Nové Noviny č. 4/0028. ledna 2000str. 2

Provedli kontrolu vodních toků

Jičín - Před nedávnem zřízená povodňová komise městského úřadu učinila první krok svých aktivit. Byla jím praktická prohlídka vodních toků zasahujících do katastrálního území města Jičína. Kontroly se zúčastnili zástupci Vodohospodářské a obchodní společnosti a.s. Jičín, Povodí Labe, Státní meliorační správy, města Jičína a městského úřadu.

Skupina v čele s předsedou povodňové komise Vlastislavem Matuchou zkoumala především průtok Cidliny a její záplavová území, tedy přilehlé pozemky, které by byly v případě vylití vody z koryta říčky zaplaveny. Z pohledu komise vykazuje Cidlina celou řadu drobných, ale i poměrně závažných nedostatků zejména v úseku jejího přítoku do města (u plovárny) až po místa, kde je svedena do kamenného nebo betonového koryta nedaleko mostu v Ruské ulici.

Například za plovárnou byl navážkou levý břeh koryta zvýšen natolik, že v případě vzedmutí vodní hladiny by se záplavovým územím s největší pravděpodobností staly pozemky a objekty Dentalu. Mezi složitější problémy patří i rybník Kníže, kterému schází tak zvaný přeliv, tedy snížené místo v hrázi, kterým by v případě povodně mohlo bez problémů odtékat větší množství vody. Rybník má v podstatě pouze klasické stavidlo a jeden přepad potrubím do Cidliny, což je údajně stav nevyhovující.

Mezi další závady patří zanášení "Koniny", ale třeba i ploty lemující pronajmuté pozemky (Na Tobolce) sahající až k říčce, které by při velké vodě tvořily záchytná síta. Z ekonomického pohledu asi nejkomplikovanějším nedostatkem je malý průtokový profil mostů Na Tobolce u Technických služeb a u Mateřské školy Máj, ten však bude zřejmě řešen v rámci výstavby silničního propojení Lidického náměstí s popovickou komunikací.

Nedostatky zjištěné na "horním" toku od "Koniny" k mostu v Ruské ulici budou pracovníky Povodí Labe částečně řešeny již v tomto roce v rámci plánované údržby a rekultivace přírodního koryta Cidliny.

Holínský potok, který se do Cidliny vlévá pod objektem bývalých jatek, ani Valdický potok, vtékající do říčky nedaleko čističky odpadních vod, nevykazují nijak zvlášť dramatické nedostatky. U Valdického potoku by v budoucnu mohly údajně vzniknout problémy s objemově sníženým průtokem v jeho zatrubněné části.

(mar)


Komora se k výzvě Ratha nepřipojila

Ze zasedání okresního sdružení České lékařské komory v Jičíně. Shromáždění lékařů minulý týden volilo nové členy do předsednictva OS ČLK.

Jičín - Horší už to snad ani být nemůže, líčí kritickou situaci ve zdravotnictví lékaři. Dlouhodobě neutěšenou situací v resortu se minulý týden zabývalo i okresní shromáždění České lékařské komory, kterého se zúčastnilo jen 78 z celkového počtu 237 členů.

Přestože svízelná ekonomická situace ve zdravotnictví doléhá přímo na jednotlivé poskytovatele zdravotní péče stále citelněji, okresní sdružení ČLK se ke kontroverzní výzvě svého prezidenta Davida Ratha nepřipojilo.

Svým kolegům Rath doporučil, aby si spočítali veškeré náklady, a pokud s penězi nevyjdou, mají od pacientů žádat sponzorské dary, které by pomohly financovat jejich ordinace. Lékaři na tuto kampaň ve většině regionů vesměs odmítají přistoupit, zároveň ale varují, že krize systému zdravotního pojištění spěje k tomu, že se sníží úroveň zdravotní péče a dostupnost moderní léčby.

"Předpokládám, že se k této výzvě nikdo z nás na okrese nepřipojí, lékaři s takovým řešením nesouhlasí. Na druhou stranu však chápu určitou bezradnost komory při dosavadních jednáních o cenách. Musíme však zvážit, jaké prostředky při vyjednávání použít. Navíc situace na Jičínsku a obdobných regionech je jiná než například v Praze," uvedl MUDr. Petr Kašpar, od minulého týdne nový předseda okresní ČLK. Ordinace mají odlišné výdaje: platí různě vysoké nájemné a splátky, používají různé přístroje, přičemž výkony na některých z nich pojišťovny ani neproplácí.

