Nové Noviny č. 5/004. února 2000str. 3

Chtějí odlehčit historickému jádru

Hořice - Nový dopravní systém, který odlehčí historickému jádru, se pravděpodobně začne budovat už v tomto roce. Prvním krokem k naplnění záměru je stavba nové komunikace uvnitř města.

Cílem je odklonit tranzitní dopravu z Husovy ulice, hlavní dopravní tepny, která ústí přímo do centra Hořic. Provoz bude z Husovy třídy sveden do prostoru obchodního domu Penny market a poté přes náměstí Palackého do ulic Sladkovského a Čs. armády. Tamní radnice už jen čeká na vyjádření investora - Ředitelství silnic a dálnic, zda přeložku silnice II/300 zařadí do letošního plánu investičních akcí.

"Projekt na řešení nové komunikace se připravuje, do května, nejpozději do června bude vydáno stavební povolení. V září se může stavba zahájit a na jaře příštího roku by mohla být zprovozněna. Jedinou neznámou tak zatím zůstává otázka peněz," sdělil vedoucí radnice Jaroslav Vais. Doplnil, že se v současnosti provádí rozsáhlé mýcení náletových dřevin a ovocných stromů, které spolu s objektem č.p. 13 ustoupí nové komunikaci.

Její realizace je podmínkou pro vytvoření severojižního průtahu městem, který na ni v dalších etapách naváže, a pro plánovanou generální rekonstrukci historického centra Hořic. "Ideální by bylo, kdyby se nám už v příštím roce podařilo odstranit autobusové nádraží z náměstí a přemístit ho do prostoru za Penny market. V roce 2002 by se pak mohlo začít s kompletní přestavbou Husovy třídy a historického jádra města. Bez toho, aniž bychom si vzali úvěr, se pravděpodobně neobejdeme," líčí jednu z možných variant hořický starosta Ladislav Vrba.

(jn)


Alliona ujišťuje: vše je v pořádku

Jičín - Poslední informace o aktivitách jihoafrické společnosti Alliona, připravující výstavbu závodu na zpracování diamantů v průmyslové zóně za jičínským masokombinátem, zřejmě široké veřejnosti opět nic neřekne.

Podle vyjádření starosty města Jiřího Lišky vyplynulo z nedávného telefonického rozhovoru se zástupci společnosti pouze další ujištění, že "všechno je v naprostém pořádku, přičemž věci příští běží tak, jak mají".

Přitom žádost o vydání územního rozhodnutí, kterou měla Alliona na Městský úřad v Jičíně předat do 20. ledna 2000, na radnici začátkem tohoto týdne doposud nebyla.

"Důvodem zpoždění je údajně částečná změna stavební dokumentace. Investor měl původně v úmyslu zřídit školící středisko v některém pronajatém objektu přímo ve městě, potom ale svůj záměr přehodnotil a zakomponoval jeho umístění do areálu vlastního závodu. Proto tedy nastává tento skluz, s ním i posun zahájení územního řízení a samozřejmě i následného vydání stavebního povolení," dodává k posledním informacím jičínský starosta.

Dalším avizovaným termínem předání dokumentace k zahájení územního řízení je začátek měsíce února. Není proto vyloučeno, že po uzávěrce tohoto čísla NN dostaly věci, týkající se aktivit diamantové společnosti Alliona, zcela jiný, nový spád.

(mar)


KAPACITA DOMU PRO SENIORY JE DO POSLEDNÍHO MÍSTA NAPLNĚNA Dnes je obsazeno všech 54 lůžek v nově zprovozněném domově důchodců na Novém Městě. Jeho výstavba byla zahájena v roce 1997, ukončena v prosinci loňského roku a státní pokladnu přišla celkem na 89 746 219,38 korun. V sociálním zařízení města Jičína žije 35 starších občanů z restituovaného Domova důchodců v Nové Pace a prvních 19 občanů z oficiálního pořadníku žadatelů, přičemž odbor sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ v Jičíně eviduje dalších téměř devadesát žádostí o umístění v tomto novém moderním zařízení. Vlastní provoz domova důchodců probíhá podle vyjádření ředitele Mgr. Tomáše Kolátora bez větších problémů, drobné technické nedostatky jsou generálním dodavatelem stavby průběžně odstraňovány. V pětasedmdesátiměsíční záruční lhůtě budou rovněž přespárovány praskliny vnitřních omítek, které údajně vznikají usazováním nevyzrálého zdiva. V jarních měsících bude dokončeno okolí objektu a město Jičín počítá s úpravou parkových ploch až k toku Cidliny. Tomuto kroku však musí předcházet odkoupení řady drobných soukromých pozemků v této lokalitě ležících.

