Nové Noviny č. 3/0021. ledna 2000str. 3

Uvažují o změně sídla úřadu

Lázně Bělohrad - Vedení města, narozdíl od řady jiných radnic, dosud neschválený státní rozpočet příliš nevzrušuje. Mimo jiné i proto, že o skladbě městských financí zde většinou rozhodují až koncem března jako jedni z posledních na okrese.

"Navíc v letošním roce ani nepředpokládáme, že bychom měli nějaké větší vazby na státní rozpočet. Už nyní nám je tedy vcelku jasné, kolik peněz bude na zajištění základních potřeb školství, kultury a na chod místních organizací," konstatuje starosta Pavel Šubr. S mnohem větším napětím však vzhlíží směrem k finančnímu úřadu. "Jsme spíš zvědavi, kolik peněz získáme z daňových příjmů. Za rok 1999 očekáváme mírný pokles, ke konci roku byl výnos u všech položek menší, než jsme plánovali," doplnil Šubr.

Vedení města si jako hlavní cíl pro letošní rok stanovilo dokončení vloni zahájených akcí. "V každém případě chceme dokončit stavbu bytového domu v Harantově ulici, což představuje náklady ve výši zhruba sedmi miliónů korun. S penězi by neměl být problém, protože práce budou spolufinancovány z příspěvků od budoucích uživatelů bytů," předesílá starosta. V předběžném návrhu investic je další významná částka určena na opravy místních komunikací a výstavbu chodníků, na které se radnice zaměřila už vloni. Hovoří se i o plynofikaci přilehlých obcí.

Stále aktuální je také záměr ohledně přemístění sídla městského úřadu do rohového objektu v horní části Raisova náměstí. Dům s poměrně bohatou štukatérskou výzdobou je už delší dobu v havarijním stavu, radní proto zvažují, jak ho využít. "Zatím ovšem nevíme, jak se změní oblast veřejné správy, zda zůstaneme pověřeným úřadem. Pokud ano, tak je nezbytné současné prostory rozšířit. Už dnes tu máme některé odbory nevhodně sloučeny v jedné místnosti. Za této situace bychom nemohli převzít ani další agendy, které mají přejít na města, jako je například vydávání občanských průkazů a pasů," posteskl si Šubr.

Výdaje na případnou rekonstrukci historického objektu, který by se měl stát novým reprezentativním sídlem radnice, mají být hrazeny z peněz, které město utržilo za plynárenské a energetické akcie.

(jn)


Spor, který je hoden Šalamouna

Jičín - Záměr novopacké Jednoty ohledně rozšíření prodejny na Holínském předměstí se stále více dramatizuje. Spor, který kolem toho vznikl, je hoden Šalamouna. Je jasné, že ať už se město v otázce prodeje pozemku Jednotě rozhodne jakkoli, jednu či druhou stranu tím poškodí.

Reakce na jičínskými zastupiteli zamítnutý prodej pozemku, na kterém má být vybudována přístavba obchodu Coop Discont, na sebe nenechala dlouho čekat. Po nedávné petici přichází petice jiná, tentokrát za rozšíření obchodu, její signatáři měli už začátkem týdne na svém kontě 700 podpisů. V pondělí byla trojice signatářů přizvána na jednání městského zastupitelstva spolu s předsedou novopacké Jednoty Miroslavem Chudobou. Jemu jsme také položili několik otázek.

Pokud se nepodaří obchod na Letné v Jičíně rozšířit, hrozí jeho uzavření?

Provozování obchodu Coop Discont má své podmínky, které musíme dodržovat. Mezi ně patří minimálně čtyři sta metrů čtverečních prodejní plochy, nový pokladní systém a předepsané vybavení chladící a mrazící technikou. Ani jeden z těchto bodů nesplňujeme, což nám je správcem řetězce Coop Discont stále vytýkáno. Už dva roky mu slibujeme, že se tyto nedostatky odstraní. Výjimku máme udělenu zatím do konce tohoto roku.

Jak by se změnil charakter prodejny v případě vybudování přístavby?

Prodejní plocha se rozšíří na pět set metrů čtverečních, tedy zhruba na dvojnásobek. Skladovací prostory se zvětší o zhruba 100 metrů čtverečních na konečných čtyři sta. Plochu před objektem chceme upravit tak, aby zde vzniklo 24 parkovacích míst, která nebudou zasahovat do vozovky. Celý prostor bude zároveň řešen s ohledem na zdravotně postižené spoluobčany. Zlepší se i nákup v prodejně masa a uzenin, protože zeď, která ji odděluje, bude odstraněna.

Jak se na vzniklou situaci díváte?

Velmi bych si přál, kdyby se celá záležitost řešila bez emocí a nestranně. Zastupitelstvu jsem nabídl, že pokud budou mít zájem si o tomto záměru pohovořit, nebo některé věci vysvětlit, jsem kdykoliv připraven se s nimi sejít.

