9.Jičín1147787:81015
10.Boleslav1147727:80915
11.Pardubice1047706:73815
12.Sadská11110818:93712

V tabulce chybí utkání Pelhřimova v Hradci a v Pardubicích, ke kterému se hosté nedostavili z důvodu sněhové kalamity.

Co se nečekalo: V první řadě je to zatím vedoucí pozice nováčka z Chrudimi. Ta na 100% využila domácího prostředí a svoji dobrou formu potvrdila i v posledním kole, když dokázala vyhrát v Pardubicích. Druhým překvapením je velké zlepšení béčka Vyšehradu, které po pěti utkáních (do té doby nebodovalo a 2x prohrálo dokonce na vlastním hřišti) kdekdo viděl v roli velkého kandidáta na sestup. V tom dalším se však Vyšehrad chytil (bohužel na náš účet) a v závěru první půle dokázal ze šesti zápasů pět vyhrát (naposledy i v Ml. Boleslavi a v Sadské) a poskočit v tabulce do jejího středu, kde mezi třetím a osmým místem je rozdíl pouhého bodu. Třetím překvapením je celek Tesly Pardubice, ještě loni účastník II. ligy, od kterého se rozhodně očekávalo, že se bude snažit o rychlý návrat.

Největší šance na postup má Hradec Králové. Ten sice hned v prvním kole klopýtl doma s Teslou, ale pak dokázal přivézt pět vítězství ze šesti utkání na hřištích soupeřů, což mu v tabulce "pravdy" zajišťuje už tříbodový náskok, což ho vzhledem k tomu, že na jaře bude hrát 6x na domácí palubovce, staví do role lídra B skupiny. O Chrudimi už řeč byla, překvapením sice rozhodně je, ale na postup asi přece jen mít nebude, už také proto, že by v konečné tabulce musela mít zřejmě o bod více jak Hradec, protože při rovnosti bodů rozhodují vzájemná utkání a tady sokolové mají k dobru skóre prvního vzájemného utkání 87:63. Třetí možný kandidát (podle současné tabulky) Pelhřimov sice má na svém kontě teprve dvě porážky, ale zatím plně bodoval jen doma (vyhrál tu všech 7 utkání), a protože už tradičně venku hraje zpravidla o třídu hůře, moc nadějí se mu nepřisuzuje.

Na sestup kandiduje zatím poslední Sadská. Ta sice bude mít na jaře 7x výhodu domácího hřiště, ale z této výhody doposud moc nevytěžila (jen jedno vítězství ze čtyř zápasů). O další (přinejmenším) dvě sestupová místa bude asi tvrdý boj. Tabulka je tak vyrovnaná, že na konci února se může v sestupových vodách brouzdat i dnes třetí Trutnov (jede totiž 3x ven) a při této vyrovnanosti zřejmě bude platit, že dolů půjde ten, kdo nejvíc ztratí doma.

Jičínští si ve Dvoře Králové smazali manko z prohry s Hradcem a v tabulce "pravdy" jsou tedy na nule. K záchraně budou potřebovat vyrovnanou bilanci (tedy 11 vítězství i porážek) na konci soutěže a to znamená doma v sedmi utkáních bodovat na 100%, protože spoléhat na zisk bodů na hřištích soupeřů (stejně ohrožení sestupem Sadská, Ml. Boleslav, Pardubice či na postup aspirující Hradec) by bylo sázkou do loterie. Čeká nás hodně těžké jaro.

(kk)

Pařízek a Šindelářová nejlepší

Nová Paka/Jičín - Dle nedávno vydaného přehledu výkonů v dorosteneckých a juniorských kategoriích v loňském roce figuruje novopacký dorostenec Radek Pařízek na prvém místě v České republice v chůzi na 5 km časem 21:48,2. Tato atletická naděje obsadila i druhé místo v kategorii juniorů v chůzi na 10 km v čase 48:33,47. Do tabulek prvých pěti v Česku se prosadil i další novopacký dorostenec Michal Tlapák, který ve vrhu 5 kg koulí obsadil výkonem 16,23 m páté místo.

V tabulkách figuruje rovněž mladá jičínská atletka Petra Šindelářová. Tato talentovaná dorostenka obsadila v sedmiboji ve své kategorii se 4883 body prvé místo. V sedmiboji juniorek se 4110 body je čtvrtá a výkonem 178 cm ve výšce jí patří druhé místo v kategorii dorostenek.

