Nové Noviny č. 2/0014. ledna 2000str. 4

Nezaměstnanost na okrese 7,75 %

Jičínsko - K 7. lednu byl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce v Jičíně 3031 ekonomicky aktivních osob, z toho 1609 žen a 1422 mužů. K tomuto datu tento úřad registroval celkem 293 volných pracovních míst. Na jedno volné pracovní místo tedy přibližně připadá 10,34 registrovaných uchazečů o zaměstnání. Pro nespolupráci s ÚP nebo maření jeho činnosti došlo k vyřazení 10 klientů z evidence. Za poslední 4 týdny bylo umístěno celkem 172 uchazečů, z toho ve spolupráci s ÚP jich bylo 67. Celková míra nezaměstnanosti za poslední měsíc tedy mírně vzrostla.

(red)


Metoda míčkování v jičínské knihovně

Jičín - Okresní výbor Sdružení pro pomoc mentálně postiženým Jičín a Klub rodičů a přátel zdravotně postižených dětí ve spolupráci s městskou knihovnou zvou na předvedení rehabilitační metody míčkování, které předvede Zdena Jebavá z Nové Paky.

Akce pro zájemce se uskuteční v úterý 18. ledna od 16 hodin v dětském oddělení městské knihovny. Rehabilitační sestra Zdena Jebavá předvede a naučí přítomné metodě míčkování, která napomáhá při léčbě alergických, astmatických a průduškových onemocnění. Dále pomáhá od vadného držení těla a dětských skolióz.

(red)


A to proto, že jsem měl svou zemi tak rád

Nová Paka - Zcela zaplněný sál P centra U Militkých členy novopacké pobočky Konfederace politických vězňů a jejich hostů hodnotil minulou sobotu svoji činnost v uplynulém roce. Přítomné přivítal předseda pobočky Vratislav Číla, který poděkoval za novoroční pozdravy. Mezi hosty nechyběli senátor a jičínský starosta Jiří Liška a přednosta Okresního úřadu v Jičíně Jiří Vitvar. Starostové Ladislav Vrba z Hořic, Jaroslav Fišera ze Staré Paky a novopacký Petr Kuřík, kteří se rovněž sobotního setkání zúčastnili, zastupovali města, která v roce 1993 přijala vyhlášku o zákazu propagace komunismu. Byli zde i další hosté, mezi nimi místopředsedkyně KPV Naďa Kavalírová, předseda zemědělské komise KPV Ing. Otakar Raulím a bývalý pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinu komunismu historik Jiří Málek. Zdravice hostů se nesly ve slovech díků za pozvání mezi lidi, kteří protrpěli hodně let v komunistických lágrech. Novopacký starosta Petr Kuřík předal členům pobočky kytici růží, která dle jeho slov symbolizovala utrpení vězňů svědomí, ale i naději a výzvu, abychom zabránili v budoucnu opakování tohoto utrpení. "Byl jsem rád, že jsme měli možnost se při příležitosti 28. října sejít v senátu s představiteli KPV a rozmlouvat s nimi o novele zákona týkající se zpřístupnění svazků státní bezpečnosti", řekl ve své zdravici senátor Jiří Liška.

Velkou poklonu složila Naďa Kavalírová, když ve svém příspěvku označila novopackou pobočku za jednu velkou rodinu, která drží pohromadě. "Cítím se jako jedna z vás a je mně mezi vámi dobře a za to vám všem děkuji", zakončila svoje vystoupení místopředsedkyně Konfederace politických vězňů. Po přednesu básně "Píseň o rodné zemi", kterou zarecitovala Blanka Čílová, byly přítomným muklům v upomínku na desáté výročí založení Konfederace politických vězňů předány pamětní medaile. V diskusi zaujal příspěvek nejstaršího účastníka setkání čtyřiadevadesátiletého Aloise Hlavatého z Hořic. Mluvil o jednom svém rozhovoru s paní, která nevěřila jeho vyprávění o komunistických lágrech a pochybovala nad důvody jeho věznění. "Je mezi námi hodně podobných lidí, kteří nevědí, nechtějí vědět anebo nevěří tomu, že existovaly komunistické lágry a jaká utrpení jsme zde zažili. Naší povinností je toto neustále připomínat, zvláště naší mládeži, aby se již podobná nespravedlnost a utrpení nemohly opakovat", zakončil svůj emotivní příspěvek pan Hlavatý. Z úst předsedy zemědělské komise KPV ing. Otakara Raulíma se přítomní dozvěděli, že ze čtyř tisíc sedláků, kterým na přelomu padesátých let byl vyvlastněn veškerý majetek včetně zemědělské půdy, se dočkalo úplného odškodnění pouze čtyřicet z nich. Historik Jiří Málek, bývalý pracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, se ve svém příspěvku pozastavil nad složitostí a v mnohých případech i neochotou při postihování zločinů komunismu. Dokumentoval to i na případu známé justiční vraždy čisteckého Cermana, kdy sám jako pracovník ÚDV vypracoval zprávu pro obvinění jedenácti lidí, ze kterých byli po čtyřech letech obžalováni pouze tři z nich. Na závěr si přítomní zazpívali muklovskou hymnu, ze které refrén "a to proto jen, že jsem měl svou zem tak rád, dělí nás ostnatý drát", byl použit do záhlaví tohoto článku.

