Nové Noviny č. 5/004. února 2000str. 11

Literární sborník amatérských autorů

V minulých dnech se mně dostal do ruky sborník amatérských autorů INTRON 1. Jedná se o další pokus zachycení vidění světa mladými začínajícími autory z našeho okresu a zčásti z Jilemnicka. I přes rozdílnou úroveň jednotlivých autorů je možno seznámit se se zajímavými příspěvky. Jména mladých psavců (Petra Kovářová, Jan Podstava, Jozev dŘevník Borovský, Lenka Novotná a Daniel Kremator) většině čtenářů zřejmě nejsou známá, zvláště když se někteří schovávají za pseudonym. Mě osobně nejvíce zaujala vnímavá poezie Petry Kovářové a kratší povídky Hafínek a Dialog Daniela Krematora.

Osobitý svět mladé generace, kdy věk přispívajících se pohybuje okolo dvaceti let, je poznamenán problémy prvních lásek, což je cítit především v poezii. Osobité pohádky parodující postavu Trautenberga (vlastně Řehnberga) od Jozeva dŘevníka Borovského sice jakoby nezapadaly do dnešního světa, ale copak věta - cituji: "Peníze nejsou všechno. Proto se Řehnberg rozhodl obohatit také o zlato, diamanty, drahokamy i levnokamy," nevypovídá o dnešní honbě za mamonem?

Zajímavou knížečku, která určitě stojí za přečtení, nejlépe charakterizuje věta Petry Kovářové: "Jelikož dobrých zpráv ubývá a špatných je čím dál víc, rozhodla jsem se psát básně, které mi hodně pomáhají."

Zájemci o literární sborník INTRON 1 se mohou obrátit na adresu IntroNea, P.O. Box 30, 514 01 Jilemnice.

Václav Franc


Zájem o raně barokní krajinu

Jičín - Občas se vám může stát, že potkáte dvě živě diskutující postavy u jezuitské koleje či hřbitovního kostela Panny Marie de Sale na Novém Městě v Jičíně. Mgr. Michaela Líčeníková ze Státního ústavu Památkové péče v Praze a krajinný architekt Jan Hendrych pokračují ve svém bádání na projektu "Významné historické památky na Jičínsku".

Tento výzkumný úkol byl v roce 1999 podpořen Ministerstvem kultury ČR. Je rozdělen do dvou etap. První se přímo týká barokních památek na území města Jičína, jmenovitě stavebně historických průzkumů kostela sv. Jakuba, kostela sv. Ignáce, jezuitské koleje, hřbitovního kostela Panny Marie de Sale a objektů úzce spjatých s obdobím působení vévody Albrechta z Valdštejna v Jičíně. Rovněž se zpracovává studie zaměřená na historický urbanizmus a krajinu.

Druhá část projektu bude zpracována v roce 2000. První etapa bude zapojena do širšího kontextu okolní historické krajiny, v jejímž budování pokračovali po Valdštejnově smrti Šlikové na sousedním panství. Kromě zdokumentování a objasnění návaznosti krajinných kompozic budou i zde prováděny stavebně historické průzkumy významných staveb, například kaple sv. Anny, kaple nejsvětější Trojice, Lorety, kaple Anděla Strážného a kostela sv. Václava ve Veliši.

Projekt není zaměřen pouze vědecky, ale výsledky bádání budou použity pro vytvoření zajímavých turistických itinerářů, které by měly pozitivně přispět k rozvoji cestovního ruchu na Jičínsku, který je zatím koncentrován do všeobecně známých míst (historické centrum Jičína, Kost, Prachovské skály...). O itineráře tohoto typu projevilo zájem italské velvyslanectví. Stavebně historické průzkumy jsou další užitečnou věcí, neboť jsou nutné pro další obnovu kulturních památek. Kopie výstupů z projektu budou bezplatně poskytnuty Městskému úřadu v Jičíně, OkÚ Jičín a jednotlivým vlastníkům památek, v neposlední řadě i SÚPP v Praze a Památkovému úřadu v Pardubicích.