(bas)

Basketbal: oblastní přebor

Nová Paka/Hořice - Oblastní basketbalový přebor pokračuje v sobotu 5. února derby utkáním dvojice Lomnice - Nová Paka. Jak je vidět z tabulky, Novopačtí stále drží krok s čelem. Papírově jsou sice favority, ale v Lomnici se lehko nevyhrává, zvláště když jde o derby těchto sousedních basketbalových klubů.

Hořičtí basketbalisté hostí doma o tomto víkendu Litomyšl a Vysoké Mýto. Zatímco vítězství nad poslední Litomyšlí je povinností domácích, v neděli by případná výhra byla překvapením, které by Vysoké Mýto pomalu dostalo ze šance bojovat o první příčku tabulky.

13.Litomyšl0151024:133315

Výsledky zápasů posledního dvoukola: Choceň - Rychnov B 76:61, V.Mýto - Sokol PP HK B 116:74, Tesla B - H. Městec 60:76, Lomnice - Ústí n/O 115:75, Litomyšl - Sokol PP HK B 70:71, Tesla B - Hořice 82:51, Nová Paka - Ústí n/O 142:82, Nová Paka - Svitavy, Lomnice Svitavy, Havl. Brod - Hořice a Havl. Brod - H. Městec nesehráno.

(ur)

Pozvánka na pozemní hokej

Jičín - Sportovní oddíl HC 1953 Jičín pořádá dne 6. února 2000 závěrečný republikový turnaj starších dorostenek v pozemním hokeji.

Zápasy ve velké hale jičínského sportovního areálu v lípách začínají v 10.00 hodin a ukončení posledního se předpokládá kolem 17.00 hodiny. Jičínská děvčata se utkají ve 12.00 hodin se Slavií B o 5. místo.

Po posledním nedělním utkání bude znám vítěz České republiky kategorie starších dorostenek v pozemním hokeji pro sezónu 1999/2000.

(red)

Krátce z atletiky

Jablonec n/N - Na jediném mezinárodním mítinku pořádaném v naší republice "Jablonex 2000" v Jablonci nad Nisou startovala v soutěži výškařek i jičínská dorostenka Petra Šindelářová. Skokem 175 cm obsadila druhé místo za domácí českou reprezentantkou Inge Janků (180 cm).

(PeŠ)

Další zápasy HC Jičín

Dorost: HC Náchod - HC Jičín 3:3 (2:2,0:0,2:2) Cenný bod vybojovali dorostenci nad vedoucím týmem tabulky. Branky Jičína: Musil, Zd. Rozsypal, Rejmont, as. 1x Rejmont.

Dorost: HC Jičín - HC Moravská Třebová 8:0 (2:0,3:0,3:0) V sobotním utkání, které se první dvě třetiny hrálo za deště a připomínalo spíše vodní pólo, zvítězili domácí zcela přesvědčivě. Škoda jen, že utkání bylo plné vyloučených, zvláště v jeho druhé části. Branky Jičína: 2x Musil, 1x Daniel,Semecký, T. Sedláček, Rejmont, Hruška a Čuban, as. 2x Rejmont a L. Sedláček, 1x Janďourek a Štěp. Vyloučení: 9+ 1x10: 12+ 1x10, využití 3:0. Rozhodčí: Morávek, Mizera, Hloušek.

Starší žáci: SK Třebechovice - HC Jičín 5:5 (1:2,2:3,2:0) Jičín už vedl 1:5, ale potom zbytečně ztratil bod. Branky Jičína: 2x Vaníček, 1x Grosman, Houžvička a Lukeš, as. 3x Grosman, 1x Houžvička.

Starší žáci: HC Lomnice n/P - HC Jičín 1:6 (0:1,1:2,0:3) Bezproblémové vítězství Jičínských v sousedském derby. Branky Jičína: 2x Kvapil a Vaníček, 1x D.Rozsypal a M. Rosůlek, as. 2x Kvapil, M. Rosůlek a Vaníček, 1x Drbohlav.

Mladší žáci: SK Třebechovice - HC Jičín 3:11 (0:4,2:2,1:5) Co se nepodařilo starším, podařilo se mladším žákům a přivezli si tak oba body. Branky Jičína: 4x Houžvička a Mizera, 2x Sedláček a 1x Mašek, as. 2x Houžvička a Bernard, 1x Vít a Sedláček.

