Upřesnil příští kroky Jaromír Gottlieb.

Plánovaná přeměna současného OMaG Jičín na Muzeum hry by měla být ukončena v roce 2003. Pro město by realizace záměru měla přinést nejen další zhodnocení Valdštejnského zámku, městské památkové rezervace Jičín i okolního prostředí krajiny Českého ráje, ale i vhodné doplnění veřejných aktivit novým kulturním tématem značného významu.

(mar)


NOVINKA: plavání batolat a kojenců

Po čtyřiceti týdnech strávených v plodové vodě maminčina bříška je pobyt ve 34 stupňové vodě vířivky pro kojence i batolata zcela přirozeným a příjemným zážitkem.

Jičín - Zcela novou aktivitou v nedávno zprovozněném Aqua centru jičínského sportovního areálu jsou kurzy plavání kojenců a batolat od tří měsíců do tří let. Probíhají v obou vířivkách, jejichž voda je pro tento účel podle přísných hygienických norem upravována a zároveň přihřívána na teplotu 340C. Po absolvování dlouhodobého školení v zahraničí organizuje jičínské kurzy plavání kojenců Jana Tišerová.

Jak se mohou maminky s dětmi do kurzu přihlásit?

Plaveme v pondělí, ve středu a v pátek vždy dopoledne. Ideální je, když se maminky přijdou předem informovat do bazénu nebo mi zavolají na 0603/156 925 nebo 0433/22121. Protože dnes je v kurzu více než 60 dětí a zájem stále stoupá, pokusím se rozšířit hodiny ještě o úterní dopoledne.

Co pobyt ve vodě dětem přináší?

Vezmeme-li v úvahu, že se malý človíček vyvíjí v plodové vodě po dobu čtyřiceti týdnů, je pro něho po narození pobyt ve známém prostředí přirozený a jistě příjemný. Kojenci se ve vodě dovedou pohybovat svobodně a vesele, rozhodně lépe než na suchu. Pobyt ve vodě pomáhá rozvíjet jejich psychomotorické vlastnosti a naši "plaváčci" jsou proti ostatním dětem až třikrát zdravější. Faktem je, že z absolventů kurzů se stávají dobří plavci na celý život.

Od kdy může maminka s dítětem do kurzu docházet?

Dosáhne-li dítě váhy čtyř kilogramů, stáří 10 týdnů a jeho zdravotní stav je dobrý dle posouzení dětského lékaře a rodičů.

Nemůže se dítěti dostat voda do uší?

Dětem toto nebezpečí nehrozí, do středouší nemůže voda proniknout.

Je pití vody z vířivky pro kojence nebezpečné?

Není, protože voda je pod stálým a přísným hygienickým dohledem a její teplota je přizpůsobena věku kojence.

Mohou se ve vířivce přenášet choroby?

Viry, bakterie a další mikroorganizmy nemohou ve vodě přežít, jestliže kvalita vody odpovídá hygienickým normám.

Které děti do bazénu nepatří?

Kojenec s teplotou, zánětem středního ucha a s ostatními akutními chorobami.

Mohou do vířivky alergické děti?

Řada dětí se narodí s nekvalitní kůží, alergici s ekzémem. Zde je třeba postupovat individuálně. Každá maminka ví, jak reaguje kůže dítěte na koupání doma ve vaničce. Ve vířivce to není jiné. Z vody ekzém nevzniká a ani se jí nepřenáší. Astma v klidové fázi nevylučuje děti z plavání. Naopak pobyt ve vodě a dechová cvičení působí příznivě.

Na kolik korun kurz přijde?

Desetihodinový kurz plavání kojenců a batolat stojí 1 200 korun. Mohou se ho však přímo účastnit i oba rodiče, takže jedna hodina překrásných zážitků s dítětem ve vodě přijde celou rodinu na 120 korun.

(mar)


Nové Noviny