(jn)


K ÚČASTI NA PRACOVNÍM ZASEDÁNÍ MĚSTSKÉHO ZASTUPITELSTVA byli v pondělí 17. ledna (na deset minut) přizváni zástupci petičního výboru, požadujícího rozšíření samoobsluhy na Holínském předměstí. Jednání se zúčastnili i vedoucí pracovníci novopackého Spotřebního družstva Jednota Nová Paka, žádající již téměř dva roky město o odprodej pozemků k rozšíření obchodu a o pronájem parcel, potřebných k výstavbě nových parkovacích ploch. Podle vyjádření Zdeny Černé obsahovala petice v minulém týdnu více než pět set podpisů obyvatel Holínského předměstí, kteří požadují rozšíření prodejny. Vzhledem k tomu, že městské zastupitelstvo na svém veřejném jednání dne 15.12.1999 rozhodlo neprodat a nepronajmout pozemky Jednotě na základě petice s 36 podpisy, bude zřejmě muset uzavřené jednání opět otevřít. Podle všech legislativních procedur předá petiční výbor podepsané listy s adresami a rodnými čísly na podatelnu Městského úřadu Jičín se žádostí o projednání petice na dalším veřejném zastupitelstvu, které se uskuteční ve druhé polovině měsíce února. Otázkou rovněž zůstává, zdali se rozhodnutí zastupitelstva z 15.12.1999 dá brát jako platné. Do řádného jednání bylo totiž vstoupeno v podstatě násilnou formou a veřejné projednání petice nefigurovalo ani v jednom z bodů oficiálně schváleného programu 6. zasedání městského zastupitelstva. Teoreticky tak mohlo došlo k porušení jednacího řádu městského zastupitelstva.

FOTO: mar


Petice stíhá petici, aneb ...

Jičín - Ve středu 15. ledna rozhodlo městské zastupitelstvo neprodat pozemek na přístavbu samoobsluhy Coop Diskontu v Prachovské ulici. Jedná se o pozemek, na kterém by měla stát přístavba prodejny. Pozemky, kde by mělo být upraveno parkování, by zůstaly v majetku města, ale pronájem by činil 7 Kč za jeden metr čtverečný ročně.

Nikdo z vedení SD Jednota Nová Paka nepřišel svůj záměr obhájit. Parkování současné je hrozné, průjezd ulicemi rovněž. Celá část Holínského předměstí však nemá prodejnu. Může radnice pomoci, mají zastupitelé dát na zastrašování (tak to tedy zavřeme) nebo je to otázka dalších a dalších jednání a hledání kompromisů. Když přes to, že se prodej rozšíří, nebude prosperovat, udrží tato firma prodej? Nebo si město zablokuje volný prostor k řešení občanské vybavenosti v této části města?

Jednota chce investovat do přístavby asi 5 mil. Kč. Investovala by, kdyby chtěla tuto prodejnu zavřít? Myslím, že sporných dotazů je mnoho. A opět ze všeho vyplývá, že dobrá informace je nejstrategičtější surovinou na světě. Jak rozhodnout? Co pomůže víc? Jestli je nejlepší metoda zastrašování občanů místo dobrých informací, jednání a rozhovorů, o tom silně pochybuji. Přesto si myslím, že bychom měli najít rozumné řešení. Ale hlavně bez vyhrožování a s pravdivými informacemi.

Alena Knittlová, členka městského zastupitelstva


AQUA CENTRUM: Oficiální otevření proběhne v pondělí

Jičín - V pondělí 24. ledna ve 14.00 hodin dojde za přítomnosti celé řady pozvaných oficiálních hostí k slavnostnímu aktu zprovoznění "Aqua centra" jičínského sportovního areálu v lípách.

Až na drobné technické nedostatky, jako například sáknutí plastové vany dojezdového bazénku tobogánu (voda sákne do rozestavěných suterénních prostor, nedochází zde ke škodám a oprava bude provedena při prvním přerušení provozu bazénu), jsou všechny nejdůležitější stavební práce druhé etapy rekonstrukce bazénů ukončeny.

V poslední etapě zbývá pracovníkům trutnovské stavební společnosti BAK a.s. dokončit zadní trakt objektu občerstvení v prvním patře velkého bazénu, venkovní terasu, provést terénní úpravy okolí bazénů, nátěr fasády, zprovoznit prostory v suterénu (posilovna, solarium a pod.) a dovybavit recepci "Aqua centra" čipovým odbavovacím zařízením, turnikety a dalším potřebným inventářem.

Vedení radnice je se současným provozem plaveckého areálu a především s jeho dosavadní návštěvností poměrně spokojeno. Mezi vánočními svátky využívalo zkušební zprovoznění velkého bazénu i všech vodních atrakcí téměř osm stovek návštěvníků denně.