Mladší žáci: HC Lomnice n/P - HC Jičín 0:8 (0:2,0:3,0:3) Nejúspěšnější tým tohoto víkendu napodobil výsledkem dorostence, ale na ledě soupeře. Branky Jičína: 2x Lucký a Houžvička, 1x Mizera, Novotný, Bernard a Vít, as. 3x Buchar, 1x Drusan, Novotný, Houžvička a Sedláček.

Elévové: HC Jičín - TJ Dvůr Králové 5:2 (2:0,1:1,2:1) Dosud neporažený kolektiv neprohrál ani v tomto utkání I.VčL. Branky Jičína: 2x Šíba, 1x O. Novotný, Abel a Jílek, as. 2x P. Mikolášek a O. Novotný, 1x Č.Mizera. Vyloučení: 1:0 bez využití. Rozhodčí: J. Kejzral a M. Hruška.

Přípravky A: HC Jičín - TJ Dvůr Králové 6:4 (2:2,1:1,2:0,1:1) Vyrovnané utkání, o kterém rozhodla třetí čtvrtina. Nejúspěšnější střelec J. Hušek neuspěl při trestném střílení. Branky Jičína: 4x Hušek, 1x Dušek a Mácha, as. T. Mikolášek, Pivrnec, T. Novotný, Mácha a Dušek. Rozhodčí: Zd. Rozsypal.

Přípravky B: HC Jičín - TJ Dvůr Králové 1:7 (0:2,0:3,0:0,1:2) Druhé přípravce se nedařilo. Jedinou branku domácích dal Jiří Maryška z přihrávky Adriana Maryšky. Rozhodčí: M. Hruška.

(mj)

BASKETBAL: jičínští minižáci už dnes myslí na finále

Jičín - Do konce bojů v základní skupině jim sice zbývá absolvovat ještě deset utkání, ale současné suverénní postavení v tabulce (osmnáct zápasů bez ztráty jediného bodu) je opravňuje k tomu, aby se už dnes v klidu mohli připravovat na dubnové finále. A že to myslí vážně, o tom se mohl minulou sobotu přesvědčit třetí tým "A" skupiny.

BSK TJ Jičín - Loko. Texlen Trutnov 55:26 (15:4, 12:6, 16:7, 12:9) a 64:21 (13:4, 10:2, 18:5, 23:10).

I když měli domácí trenéři Tománek a Horyna před utkáním potíže se sestavou, dopadla obě utkání díky bojovnosti jejich svěřenců nad očekávání dobře. Soupeř ztratil hned v první čtvrthodině dopoledního zápasu a prakticky se mu nepodařilo ani na chvilku s domácími chytit krok. Body dopoledne: M. Smolík (20), J. Muška (12), P. Král (6), H. Bittner (5), P. Tománek a M. Bittner (4), M. Mužík (2). Body odpoledne: J. Muška (20), M. Smolík (13), H. Bittner (12), M. Mužík (6), P. Král (4), P. Tománek (3), M. Šanda, M. Šulc a M. Bittner (2). Další utkání základní skupiny čekají jičínské minižáky 12. února v Jaroměři.

Po sobotní prohře v neděli sokolky smetly Slaný

Nová Paka - Další těsnou prohru utrpěly minulou sobotu novopacké sokolky ve druhé basketbalové lize, když se jim opět lepila při střelbě smůla na prsty. V neděli se částečně rehabilitovaly proti poslednímu celku tabulky, který rozdrtily téměř s osmdesátibodovým rozdílem.

Sokol Nová Paka - BC Benešov 66:71 (28:40)