FOTO: mar


Pravidla přístupu k informacím

Jičín - Městská rada ve středu 26.1.2000 přijala oficiální znění "Pravidel pro zabezpečení plnění zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím".

Tato pravidla upravují organizační a procedurální otázky pro realizaci výše zmíněného zákona a nařízení vlády č. 364/1999 Sb., které zároveň řeší součinnost orgánů státní správy s obcemi při zajišťování povinností obcí podle zákona č. 106/1999, a to konkrétně v podmínkách Městského úřadu v Jičíně.

Písemný materiál, s jehož zněním se můžete seznámit v podatelně MěÚ Jičín, obsahuje dvanáct pravidel upřesňujících jaké informace, kým a jakým způsobem je město povinno občanům nadále poskytovat, ale naopak také uvádí případy, kdy zveřejňování a poskytování některých údajů může být zákonnými prostředky vyloučeno, případně omezeno.

Přijatá pravidla zároveň obsahují grafické organizační uspořádání radnice a všech institucí a zařízení provozovaných městem, ale také jednoduché schematické znázornění postupu žádosti o informaci od jejího podání až k jejímu poskytnutí anebo odložení. Součástí je rovněž sazebník služeb a úkonů od kopírování dokumentů až například po vyčíslení mzdových nákladů za každou započatou hodinu práce zaměstnancem MěÚ v souvislosti s vyhledáváním a vyhotovením informace.

(mar)


DOSLOVA A DO PÍSMENE O ŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ mohou mluvit obě posádky Opelů, které se srazily v neděli 30. ledna 2000 v 18.15 hodin na křižovatce hlavní silnice mezi Ohařicemi a Šalandou s odbočkami na Samšinu a Příchvoj. Ze směru od Sobotky jedoucí sedmačtyřicetiletá řidička Opelu Kadett z Hořic dostala na zledovatělém povrchu mírně levotočivé zatáčky s největší pravděpodobností smyk, ve kterém levou zadní částí vozu vjela do protisměru. Od Jičína přijíždějící Pražáci ve věku 29 a 26 let, vracející se domů z Krkonoš, již zřejmě na nastalou situaci nemohli reagovat a do "nastaveného" levého boku svojí Astrou narazili. Výsledným efektem součtu obou vysokých rychlostí pak byl obrovský náraz, který Kadettu utrhl celý "zadek" i s nápravou a v podobě zmuchlaného balíku plechů ho odhodil několik desítek metrů daleko od místa srážky. Předek Astry byl nárazem zcela zdemolován a její posádka přežila jen díky fungujícím airbagům. Řidič vyvázl se zlomeninou levého předloktí a jeho spolujezdkyně se zlomeninami záprstních kůstek pravé ruky. Řidičku totálně zrušeného Kadettu odvezla záchranka "pouze" s otřesem mozku, několika naraženinami a drobnými oděrkami k ošetření a dalšímu pozorování na chirurgické oddělení Okresní nemocnice v Jičíně. Mechanizmus vzniku této dopravní nehody byl bohužel úplně stejný jako v případě tragické nehody, která se ve stejném místě odehrála před několika málo lety. Tenkrát zde v jednom okamžiku zahynulo všech pět účastníků čelní srážky Opelu s BMW.

FOTO: mar


Kolik zaplatíme za hodinu práce úředníka?

