Logo NN

Nové Noviny č. 3/0021. ledna 2000str. 1

Do čela obce zvolili ženu

Holovousy - Holovousy, které leží na svahu Chlumů, se v minulých dnech připojily k několika málo obcím na Jičínsku, v jejichž čele stojí žena. Starostenský úřad po nedávno zemřelém ing. Rudolfu Křovinovi totiž převzala Mgr. Martina Berdychová.

Ke změně došlo i na postu jejího zástupce, místostarostu ing. Jiřího Dvořáka, který se rozhodl vrátit zpět do Prahy, vystřídal Zdeněk Kráčmar. "Nová starostka paní Mgr. Berdychová zatím není ve funkci uvolněná, stále pracuje jako učitelka v Chodovicích. Počítá se však s tím, že se od záři ujme funkce naplno," uvedl ing. Dvořák, který v těchto dnech seznamuje nové vedení obecního úřadu s veškerou agendou.

Zvolení do čela obecního zastupitelstva Martinu Berdychovou nepřekvapilo. Jak sama říká, okruh lidí, kteří by mohli nebo chtěli opustit své stávající zaměstnání a převzít uvolněnou funkci starosty, byl velmi úzký. "V současnosti se věnuji i práci ve školství, ráda bych se svými žáky dokončila školní rok, v Chodovicích učím děti v první až třetí třídě," vysvětluje nová starostka. Doplnila, že priority obce se nezmění. "Musíme dokončit už dříve rozjeté akce. Zatím budeme pokračovat v tom, co je rozdělané. Věcí, na které je potřeba se nyní soustředit, je hned několik," konstatuje Berdychová. Mezi jinými například rekonstrukce koupaliště, renovace a doplnění veřejného osvětlení, oprava místních komunikací a plynofikace.

Budoucí záměr obce však před časem zkomplikoval kostel v Chodovicích, který je v havarijním stavu a z bezpečnostních důvodů tam je zakázáno sloužit mše. "Máme zpracovanou studii na statiku i na opravy. Zatím nám bohužel chybí peníze, chodovický kostel je kulturní památkou, proto čekáme, že část nákladů pokryje státní dotace. Na opravě by se měla podílet i hradecká diecéze, zatím jsme se ovšem nedohodli," poznamenal Jiří Dvořák.

(jn)


Lepší příjem televizního signálu

Lázně Bělohrad - Způsob, jak vyřešit stížnosti lidí na špatný televizní signál, který trápí většinu obyvatel města, se v poslední době snaží najít zdejší radní.

"Tento problém je historický, k dispozici máme studii a z ní skutečně vyplývá, že tu je signál velmi špatný a z pozemních zdrojů ho nelze získat. Patrně jedinou možností nápravy je přijímat ho přes satelit," sdělil starosta Pavel Šubr. Aby spojení přes družici bylo možné, muselo by město zakoupit nákladné zařízení - převaděč.

"Stál by asi dva milióny korun a nejvhodnějším místem pro jeho umístění je podle zpracované studie střecha základní školy," doplnil. I kdyby se však do pořízení převaděče rozhodla radnice investovat, změnu k lepšímu to zřejmě nepřinese, alespoň ne okamžitě. Ten, kdo by se rozhodl přijímat signál přes satelit, si musí pořídit přijímač. Pro každou domácnost to představuje výdaj ve výši čtyř tisíc korun.

(jn)


VŠEM ČTENÁŘŮM, DOPISOVATELŮM, PŘÁTELŮM A ZNÁMÝM dáváme tímto na vědomí přemístění redakce Nových Novin z původních prostor v objektu VZP na jičínském autobusovém nádraží do prvního patra domu čp. 152 na rohu Husovy a Tyršovy ulice (dříve U Hušků). Číslo redakčního telefonu a faxu zůstalo stejné 0433/523443, stejně tak jako číslo telefonu i faxu inzertního oddělení 0433/524904. Navíc přibylo pouze číslo telefonu zástupce šéfredaktora Jiřího Němečka 0433/25927.


Valdice: protesty trvaly ještě tento týden

Valdice - Zatímco ve většině věznic byl už v tomto týdnu relativní klid, v nápravném zařízení ve Valdicích, které patří k největším a z hlediska uložených trestů zároveň k nejtěžším v tuzemsku, přetrvávala stále napjatá atmosféra.

Ještě začátkem tohoto týdne zde drželo hladovku téměř 400 lidí z celkového počtu téměř 1700 odsouzených a obviněných. "Situace se u nás začala dramatizovat později než v jiných částech republiky, o to déle však doznívá," sdělil NN ředitel valdické věznice Karel Kocourek. "V pondělí jsem skoro dvě hodiny hovořil se zástupci protestující skupiny. Jejich požadavky se týkají především zpřísnění zákona o výkonu trestu," dodal. Odsouzení nesouhlasí například s tím, aby z peněz, které jim od příbuzných a známých přicházejí na konto, byly hrazeny náklady spojené s jejich pobytem ve věznici.

"Ve svých požadavcích mají také výhrady k vnitřnímu řádu věznice. Odmítají být zavřeni na celách a chtějí se volně pohybovat po areálu. Požadují, aby jim bylo umožněno sledovat televizi nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně, chtějí zrušit pravidelné nástupy ve vězeňském ošacení a ústavní úbor nahradit vlastním sportovním oblečením," říká Kocourek.