Špatným úvodem domácích basketbalistek a naopak svojí téměř bezchybnou střelbou se dostal tým BC Benešova do vedení 9:4. Tento pětibodový rozdíl se ukázal jako rozhodující, protože do konce zápasu již basketbalistky Benešova vedení sokolkám nepustily. Sokolky sice hráčkou Nývltovou velice dobře pokryly nejnebezpečnější hráčku Benešova, bývalou reprezentantku Kozmanovou (Součkovou), ale měly naopak potíže s velmi dobrou střelbou ze středních a dlouhých vzdáleností hostující hráčky z ligových Kralup Štefanové a dalších výborných střelkyň Mazurové a Svobodové. Domácí basketbalistky do desáté minuty snížily na 20:18, ale benešovské hráčky opět během čtyř minut odskočily na 33:22 a do konce poločasu dokonce na 40:28. Během prvého poločasu nemohl trenér s asistentem sokolek najít optimální sestavu. Napůl uzdravená Petra Kalendová se objevovala na hřišti zřídka a středním rozehrávačkám Fejfarové a Horáčkové se nedařilo. Ve druhém poločase se přestala dařit střelba i Ivetě Urbanové, a když se do koše nemohly trefit ani sestry Kalendovy, narostl náskok hostujícího celku v 5. minutě druhé části až na 49:30. Po oddechovém čase sokolky pětiminutovou šňůrou šestnácti bodů upravily do 10. minuty na rozdíl pouhých tří bodů (46:49). Hráčky Benešova ale na kolena neklesly a tento náskok uhájily až do konce zápasu. V 16. minutě, díky dvěma trojkám Fejfarové, blikal ukazatel sice pouze jednobodový rozdíl 59:60, ale k vedení se sokolky již nedostaly. I tento nápor dokázaly hráčky Benešova odrazit, zvláště když pro pět osobních chyb musela odejít Pavla Kalendová a Nývltová. Druhý poločas lze charakterizovat střeleckým výpadkem packých střelkyň, sester Kalendových a Ivety Urbanové, které v tomto úseku hry zaznamenaly dohromady devět bodů. Herně i střelecky vynikla Fejfarová, která od páté minuty druhého poločasu vstřelila do koše Benešova šestnáct bodů, z toho tři trojky, a vlastně svojí střelbou držela celý tým sokolek. Ve druhé části se střelecky zlepšila i Martina Urbanová, zatímco v prvé dvacetiminutovce se střelbou blýskla Doubravská, která měla naopak problémy s obranou. Štěstí neměl domácí tým ani na rozhodčí - Šmída z Hořic a Stojana z Hradce Králové. Jak je vidět z přehledu faulů a trestných hodů, kterých stříleli basketbalistky Benešova téměř dvakrát více než domácí, měli muži v šedivém úctu k bývalé reprezentantce a spíše přáli hostujícímu týmu.

Fejfarová 18,3x3,6/5,4, I. Urbanová 14,2x3,0,2, I. Doubravská 9,4/3,1, Nývltová 7,6/3,5, Petra Kalendová 7,1x3,0,2, M.Urbanová 6,0,3, Pavla Kalendová 5,1x3,5, Horáčková 0,0,1, Čapková 0,0,1, Jislová 0,0,0. Za Benešov nejvíce Mazurová 19, Svobodová 16, Součková 14,11/8, Štefanová 13,8/7. Trestné hody 16/11 (69,7%): 30/20 (66,7%), trojky 7:3, fauly 24:16, 5 OCH 2 (Pavla Kalendová - 35. min., Nývltová - 40. min.).

Sokol Nová Paka - BC Slaný 122:48 (53:21)

Nedělní basketbalové utkání opět prokázalo, že basketbal nemá logiku a ženský zvlášť. Po velmi špatné sobotní střelbě nastoupily sokolky k nedělnímu utkání proti poslednímu celku tabulky jako vyměněné a basketbalistkám ze Slaného nadělily čeřenů 122 bodů. A to hostující basketbalistky přijely do Nové Paky s pocitem dobře odehraného zápasu proti Slovance, kde si až v posledních minutách Pražačky zajistily dvanáctibodové vítězství.

Po prvých pěti vyrovnaných minutách, kdy se oba celky oťukávaly, upravily v 10. minutě sokolky stav na 17:7. Hostující tým stále bojoval a domácím se nepodařilo až do 14. minuty, kdy ukazatel blikal 27:16, rozdíl zvýšit. Následující šňůrou, kdy během čtyř minut upravily sokolky stav na 49:16, srazily sokolky soupeřky na kolena a do konce zápasu již nebylo co řešit. Ve druhé části hry pokračovala spanilá jízda domácích basketbalistek, kdy dvojky z rychlých protiútoků střídaly koše z trojkové vzdálenosti, kterých nastřílely sokolky za zápas sedmnáct. Střelecky se opět našly Iveta Urbanové a sestry Kalendovy.

Urbanová 36,6x3,2/2,2, Petra Kalendová 29,5x3,2/2,2, Pavla Kalendová 24,5x3,2/1,4, Nývltová 10,6/4,1, Fejfarová 6,0,3, M. Urbanová 6,4/2,2, Horáčková 5,1x3,0,3, Jislová 4,0,0, Čapková 2,0,0. Trestné hody 16/11 (68,8%):19/12 (63,2%), trojky 17:0, fauly 19:18, 50CH 0:2.

K dalším druholigovým zápasům zajíždí novopacké sokolky druhý únorový víkend do Hradce Králové. V sobotu 12. února zde hrají se Stěžerami, v neděli s hradeckými sokolkami.