ZO ČSOP Křižánky


Koncertu dominovaly mladé klavíristky

Nová Paka - V pololetním koncertu, který pořádala novopacká ZUŠ ve svém sále, se představila celá škála začínajících umělců, od těch nejmenších žákyň 1. ročníku až po třináctileté. Tentokráte nejvíce hudebních čísel zajistily mladé klavíristky, kterých vystoupilo celkem sedm. Tyto mladé začínající umělkyně se představily převážně skladbami světových autorů jako jsou Georg Fridrich Händel, Franz Schubert, Dmitrij Šostakovič a další. Rodičům i dalším návštěvníkům předvedly své taneční umění i dvě skupiny nejmenších žákyněk tanečního oboru v Mravenčí ukolébavce od Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka a v rozverném vystoupení "Tancovala žížala". Vystoupení žákyň na housle, zobcovou a příčnou flétnu doplnila bohatý odpolední program celkového počtu třinácti prezentací pololetního koncertu. Program se svými žákyněmi připravila (i nedávno ve svém klavírním recitálu ve zdejším sále vystupující) studentka pardubické konzervatoře Jana Rousková, která na zdejší škole vyučuje externě hře na klavír. Tentokráte se mezi vystupujícími nepředstavil ani jediný žák. Že by nám ubývalo muzikantů?

Jak je již obvyklé, návštěvníci koncertu si mohli na chodbách školy prohlédnout i zajímavé kresby doplněné vtipnými texty, které nakreslili žáci výtvarného oboru.

(ur)


Unikátní snímky z historie města v novopackém měsíčníku Achát

Nová Paka - Novopacký měsíčník Achát, který uveřejňuje na svých stránkách zprávy z městského úřadu, z městské rady, zastupitelstva, různé příspěvky a polemiky občanů, ale i zajímavosti z historie města a zpravodajství o současném dění v kultuře a sportu, přišel v lednovém vydání s vloženým dvojlistem, kde budou uveřejňovány unikátní snímky z historie Nové Paky. Budou zde prezentovány snímky packých budov, které již dnes nejsou k vidění, ale i fotografie různých událostí, význačných osobností i postaviček, které dotvářely kolorit města. V lednovém čísle byly uvedeny i dva nejstarší kreslené pohledy na Novou Paku z roku 1865 a 1867 a budova novopacké základní školy. Je zde i snímek zachycující nezakryté koryto Rokytky i řada dnes již zbouraných domů vedle náměstí. Tyto dnes nezvyklé a pro hodně obyvatel neznámé pohledy částí města umožňují jednak nostalgické zamyšlení těch starších, kteří ještě pamatují to, co snímky prezentují, ale umožňují i těm mladším udělat si představu o dřívější podobě města a životě jeho obyvatel.

Tuto zajímavou exkursi historií Nové Paky umožnil čtenářům Achátu lékárník ve výslužbě PhMr. Richard Geisler, který skenuje do paměti počítače nebo přímo na CD pro městský archiv staré fotografie. Disky tiskárna následně zpracuje na dvojlist měsíčníku. K této činnosti je samozřejmě nutná mravenčí práce, jak při vlastním zpracovávání, tak i při zajištění starých snímků. Pan Geisler má na CD v současné době 8000 snímků, takže novopacký měsíčník těžko tuto zásobu snímků vyčerpá. Samozřejmě je vděčen za každý snímek, který je mu zapůjčen, aby rozšířil tuto unikátní sbírku. V současné době předal šéfredaktorovi Achátu Richardu Urbanovi na disku snímky pro letošní vydání všech čísel Achátu.

Čtenáři tohoto měsíčníku se mohou těšit na snímky povodně z roku 1936 a ostatní snímky, které jim přiblíží společenské události a různé sportovní a kulturní akce pořádané ve městě v tomto století. V únorovém čísle Achátu, který vyjde koncem měsíce ledna, budou na snímcích zachyceni všichni starostové města a předsedové MěNV od začátku tohoto století. Zde je na místě, zmínit se o problémech, se kterými se musel pan Geisler a členové redakční rady poprat při shánění snímků jednotlivých starostů. Jeden snímek byl například pořízen naskenováním a zvětšením jedné podobizny z fotografie maturitního tabla studentů novopackého gymnázia z roku 1948, kterou ochotně zapůjčila paní Svatka Krsková.

"Myšlenka archivně zpracovávat historické snímky týkající se města na CD mě napadla při dokončování dvacetileté práce na kronice rodu Geislerů. Domníval jsem se, že nějaké fotografie by měly patřit do archivu města, a tak jsem si koupil skener a přešel jsem od nápadu k realizaci umožnit nahlédnout pomocí snímků do tohoto století co nejširší veřejnosti", řekl nám bývalý pan lékárník k začátku své práce na archivním zpracování starých snímků na CD.

Letos v březnu budou otevřeny rekonstruované výstavní prostory novopackého Suchardova domu výstavou reprodukčních archivních snímků doplněných originály. Na této výstavě budou zároveň prodávány CD se všemi snímky, které má pan Geisler v archivu k dispozici. Na jednom disku bude okolo 2000 snímků a jeho přibližná cena se bude pohybovat okolo 200-300 Kč za jedno CD. Školy a další veřejné instituce, samozřejmě i majitelé počítačů, tak dostanou možnost si přibližně za 1000 Kč zakoupit sérii okolo 8000 snímků zachycující poslední století v Nové Pace.