(ur)


LPM vykročila do nového roku správnou "nohou"

Jedním z nových provozů Lisovny plastických materiálů v Koněvově ulici je i obrobna umělých hmot, kde jsou vyráběny malé série výrobků na moderních počítači řízených obráběcích strojích.

Jičín - I přes řadu špatných politických rozhodnutí, která v minulosti Závodům průmyslové automatizace (ZPA je nejznámější název továrny v Koněvově ulici) příliš nepomohla, stojí dnes již tradiční jičínský podnik na vlastních nohou a jako jeden z mála v okrese postupně rozšiřuje objem výroby i plochy svých výrobních provozů.

Třiašedesátiletou historii firmy zahájil v roce 1937 Bedřich Macháček v Lomnici nad Popelkou nejprve výrobou forem na lití plastových dílů klávesnic k piánům. V roce 1948 byla firma znárodněna a v roce 1957 přestěhována do Jičína.

Rozhodnutím "shora" se stala provozem pražského podniku Křižík Smíchov, pak ZPA Nová Paka a po roce 1968 samostatným závodem ZPA Jinonice Praha. Posledním politickým krokem v roce 1981 bylo začlenění jičínského ZPA do koncernu státního podniku ZPA Trutnov. Jičínská "bakelitka" tak byla v podstatě až do roku 1990 neustále v "područí" a pod politickým vlivem svých nadřízených podniků.

Po změně režimu se ZPA Jičín staly státním podnikem s novým názvem Lisovna plastických hmot (LPH). Osamostatnění však přineslo ztrátu některých zaběhlých tuzemských trhů, čímž vznikly problémy s naplněním výrobních kapacit. Vedení podniku se proto muselo začít bezpodmínečně orientovat na zahraniční obchod, a to jak v oblasti získávání nových zakázek, tak samozřejmě jejich následným exportem. Během tří let se tak LPH podařilo dostat z nuly až na padesát procent vývozu své celkové výrobní produkce.

Ekonomické problémy státního podniku, restituce a privatizace pak přinesly celou řadu velmi složitých problémů. V té době se z pozice ekonomického náměstka stal ředitelem Lisovny plastických hmot Jičín Alois Reinberger. Jeho prvořadým úkolem bylo provést fabriku veřejnou soutěží a "oženit" jí s perspektivním partnerem, který by byl schopen zajistit především její další perspektivu.

Výsledkem veřejné soutěže byl prodej LPH Jičín německé firmě Manfréda Kerna, který v SRN vlastní podobnou továrnu se stejným výrobním programem.

LPH Jičín se tak 1. října 1997 stala Lisovnou plastických materiálů (LPM) s.r.o. s českým vedením, které je Manfréd Kern jediným majitelem a společníkem. LPM se dál úspěšně zabývá výrobou lisovacích nástrojů, lisováním technicky náročných výrobků z plastických hmot a nově i strojním obráběním umělých hmot v případech malosériových zakázek, kdy se nevyplatí vyrábět finančně nákladný lisovací nástroj.

Závod je mimo jiné vybaven novou výrobní technologií v hodnotě 40 milionů korun a v jeho areálu byl v těchto dnech dostavěn objekt nové nástrojárny. Dá se říci, že během období necelých dvou a půl let od privatizace bylo do jičínského LPM postupně vloženo 80 až 100 milionů korun investic.

Lisovna plastických materiálů dnes zaměstnává 124 lidí, z toho přibližně polovinu žen a 70 % své produkce vyváží za hranice České republiky. Produktivita výroby zboží byla v loňském roce proti roku 1996 zvýšena trojnásobně, vlastní prodeje pak vzrostly 2,5 krát, z toho zahraniční 3,5 krát. Proti mzdám v období státního podniku se současné zvýšily v průměru téměř na dvojnásobek (1,8 x).

Lisovna plastických materiálů nabízí široké uplatnění nástrojařům a obráběčům kovů, kteří potřebné vzdělání již tradičně získávají v novopacké střední integrované škole.

Lisovna plastických materiálů s.r.o. je jičínským závodem, který do roku 2000 vykročil rozhodně tou správnou "nohou".