Znepokojení v řadách zdravotníků ovšem vyvolává skutečnost, že mnozí z nich ještě nemají podepsány dodatky ke smlouvám s pojišťovnami na druhé pololetí 2000. "Není jasné, za jakých podmínek budeme následující půlrok pracovat. Bohužel rozhodnutí vlády, která stanovila ceny za poskytovanou zdravotní péči, přišlo až těsně před koncem roku, technicky proto nebylo možné smlouvy včas rozeslat," konstatuje dr. Kašpar.

Šéf okresní pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny ing. Petr Nosek v závěru minulého týdne připustil, že nejpozději do konce ledna budou mít lékaři návrhy smluv k dispozici. "Situace je komplikovaná, neboť rozhodnutí vlády bylo u Ústavního soudu napadeno. Přesto doufám, že se to podaří do konce ledna vyřídit. Návrhy jsou však variantní, každý má možnost výběru," řekl Nosek.

Kabinet rozhodl ve zdravotnictví objem peněz nenavyšovat a udržet ho na úrovni loňského roku. Především ambulantní specialisté se však obávají, zda bude postačující.

(jn)


Oznámení na linku 158 se vyplatilo

Jičín - Dvě hodiny před pondělním polednem dne 17. ledna 2000 bylo pozornými občany na linku 158 oznámeno, že se v prostoru náměstí Václava Čtvrtka pohybují dvě podezřele vyhlížející osoby.

Na základě tohoto telefonátu se na uvedené místo dostavili policisté jičínského obvodního oddělení, kteří během krátké chvíle zadrželi dva bratry, jejichž jména již delší dobu figurovala na seznamu celostátně hledaných osob.

Jednomu ze zadržených mladíků byla bezprostředně prokázána trestná činnost, a tak byl vyšetřovatelem OÚV Jičín obviněn ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody a krádeže. Těch se dopustil vloupáním do sklepních kójí domů v ulicích Přátelství, Na Jihu a na náměstí Václava Čtvrtka, kde ve více než deseti případech ukradl jízdní kola, jejichž celková hodnota přesahuje přes 115 tisíc korun. Pro tuto i další trestnou činnost, páchanou v rámci celé republiky, byl zloděj umístěn do vazební věznice ve Valdicích.

Policie touto cestou děkuje obyvatelům města, kteří svou měrou významně přispěli k dopadení tohoto pachatele. Ten do míst, kde páchal trestnou činnost, dojížděl vlakem nebo autobusem a ukradená kola pak bez problémů odvážel vlakem jako osobní zavazadla.

kpt. Jiří Valter


LOUČENÍ SE STOLETÍM Doslova svátkem pro sběratele dobových pohlednic je současná výstava Karla Čermáka (uprostřed) v Okresním muzeu a galerii v Jičíně. V chodbě muzea je vystaveno na devět set pohlednic s motivy Jičína a jeho okolí. Autor návštěvníky prostřednictvím expozice seznamuje nejen s tím, jak město v minulosti vypadalo - některé partie už dnes ani neexistují, ale i s tehdejšími fotografy, výtvarníky a vydavateli, kteří zde na počátku století působili.

FOTO: jn


Zástavba volného nároží

Jičín - Ve středu 2. února od 16.00 hodin proběhne v zasedací místnosti Městského úřadu v Jičíně prezentace pardubické stavební společnosti Elektrosystém.

Pardubičtí investoři se ucházejí o možnost výstavby bytového domu na pravém rohu Barákovy a Ruské ulice. Město Jičín již několik let hledá podobného partnera, který by provedl zástavbu obou volných nároží, jež je samozřejmě v souladu s jeho územním plánem. Proto vítá současné aktivity zástupců Elektrosystému, kteří zde mají v úmyslu postavit dvoupatrový dům s devíti bytovými jednotkami o velikosti 2+1 v podlažích a v přízemí pak s nebytovými prostorami určenými s největší pravděpodobností k ekonomickému pronájmu.

(red)


Zpráva o nedostatcích na OŘP v Jičíně

Jičín - V průběhu roku 1999 byl prováděn nákup movitého majetku, u kterého došlo k překročení o 25% převyšující částku, pro kterou je nutno provádět výběrové řízení.

K tomu došlo tak, že postupně byl nakupován movitý majetek, aniž by došlo ke sčítání částek, a tím byla překročena uvedená hranice.

V dané věci nebyl nikdo z policistů zvýhodněn ani poškozen. K poškození Policie ČR rovněž nedošlo a nikdo nezískal neoprávněný osobní prospěch.

kpt. Jiří Valter


Nový cizinecký zákon potíže firmám nepřinesl

Jičínsko - Nový zákon o pobytu cizinců, který platí od Nového roku a na hraničních přechodech způsobil v minulých dnech nečekaný chaos a zmatky, se místních firem zaměstnávajících pracovníky z jiných zemí prakticky vůbec nedotkl, alespoň příslušné úřady o ničem nevědí.