(ur)


Koberec v jičínské knihovně: překážka či dobrý nápad?

Dříve jsem měla ve zvyku jednou za měsíc se svými dětmi zajít do dětského oddělení knihovny v Jičíně. Vybírala jsem s nimi knížky, radila jim, doporučovala, co jsem sama v mládí četla a milovala. Někdy jsme se s dětmi v knihovně scházely - navzájem jsme na sebe čekaly při čtení knížek.

Od nového otevření dětského oddělení knihovny v září loňského roku se nám to nepodařilo. Když jsme tam poprvé přišli, pomalované vstupní dveře se nám moc líbily, dojem po nakouknutí - milo a útulno, ale ouha - koberec a nápis "Vstup jen v přezůvkách". Nechtělo se mi v tu chvíli ze šněrovacích bot, synek se tedy zul a já jsem čekala za dveřmi. A nebylo mi příjemně.

Vzpomínala jsem, zda jsem se někdy musela do knihovny zouvat. Ne, zatím nemusela. Věděla jsem, že to bude pro mě velká překážka. Až se rozhodnu jít do knihovny, budu muset děti ráno vybavit do školní tašky přezůvkami, sama při odchodu z domu si musím vzpomenout na své přezutí. Bylo mi jasné, že toto se mi nepodaří a já nebo některé dítě budeme v knihovně naboso. A co potom s botami, které si zujeme? Nedávno jsem byla na sportovní akci, kde pořadatel určil, kam dát boty během cvičení, a za dvě hodiny šestery boty chyběly. Tenkrát jsem si vzpomněla i na naši knihovnu.

Od té první návštěvy v obnoveném oddělení, kdy jsme pouze vrátily knížky, uběhly tři měsíce. Šla jsem se zvědavě podívat, jestli náhodou nezmizel nápis o přezůvkách. Bohužel, nezmizel. Podívala jsem se na řadu bot, bund a školních tašek přede dveřmi, které kdokoliv v tu chvíli mohl odnést. Povzdechla jsem si - je to jenom můj problém, že už s dětmi nechodím do knihovny?

Iva Úlehlová

Názory na "kobercový problém" v městské knihovně se jistě mohou různit. Pravdou však je, že většinu dětí šedivý koberec od pravidelných návštěv dětského oddělení knihovny neodradil.


Koberec v knihovně očima knihovnice a čtenářů

Jičín - Domnívám se, že je užitečné k případu "koberec" v knihovně přidat můj názor, vyplývající z každodenní zkušenosti.

Pro málo zasvěcené čtenáře, kteří si první článek přečtou, uvádím několik základních údajů. Městská knihovna v Jičíně je 75 let součástí Studentského domu v Denisově ulici. Od října roku 1998, po odstěhování K-klubu na Valdštejnovo náměstí, patří celá budova knihovně. Uvolnily se nové prostory umožňující rozšíření služeb knihovny. Zatím prvním krokem bylo přestěhování dětského oddělení do I. poschodí.

Plány, jak nové oddělení zařídit, bylo nutné pro nedostatek peněz značně omezit. Starý nábytek, vlastní doplňky a výzdoba pomohly v nouzi. Přesto čeká na dětské čtenáře od září několik novinek. Je to především světlá, prostorná místnost, bez nadsázky lze říci, nejlepší prostor v domě. Vedle knih mají čtenáři možnost pracovat na počítačích, využívat několika sponzory darovaných her, v přilehlé tvůrčí dílně si mohou malovat a zároveň dílka vystavit. Při vstupu do půjčovny je na dveřích cedulka: "Prosíme Vás, vstupujte bez bot, doporučujeme nosit si vlastní přezůvky. Školní tašky odkládejte na vyhrazené místo."

Důvodem žádosti o přezutí je samozřejmě koberec. Podle původních plánů měly být kolem pultu pouze parkety, aby se ten, kdo jde například pouze knihy vrátit, zouvat nemusel. Protože to jsou další finanční náklady, bylo od toho upuštěno a nový koberec pokrývá celou plochu. A tak mohou děti sedět nebo ležet kdekoliv. Hojně toho využívají. Vždyť knihovna je místem odpočinku, relaxace. Je samozřejmě i prostorem pro vzdělání. Proto jsou tu i stoly, na kterých si mohou psát či kreslit.