(mar)


NÁZORY ČTENÁŘŮ

Prodejem P-centra utrpělo město majetkovou škodu

Reagujeme na článek v NN z 26. listopadu 1999 o avizovaném odchodu ing. Kalfařové z Městského úřadu Nová Paka. Nemůžeme totiž souhlasit s jejím hodnocením a zdůvodňováním tohoto aktu, a už vůbec ne se vzdycháním starosty.

Nevíme pochopitelně, kdo všechno a jak ing. Kalfařové na MÚ ztrpčoval život, vyhrocoval atmosféru a očerňoval její osobu, ale Klub angažovaných nestraníků v Nové Pace a jeho zastupitelé měli s ing. Kalfařovou jediný "případ", zato však zcela zásadní a nanejvýš závažný. Jednalo se o "prodej" P-centra, tedy objektu jídelny, kuchyně, baru, kanceláří a sálů bývalé Velvety. KAN byl od počátku a stále je proti prodeji, neboť byla obecně nevýhodná doba nemovitosti prodávat, protože objekt je zatížen zástavním právem ve výši téměř 5 mil. Kč., přičemž odhadní cena celého objektu P-centra je 9 879 270 Kč.

Tento materiál uváděl i hlavní a vlastně jediný "důkaz" toho, že P-centrum je vysoce prodělečný a ztrátový podnik a že je nutné se ho co nejrychleji zbavit. Uváděl totiž náklady vložené do objektu za roky 1994-98 ve výši 2 096 842,40 Kč a příjmy z nájemného za stejné roky ve výši 437 981,40 Kč. Ztrátovost a prodělečnost P-centra byla stále omílána a zastupitelé dostali seznam nákladů vložených do P-centra v podobě 38 položek rozdělených podle let 1994 až 1998. Výše nákladů zde byla už 2 476 592,40 Kč a KAN pravdivost tohoto údaje ve své informační skříňce zpochybnil.

Na zasedání MZ 14. 6. 1999 bylo P-centrum hanebně prodáno za 4,1 mil. Kč na splátky nejméně možným počtem 11 hlasů. Potom si v diskusi vzala slovo ing. Kalfařová a předvedla, jak má podle ní vypadat "rovnocenná diskuse". Obvinila totiž zastupitele za KAN ing. Háka a radu místního klubu KAN, že v jejich informační skříňce je uvedena lživá informace, která jí uráží, protože tvrdí, že město nemůže dohledat a specifikovat náklady ve výši 2 476 592,40 Kč vložené v letech 1998 - 1999 do P-centra.

Dopisovatel pan Pour to popsala v NJ dne 16. 6. 1999 takto: "V krátké diskusi poukázala vedoucí finančního odboru na nepravdivé údaje ve skříňce KAN, kde je uvedeno, že město nemůže doložit a ani specifikovat náklady, které investovalo do P-centra. Není to pravda, protože všechny doklady jsou v pořádku, jak se ostatně může každý přesvědčit."

Bylo jí trpělivě a opakovaně vysvětlováno, že tyto náklady nemůže doložit z logického důvodu, protože tam prostě nebyly investovány, a že tyto náklady předložené zastupitelstvu obsahují zřejmě i náklady vložené do ostatních objektů Velvety. To ing. Kalfařová nepřipustila a trvala na tom, že tyto 2 476 592,40 Kč byly vloženy pouze do P-centra. Tuto verzi následně potvrdil starosta Petr Kuřík, který ve svém vystoupení nevybíravým způsobem pošpinil a obvinil ze lži všechno, co mělo cokoliv společného s KAN, a přitom velmi dobře věděl, že pravda je na straně KANu. Tímto měl dle zavedeného způsobu - seřváním, pohaněním a umlčením nepohodlné opozice - celý případ skončit.

Ne však pro KAN, kde zastupitel této strany se ing. Kalfařové "dokázal zeptat na konkrétní problém" - v tomto případě požádal 21. 6. o předložení dokladu k první položce seznamu nákladů (1 000 000 Kč). Doklad mu byl předán 23. 6. a měl jako přílohu 3 stránky položek, kde už na první pohled bylo nepochybné, že se týkají jiných objektů než P-centra. To ing. Kalfařová připustila a prohlásila, "že jí řekli, ať sečte náklady za celou Velvetu". Na to, kdo jí to řekl, se jí ing. Hák zeptal na dalším zasedání MZ 20. 9 1999, ale ing. Kalfařová řekla, že to vlastně bylo jinak, že to udělala sama a následovaly jakési omluvy. Nikdo z vedení radnice se k tomu nevyjádřil.

Zastupitelům byly předloženy nade vší pochybnost nesprávné (zfalšované) údaje a ovlivnily rozhodnutí zastupitelstva tak, že město tímto nevýhodným prodejem utrpělo značnou majetkovou škodu. Nedovedeme si představit, že po této zkušenosti a s vědomím, že zastupitelé byli úmyslně uvedeni v omyl, by se ještě zvedlo 11 rukou potřebných pro prodej tohoto objektu.