S příchodem prvního ledna platí desítky nových pravidel a postupů: Povolení k dlouhodobému pobytu se již nevydává. Ti, kteří chtějí v republice pracovat, podnikat nebo studovat, musí žádat o víza. Ta se už ovšem udělují pouze na příslušném zastupitelském úřadě v zahraniční, nikoliv na letišti nebo na vybraných hraničních přechodech. Pro návštěvníky z takzvaných "problémových" zemí je to ještě o něco složitější, po vstupu do země musí mimo jiné předložit česky vyplněnou průvodku s dvěma fotografiemi. Kromě toho musí mít také doklad o svém zdravotním pojištění, potvrzení o zajištění ubytování a potřebnou finanční hotovost na pobyt i na zpáteční cestu.

O změnách se ovšem včas dozvěděl jen málokdo. Potíže se zpřísněním cizineckého zákona tak mohou nastat některým firmám a podnikatelům, kteří například kvůli nezájmu našich lidí zaměstnávají cizince, na Jičínsku zejména z Ukrajiny. "Nevím o tom, že by měl někdo problémy se zajištěním výroby. Většina firem má už stabilizovaný kádr zaměstnanců, kteří mají dlouhodobé pobyty a pracovní povolení zajištěny, proto se jich komplikace s přechodem hranic netýkají," uvedl Jiří Matouš z jičínského Úřadu práce. Mezi podniky, které na Jičínsku zaměstnávají větší počet cizinců, patří hořická Mileta.

"Nový zákon nám život nijak nezkomplikoval, naši zaměstnanci mají dlouhodobé pobyty, které postupně nahrazují vízy," říká Alena Bartošová, personalistka v Miletě, kde pracuje několik desítek lidí z Ukrajiny, především tkadleny. Většina z nich byla přes svátky doma, a na základě razítka o dlouhodobém pobytu neměly při návratu do Čech na hranicích problémy. Bartošová se však více obává nového zákona o zaměstnanosti, který platí od října minulého roku. "Podle něj mohou u nás cizinci pracovat nepřetržitě pouze tři roky, pak musí mít dvanáct měsíců přestávku. Až některým vyprší tato lhůta, nebude snadné získat v krátkém čase stejně kvalitní náhradu. I když jsou pracovnice vyučeny v oboru, skoro rok se stejně zaučují," konstatuje Bartošová.

Na trhu práce je nedostatek českých uchazečů především v textilním a dřevozpracujícím průmyslu. Cizinci často vykonávají také pomocné práce. Pokud má zaměstnavatel volná místa, musí je nejprve šest týdnů nabízet domácím uchazečům, teprve až poté může požádat o povolení náboru pracovníků ze zahraničí. Přímo dotyčný cizinec si pak zažádá o pracovní povolení.

Ani vedoucí oddělení cizinecké policie v Jičíně Ladislav Brykner se nedomnívá, že by legislativní změny situaci ve firmách zkomplikovaly. "Cizinci, který bude na území České republiky pobývat nelegálně, hrozí správní řízení za účelem vyhoštění. Totéž hrozí nově i cizincům - podnikatelům, kteří budou zaměstnávat své krajany bez pracovního povolení nebo povolení k pobytu. V případě, že návštěva ze zahraničí přijela na pozvání konkrétní osoby, a nesplňuje zákonem stanovené podmínky, budou jí náklady na vyhoštění dány k úhradě," upozorňuje Brykner.

(jn)


Přestavba bývalé ubytovny SSAZ

Nová Paka - Objekt bývalé ubytovny SSAZ, který město Nová Paka v loňském roce odkoupilo od stávajícího podniku Silniční techniky, současně přestavuje novopacká firma Obis. Jak nám sdělil šéf uvedené firmy, která zvítězila loni v říjnu ve výběrové soutěži na tuto rekonstrukci, ing. Milan Vencl, je v současné době přestavba tohoto objektu na malometrážní pohotovostní byty v plném proudu. Touto přestavbou, která bude stát město okolo 13 mil. Kč, získá Nová Paka 25 garsonek, to znamená byt o jedné místnosti s kuchyňským koutem, o celkové rozloze 35 čtverečných metrů. Součástí bytového jádra bude sprchový kout, umývadlo a WC. Hotová přestavba má být předána městu do 15. srpna letošního roku.

(ur)


Nové Noviny