Jičínsko - Zákon o přístupu k informacím zaručil občanům, že se jim na jejich dotaz dostane odpovědi, institucím však zároveň umožnil žádat za poskytovanou službu finanční náhradu. U žádostí náročnějších na zpracování se na Jičínsku bude sazba pohybovat kolem sta korun za každou započatou hodinu práce úředníka.

Oficiální ceník služeb ještě na některých úřadech vyvěšen není, jejich vedení už má ale většinou jasno, kolik si bude účtovat. Sazby za okopírování úředních listin nebo za data nahraná na disketu se v rámci okresu zřejmě příliš lišit nebudou, s rozdílnými poplatky však musí občan počítat v případě, kdy bude jeho požadavek spojen s rozsáhlým vyhledáváním nebo zpracováním údajů.

Na nedávném setkání tajemníků městských úřadů a zástupců okresního úřadu se přítomní vzájemně seznámili s návrhy. Sazby za hodinovou práci úředníka se přitom pohybovaly od 70 až do 400 korun za hodinu. (Nejvyšší taxa se týká například překladu cizojazyčných textů a naopak.) Každá obec si stanovuje ceník individuálně, rozhoduje především velikost úřadu.

"Většinu informací budeme tak jako dosud poskytovat občanům bezplatně. Pouze v případech, kdy si příprava a zpracování žádosti vyžádá delší čas některého ze zaměstnanců úřadu, využijeme možnost úhrady," uvedla vedoucí bělohradské radnice Jitka Košťálová. V Bělohradě se podle jejích slov budou držet spodní cenové hranice.

V Nové Pace ještě radní ceny neschválili. "Všechny informace poskytujeme zatím stále zdarma, minimálně do 7. února, kdy se koná další schůze rady. Ale i poté budeme k úhradě přistupovat jen ve výjimečných případech," uvedl vedoucí novopacké radnice Zdeněk Havlata. V Nové Pace přitom navrhují, aby za každou započatou čtvrthodinu byla účtována padesátikoruna. I v Hořicích mají představu kolik bude stát vyhledání a poskytnutí informace, která přesáhne "obvyklý" rámec. "U menší úřadů jsou výdaje na režii nižší, tedy i ceny. Sazba je daná výpočtem a u nás vychází na 122 korun za každou započatou hodinu. Není vyloučeno, že půjdeme pod tuto hranici," naznačil vedoucí radnice Jaroslav Vais.

Městská rada v Jičíně schválila ceník služeb minulý týden. Žadatel zde může počítat se sazbou 110 korun za hodinu práce úředníka. "Není v našem zájmu, abychom ceny šponovali nahoru," poznamenal k tomu tajemník úřadu města Peter Bareš s tím, že běžné dotazy budou nadále vyřizovány zdarma. Ani v Sobotce podle vedoucí městského úřadu Jaroslavy Vrané nechtějí jít na horentní sazby. "Necháme si zaplatit jen tehdy, když zpracování informace bude představovat určitou časovou zátěž. Záleží také, kolik se takových žádostí do roka sejde, to ukáže až praxe," konstatuje Vraná. Hodinová sazba by se v Sobotce měla blížit devadesáti korunám.

Zástupci některých radnic připustili, že se ceny mohou ještě upřesnit, aby rozdíly nebyly diametrální. Nevyloučili také, že budou od žadatelů chtít dopředu zálohu jako obranu před absurdními nebo přemrštěnými požadavky.

(jn)


Stavokomplex má buňky opravit do konce března

Čejkovice - Pracovníci Stavokomplexu a.s. Hořice zahájili prvním únorovým dnem realizaci drobných rekonstrukčních úprav "buňkoviště", stojícího již několik let bez využití v těsném sousedství čejkovické čistírny odpadních vod.

Osmnáct buněk, tvořících jeden ucelený objekt, odkoupilo město v loňském roce za 400 tisíc korun od Techingstavu Hradec Králové, který zde ubytovával dělníky zajišťující výstavbu ČOV. Další finanční prostředky vynaložilo na úhradu daně z převodu nemovitosti a na nutné odkoupení soukromých pozemků, na nichž byly buňky postaveny. Záměrem města je z nich dalším nákladem 319 tisíc korun zřídit ubytovnu (zřejmě typu F), která by poskytovala pouze krátkodobé, respektive azylové ubytování lidem v momentální bytové krizi.