Je radostné, že nových čtenářů stále přibývá. V duchu myšlenky postavení Studentského domu využívají nabídky knih a dalších služeb nejen Jičínští, ale i dojíždějící. Kolem druhé hodiny odpoledne bzučí dětské oddělení jako včelí úl. Neumím si představit, jak by půjčovna za chvíli vypadala, kdyby se čtenáři nepřezouvali. Pokud má někdo obavy o své svršky, může si boty například v igelitové tašce odložit až uvnitř v půjčovně, kde je také věšák.

Vážení čtenáři Nových Novin, dovolte mi, abych Vás srdečně pozvala k návštěvě dětského oddělení. Sami tak nejlépe posoudíte, zda i pro Vás je koberec nepřekonatelnou překážkou. Věřím, že většina z Vás pochopí důvody a ocení přednosti, které s ním souvisejí.

Alena Pospíšilová, knihovnice z dětského oddělení


Občané Holínského předměstí brání svoji prodejnu

V minulých dnech byla na MěÚ Jičín předána petice občanů Holínského předměstí proti rozhodnutí zastupitelstva neprodat městské pozemky č. 491/1 a 2418 pro přístavbu prodejny Coop Discont SD Jednota Nová Paka a nepronajmout městské pozemky č. 491/5 a 491/6 pro parkoviště.

Petici podepsalo celkem 804 občanů Holínského předměstí. Pro úplnost uvádím, že pro zamítavý postoj zastupitelstva dne 15.12.1999 byla vzata v potaz (stačila) pouze petice několika občanů, většinou z Novoveského ulice, hájících pouze své osobní zájmy. Pod jejich peticí bylo pouhých 36 podpisů! Přitom všechny požadavky těchto několika lidí jsou řešeny v právoplatném územním rozhodnutí, které vydal Stavební úřad MěÚ Jičín a v plném rozsahu je potvrdil Okresní úřad v Jičíně, respektive jeho referát regionálního rozvoje, oddělení územního plánování a stavebního řádu.

Je tedy zřejmé, že drtivá většina občanů Holínského předměstí prodej zmíněných pozemků podporuje a žádá, aby byla přístavba a modernizace prodejny urychleně provedena.

Dále je nutné uvést, že veškerá řízení podle platného stavebního zákona, a to dle požadavků městské rady, byla provedena a Stavební úřad MěÚ vydal územní rozhodnutí s tím, že umístění přístavby vyhovuje technickým požadavkům na výstavbu dle ustanovení vyhlášky č. 137/1998 Sb. a vyhovuje také obecným technickým podmínkám, zabezpečujícím užívání staveb osobami s omezenou schopností pohybu a orientace. Toto územní rozhodnutí rovněž potvrdil výše zmíněný orgán OkÚ, a to již 18.9.1999, neboť kladná vyjádření vydal Okresní hygienik, Okresní požární rada, orgán dopravního odboru MH MěÚ a Dopravní inspektorát Policie ČR. Souhlasné stanovisko vydal i referát kultury OkÚ, odbor ochrany zeleně MěÚ a další dotčené orgány a instituce. Protože v článku v MF Dnes ze dne 6.1.2000 vidí Jednota Nová Paka možnost řešení bezdůvodných sporů uzavřením prodejny, podepsala petici, žádající prodej pozemků pro přístavbu prodejny a její modernizaci, naprostá většina občanů Holínského předměstí.

Věříme, že městské zastupitelstvo na příštím zasedání uvedený záměr a prodej potřebných pozemků schválí, čímž s největší pravděpodobností zachrání jedinou prodejnu v této lokalitě města před případným uzavřením.

Vratislav Kracík

Poznámka redakce: Městská rada na své poslední schůzi dne 26. ledna 2000 rozhodla celou záležitost opět otevřít a bez vlastního komentáře ji zařadit do programu nejbližšího veřejného zasedání městského zastupitelstva, které se uskuteční na přelomu tohoto a příštího měsíce. Podle jednacího řádu nemohou přítomní občané do průběhu veřejného zasedání zastupitelstva nikterak zasahovat (poslední jednání snad bylo pouze výjimkou). Vyjádřit svá stanoviska mají možnost až vystoupením v závěrečné diskuzi, po projednání všech bodů programu, bohužel tedy v době, kdy je o problému již rozhodnuto. Případné podněty a doplňky k jednání je proto nutné předložit předem na radnici nebo také lze předem požádat poslance o jejich ústní reprodukování v průběhu projednávání konkrétního bodu programu. Tímto zároveň ukončujeme polemiky obou stran v kauze "prodejna na Holínském předměstí". K problému se vrátíme až po příštím zasedáním městského zastupitelstva.

(mar)


Nové Noviny