Ing. Richard Hák (KAN Nová Paka)


V Jičíně jen s pytlíkem písku v kapse

Tak už zase je zde zima, děti se radují, že mohou bruslit a lyžovat. Ti menší dělají s tatínky sněhuláky. I do Jičína přišla krásná bílá zima. Horší je, že mnozí lidé asi doma spí jako medvědi. Protože chodníky se mnohde neuklízí od sněhu a roztáté "břečky". Tak jsme svědky, že lidé chodí po silnici, která je chemicky ošetřena a uklizena. Někteří podnikatelé ani před svými obchody sníh neodstraní, a tak si pěkně po Jičíně kloužeme. Když do toho přijde obleva, tak je to pro starší lidi a chodce s holemi opravdová hrůza. Vždy řeší dilema: "Jít, nebo nejít!" Ale pro chléb, do lékárny a k lékaři jít musí. Kdyby tak alespoň byly ty neuklizené chodníky posypané pískem nebo popelem, to by se to šlo! Ale nikdo skoro uhlím netopí a plynem sypat nelze. Tak si jenom myslím, kdy se probudí alespoň Městská policie a ty nejhorší chodníky nařídí uklidit, nebo to bude až na jaře, až si poradí příroda sama? Bojím se, že to někoho napadne, až bude některý z odvážných chodců, kteří chodí po silnici, poražen autem.

Pravoslav Těšínský


Otevřený dopis občanů Holínského předměstí zastupitelům města

Vážené dámy a pánové zastupitelé, jsme velice rozladěni vaším posledním rozhodnutím, které jste učinili dne 15.12.1999 na veřejném zasedání, konaném v Kulturním domě v Jičíně, jehož výsledkem je zamítnutí prodeje městských pozemků č. 2418, 491/1, 491/5 a 491/6 SD Jednota Nová Paka.

Pokud někteří z vás nemají představu o počtu obyvatel Holínského předměstí, tak dle údajů získaných na MěÚ zde žije ke dni 3. ledna 2000 celkem 2193 obyvatel. Předpokládáme, že určitě potvrdíte to, že číslo 2193 je větší, než číslo 36, což je počet podpisů pod peticí proti prodeji městského pozemku č. 491/5 SD Jednota Nová Paka.

Základem demokracie, o kterou se všichni snažíme, je nadřazení zdravého obecného zájmu většiny nad osobním zájmem menšiny, kterému jste však vy, jimž byla dána důvěra občanů, dali při hlasování přednost.

Doufáme jen, že jste si vědomi toho, že i obyvatelé Holínského předměstí stárnou. Někteří z vás v této části města i bydlí, a i když jste dnes schopni přinést si nákup odkudkoliv, může se stát, nic zlého nepřejeme, že budete jednou rádi, když si vy a vaši rodiče nakoupíte v blízkosti svého bydliště.

Patrně jste ani neuvážili, že svým rozhodnutím značně ztěžujete pozici SD Jednota v konkurenci supermarketů, které však místní články potravinářských řetězců nepodporují. Pokud by měla SD Jednota konkurenční boj prohrát, pak by asi prohrály i Krkonošské mlékárny a sýrárny, jičínské pekárny, potíže by se možná projevily i v masokombinátě. A vy, dámy a páni zastupitelé, byste možná zase kvalifikovaně přihlíželi, jak například SD Jednota pronajme budovu třeba nějaké herně, jako to udělali v Havlíčkově Brodě, nebo by prosadil svou někdo z 36 podepsaných pod peticí a rozjel by v ní soukromé podnikání (např. zámečnictví, klempířství, prodej nápojů pro restaurace, sklad pro uložení materiálu pro stavební, nebo zateplovací firmy), které by však bylo na úkor zajištění obslužnosti obyvatel Holínského předměstí.

Vážení zastupitelé, buďte tak laskavi a vezměte v úvahu náš dopis a následující petici, kterou na podporu nesouhlasu s vaším rozhodnutím, snad i provedeným pod tlakem, zorganizujeme a podpisové archy předáme v termínu, který umožní vzít tyto názory v úvahu na dalším vašem zasedání.

Doufáme jen, že této petici bude přiložena odpovídající váha při revokaci vašeho rozhodnutí, a ne jak tomu bylo osudného dne 15.12.1999, kdy jste vzali v úvahu pouze jednu petici a petici s 244 podpisy jste v úvahu nevzali. Pokud toto uznáte a vaše svědomí vám bude našeptávat, že jste udělali chybu, mějte odvahu a sílu ji přiznat, neboť to není slabost, ale služba občanům, kteří vám dali důvěru. A může vás během jednání a hlasování zabírat třeba 50 kamer.

Zdena Černá, Ludmila Skřivánková, Eva Vacková


Nové Noviny