Vedení valdického zařízení obdrželo v minulých dnech už stovky nejrůznějších požadavků, zásadní protest však směřuje k novele zákona, která zpřísnila vězeňský režim. Především manipulace s osobními konty odsouzených. Ti jsou totiž povinni hradit náklady výkonu trestu. Nelze-li peníze srážet z odměny za práci, mohou být k úhradě použity peníze, které má odsouzený na účtu věznice. Kritizována je také přeplněnost na celách, někde je až šestnáct osob pohromadě, a hygienické podmínky. "V některých případech jsme schopni odsouzeným vyhovět, ale rozhodně ne ve všech. To by se nejprve musel změnit zákon," poznamenal Kocourek.

Zdůraznil, že přeplněnost věznic, která je jednou z hlavních příčin současných problémů, by mohlo zčásti vyřešit větší využívání alternativních trestů. "Pokud by se o alternativních trestech mělo hlasovat, tak pro ně zvedám obě ruce. Připadá mi zbytečné, abychom kriminalizovali společnost za trestné činny méně závažného charakteru. Místo odnětí svobody je v takovém případě lepší udělit peněžitou pokutu nebo provinilce poslat na veřejně prospěšné práce," shoduje se Kocourek s názorem většiny odborníků.

(jn)


Ustavující schůze Podzvičínska

Hořice/Lázně Bělohrad - Na příští týden je ohlášeno ustavující zasedání nově vznikajícího sdružení Podzvičínsko. Jeho iniciátoři věří, že se jako samostatný marketingový region bude prezentovat už na veletrhu cestovního ruchu Holiday World.

Otevřenou otázkou však zatím zůstává, které obce se stanou zakládajícími členy a které takzvaně spolupracujícími. Podzvičínsko by mělo v rámci Jičínska doplnit už fungující sdružení Český ráj a svou působností bude rovněž přesahovat hranice okresů. "Postupně se pracuje na nových propagačních materiálech. Sdružení by mělo zahrnovat celé území kolem Zvíčiny, prakticky od oblasti Českého ráje a na druhé straně až k Hostinnému," předpokládá jeden z iniciátorů této myšlenky František Tomášek z Hořic, které budou jedním z center tohoto uskupení města a obcí.

Nejbližší schůzka všech zainteresovaných se uskuteční 27. ledna v Lázních Bělohradě a podle všech předpokladů by měla mít zároveň ustavující charakter. "Případnému zájmu o rozšíření se nebráníme, kdykoliv rádi přijmeme každou obec či organizaci, která se bude cítit být součástí tohoto celku," vzkazuje Tomášek.

(jn)


LETADLO PŘISTÁLO NA KŘÍDLA K poškození letadla při přistávacím manévru došlo 12. ledna krátce po poledni na letišti ve Vokšicích. Nikdo z osádky naštěstí nebyl zraněn. Pilot s letadlem Cessna C FR 172K po několika minutách letu dosedl na zasněženou a vyhrnutou přistávací plochu letiště. Letadlo podvozkem zavadilo o terénní nerovnost a sesunulo se do hlubokého sněhu vedle částečně upravené dráhy a následně se převrátilo na záda. Došlo k poškození vrtule, obou ploch křídel, opláštění trupu a zadních křidélek. Vzniklá škoda se předběžně odhaduje na 800 tisíc Kč z výchozí pořizovací ceny 2,3 miliónu korun.

FOTO: jn


Šlapeto na letošním Regimentstagu

Železnice - Každoroční "Regimentstag", neboli Plukovní den, historické jednotky C. k. 73. pěšího pluku vévody z Württembergu se až dosud týkal jen uzavřené skupiny několika desítek nadšenců v dobových uniformách. Letos může přijít každý, kdo má zájem, vzkazují "šestašedesátníci".

V pořadí osmý Regimentstag se koná v sobotu 29. ledna v ranči Na Kamenci u Železnice a součástí společenského programu bude i c. k. bál za účasti známé pražské kapely Šlapeto. Atmosféru pravidelných setkání tak bude mít poprvé možnost okusit i široká veřejnost. To letošní je ovšem výjimečné i z jiného důvodu: na přelomu ledna a února tomu bude právě 140 let, kdy velení tehdejší rakousko-uherské armády zformovalo 73. pěší pluk Württemberg. Ten byl založen přesně 1. února 1860 v dnešním polském Krakově. Krátce poté se však odtud přemístil do západních Čech a byl dislokován v Chebu, kde setrval až do roku 1918. Pluk složený z vojáků více národností se aktivně zúčastnil i krvavé bitvy u Jičína památného roku 1866, o čemž svědčí pomníky padlých u Horního Lochova a u Kosti.

Tragickou válku, která vyvrcholila 3. července 1866 u Chlumu nedaleko Hradce Králové, si dodnes připomíná několik tradičních historických jednotek. Ty navazují na aktivity Československého spolku vojenské historie a snaží se o obnovu tradic starých českých pluků. Železnická jednotka se svými zhruba dvaceti členy, a to i z Prahy, Poděbrad a Jihlavy, vznikla v roce 1991.

Plukovní den zaujímá v kalendáři akcí první místo, v Železnici tedy každoročně zahajují sezónu, a i proto se sem zpravidla sjíždí zástupci ostatních historických jednotek, aby společně zhodnotili uplynulé období a předběžně dohodli termíny pietních a dalších setkání v tuzemsku i v zahraničí.

Sobotní program v ranči Na Kamenci začíná v 18 hodin a pro veřejnost od 20 hodin. "Letos jsme se rozhodli pojmout každoroční výroční schůzi naší jednotky jinak než v předchozích letech. Nebude to jen pro uzavřenou společnost, přijít může opravdu každý," potvrdil Rudolf Koldovský, jeden ze zakládajících členů THJ Württemberg ze Železnice. "V průběhu večera vystoupí pražská kapela Šlapeto se staropražskými a vojenskými písničkami. Dobové kostýmy a obleky jsou vítány," vzkazuje Koldovský.

(jn)


Nové Noviny