Buňky byly odkoupeny i s podstatnou částí jejich vnitřního vybavení, proto se nepočítá s větší investicí například do nákupu postelí, lůžkovin, skříní a podobně. V podstatě zde dojde k drobným úpravám, mezi které lze zahrnout například položení nové podlahové krytiny. Zároveň bude rozděleno současné sociální zařízení na dvě, aby je mohli bezproblémově využívat muži i ženy odděleně. V jednotlivých místnostech ubytovny budou opravena, případně nově nainstalována, elektrická akumulační tělesa, která budou mino jiné vytápět i tři pokoje pro deset žen a tři pokoje pro šestnáct mužů. Součástí objektu je již zmíněné sociální zařízení, společenská místnost, společná kuchyňka, prádelna, sklad a místnost pro správce ubytovny, o jehož kompetenci není dosud s konečnou platností rozhodnuto.

Veškeré práce by měly být na základě smlouvy dodavatelem ukončeny do 31. března. Po kolaudaci, zřejmě někdy v průběhu dubna, by pak mohlo toto zařízení ve správě Městského bytového podniku Jičín začít plnit svoji funkci. Město Jičín je na jeho ztrátový provoz připraveno doplácet ročně téměř půl milionu korun. Jak dlouho vydrží inventář a v jakých výších se budou pohybovat platby za spotřebované energie, bude zřejmě hodně záviset na celkové "disciplině" a bezpodmínečném dodržování předem stanovených "pravidel hry", zejména ze strany ubytovaných. Rozhodně však zřejmě nelze předpokládat, že přechodným obyvatelům přiroste vybavení tohoto městského zařízení nějak významněji k srdci.

(mar)


Zasedala valná hromada Sdružení Český ráj

Jičín - Minulý týden se uskutečnilo jednání valné hromady Sdružení Český ráj (SČR), kterého se zúčastnili zástupci jeho osmadvaceti členů, kterými jsou města a obce Jičínska, Mladoboleslavska, Semilska a regionů Lomnice nad Popelkou, Mnichova Hradiště a Železného Brodu.

Program, do jehož průběhu bylo dodatečně zařazeno projednání a schválení zprávy o činnosti sdružení za rok 1999 a zprávy o hospodaření, řídila předsedkyně SČR PhDr. Hana Maierová. Ve zprávě o činnosti se mimo jiné hovořilo o členství v Euroregionu NISA a o spolupráci sdružení s Českou centrálou cestovního ruchu (ČCCR). Informace se rovněž týkaly aktivní účasti na Regiontouru 2000 v Brně a současné prezentace oblasti Českého ráje na internetové adrese www.ceskyraj.cz, zatím pod heslem "cesky raj drinks".

Finanční hotovost sdružení v loňském roce tvořily příspěvky jednotlivých členů v celkové výši 282 938 Kč a grant ČCCR v hodnotě 170 tisíc Kč. Z celkových finančních prostředků 452 938 korun bylo zejména na propagační materiály čerpáno 256 061 Kč, což znamená, že do roku 2000 vstoupilo sdružení s 196 877 Kč na hotovosti.

Valná hromada projednala a odsouhlasila přijetí Dolního Bousova a Libáně za nové členy Sdružení Český ráj a zároveň nedoporučila další rozšiřování hranic regionu, které by se údajně mohlo negativně odrazit v organizaci sdružení a jeho dotační politice. Zároveň byl schválen plán činnosti organizace na tento rok, jehož hlavními body je vydání katalogu Českého ráje (4 hl. kapitoly včetně schematických mapek), kalendáře kulturních akcí a kalendáře s oslovením vzdálenějších zahraničních partnerů v šesti jazykových mutacích.

V závěru jednání bylo odsouhlaseno vyplacení odměny 10 tisíc korun účetní SČR ing. Pavle Bičíkové za mimořádné pracovní nasazení a za získání finančních prostředků z grantu ČCCR.

(mar)


Nové Noviny