Podle předběžných propočtů bude při průměrné roční návštěvnosti kolem 80 tisíc lidí město Jičín doplácet na provoz bazénů 5,5 až 6 milionů korun ročně. V případě vyššího zájmu ze strany veřejnosti dojde samozřejmě i ke snížení provozních nákladů.

A závěrem několik dat: Sportovní areál byl veřejnosti k užívání předán 29.11.1975. Smlouvou z 8.12.1992 byl v rozporu s platnými zákony sportovní areál městem prodán pražské firmě SIDON-H. Pak nastalo velké množství problémů, jejichž vrcholením bylo postupné uzavírání sportovních, restauračních i hotelových částí areálu. V průběhu roku 1993 byla uzavřena i jeho bazénová část.

Novodobá historie sportovního areálu se začala psát 1.10.1995, kdy JUDr. Jitka Lažová vynesla rozsudek o neplatnosti kupní smlouvy z roku 1992. Po vyřešení všech složitých právních a administrativních úkonů a následném zpětném odkoupení za cca 30 milionů korun, se sportovní areál stal opět majetkem města.

První etapa rekonstrukce malého bazénu (malý bazén, sauny, parní komora, whirpooly, šatny a pod.) a jeho předání veřejnosti se uskutečnilo 3.11.1998 v 11.00 hodin. Zkušební provoz kompletně rekonstruovaného "Aqua centra" byl zahájen 23.12.1999 v 9.00 hodin. Oficiální otevření proběhne 24. ledna 2000 ve 14.00 hodin.

Dosavadní aktivity spojené se zpětným odkoupením areálu, opravou střech sportovní haly, palubovky, zateplením, rekonstrukcemi bazénů a dalšími nezbytnými opravami objektů, přišly město Jičín zhruba na 120 milionů korun.

(mar)


Úřady mimořádný nápor tazatelů po schválení zákona o přístupu k informacím neočekávají

Jičínsko - Pokud není informace tajná, obchodní či striktně soukromé povahy, je úřad povinen ji na požádání poskytnout. To, za jakých podmínek a v jaké lhůtě tak musí učinit, vymezuje nový zákon o svobodném přístupu k informacím, který je v platnosti od 1. ledna.

Lidé se už nemusí obávat, že jejich dotaz zůstane nevyslyšen, zároveň se však musí připravit i na to, že u požadavků, které si vyžádají rozsáhlé vyhledávání, případně pořízení většiho počtu kopií, zaplatí poplatek.

Přestože přijetí této právní normy předcházela nejedna vzrušující debata, vedoucí většiny úřadů, na které se od prvního ledna nový zákon vztahuje, nepředpokládají, že se počet tazatelů proti loňsku mimořádně zvýší. Uplynulé tři týdny jim zatím dávají za pravdu. Ani v dosavadní praxi při poskytování informací hořický starosta Ladislav Vrba žádný rozdíl nevidí. "Informace jsme zcela běžně poskytovali už před tím," řekl. Podobně se například vyjádřil i starosta Bělohradu Pavel Šubr. "Nevzpomínám si, že bychom někdy někomu nevyhověli. I v minulosti jsme se každému snažili vyjít vstříc. Každý, kdo přišel, informaci obdržel, podstatné informace jsou také průběžně zveřejňovány na vývěsce městského úřadu," doplnil.

Na Jičínsku ovšem řada takzvaných povinných subjektů zaspala, v den, kdy nový zákon nabyl účinnosti, měly zveřejnit na přístupném místě základní údaje, jako je například popis organizační struktury úřadu, přehled nejdůležitějších předpisů, podle kterých jedná a rozhoduje, postup při vyřizování všech žádostí, návrhů i jiných dožádání občanů, včetně příslušných lhůt. Se zpožděním se také objeví sazebník úhrad za poskytnutí informací.

Ten by měl být znám v nejbližších dnech v celém okrese. Zpoždění zdůvodnil vedoucí kanceláře přednosty Okresního úřadu v Jičíně Jan Jiřička tím, že zástupci radnic chtěli předejít tomu, aby se sazby v jednotlivých městech výrazně odlišovaly. "Asi by nebylo vhodné, aby měli v Nové Pace jiný ceník služeb než třeba v Hořicích, zbytečně bychom tím veřejnost mátli, proto jsme se chtěli nejprve dohodnout," vysvětluje Jiřička. "Předpokládám, že většinu informací získá občan i nadále bezplatně. Pouze v případech, že si jejich vyhledání vyžádá delší čas některého z úředníků nebo když si zájemce bude chtít pořídit větší počet kopií či získané údaje odnést na disketě, musí se zpoplatněním počítat," sdělil. Úhrada za uvedené služby včetně odeslání informací žadateli však nesmí přesáhnout náklady s tím spojené.

V Hořicích plánují na území města a v satelitních obcích v nejbližších dnech instalovat čtrnáct nových informačních cedulí, které podle starosty mají přispět k lepší komunikaci s občany.

(jn)


Nové Noviny